Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Shafty: grafit nebo ocel?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Obecná diskuse vzniklá k sérii článků na Levném Golfu (SHAFT - SKUTEČNÉ TAJEMSTVÍ HOLE (ČÁST 1.))

Jak jste na tom vy, první díl článku řeší dělbu mezi grafit a ocel. Osobně mám na železech v tuto chvíli ocel, a jedna s podmínek, když jsem hole kupoval, byly právě vibrace - kvůli loktu. Takže jsem na doporučení M.Prokopa (nu ano, hole jsem kupoval od něj) právě nechal integrovat v článku zmíněný sensicore. Pocitově je výsledek lepší. Ale samozřejmě uvažuju, jestli ocel je pro mě to pravě ořechové, protože pořád do toho mlátím - no jako ocelí. Jestli by mě grafit nedonutil trochu zpomalit. Nic. Jak moc řešíte shafty, máte nějaké oblíbené na určité druhy holí a proč?

PS: Téma je určeno k shaftům obecně i k následujícím dílům (ještě budou dva) článků, na které vždy vložím odkaz, jakmile budou zveřejněny.
 
Ja jsem mel napred grafit a ted ocel. Po fitingovem mereni mi vyslo ze s oceli jsem delší a presnejsi nez s grafitem. Pak se mi ale stava, ze ted nekdy citim nektere svaly o nichž jsem ani nevedel, ze je mam.
A další věc, nevim ci je vyhra cim dal lehci shaft. U driveru mi daleko lepe vyhovoval shaft s vahou 62g nez ty nejlehci shafty
 
On trosku pruser je, ze je rozdil mezi tim dat 10 a 100 ran.

Ja jsem zacinal na grafitu (Pro Kennex, TM R7 - Reax 55). Oceli jsem se bal a dost me "bolelo", kdyz jsem to napalil do podlozky. Pak jsem presel na mizuna s TT DG R300... ale po case se zacal dost trapit, tak jsem zkousel chvilku vse mozne a nakonec skoncil na TT SL R300. Rozdil byl znat, kdyz mel clovek zahrat 5 ran hned po sobe. Zatim celkem spokojenost, byt nizsi vahu bych ocenil urcite. 
 
ja vubec nevim na cem jsem zacinal, ale byl to nejaky detsky kratsi grafit, pak uz rovnou ocel (noname), pak na TITL AP2 na TT S300, nikdy vice, vubec mi to nesedelo, ted mam ocel KBS Tour S, a max spokojenost 
 
Odpověď na otázku v úvodním příspěvku - jak moc řešíte shafty? MOC :). Myslím, že se shodneme, že shaft je tou nejdůležitější části hole... Osobně preferuju PROJECT X (aktuálně PXi 6.0 na železech a klasické projecty 6.0 na wedgích), ale vystřídal jsem toho víc - začátky z grafitem (noname), pak nějaké ocelové TT, chvíli i KBS, ale nejvíce mi přirostli k srdci (hlavně pocitově) PROJECTy X. Z grafitové rodinky (dřevo, driver) je to značka UST - první můj "značkový" grafitový shaft jsem měl právě od nich, pak hromady jiných, ale teď jsem se zas vrátil. Každopádně bez ohledu na značku - důležitý je podle mne fitting - protože až pořádný fitting mi konkrétně u dřev výrazně pomohl. Ale zase když někdo úplně začíná a nebo hraje jen chvíli, tak to asi zas takový význam nemá, protože se mu švih ještě hodně vyvíjí... Ale na problematiku fittingu jsou tu asi jiní specialisté :)
Každopádně kdo chce využít výhod obou kategorií shaftů (ocel/grafit) tak určitě doporučuji vyzkoušet Aerotech Steelfiber - je to pecka - měl jsem na pár kol zapůjčený set želez a musím říct, že to bylo velmi příjemné, akorát byly trošku dražší...
 
Razor: Cim jsou tak vyjimecne, vyjma ceny, tedy?
 
Requo: Myslíš ty Steelfibery? Jednoduše spojují tak nějak výhody obou světů (ocel a grafit). Tzn:
- dělají se ve velkém množství gramáží - i velmi lehké (i když myslím, že to dnes umí už i tradiční ocelové značky) ale i poměrně těžké
- pohlcují lépe vibrace než ocel (tzn. pozitivní vlastnost grafitu)
- nemají tak velkou torzi jako grafit = stabilita ( tzn. pozitivní vlastnost oceli) - k čemu je to dobré? Hůl se chová jak chci, např. při hře z rafu, když se do toho chce člověk více opřít - tak grafit má tendenci "uhnout", kdežto ocel moc ne...
- subjektivně - byl jsem delší než s mýma, velmi příjemný pocit při impaktu a supr. trajektorie míče (měl jsem shafty, které váhou a tuhostí byly "na mě")
- a v neposlední řadě vypadají docela hezky :)
 
Na první otázku se dá obecně odpovědět ano, jen se musí vybrat adekvátní shaft k švihové rychlosti a typu švihu. Běžně v shopech u masově prodávaných holí váží grafit jen 60-70g, Tam stiff moc u rychlejšího švihu neobstojí. Dělají se ale i gramové těžké verze grafitu - ty nejtěžší kolem 130g má problém ušvihnout i řada českých Pro. Druhá otázka nemá jasnou odpověď, záleží na výrobci a typu shaftu. Obecně ano, stiff je pro rychlejší švih, ale záleží na typu. Počkejte si na další díl, ten se tomu věnuje a bude to tam rozepsáno ;-)
 
SHAFT - SKUTEČNÉ TAJEMSTVÍ HOLE (ČÁST 2.) - Pružnost a váha

Druhý díl článku zveřejněn, Michal Prokop se tentokrát dostává k samotným vlastnostem shaftu. Nejdůležitější a nejznámější vlastností shaftu je flex, nebo chcete-li pružnost. Ta se označuje zpravidla písmeny L (lady), A (senior), R (regular), S (stiff) a X (extra-stiff), kdy „L“ je nejměkčí a „X“ nejtvrdší. Více viz samotný článek. :)
 
Michale P., jen pro uplnost me napada par otazek: 
Na ktere holi se meri ona svihova rychlost? 
Je to dano ciste delkou shaftu nebo ? 
Je toto pro vyrobce shodne?

Mozna bych jeste doplnil drobnost. Jde o fyzickou namahu. Je rozdil odpalit X shaftem 10 ran na drivingu a 100 na hristi, o vaze ani nemluve. Clovek se zkratka vice nadre, coz muze byt v zaveru 18tky kriticke... Lehci a mene tuhy shaft muze umoznit hrat vyrazne uvolneneji.
 
U shaftů na železa se švihová rychlost měří na železe č.6. Je to pak většinou jednotné. Někdy to ale výrobci holí u shaftů přímo pro ně uvádějí na webu a doporučeno je měření třeba na 7čce, někde jsem viděl i vyjímečně 5ku. To je ale vůči celkovému výsledku vcelku zanedbatelné, protože v rychlosti mezi 6kou a 7čkou nebo 6kou a 5kou není významný rozdíl.

U shaftů na dřeva a drivery se rychlost měří na driveru. Obecně se pak většinou na dřeva dává stejný typ shaftu jako na driver jen s tím, že je o 10 gramů těžší. Ta váha ale nemusí být nutným pravidlem, záleží na typu hráče.

Poznámka o fyzické námaze je samozřejmě správná. Toto vždy u fittingu sleduji. Celý fitting u nás trvá zpravidla hodinu i více, takže únava je znát a je s tím samozřejmě počítáno. Také se často setkávám s tím, že se na začátku fittingu člověk rozhýbává nebo to naopak rve a rychlost více kolísá než v jeho průběhu. Tady už rozhoduje o správné volbě právě zkušenost a praxe fittéra.
 
Se omlouvám, že vám tady skáču do osvětové debaty, ale chtěl bych se všech zeptat, jestli se někomu doma neválí polámanej shaft. Dělám DIY projekt putter pro mladého a je mi líto řezat nový shaft, tak klidně zrecykluju, co se namane, ocel nebo grafit (je to jedno, průměry neřeším a nejakou swing weight ve dvou-třech letech taky ne, mladý se barvám poteší :)), kde alespoň jedna jeho část měří minimálně 55cm.
Díky moc za pomoc
 
SHAFT - SKUTEČNÉ TAJEMSTVÍ HOLE (ČÁST 3.) - kick-point, torze

Třetí díl článku zveřejněn, Michal Prokop přiblíží zbývající vlastnosti shaftu, tedy kick-point a torzi. Více viz samotný článek. :) Michale, díky za celou sérii! Poutavé čtení, člověk je zase o něco chytřejší.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom