Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Recenze [SIMULÁTOR] Exputt - patování v domácím prostředí

Mirek_62

Guru fóra
Klub
GCCEL
HI (HCP)
5.5
Trénink patování na různě rychlých grýnech na vzdálenost až 15m v pohodlí obýváku?

Většina golfistů ztrácí spousty ran na grýnech díky tomu, že nejsou schopni se rychle přizpůsobit aktuální rychlosti grýnů, z větších vzdáleností se nevyhnou trojpatům. Dalším problémem je možnost tréninku patování v podmínkách indooru přes zimní období.
Právě patování je největší slabinou golfových simulátorů. Zatímco let míčku po běžném golfovém švihu se dnes díky kvalitním algoritmům a výkonným počítačům stále více blíží reálným podmínkám. právě patovaní u většiny z nich ze reálu "na hony vzdáleno".
A proto jsem se rozhodl se poohlédnout po nějaké možnosti zejména tréninku delších patů co nejvíce se blížící reálu. S ohledem na mé omezené prostorové možnosti nepřipadal v úvahu dlouhý patovací koberec, navíc mám rád i nějaká ta čísla, abych mohl analyzovat, proč jsem jamku minul.
A tak jsem se dostal k produktu firmy Exputt a to jejich Exputt® Real-time Putting Simulator, EX300

Obsah dodávky:
snímač Exputt
stojan pro snímač
držák na TV pro snímač
patovací koberec Exputt (vč. obalu)
dálkové ovládání
USB-miniUSB kabel
HDMI-miniHDMI kabel
napájecí adaptér 5V USB
20ks nálepek k označení patru
návod

IMG_0543.jpg.aacebd8a9cd975e43bdab3e9c36f9b15.jpg


snímač Exputt se stojánkem
image56.jpeg



patovací koberec Exputt
image54.jpeg


image55.jpeg


image61.jpeg


image2.jpeg


Dálkový ovladač
image4.jpeg


Instalace:

Instace je jednoduchá a zvládne ji každý. Je třeba se rozhodnout zda budeme snímač instalovat na stojánek postavený mimo TV nebo použijeme samolepící držák na TV.
Já jsem zvolil stojan - jeho výšku je možno nastavit na 22cm (základ), 32cm nebo 42cm (za použití prodlužovacích nástavců.
Vzhledem k tomu, že snímač musí být umístěn ve výšce 70cm - 170cm, tak je třeba v případě použití stojánku, tento postavit ještě na nějakou stoličku či skříňku.
Do snímače zapojíte USB kabel (napájení) a HDMI (TV signál). Napájet můžete přes USB přímo z TV nebo za použití napájecího adaptéru (stejně jako např. mobil).
Dále rozbalíte koberec a umístíte na podlahu do min. vzdálenosti 60-180cm (v závislosti na výšce umístění snímače). Koberec je na konci opatřena stabilní základnou, která zachytává míčky a vrací je odrazem zpět. Materiál a tvar "zarážky" je navržen tak, že ani při velmi silném úderu se míček neodrazí zpět dále než do poloviny délky koberce (délka koberce je cca 105cm).

Po připojení napájení a TV ke snímači se po jeho zapnutí objeví úvodní instrukce ke kalibraci nastavení koberce. V případě, že není koberec správně nastaven, jsou na obrazovce uvedeny pokyny k nastavení. Sklon snímače je možno měnit o cca 70°, takže ve většině případů bude stačit jen nastavit tento úhel.
IMG_5273.jpg


Jakmile je podložka nastavena, objeví se hlavní menu

Hlavní menu
K procházení po volbách menu se používá dodané dálkové ovládání. To je celkem citlivé na směr, kterým signál ke snímači posíláte, musíte mířit přímo na snímač.
Máte možnosti PRACTICE (trénink), CHALLENGE (bodovaná výzva), PLAY9 (hra na 9 jamek až pro 4 hráče), SETTING (obecná nastavení)

image22.jpeg


SETTING
Zde můžete změnit základní nastavení (změny zůstanou nastaveny i po vypnutí snímače)
K dispozici jsou parametry BGM (doprovodná muzika),
Auto power off (nastavení času automatického vypnutí snímače),
Hole cup diameter (průměr jamky - standard a zvětšená),
Distance unit (jednotky délky - feet, yard, metr),
Dexterity (pravoruky, levoruký) - bohužel v případě hry více hráčů nelze měnit v průběhu hry nebo přiřadit jednotlivým hráčům, takže nelze společně hrát pravoruký a levoruký hráč.

image9.jpeg


PRACTICE
Nastavení tréninku

rychlost grýnu (6-13 stop), ale pokud máte nastavené metry, tak ukazuje rychlost v metrech (zde 8 stop = 2,4m)
Tréninkový grýn - jedná se jen o volbu pozadí
Vzdálenostní mód - pevná vzdálenost, náhodná vzdálenost, rostoucí vzdálenost, klesající vzdálenost - vše max. 15m
Vzdálenost cíle - pevná nebo rozsah - - vše max. 15m

Trénink probíhá na rovném grýnu a slouží zejména k nácviku tempa a přesnosti

image10.jpeg


Tréninková obrazovka
image46.jpeg


V rámci tréninku si můžete zvolit "volný trénink" nebo analýzu.
V případě analýzy musíte odehrát 30 patů a následně budete mít vygerovánu statistiku, kterou můžete uložit.
Pokud budete mít uložených alespoň pět statistik, uvidíte i Váš
progres.
image45.jpeg

image50.jpeg

image51.jpeg

image53.jpeg

image49.jpeg
image47.jpeg


CHALLENGE
zde se snažíte získat co nejvíce bodů na devíti jamkách. Tentokrát už jste na modelovaných grýnech a musíte tak brát v úvahu i brejky.
Nicméně Vám se čtením (v případě, že to chcete) pomůže sám software ukázáním dráhy patu.
image27.jpeg

image28.jpeg


image36.jpeg

image29.jpeg

image58.jpeg


PLAY9
Hra na 9 jamek až pro 4 hráče. Cílem je zahrát celkově méně patů, než ostatní hráči.
Zábavné je, že hráči nepatují ze stejného místa, ale na stejném grýnu patuje každý hráč odjinud - ostatně jako při skutečné hře na hřišti ;)

image26.jpeg

image20.jpeg

image18.jpeg

image13.jpeg

image16.jpeg

image6.jpeg



Označení patru
Pokud chcete mít údaje nejen o míčku, ale i o dráze patru a úhlu líce patru v impaktu, je třeba pater na špičce a patce opatřit přiloženými samolepkami.
Nicméně je možno použít jakékoliv bílé kulaté samolepky o průměru cca 15-18mm.
image0.jpeg



Závěr
I když se nejedná o zrovna nejlevnější záležitost, tak jde dle mého o poměrně sofistikované zařízení, které Vám dává okamžitou zpětnou vazbu ohledně zahraného patu. Navíc na malé ploše je možno trénovat dlouhé paty na různě rychlých grýnech. Za pomoci analytických nástrojů lze také sledovat jak (a zda) se zlepšujete, případně čemu byste měli věnovat pozornost. Díky přidaným soutěžím je možno si trénink zpestřit a v případě té "správné" společnosti to může být i zábava na večer místo sledování "Ordinace v růžové zahradě" 🤭

image60.jpeg


Jako hlavní výhody vidím jednoduchost montáže a rozložení či složení celého "simulátoru" vč. jeho prostorové nenáročnosti, moderní desing snímače, jednoduché ovládání, možnost hry na různě rychlých "grýnech" i z velké vzdálenosti, zpětná vazba, analytické možnosti s ohledem na vývoj výkonnosti.

Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena (560 €), nemožnost souběžné hry leváků a praváků a pouze anglická mutace. Dále je nutno si zvyknout, že případě zvolení délkové jednotky pro nás obvyklého metru, jsou i rychlosti grýnu uváděny v metrech nikoliv stopách.

Pokud v dalším průběhu objevím nějaké další důležité informace, chyby či nedostatky, tak zde budu o těchto skutečnostech informovat.

image12.jpeg
 
@Mirek_62 - díky za parádní recenzi a sdílení osobních zkušeností. Paráda!

Není mi úplně jasné - jak konkrétně probíhá patování při modelovaném grýnu? Dávám míček jinam (ke straně) na podložku, nebo se patuje vždy a striktně pouze z jednoho místa a snažím se trefit "jinou část" té zarážky?

Btw. můžeš prosím porovnat ještě pocitově "přesnost" v porovnání s patováním na nějakém klasickém indoor simulátoru? Tam jsem vždycky marnej skoro všude.
 
@Mirek_62 - díky za parádní recenzi a sdílení osobních zkušeností. Paráda!

Není mi úplně jasné - jak konkrétně probíhá patování při modelovaném grýnu? Dávám míček jinam (ke straně) na podložku, nebo se patuje vždy a striktně pouze z jednoho místa a snažím se trefit "jinou část" té zarážky?

Btw. můžeš prosím porovnat ještě pocitově "přesnost" v porovnání s patováním na nějakém klasickém indoor simulátoru? Tam jsem vždycky marnej skoro všude.
Na modelovaném grýnu si nastavíš požadovanou dráhu patu - pootočením obrazu vlevo nebo vpravo, to je obdobný systém jako na klasickém indooru. Patuješ pak vždy rovně. Snažíš se vždy poslat míč s nulovou odchylkou od zamýšlené dráhy (ostatně stejně se snažíš i venku).

Co se týče té přesnosti - je to obdobné, musíš si vybudovat představivost, kde (jak daleko) jamka leží. Ale tento trénink představivosti ti pak pomůže i venku, získáš ten správný pocit a cit pro odpovídající tempo. Venku občas trénuji patování se zavřenýma očima. Zní to možná divně, ale pomáhá to k lepšímu tempu.

Tak pokud bys na klasickém indooru věnoval více času patování, tak si také začneš zvykat na různé vzdálenosti (jenže když dáš např. 400Kč/h, tak spíš trénuješ švih nebo hraješ hřiště).

On je u těchto indoorů obvykle problém s tím, že mají určitou přesnost snímání a když ti např. při plném švihu „čtou” směrovou odchylku s přesností 2° stupňů, tak to na dráze letu míčku moc nepoznáš. Ale pokud máš tu samou odchylku u patu, tak z 5m už jamku mineš. Pak můžeš nabýt dojmu, že paty „zatahuješ” nebo „vyhazuješ” a přitom je hraješ rovně.
Já na svém indooru nemám problém s odhadem délky patu (nicméně nastavení grýnů je možno pouze na pomalé, střední, rychlé - bez bližší informace o rychlosti ve stopách), ale Skytrak občas úhel dráhy patu nebo rychlost míče přečte nesprávně a pak člověk neví, v čem je chyba. Ostatně funkce patování byla u Skytrak přidána až dodatečně a HW není úplně ideální pro čtení pomalých míčků.
 
Měl jsem chvíli čas, tak jsem rozbalil koberec a zapnul TV.
Za 35 minut zapatováno přes 100 patů ze vzdálenosti 6m. ;)
77D3574C-367A-478B-A966-105C303756B7.jpeg
DEC66882-1CB6-4367-80D4-1645C3F30CD7.jpeg
 
Dnes jsem zkusil, jaká rychlost míčku je třeba k dosažení jamky ve vzdálenosti 3 m v závislosti na rychlosti grýnu (ideálně rovný grýn).
6 stop - 2,4 m/s
8 stop - 2,1 m/s
10 stop - 1,8 m/s
12 stop - 1,6 m/s
Vzhledem k tomu, že zařízení zaokrouhluje rychlost jen na 1 desetinu m/s, tak výsledek není úplně lineární.

Nicméně zajímavé je, že pokud trefíte jamku, tak i při rychlosti o cca 10% vyšší, míček zůstal v jamce. Nicméně pokud jamku netrefíte, míček zůstane cca 70 cm za jamkou. Obdobně je to i u nedohraných patů, rychlost cca o 10% nižší generuje pat o cca 70 cm kratší. Vše samozřejmě vztaženo ke vzdálenosti 3 m a ideálně rovnému grýnu.
Ovšem při rychlosti grýnu 8 stop a vzdálenosti jamky 9 m je zapotřebí rychlost míčku 3,6 m/s a rozdíl v rychlosti míčku 10% způsobí nedohrání (či přehrání) jamky o cca 1,5m (a to už zavání trojpatem 🙈).

Závěr, čemu se věnovat při tréninku, ať si udělá každý soudruh sám ;)
 
Předpokládám, že si vedeš nějaké záznamy o patování, tak bude zajímavý se třeba v půlce sezóny se podívat, jestli došlo ke zlepšení.
 
Tahle hračka mě teda láká! Trochu se ale bojím, jestli se donutím jí doma používat, protože na puttovací koberec se mi akorát práší 😄
 
Tahle hračka mě teda láká! Trochu se ale bojím, jestli se donutím jí doma používat, protože na puttovací koberec se mi akorát práší 😄
Na tenhle se ti prášit nebude, rozložení a složení trvá 1 minutu dohromady 😉
 
Dnes jsem odehrál 5. analýzu, takže jako update recenze přidávám info, jak vypadá výstup informace o progresi výkonnosti.
088279C5-262B-4391-9655-5792579463D0.jpeg
 
@Mirek_62 Můžu se zeptat na zkušenosti po 2 letech používání? Stálo to za ty peníze vs. přínos?
Zvužuju, že si pořídím delší patovací koberec na doma (mám cca 180cm) a tohle mi přijde jako skvělá alternativa, protože to vyhodnocuje i pohyb putteru, což mi přijde naprosto skvělý pro odhalení příčiny chyb.
 
@Mirek_62 Můžu se zeptat na zkušenosti po 2 letech používání? Stálo to za ty peníze vs. přínos?
Zvužuju, že si pořídím delší patovací koberec na doma (mám cca 180cm) a tohle mi přijde jako skvělá alternativa, protože to vyhodnocuje i pohyb putteru, což mi přijde naprosto skvělý pro odhalení příčiny chyb.
Tak je dobré, že si můžeš volit různou rychlost a trénovat tak na různá česká hřiště (i když, kolik hřišť uvádí aktuální rychlost :mad:).
Jinak je už nová verze a ta snad ani nepotřebuje TV. Ale nijak jsem to nezkoumal.
Výhoda je, že je to prostorově nenáročné a můžeš trénovat i tempo na hodně dlouhé paty.

Rozhodně jsem se zlepšil právě v dlouhých patech, kdy jsem výrazně omezil troj- a více paty.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom