• Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
  Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo přihlašte.

Recenze [SIMULÁTOR] PhiGolf - nejlevnější domácí simulátor?

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Jak všichni víme, golfové simulátory se těší velké oblibě zejména mezi golfisty nacházející se v lokalitách trpící na vrtochy počasí alá nekonstantní teplota vzduchu přes den klesající pod 5 stupňů celsia. O alternativních skupenstvích sloučeniny H20 padající z nebes nemluvě. Sezóna nám nyní končí, takže se jedná o téma nejaktuálnější neb každý golfista nyní řeší existenční otázky typu „Jak přežiji do jara?“ nebo „To jako budu muset být doma?!?“. Netřeba však zoufat, investigativní žurnalisté 19. Jamky možná našli řešení i pro těch málo z nás, co nemají volnou místnost v rodinném domě o rozměrech 5x3m s adekvátně vysokým stropem a volných cca 20 000,- USD což jsou požadavky na nejlevnější simulátory. Je zde pravděpodobně i řešení pro ty, co nechtějí investovat ani cca 2500,- USD do domácích skoro simulátorů ala SkyTrak nebo ještě levnějšího Optishotu. Dokonce i pro ty, co odmítají šaškovat u Nintenda wii (neb to lze hrát i v sedě), případně si řádně prokrvit ruce u M$ Kinectu. Možné řešení se objevilo v březnu 2017, kdy @requo našel na Kickstarteru zajímavý korejský projekt PhiGolf. Projekt nás zaujal, tak jsme se rozhodli jej podpořit. Nyní již máme výrobek v rukou a je na čase se podívat, jak to tedy je.

Co je PhiGolf?
Dle autorů projektu se jedná o první multiplatformní golf simulátor, kterému stačí pouze hůl a smartphone. Fyzicky jde o malý bluetooth sensor, který si přiděláte na grip golfové hole, snímající trajektorii švihu. Takových krabiček zde existuje mnoho, více či méně povedených (3Bay, Clubhub, Zepp, Swingbyte… více o těchto krabičkách a jejich srovnání například zde). Zásadním rozdílem oproti těmto sensorům je v aplikaci a určení: až doposud byl účel těchto sensorů golfový tréning (analýza švihu, leckde doplněná o virtuální coache) nebo monitoring statistik vaši hry. Sensory vždy vyžadovaly užití skutečné hole (tedy i prostoru kolem) a full kontaktu s míčem. Následně hodnotily jak hezky šviháte a říkaly, co máte zlepšit. Pár z nich zkoušelo dopočítávat reálnou trajektorii míče a teoretickou vzdálenost, nicméně účel byl stále stejný: zlepšení techniky. Tady je to trochu jiné. PhiGolf lze přidělat nejen na golfovou hůl, ale i na hůl tréninkovou nebo samotný grip. Jak bylo naznačeno, zaměření aplikace není zlepšení vaši golfové techniky nebo statistika hry, ale golfová hra a zábava s tím spojená. K dispozici jsou podobné funkce, které známe z velkých simulátorů:
 • Běžná hra „Stroke Game“ na 3 až jamek (detaily níže)
 • Driving range – zvolíte si hůl a pálíte
 • Nearest game – trefování kruhové výseče na nastavitelnou vzdálenost s podporou více hráčů a počítáním bodů
 • Approach game – zjednodušená verze Stroke game na náhodné approach shoty
 • Putting game – podobné jako Approach, ale tentokrát pouze putting
 • Multiplayer game – comming soon (funkce zatím není k dispozici)
 • Competitions – comming soon (funkce zatím není k dispozici)
Note: Technicky umí i to samé jako sensory ala Zepp, tedy zobrazí vám avatara s měřenou trajektorií švihu hole. Nicméně tato data neumí ani ukládat a neposkytne vám žádné statistiky. Srovnání parametrů švihu mám v plánu někdy později.

IMG_4123.PNG


Vaříme s jamkou: Domácí golfový skoro simulátor
Na domácí simulátor budeme potřebovat: 9g PhiGolf sensoru, 129g iPhone/ipad s aplikací, 425g Apple TV (lepší sledovat hru na 55“ TV než na 5“ mobilu), 20kg UHD TV a 1ks cvičné hole.

IMG_4105.jpg


IMG_4106.jpg


Spustíme aplikaci, zapneme sensor na holi, zapneme mirroring obrazovky iphonu směrem na Apple TV.
Zvolíme si mód Stroke play a máme k dispozic následující možnosti.
 • Výběr hřiště (aktuálně pouze 3 18tky – Pebble Beach (USA), Wolf Hills (UK) a Sky High (Korea)
 • Počet jamek – 3, 6, 9, 18 jamek s možností náhodného výběr (například 3 náhodné)
 • Rychlost greenu – Normal / Fast (bez specifikace)
 • Vítr – žádný, náhodný, slabý až silný (bez specifikace, ale u silného je to 6m/s+)
 • Pin pozice – front, middle, back
 • Gimmie – 0, 1, 2, 3m
 • Mulligan – počet možnosti mulliganu (beztrestné storno rány)… 0 až 10 (defaultní setting je 10 J )
Dále nastavíte 1 až 4 hráče s obtížností amateur, pro, rockie a jednu z 4 pozicí tee boxu pro každého hráče.

IMG_4122.PNG


Následně již začíná samotná hra. Vidíte svého avatara na hřišti, máte indikováno z jakého povrchu hrajete (fw, rough, písek, green…), vidíte směr větru, mapku hřiště a hůl, kterou hrajete. Můžete měnit směr hry a hůl. Dále je zde indikace, zda můžete hrát (tedy zda aplikace registruje sensor ve správné poloze založení hole). Obrázky zde jsou asi vše říkající, takže už stačí jen švihnout…

IMG_4107.PNG


Po provedení švihu prakticky ihned vidíte animaci letu míčku tak, jak ji známe z jiných simulátorů. Obecně lze říci, že grafika je na velmi slušné úrovni a když fouká vítr, tak se stromy krásně vlní.

IMG_4125.PNG


Pokud dostaneme míček na green, máme velmi pěkný přehled o každém breaku co nás čeká při puttu.

IMG_4114.PNG


Pár postřehů
Jestli mě něco opravdu hodně překvapilo, pak je to délka ran, které mi PhiGolf přisuzuje. Shoduje se totiž s realitou. Moje yardage je zde přesnější než na velkém simulátoru FullSwing. Naproti tomu doporučenou hůl mi nabízí většinou špatně neb předpokládaná délka vašich ran nelze nastavit a ani si aplikace nebuduje vlastní statistiku. U approach shotů tak musím vždy měnit hůl, jinak bych byl výrazně kratší. Další drobnost, hole ve Vašem bagu jsou nastavené na pevno a nelze to měnit. Mám tam tedy 3i, 5w nebo Aw, a žádný hybird ani LW. To malinko kazí běžné herní návyky u volby holí. Aplikace mi ukazuje rovnější trajektorie, než reálně hraji. Určitě toto funguje lépe s reálnou holí, neb člověk může škrtnout o zem atp. Uvidím, až to vyzkouším na drivingu nebo na reálném simulátor. Asi poslední věcí, co mi úplně nesedí je nemožnost zahrát hůře, než tripple boggy. Systém v případě horšího score jamku ukončí a jdete dál. Reálně to není až takové issue, neb vaše score zde bude pravděpodobně nižší než venku. Ale chybí zde ony nádherné okamžiky ze simulátorů, kdy se někdo zapeče +10.

IMG_4110.PNG


Závěr

Pokud bych měl člověk říci jednou větou, o co vlastně jde, asi bych řekl toto: PhiGolf je WGT, kde délka a kvalita ran je závislá na vašem skutečném švihu. Provedení je poměrně zdařilé, uvidíme jak dlouho to člověka bude bavit. Rozhodně jde o skvělou příležitost, jak dát domácímu máchání s deštníkem před zrcadlem v zimním období nějaký nový rozměr. Uvidíme, kam dál se budou vyvíjet jednotlivé herní módy, které zatím mnoho možností nenabízí. Nákupu zatím nelituji, nicméně bez tréninkové hole a Apple TV (chrome castu) je zážitek asi poloviční. Pokud by člověk doma reálně pálil do sítě/plátna, pak by to chtělo lepší systém přehazování sensoru mezi holemi, ale to asi záměrem nebylo.

PS: puttovaní, srovnání s drivingem nebo simulátorem fullswing snad někdy příště. :)

23897873_10156918898694535_481592362_n.jpg


THE END
 
Upraveno moderátorem:

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 19
P/L
 1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
Honzo, skvělý článek. Jsem zvědav, jak nám pujde multiplayer. Vyzkoušíme?

Jinak dva dotazy na sociálních sítích:

 1. Bere ten Philgolf i vylozene zpraseny pohyby?
 2. A kde se to da koupit, ted?
 

JardaK

Guru fóra
Rok ZK
2013
Klub
Beřovice
HI (HCP)
16.5
P/L
 1. Pravák
19.jamka:
Představení

Feedback
+0 / 0 /-0
Dik za článek.
Já ti nevím, ale mě to přijde o ničem. Není kontakt s míčkem, pokud bych měl místo doma na hru normální holí, koupím třeba optishot. Takhle to s golfem nemá nic společného ne? Mám doma kinect a hru taky, ale ani mě nenapadlo to zkusit, protože mi přijde, že to je prostě ve všem jiné...
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Dik za článek.
Já ti nevím, ale mě to přijde o ničem. Není kontakt s míčkem, pokud bych měl místo doma na hru normální holí, koupím třeba optishot. Takhle to s golfem nemá nic společného ne? Mám doma kinect a hru taky, ale ani mě nenapadlo to zkusit, protože mi přijde, že to je prostě ve všem jiné...
Jardo, kontakt s micem byt muze, ale nemusi. To je prave skvele, neb casto to neni v byte mozne.
Je to proste WGT, ktere se ovlada svihem. Uplne o nicem to neni, navic tu clovek i chipuje a puttuje. Tzn. neni to wii ani kinect.
Optishot je fajn, ale na to musis mit prostor, PC, o dost vice penez a ke kamaradovi to asi nevezmes. Faktem je, ze bez Apple TV/chromecastu to je o nicem..

@requo zprasene pohyby vyzkousim. Kazdopadne sokety a spol to neumi (celkem logicky).
Hodne jsem zvedavy na putting.
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Obodny system, ale vyzadujici PC (EDIT: jde to i na mobilu jako Phi). https://www.tittlegolf.com/tittle_x.html
Zajimave vyresena zmena holi (iron vs putter)

Je to trosku na efekt, ale ty trening hole jsou tez zajimava :)

 
Upraveno:

Tomáš Kloud

Aktivní člen
Rok ZK
2015
P/L
 1. Levák
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
@jan Ahoj, prosím tě. Mám od Requo půjčený PhiGolf .. a nějak se mi nedaří rány. Jakým způsobem šviháš, že se ti započítá rána? :-D
švihám tu hodinu a mám tak 3 rány dobrý :-D
 

Marta

Guru fóra
Jméno
Marta
Rok ZK
2015
Klub
Golf club Na Vrších
HI (HCP)
33
P/L
 1. Pravák
Značka
Cobra dřeva,železa, putter Wilson
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Dik za článek.
Já ti nevím, ale mě to přijde o ničem. Není kontakt s míčkem, pokud bych měl místo doma na hru normální holí, koupím třeba optishot. Takhle to s golfem nemá nic společného ne? Mám doma kinect a hru taky, ale ani mě nenapadlo to zkusit, protože mi přijde, že to je prostě ve všem jiné...
Máme taky kinect, už leta...a golf na něm samozřejmě taky. Ale kluci to hrají nejvýše se svými kamarády negolfisty a fakt nejvíc je baví jak skvěle jsou schopni zahrát! :D
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
@jan Ahoj, prosím tě. Mám od Requo půjčený PhiGolf .. a nějak se mi nedaří rány. Jakým způsobem šviháš, že se ti započítá rána? :-D
švihám tu hodinu a mám tak 3 rány dobrý :-D
Me to proste slo na prvni dobrou.
Kazdopadne sensor musi byt na holi spravne: sipka nahoru, tedy smeruje na face.
Nasledne si zalozis a na obrazovce ti appka ukaze, ze si ready zahrat. No a pak proste normalni svih. :)
 

Tomáš Kloud

Aktivní člen
Rok ZK
2015
P/L
 1. Levák
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Me to proste slo na prvni dobrou.
Kazdopadne sensor musi byt na holi spravne: sipka nahoru, tedy smeruje na face.
Nasledne si zalozis a na obrazovce ti appka ukaze, ze si ready zahrat. No a pak proste normalni svih. :)

Už jsem přišel na to kde je zakopaný pes ... sensor prostě nefunguje na levou stranu :-D Ptal jsem se na to i na podpoře u výrobce a i ti mi to potvrdili. Sice na tom pracujou, ale nyní to funguje pouze pro praváky.
Zkusil jsem s tím švihnout jako pravák a úplně v pohodě mi to sebralo ránu ..

no nic .. :-D
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Už jsem přišel na to kde je zakopaný pes ... sensor prostě nefunguje na levou stranu :-D Ptal jsem se na to i na podpoře u výrobce a i ti mi to potvrdili. Sice na tom pracujou, ale nyní to funguje pouze pro praváky.
Zkusil jsem s tím švihnout jako pravák a úplně v pohodě mi to sebralo ránu ..

no nic .. :-D
To je drsne tedy :-/
 

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 19
P/L
 1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
Už jsem přišel na to kde je zakopaný pes ... sensor prostě nefunguje na levou stranu :-D Ptal jsem se na to i na podpoře u výrobce a i ti mi to potvrdili. Sice na tom pracujou, ale nyní to funguje pouze pro praváky.
Zkusil jsem s tím švihnout jako pravák a úplně v pohodě mi to sebralo ránu ..

no nic .. :-D

heh, to mě mrzí. :(

Připomíná mi to výrobky Garminu pro golf. Holt Phigolfisti asi neměli v týmu žádného leváka. :)
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Update: Phigolf uvedl betu multiplayer verze hry. Je zde mozne vytvorit novou hru vice mene shodnou v nastavenich bezne single player hry. Navic pribila moznost zamceni hry heslem.

Tak uvidime, jak to pujde dal... na velke online hrani moc neverim, na to se prodalo jednotek malo. Nicmene moznost hrat s kamaradem, ktery je taktez doma by smysl davala.
 

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Rok ZK
2015
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 19
P/L
 1. Pravák
Značka
Ping
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+1 / 0 /-0
Vyzkoušíme, @Tomáš Kloud - pořád se ti ještě válí doma? Až si vzpomeneš, vezmi to někam, nebo kdyžtak pošli prosím zpět, abych mohl ověřit s @jan, jak a jestli to funguje. :) Nebo už je verze i pro leváky, Jane?
 

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
P/L
 1. Pravák
Značka
Mizuno, Cobra, Cleveland, Bettinardi
19.jamka:
Představení
WITB
Mé recenze

Feedback
+0 / 0 /-0
Vyzkoušíme, @Tomáš Kloud - pořád se ti ještě válí doma? Až si vzpomeneš, vezmi to někam, nebo kdyžtak pošli prosím zpět, abych mohl ověřit s @jan, jak a jestli to funguje. :) Nebo už je verze i pro leváky, Jane?

Abych nerekl neco spatne, radeji cituji :D :
"온라인 멀티게임 베타서비스가 오픈되었습니다.
네트워크를 통해 다른사람과
스트로크 게임을 즐기실 수 있습니다.
많은 이용 바랍니다."

Nic o verzi pro levaky..
 

Francovka

Guru fóra
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Abych nerekl neco spatne, radeji cituji :D :
"온라인 멀티게임 베타서비스가 오픈되었습니다.
네트워크를 통해 다른사람과
스트로크 게임을 즐기실 수 있습니다.
많은 이용 바랍니다."

Nic o verzi pro levaky..
2 řádek - 3 znak zleva ukazuje, že je to verze pro leváky:p
 

Tomáš Kloud

Aktivní člen
Rok ZK
2015
P/L
 1. Levák
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Vyzkoušíme, @Tomáš Kloud - pořád se ti ještě válí doma? Až si vzpomeneš, vezmi to někam, nebo kdyžtak pošli prosím zpět, abych mohl ověřit s @jan, jak a jestli to funguje. :) Nebo už je verze i pro leváky, Jane?
Čau,
jasný že válí .. pomalu jsem nepoznal krabici pod nánosem prachu :-D ...

ne, .. pokaždý když vyjde update tak ho vytáhnu jestli neudělali konečně verzi pro leváky .. stále nic :(

jinak s vrácením, chtěl jsem ti ho přivést už na to vyhlášení, ale ted v sobotu budu kousek od Prahy v Neratovicích, tak chci si zajít zahrát 9tku do Předboje .. tak jestli se ti chce jít taky?

přikládám pro ilustraci screen z ipadu jak vypadá švih leváka vs praváka (oboje jsem švihnul já ... :p)
sice to zaznamená rychost švihu, ale už to neví natočení takže rána letí stále rovně .. (při tom online multiplayeru by to nemuselo být špatný 3:))

Pravý švih
IMG_0004.JPG

Levý švih
IMG_0005.JPG
 
 • To se mi líbí, Shot!
Reactions: jan

Tomáš Kloud

Aktivní člen
Rok ZK
2015
P/L
 1. Levák
Rozhodčí ČGF
III.třída
19.jamka:
Představení
WITB

Feedback
+0 / 0 /-0
Jinak nejlepší využí toho sensoru jsem přišel náhodou.
Vzal jsem ho do práce ukázat @jan.taraba a nakonec se to zvrhlo v kancelářském soutěžení kdo nejdál odpálí míček :-D takže zábava pro cca 6 lidí .. :-D
Jinak ten online multiplayer by taky mohl být super ..
 
 • To se mi líbí, Shot!
Reactions: jan
WebGolf.cz
Velký dík za spolupráci a podporu 19.jamky v roce 2022 patří (více info):
Nahoru