Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Šířka odpaliště

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Je nějakým způsobem definována šířka odpaliště? Viz včerejší foto červených kamenů na Čertově Břemeni - rozestup cca 10 metrů. Druhý kámen je těsně mimo fotku nalevo od @kristyna (na náhledu na displeji jsem si nevšiml, že mi to uteklo)

C26856CA-0F38-478A-A1DC-EA31692F6DD8.jpeg

Domnívám se, ze omezení není. Existují nějaká pravidla pro odpaliště, která mají být zachována? (Z pohledu přípravy hřiště)
 
Upraveno:
Šířka, co já vím, není definována. Měl by se ale brát ohled na množství hráčů. Aby měl každý kde natýčkovat. Pravák. Levák. Další den atd. Na spoustě hřišti ale kameny píchá negolfista. Podle toho to pak taky vypadá.
 
Taky jsem nenašel nikde zmínku, jen jsem se někdy podivoval, proč jsou kameny tak nějak divně nakřivo?? Až jsem se dočetl, že kolmice má směrovat k jamce.
 
Pravidla šířku odpaliště přesně nedefinují. Je rozdíl mezi tím, kdy jsou odpaliště nastavená pro běžnou hru a kdy pro soutěžní golf.
Běžnou hru většinou řeší údržba/maršál a v lepším případě je nastavení prováděno s vazbou na aktuální stav odpaliště, plánovanou údržbu, množství klubových/komerčních turnajů, počty hráčů. kteří z těch či oněch odpališť budou hrát apod... V horším případě, to tam prostě jen někdo dá a je to.

Při soutěžním golfu se většinou řeší následující:
- počet kol turnaje (viz dále) a počet hráčů v jednotlivých kategoriích (s vazbou na odpaliště). Pozor je potřeba zohledňovat i např. počet cvičných kol!
- Před velkými turnaje proběhne i domluva s hřištěm, aby např. některé odpaliště (PARY 3 viz dále) šetřila / zavřela pro běžnou hru, aby byly na turnaj čerstvé a v pořádku
- limitující je často samotná velikost odpališť - co hřiště to originál
- zásadní jsou především odpaliště na PARECH 3 (velké množství řízků, někdy platí i pro krátké pary 4, kde se drivuje železy) - pří více kolech je potřeba dobře plánovat, kam se kameny umístí, aby bylo místo pro všechny kola. Pokud jsou odpaliště opravdu malá - často se používá metoda "od zadu, do předu", čímž se jasně vymezí především hloubka odpaliště a hráči pak nevysekají příliš velkou oblast (protože stare řízky ze včerejška vytvoří jakoby zadní hranu nového odpaliště). Roli zde hraje samozřejmě i šířka, kterou se dá tato plocha také limitovat. Někdy se musí přistoupit i k tomu, že se v rámci turnaje hraje z jiného odpaliště a dá se třeba těžší pin atd...
- na delších jamkách nebývá takový problém s řízky, ale obecně lze polohou odpaliště, někdy i výrazně, hru zjednodušit nebo ztížit (úhel, poloha kde vadí stromy atd.)
- obecně (pokud to odpaliště na hřišti dovolují) je doporučená šířka kolem 4 až 5 metrů (fyzicky se to samozřejmě dělá v krocích - zkušení rozhodčí to mají "v noze" :) )
- odpaliště je také vhodné rovnoměrně rozmístit - vpředu, vzadu, uprostřed atd.- někdy je také vhodné umístit odpaliště s vazbou na pin pozici - právě např. na PARECH 3 (ale i jinde - doglegy apod.) to někdy může být hodně veselé
- směr odpaliště ideálně kolmo na dopadovou zonu - to je samozřejmě kolikrát oříšek a opět záleží na zkušenostech rozhodčího, znalosti místních podmínek, úrovni turnaje (délka ran, kvalita hráčů) atd...

Možná jsem na něco zapomněl, ale myslím že ty zásadní body jsem zmínil.
Pokud někoho zajímá jak to funguje v praxi při turnajové přípravě - ráno jeden (nebo i více rozhodčích) vyrazí na hřiště s dostatečnou rezervou před hráči ( v případě komplikací je čas na nápravu) ale také až po údržbě (aby nějaký sekáč nepředělal např kameny... ale většinou se toto domlouvá s místním hl. greenkeeperem). Rozhodčí během tohoto tzv. Setupu (ano tak tomu říkáme) nastavuje kameny (a také např. dává pryč kameny, ze kterých se nehraje), kontroluje celkový stav hřiště - uhrabanost bunkerů, pozice hrábí, přes noc vzniklé půdy v opravě (značení), letmo kontrola značení překážek, kontrola navrtání pin pozic (případně příprava pinů na další kola) atd...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom