Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Setkali jste se s kšeftařem míčků?

Setkali jste se někdy s tzv. kšeftařem míčků?

  • Jiné (upřesním ve vlákně) :)

    Hlasy: 0 0,0%

  • Hlasovalo
    23

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
kseftarmicku.png

V Golfových Novinách, které jsou k dispozici zdarma na hřištích, se v aktuálním čísle k září 2020 A. Ebr na druhé straně věnuje tzv. kšeftařům s míčky, kdy se stručně řečeno jedná o jednotlivce či skupinky, které si tu více tu méně aktivně přivydělávají aktivním prodejem nalezených míčků přímo na hřišti...

Viz celý článek https://www.golfovenoviny.cz/resources/edition/GolfoveNoviny_2020-08.pdf - str. 2.

Setkali jste se někdy vy přímo s kšeftařem míčků? Nějaký osobní zážitek? A co si o tom celém myslíte?
 
Pravidelne se mi ozyvaji ruzni prodejci hranych micu s nabidkou. Vetsinou prodavaji za 5-7 kc B kvalitu a za 10 Kc A kvalitu.
 
Hm, článek typu "jak uplést z hovna bič".
Hrané míčky se prodávají naprosto všude. V bazaru na fcb, na levnygolf.cz, na aukru. Ve všech golfových shopech, skoro ve všech resortech na recepci. Pokud platí ze ztracený míč je stále můj, je jedno, kdo ho našel (ukradl) a prodává dál.
Mě osobně se ještě nestalo, aby mi míček ukradl zoufalec snažící se vydělat pár pětek sběrem a prodejem přímo na hřišti. Ale stalo se mi a ne jednou, že se mi míček pokusil sebrat jiný hráč.
A taky jsem viděl ne jednou mnou označený a ztracený míč prodávat na recepci.
 
Hm, článek typu "jak uplést z hovna bič".
Hrané míčky se prodávají naprosto všude. V bazaru na fcb, na levnygolf.cz, na aukru. Ve všech golfových shopech, skoro ve všech resortech na recepci. Pokud platí ze ztracený míč je stále můj, je jedno, kdo ho našel (ukradl) a prodává dál.
Mě osobně se ještě nestalo, aby mi míček ukradl zoufalec snažící se vydělat pár pětek sběrem a prodejem přímo na hřišti. Ale stalo se mi a ne jednou, že se mi míček pokusil sebrat jiný hráč.
A taky jsem viděl ne jednou mnou označený a ztracený míč prodávat na recepci.

To že by někdo někdy ukradl hráči míček přímo při hře po odpalu a pak se mu ho snažil prodat jsem v životě neslyšel. To, že ho sebere jiný hráč, se naopak děje zcela běžně. Zvlášť nám, co hřiště křižujeme poněkud nepředvídatelně.

My na recepci prodáváme míčky nasbírané na drivingu. Takový míček je několikrát umyt v myčce, ručně prohlídnut a vyleštěn. Vnímám tuto práci jako odpovídající opětovné prodejní ceně 20 Kč. Ještě se mi nestalo, že by někdo přišel a domáhal se svého míče zpět. Byť chápu, že je de facto jeho. Proto mám rovněž na hřišti košík na svém plotě, kde si každý může vzít míček zdarma. Myslím si tak, že je vesmír v rovnováze.

Že by byl prodej hraných/ nových míčků jakkoli podstatnou položkou ekonomiky provozu golfového resortu považuji za naprosto nesmyslné tvrzení.
 
To že by někdo někdy ukradl hráči míček přímo při hře po odpalu a pak se mu ho snažil prodat jsem v životě neslyšel. To, že ho sebere jiný hráč, se naopak děje zcela běžně. Zvlášť nám, co hřiště křižujeme poněkud nepředvídatelně.

My na recepci prodáváme míčky nasbírané na drivingu. Takový míček je několikrát umyt v myčce, ručně prohlídnut a vyleštěn. Vnímám tuto práci jako odpovídající opětovné prodejní ceně 20 Kč. Ještě se mi nestalo, že by někdo přišel a domáhal se svého míče zpět. Byť chápu, že je de facto jeho. Proto mám rovněž na hřišti košík na svém plotě, kde si každý může vzít míček zdarma. Myslím si tak, že je vesmír v rovnováze.

Že by byl prodej hraných/ nových míčků jakkoli podstatnou položkou ekonomiky provozu golfového resortu považuji za naprosto nesmyslné tvrzení.
No jasně, ale v tom článku o tom píšou.
Já to beru tak, že když jsem ho zahrál do vody/lesa nebo někam, mám smůlu. Někdy tam vlezu a zkusím najít. Najdu obvykle i jiné a jako zloděj se necítím.
Bilanci mám zhruba vyrovnanou, cca 4 roky jsem nekoupil míčky a zároveň se mi nikde nehromadí. Ani je neprodávám. Prostě je zase vrátím do vody nebo křoví...
Teď v neděli jsme měli čekárnu za korejcema, tak jsem asi 12 míčků vylovil na devítce v Beřovicích, byl mezi nimi i drivingáč. Moje bilance s touhle jamkou zůstává i tak hluboce pasivní:)
Nicméně pokud někdo proleze les/křoví za hranicí hřiště, v Hořehledech třeba les nahoře nebo na osmičce vpravo, najde 50 míčků a prodá je, nevidím žádný důvod ho pranýřovat...
 
Ještě jsem si vzpomněl na příhodu z Mariánských lázní.
Mezi greenem pětky a odpalištěm šestky tam sedává dědek, prodává míčky, radí jak hrát, hodnotí švih. Vypadá jako integrální součást hřiště, kterou tam umístili pri založení.
Nakecal toho tolik, že jsem to rovnou pouštěl druhým uchem ven, ale říkal, že už nemůže chodit tak moc nehraje, ale dcera skoro profík a možná místní mistr kdysi a spoustu dalšího. Nevím jak na ostatní, ale mě setkání s tímto chlapíkem pohladilo po duši, připomněl mi marshalla z Hluboké.
 
Já se s tím setkal na Madeiře. První rok, co jsem hrál golf, půjčené sety 20 let starých žiletek na stiffu atd. Na jediné jamce se mně povedl odpal rovně na fairway, najednou přes ni přeběhl kluk (něco jako sběrač míčků na tenise, akorát tam nebyla ta síť), míček popadl a zmizel. To jsem pochopil cedule ve stylu nepodporujte zloděje kupováním hraných míčků.
 
Setkal jsem se s těmito prodejci asi dvakrát či třikrát (konkrétně si pamatuju jen Poděbrady za greenem trojky) a nemám s tím celkem žádný problém.
 
Já přemýšlím nad tím, co si jako autor představuje jako "správné"? Třeba, že přilehlý les, křoví...u hřiště bude časem plné míčků, které tam budou "hnít na věky"? Nebo že si po hře půjde hráč hledat ty svoje? Jestliže si někdo dá práci, ty míčky tam posbírá, často je i umyje, roztřídí..tak ať je prodá. Tržba budiž mu odměnou za čas a práci, kterou tomu dal. Nevím o golfistovi, ktery by se po hře vydal na místa, kde ztratil míče, je hledat. A že je to krádež? Půjde někdo s nalezenci si sednout k recepci a bude se ptát odcházejících golfistů, zda-li nejsou některé míče jeho ztracené? Jakože aby je čestně vrátil majiteli. Pokud ti překupníci opravdu někde nečíhají na každou špatnou holfistovu ránu, nesbírají míčky přímo hráčům před nosem (s tim jsem se nesetkala), tak proč ne? Aspoň zbavují přírodu okolo hřiště míčkového odpadu ;) .
 
Jak píše @JardaK , je toho plný net.. Já už jich taky pár prodal (čistý provéčka za dvacku), daleko víc rozdal kamarádům, ale že bych se zabýval tím je někam posílat to určitě nee.. Jinak nic špatného na tom nevidím, dávat za míček 160 a nechat ho v lese nebo vodě to fakt ne.. Samozřejmě že jsou levnější balóny, ale když někdo ty povéčka nutně potřebuje.. ;) . Já mezi tyto lidi nepatřím a klidně je vystřelím ať má někdo radost. No a ve finále jsem od začátku tak nějak soběstačný, jednou v návalu rozhazovačnosti jsem si koupil tucet AD333, ale už se to neopakovalo..😀

IMG_20200921_210659.jpg
 
Cokoliv co najdu je kradez... ok.
Fakt tech “zlodeju” co kradou podel hrist je tolik, aby to stalo za zminku?
Zazil jsem decka, co hledaji a pokousi ze na hristi prodat, nijak me to nepohorsilo...
 
hrané míčky nekupuji.........ale dost často je nacházím.........ty sbírám a pak zase ztracím.................napadá mě: koloběh života :)
 
Přispěju sem místo do vlákna Jak jste naposledy hráli. 🙂 Dnes v podvečer v Lípě jsem trefila na jedničce green, po kterém můj oranžový Titleist přeběhl někam směrem k novému rafu mezi autem a plotem. (zákeřná novinka). Po delší době hledání nacházím bílý, neznačený Srixon. Odcházím na dvojku aniž jsem dopatovala. První drive asi 10 metrů před odpaliště do vysekané cesty od odpaliště. Sakra, přece nebudu hrát tak blbě jako v Hořehledech... Druhý drive opět oranžovým Titleistem o 10 metrů delší, ale taky o 10 metrů doprava do rohu ke stromům. Vidím ho. Poctivě odpálím (do stejného lesa) první míč, že druhý, který jsem tak dobře viděla, půjdu sebrat. Nacházím bílý neznačený Titleist. = 2 oranžové mínus, 2 bílé plus. Trojka nezajímavá, čtyřka jakbysmet. Na pětce super drive směrem doprava k prvním stromkům před autem (beru to zkratkou), vidím ho, v klidu jdu na místo, kde je míč. Následuje několika minutové cikcak procházení oblasti než nazvu oranžový Titleist ošklivý jménem a vyrážím napříč fairwayí pětky směrem k odpališti šestky. Poměr 3- oranžové, 2+ bílé. Pak už se nic zajímavého neděje až cestou ze sedmičky přes sedmnáctku přicházím k odpališti osmnáctky a protože jsem na hřišti poslední a green té zatrolené jedničky je hned vedle, jdu znovu hledat svůj milovaný oranžový Titleist. Téměř okamžitě ho vidím na svahu pod greenem, úplně jinde než jsem ho hledala. Takže nula od nuly prošla, já ukradla dva cizí míče a někdo určitě časem radostně ukradne dva oranžové Titleisty. Tak nevím. Jak já se vlastně měla zachovat. 🤨
 
Myslím, že jste to téma dovedli až do absurdna. Je samozřejmě blbost podporovat někoho v tom, že ukradne míček, který právě někdo hraje. Na vysvětlení, že se jedná o špatné jednání by mohl ideálně posloužit shaft driveru.

Ale ač právní laik, tak nalezení míčků někde v roští ve chvíli, kdy jej už dávno nikdo nehledá, by mělo teoreticky implikoval povinnost odevzdat jej obci, na jejímž katastru k nálezu došlo, ale pokud dojde k nálezu na místě přístupném veřejnosti, což roští de facto je, může se jednat také o možnost, že jde o věc opuštěnou a v případě, že jde o věc nepatrné hodnoty, potom bez dalšího si ji může nálezce přivlastnit.
 
Ještě jsem si vzpomněl na příhodu z Mariánských lázní.
Mezi greenem pětky a odpalištěm šestky tam sedává dědek, prodává míčky, radí jak hrát, hodnotí švih. Vypadá jako integrální součást hřiště, kterou tam umístili pri založení.
Nakecal toho tolik, že jsem to rovnou pouštěl druhým uchem ven, ale říkal, že už nemůže chodit tak moc nehraje, ale dcera skoro profík a možná místní mistr kdysi a spoustu dalšího. Nevím jak na ostatní, ale mě setkání s tímto chlapíkem pohladilo po duši, připomněl mi marshalla z Hluboké.
Toho pamatuju, jednou jsme ho potkali i u odpaliště čtyřky, tlačil kolo, kde měl přivázaný k rámu lovítko :) Přesně věděl, jak bysme tu jamku měli hrát, ty rady nás všechny tak rozhodily, že nejlíp tuším jeden z nás bogey :-D
 
Já fakt nějak nechápu jak si to tedy autor článku představuje. Asi tam napíšu. :) Když najdeme na ulici bůra, taky to asi nikdo nenese na policii ne? Když ale najdeme šrajtofli, s pěti tisíci a občankou a kartou k účtu, asi to na tu policii odevzdáme ne? Zrovna tak s těmi míčky. Příklad: když jsem v sobotu nastoupila do turnaje, zjistila jsem, že nemám wedge...no jo, hlava pitomá, nechala jsem jí v pátek na Roudničce a myslím, že přesně vím kde. Tak jsem tam po turnaji volala a jasnačka, byla na recepci. Takže jsem si jí tam jela vyzvednout. Takže vidno, že i golfisté rozlišují....míček X hůl (předmět zanedbatelné hodnoty X předmět mající určitou cenu).
 
Tak na ztracené míčky lze také pohlížet jako na odpad.
A jako takový ho je třeba v přírodě sbírat a následně recyklovat - dalším použitím ve hře 🤭
 
Lehký OT, doporučuji tento dokument, překvapilo mě, jak dlouho hřiště míčky v oceánu vůbec neřešilo, jde o Pebble Beach.


Jinak často sem potkával děti na Slapech, že na 18. prodávali míčky co našli na hřišti, v Poděbradech taky seděl pán s kýblem, naopak bychom jim měli děkovat, protože vlastně uklízí ten bordel po nás.
 
Skoro každé odlahlejšie ihrisko má svojho zberača, keď som s golfom začínal tak som párkrát kúpil, ale teraz podporujem ekonomiku a verím v rovnováhu golfballs v prírode: koľko stratíš toľko nájdeš 😉

V maďarskom Dunakiliti kde je to samý out za plotom jazdí na staručkej Babete vetchý dedko-večerníček a podľa mňa je to pre neho výrazný ekonomický príjem.
Ale pre rakúsku rodinku v Adamstali, ktorá má dom a záhradu na odpališti 3páru (ponúka tam výborný domáci šnaps) pochybujem, že je predaj stratených lôpt potrebou. Možno len hobby alebo pracovnou náplňou dôchodcov...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom