Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Rychlý green = pomalá hra?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Zdroj článku: http://www.geoffshackelford.com/hom...s-confirm-faster-greens-mean-slower-play.html

Všichni chtějí rychlé greeny, alespoň to říkají. Pak přijdete na hřiště, a green je cokoli, jen ne rychlý... resp. je moc pomalý, moc rychlý, špatný, blbě navrtáno, znáte to. V článku se v podstatě říká, že při zrychlení greenu o jednu stopu se průměrně prodlouží doba hráče na greenu o 6,39 vteřin, což zhruba při plném flajtu znamená delší hra o cca 7,67 minut. Je to hodně nebo málo? Kdo ví. Více info v článku.

Jako bonus pro edukaci koukněte na nedlouhé, pěkné a dobře pochopitelné video v češtině pro představu, jak se měří rychlost greenu pomocí v článku zmíněného Stimpmetru:


Máte raději rychlé nebo pomalé greeny?
 
Upraveno:
Nevěřím významné korelaci rychlost greenu <> rychlost hry. Já osobně mám radši v českých podmínkách rychlejší greeny 8,5-9,5. Ale spíš je důležité, aby green nebyla brokolice a aby putty jely tak nějak férově - což často souvisí s vypichováním atd. a ne zcela na greenkeeprovi.
Rychlost hry bude spíš ovlivňovat profil a kontury greenu - čekal bych na Zbraslavi delší čas, než v Mladé Boleslavi při stejné rychlosti.
 
Co mne osobně překvapilo na amatérce v Hluboké byly problémy řady velmi dobrých hráčů míč na rychlých a čočkovitých greenech zastavit. A tím se samozřejmě hra prodlužovala extrémně. Ale v článku se nepíše, z jakých herních situací k prodloužení času docházelo...
 
Mně osobně vyhovují standardně rychlé grýny. Což je v ČR tipuji mezi 8-9 stopami. Na rychlejší se u nás dostanete málokdy a jen někde. Takže spíše ze zvyku. Taková bezpečná zóna. Pokud ale hraju na rychlých pak si to mnohem více užiju. Musím se více soustředit. Rychlejší lépe drží dráhu a reagují na brejky. Je to prostě hravější. A to já, chlapec hravý od přirození, mám prostě rád...! [emoji4]
 
Mě osobně taky vyhovují spíš rychlejší grýny. Netuším proč, ale líp se mi na nich odhaduje jejich chování.
 
Mně asi rychlost je vcelku jedno, co mě více mrzí, jsou někdy nesmyslné návrty a různorodost grýnů. Tzn. když se každý green chová jinak, než předchozí. Chápu, že je to pro provozovatele obtížné - udržet konstantní rychlost na všech grýnech, ale mrzí mě to stejně. Prostě to na některých místech nejede a jinde pro změnu jak namydlený blesk. Což tedy je více u hřišt, co navštěvuji - více hobby.

Vůbec nezávidím údržbu trávníku, jsem zvědav, kdy v budoucnosti budou někde greeny prostě umělé, spousta starostí pak odpadá.
 
Vůbec nezávidím údržbu trávníku, jsem zvědav, kdy v budoucnosti budou někde greeny prostě umělé, spousta starostí pak odpadá.

Moc si nedokážu představit napojení umělých a přírodních povrchů, ty vždy bude ošklivé a problematické. A jako zásadní kámen úrazu bych vnímal udržení čistoty umělého povrchu.

Zatímco příroda je v podstatě samočistící, na umělém vlákně se vše přichytí a za boha to nejde dolů. K tomu stopy od golfistů či vozíků, nepropustnost vody,...
 
Rychlé greeny hru opravdu prodlouží. Je to dáno počtem trojpatů. To mám ověřené. Obzvlášť pokud hráč přijde ze hřiště s pomalejšími greeny na hřiště s rychlejšími, nebo pokud se greeny najednou začnou válcovat. Spousta lidí se s tím zkrátka nedokáže popasovat. Rychlejší greeny vyžadují daleko větší cit a ten už spoustě hráčům chybí nebo to zkrátka neumí. Na druhou stranu je dráha (brejku) na rychlých greenech, tj. na krátko střižených a válcovaných, daleko lépe čitelnější a předvídatelnější, takže pro lepší hráče s citem je patování daleko zábavnější a kolikrát i úspěšnější.
Také nesouhlasím s tím, že jsou rychlosti na různých greenech na jednom hřišti výrazně odlišné. Spíše je ten pocit dán tím, že hráč neumí přečíst jestli je dráha patu mírně až nepostřehnutelně z kopce nebo do kopce. Schválně se podívejte na své spoluhráče na greenu kdo čte nebo se jen podívá na dráhu patu i z boku.
 
Také nesouhlasím s tím, že jsou rychlosti na různých greenech na jednom hřišti výrazně odlišné. Spíše je ten pocit dán tím, že hráč neumí přečíst jestli je dráha patu mírně až nepostřehnutelně z kopce nebo do kopce. Schválně se podívejte na své spoluhráče na greenu kdo čte nebo se jen podívá na dráhu patu i z boku.

Třeba Čertovo Břemeno mi přišlo rozdílné v rychlostech greenů na jednotlivých jamkách. To nic ale samozřejmě nemění na to, že je neumím dobře přečíst. :) Je pravda, že si nicméně jiné hřiště neuvědomuji, kde by mě to tolik zarazilo.
 
takže pro lepší hráče s citem je patování daleko zábavnější a kolikrát i úspěšnější.

To je přesně můj případ ... takže jsem "lepší hráč s citem" :p;) ... kde je kurňa smajlík bijící se hrdě do prsou :eek::devil::D
 
Upraveno:
To je přesně můj případ ... takže jsem "lepší hráč s citem" :p;) ... kde je kurňa smajlík byjící se hrdě do prsou :eek::devil::D
"BYJÍCÍ SE"????:eek::eek::eek: šmankotéééé! Mě to BIJE do očí;)
 
Nesouhlasím s tím, že rychlejší grýny zásadně prodlužují hru. To spíš patéŕi geodeti.

Víc času se s prominutim prodrbe úplně jinak . Stačí aby všichni ve flightu pomáhali hledat míčky a aby se všichni včas připravovali na svou hru.
 
Nesouhlasím s tím, že rychlejší grýny zásadně prodlužují hru. To spíš patéŕi geodeti.

Víc času se s prominutim prodrbe úplně jinak . Stačí aby všichni ve flightu pomáhali hledat míčky a aby se všichni včas připravovali na svou hru.
Tady se ale neřeší prodloužení celkového času na hřišti, ale prodlouženi času na greenu.
 
Nesouhlasím s tím, že rychlejší grýny zásadně prodlužují hru. To spíš patéŕi geodeti.

Víc času se s prominutim prodrbe úplně jinak . Stačí aby všichni ve flightu pomáhali hledat míčky a aby se všichni včas připravovali na svou hru.

Tak s tím souhlasím. Jednou jsem zažil situaci, kdy jsem měl opravdu sto chutí poslat míček na flight před náma. Byli dva, pán a paní zralejšího věku, evidentně partneři. Po tom co oba dosáhli jamky se láskyplně dlouze objali, asi i políbili (to na tu dálku nebylo vidět) a pak se klidnou uvolněnou chůzí vydali pro vozíky, které nechali před grýnem. Prostě taková odpolední pohodová vycházka. A tak to bylo na každé jamce. Že by počkali a nechali nás předejít je ani nenapadlo. Naštěstí jsme je dohnali 6 jamek před koncem, tak jsme to ustáli bez neurolu.
 
Upraveno:
k té rozdílné rychlosti grýnů na jamkách. Často se stává, že grýny jednotlivých jamek jsou na slunci, některé ve stínu a při dopolední hře v tom vidím problém. Některé jsou vysušené, některé ještě mokré a pak si myslím, že objektivně ta rychlost je jiná....
 
Nesouhlasím s tím, že rychlejší grýny zásadně prodlužují hru. To spíš patéŕi geodeti.

Víc času se s prominutim prodrbe úplně jinak . Stačí aby všichni ve flightu pomáhali hledat míčky a aby se všichni včas připravovali na svou hru.

Tak ono je vcelku jedno, jestli s tím souhlasíš nebo ne, ono to tak statisticky vychází. Tzn. na nějakém odpovídajícím vzorku se zjistilo, že to tak skutečně je. To, že většina "zbytečného času na hřišti" vzniká z jiných příčin je jasné. Článek pouze poukazuje na to, že krom všech ostatních okolností i rychlost greenů hraje v rychlosti hry svoji roli.
 
Neni tu jeste korelace s jejich velikosti?
Rychle greeny maji lepsi hriste, ktera je typicky maji i vetsi...
 
Neni tu jeste korelace s jejich velikosti?
Rychle greeny maji lepsi hriste, ktera je typicky maji i vetsi...
To bych zrovna neřekl že tohle by na rychlost mělo mít vliv. Třeba Mariánky mají některé greeny ještě v původní podobě a tedy malé a frčí jim to tam všude stejně a většinou hodně rychle. Oproti Kynžvartu, kde mají moderní velké greeny a s rychlostí se tam nedostanou přes 8.
 
Btw. když jsme u toho, jak na hřišti zjistím rychlost greenu co nejjednodušeji, bývá to někde napsáno? :) Jako třeba PIN pozice?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom