Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

"Royal" kluby

Seppper

Guru fóra
Klub
Golf Club Beřovice
HI (HCP)
6,8
Všiml jsem si, že Beroun začal používat název Royal Beroun golf club, ale na seznamu klubů, které toto označení mohu mít jsou stále jen Mariánské Lázně.
Umí to někdo vysvětlit?

Např. zde také píšou v názvu Royal.
 
Všiml jsem si, že Beroun začal používat název Royal Beroun golf club, ale na seznamu klubů, které toto označení mohu mít jsou stále jen Mariánské Lázně.
Umí to někdo vysvětlit?

Např. zde také píšou v názvu Royal.
proste si to tam pridali, myslim, ze pravoplatne to pouzivat nemohou
 
  • To se mi líbí
Reactions: PFP
Tak do nazvu si v zakladu muzes dat co chces, pokud tim neporosujes nejaky zakon. Ale oficialne muze byt kralovske jen to, ceho se dotkla ruka krale. A to ani Malevil, ani Beroun, nejsou…😉
 
proste si to tam pridali, myslim, ze pravoplatne to pouzivat nemohou
Mariánské Lázně používají název Royal Golf Club se svolením Alžběty 2.. Obdobně jako ostatní oficiální Royal Cluby mají mimo jiné 100 procentní reciprocitu se všemi Royal Cluby po celém světě... Co se týče Malevilu, ten používá název Královský, což nebude asi problém. Spojení Royal Club s Berounem si ale myslím, že je právně i morálně už za hranou, jedná se o parazitování na značce, pokud jim tedy tento název nebyl odsouhlasen královskou rodinou. Ale všiml jsem si, že jeden z jejich PRO se jmenuje Lukáš Princ, tak možná jim dal souhlas on😃
 
Ale oficialne muze byt kralovske jen to, ceho se dotkla ruka krale. A to ani Malevil, ani Beroun, nejsou…😉
Tak třeba nějaký člen Král je 🤭
 
Tak třeba to má naznačit, že se o hráče (nebo hřiště) královsky starají;);)
 
Zkousel jsem se divat, jestli na tom nejak stavi marketing nebo je to tam nejak vysvetleno - a nic tam nevidim. Prijde mi to teda hodne trapne se po par letech provozu tvarit jako "Royal" ... trochu ve stylu divokych devadesatek.... jestli vubec vedi, co tim vlastne provedli bez ohledu na to, jestli ta "zvyklost" ma nejaky pravni zaklad (jestli ne, tak je to hodne spatne a jestli ano, tak snad jeste hur) .... a golf je prave prece hlavne o zvyklostech a i nepsanych pravidlech a zejmena privatni klub by to mel dodrzovat.... na strankach pisou i o rocnim a triletem clenstvi, nenasel jsem ceny (rocni bylo loni myslim nekde nad 50t) ... a to hriste ma budoucnost, pekne, opravdu hezka zakouti vzadu v lese, skvela poloha nedaleko Prahy na dalnici.... ciste z pohledu vynosu asi skoda, ze je to privatni (ale s tim to spousta clenu kupovala obcas i s temi domy okolo, tak proc ne, kdyz jim to funguje)... a ocenuji, ze maji otevreno prakticky porad, kdyz zrovna neni snih (to jestli je to dobre pro kvalitu hriste, ktere chce byt top level, neumim posoudit)
 
Tohle je skutečně poměrně zajímavá problematika - dle informací co jsem dohledal, tak oficiální status Royal běžně mohou používat jen společnosti, kterých se stal patronem monarcha/ král. Což aktuálně platí především pro Británii, Španělsko, Belgii, Nepál, Dánsko nebo Švédsko, ale i další. A to buď díky tomu, že jim královská rodina patronát udělila sama (např. protože se jim tam prostě líbilo) a nebo o něj daná společnost požádala a prošla posouzením, které mimo jiné hodnotí tradici, finanční stabilitu nebo úroveň poskytovaných služeb.

U golfu vznik celkem logicky vychází z Británie, kdy první takové "ocenění" bylo uděleno již v roce 1833 a dle článku v Golf Digestu aktuálně existuje 69 klubů, které se mohou oficiálně tímto názvem pyšnit. Celkem logicky jde výhradně o země britských kolonii se 3mi výjimkami - Homburger v Německu z roku 2013, Port Moresby na Papue Nové Guinei z roku 2012 a Mariánky z roku 2003. Btw. Mariánky a Homburger jsou jediná 2 hřiště v kontinentální Evropě s tímto titulem.

Zároveň je třeba poznamenat, že vyjma Británie udělovali tituly i ostatní monarchové a tudíž se tímto titulem může chlubit v podstatě kdokoli, kdo si někoho takového sehnal. Viz např. Royal Baghdad Golf Club nebo Royal Bled Golf (Slovinsko, titul z roku 2017 od Jugoslávské princezny ?!?!).

A v americké ústavě najdete jakousi část zakazující použití slova Royal mimo jasně stanovených podmínek (přiznám se že právní angličtina by z mé strany už vyžadovala slovník a na to jsem moc línej), byť to dle mého vychází především z historického vzniku USA, kdy se od Británie chtěli co nejvíc odštípnout. Proto pochybuji, že právně bude užití slova "Royal" nebo "Královský" v našich končinách postižitelné. Ale schválně se na to ještě zeptám a dám vědět, co jsem zjistil...
 
Tohle je skutečně poměrně zajímavá problematika - dle informací co jsem dohledal, tak oficiální status Royal běžně mohou používat jen společnosti, kterých se stal patronem monarcha/ král. Což aktuálně platí především pro Británii, Španělsko, Belgii, Nepál, Dánsko nebo Švédsko, ale i další. A to buď díky tomu, že jim královská rodina patronát udělila sama (např. protože se jim tam prostě líbilo) a nebo o něj daná společnost požádala a prošla posouzením, které mimo jiné hodnotí tradici, finanční stabilitu nebo úroveň poskytovaných služeb.

U golfu vznik celkem logicky vychází z Británie, kdy první takové "ocenění" bylo uděleno již v roce 1833 a dle článku v Golf Digestu aktuálně existuje 69 klubů, které se mohou oficiálně tímto názvem pyšnit. Celkem logicky jde výhradně o země britských kolonii se 3mi výjimkami - Homburger v Německu z roku 2013, Port Moresby na Papue Nové Guinei z roku 2012 a Mariánky z roku 2003. Btw. Mariánky a Homburger jsou jediná 2 hřiště v kontinentální Evropě s tímto titulem.

Zároveň je třeba poznamenat, že vyjma Británie udělovali tituly i ostatní monarchové a tudíž se tímto titulem může chlubit v podstatě kdokoli, kdo si někoho takového sehnal. Viz např. Royal Baghdad Golf Club nebo Royal Bled Golf (Slovinsko, titul z roku 2017 od Jugoslávské princezny ?!?!).

A v americké ústavě najdete jakousi část zakazující použití slova Royal mimo jasně stanovených podmínek (přiznám se že právní angličtina by z mé strany už vyžadovala slovník a na to jsem moc línej), byť to dle mého vychází především z historického vzniku USA, kdy se od Británie chtěli co nejvíc odštípnout. Proto pochybuji, že právně bude užití slova "Royal" nebo "Královský" v našich končinách postižitelné. Ale schválně se na to ještě zeptám a dám vědět, co jsem zjistil...
Myslím si také, že čiště právně je to asi nenapadnutelné. Mně to připadá jako jako trapná záležitost ( předpokládám, že s názvem Royal budou mít spojenou s nějakou pohádkou o Karlu IV.). Jediné komu by to v Česku mělo fakt reálně vadit jsou Mariánské Lázně, protože to devalvuje její "Royal" v názvu. Tento název získali poctivě a myslím si, že ta značka, z globálního hlediska, hodnotu opravdu má. Na jejich místě bych ten název napadl, ne právně ( pokud to není registrovaná značka ), ale na Konferenci klubů. Tam bych vyzval Beroun, aby ji přestali používat. Pokud chtěl totiž Beroun mít v názvu Royal, měl se s tímto názvem do federace přihlásit. Předpokládám, že v takovém případě by ale tehdy proti názvu vystoupily Mariánské Lázně a Beroun by s tímto názvem přijat nebyl. Jestli však s názvem Royal byl Beroun bez námitek v minulosti přijat ( nevím to, nemyslím si to, nicméně na ČGF jsou nyní vedeni jako Royal Beroun Club), tak s tím asi nikdo nic neudělá.
 
Admin note: Předchozí diskuse vyčleněna s vlákna věnovanému hřišti "Beroun". I když to s ním souvisí a asi se to k němu i zase alespoň částečně stočí, tak přeci jen diskuse je i dostatečně obecná a nosná jako samostatné téma, které by pod Berounem bylo v budoucnu špatně samostatně dohledatelné pro případné navazování.
 
Tohle je skutečně poměrně zajímavá problematika - dle informací co jsem dohledal, tak oficiální status Royal běžně mohou používat jen společnosti, kterých se stal patronem monarcha/ král. Což aktuálně platí především pro Británii, Španělsko, Belgii, Nepál, Dánsko nebo Švédsko, ale i další. A to buď díky tomu, že jim královská rodina patronát udělila sama (např. protože se jim tam prostě líbilo) a nebo o něj daná společnost požádala a prošla posouzením, které mimo jiné hodnotí tradici, finanční stabilitu nebo úroveň poskytovaných služeb.

U golfu vznik celkem logicky vychází z Británie, kdy první takové "ocenění" bylo uděleno již v roce 1833 a dle článku v Golf Digestu aktuálně existuje 69 klubů, které se mohou oficiálně tímto názvem pyšnit. Celkem logicky jde výhradně o země britských kolonii se 3mi výjimkami - Homburger v Německu z roku 2013, Port Moresby na Papue Nové Guinei z roku 2012 a Mariánky z roku 2003. Btw. Mariánky a Homburger jsou jediná 2 hřiště v kontinentální Evropě s tímto titulem.

Zároveň je třeba poznamenat, že vyjma Británie udělovali tituly i ostatní monarchové a tudíž se tímto titulem může chlubit v podstatě kdokoli, kdo si někoho takového sehnal. Viz např. Royal Baghdad Golf Club nebo Royal Bled Golf (Slovinsko, titul z roku 2017 od Jugoslávské princezny ?!?!).

A v americké ústavě najdete jakousi část zakazující použití slova Royal mimo jasně stanovených podmínek (přiznám se že právní angličtina by z mé strany už vyžadovala slovník a na to jsem moc línej), byť to dle mého vychází především z historického vzniku USA, kdy se od Británie chtěli co nejvíc odštípnout. Proto pochybuji, že právně bude užití slova "Royal" nebo "Královský" v našich končinách postižitelné. Ale schválně se na to ještě zeptám a dám vědět, co jsem zjistil...
Myslím si také, že čiště právně je to asi nenapadnutelné. Mně to připadá jako jako trapná záležitost ( předpokládám, že s názvem Royal budou mít spojenou s nějakou pohádkou o Karlu IV.). Jediné komu by to v Česku mělo fakt reálně vadit jsou Mariánské Lázně, protože to devalvuje jejich "Royal" v názvu. Tento název mají získaný poctivě a myslím si, že ta značka, z globálního hlediska, hodnotu opravdu má. Na jejich místě bych ten název napadl, ne právně ( pokud to není registrovaná značka ), ale na Konferenci klubů. Tam bych vyzval Beroun, aby ji přestali používat. Pokud chtěl totiž Beroun mít v názvu Royal, měl se s tímto názvem do federace přihlásit. Předpokládám, že v takovém případě by ale tehdy proti názvu vystoupily Mariánské Lázně a Beroun by s tímto názvem přijat nebyl. Jestli však s názvem Royal byl Beroun bez námitek v minulosti přijat ( nevím to, nemyslím si to, nicméně na ČGF jsou nyní vedeni jako Royal Beroun Club), tak s tím asi nikdo nic neudělá
 
Upraveno:
Trochu jsem pátral na webu hřiště a moc jsem toho nenašel, resp. jedině snad tuto strohou aktualitu:

https://www.golfberoun.cz/setkani-velvyslancu-v-royal-beroun-clubu/ z 10.3.2022

Text na dva řádky "Děkujeme všem zúčastněným velvyslancům, které se setkali na této speciální akci u nás v Royal Beroun Golf Clubu a zároveň bychom také chtěli poděkovat za účast paní starostky Soni Chalupové z Města Beroun." A fotky.

---
Úplně to vidím, jak koncem února si někdo vzpomněl.... ježiš, hele, za 14 dní tady budou ty velvyslanci. Co jim tam budeme povidat? Zavolej Soně a poradíme se, jestli nemá nápad... hmhm, hele a co kdybychom si šplhli a když náš Beroun je královské město, tak co kdybychom udělali i Královskej náš klub? To by bylo dostatečně cool a na ty s diplopasem by to mohlo udělat dojem. Hele, to je fakt, máš recht, jdem do toho... rychle naplácni do názvu to slovo Královský... po čase volá webmaster - to je desně dlouhý, nikam se mi to nevejde. Tak jsem kouknul do slovníku, co třeba místo královský použít "Royal"? Je to kratší a význam stejnej! Schůze představenstva... hele, ten kluk má pravdu a ještě to zní tak nějak víc nóbl, jako english, rozumíš, to je ono! :)

PS: Předchozí text je míněn jako nadsázka, která se skutečností nemusí vůbec nic společného. :)

---
Ale vůbec bych se tomu nedivil. Člověk by tak trochu čekal, že když někdo dělá změnu názvu a chlubí se tím, že to minimálně promítne na webu na všechny místa a doplní i do loga a tak, což se alespoň aktuálně zatím nestalo. Jen textem doplněno do hlavičky webu a sem tam na některé novější aktuality. Dokonce i podpis v patičce webu a první odkaz na stránce se prefixem "Royal" nechlubí. Zajimavý.
 
Myslím si také, že čiště právně je to asi nenapadnutelné. Mně to připadá jako jako trapná záležitost ( předpokládám, že s názvem Royal budou mít spojenou s nějakou pohádkou o Karlu IV.). Jediné komu by to v Česku mělo fakt reálně vadit jsou Mariánské Lázně, protože to devalvuje její "Royal" v názvu. Tento název získali poctivě a myslím si, že ta značka, z globálního hlediska, hodnotu opravdu má. Na jejich místě bych ten název napadl, ne právně ( pokud to není registrovaná značka ), ale na Konferenci klubů. Tam bych vyzval Beroun, aby ji přestali používat. Pokud chtěl totiž Beroun mít v názvu Royal, měl se s tímto názvem do federace přihlásit. Předpokládám, že v takovém případě by ale tehdy proti názvu vystoupily Mariánské Lázně a Beroun by s tímto názvem přijat nebyl. Jestli však s názvem Royal byl Beroun bez námitek v minulosti přijat ( nevím to, nemyslím si to, nicméně na ČGF jsou nyní vedeni jako Royal Beroun Club), tak s tím asi nikdo nic neudělá.
Ciste z rychliku me napada klamani spotrebitele dle zakona o ochrane spotrebitele nebo parazitovani na povesti dle obcanskeho zakoniku, ale na tuto oblast prava se nespecializuju, tak je to spis subjektivni domnenka. Mozna @Sauron bude jakozto zkusenejsi kolega vedet lip.
 
Ciste z rychliku me napada klamani spotrebitele dle zakona o ochrane spotrebitele nebo parazitovani na povesti dle obcanskeho zakoniku, ale na tuto oblast prava se nespecializuju, tak je to spis subjektivni domnenka. Mozna @Sauron bude jakozto zkusenejsi kolega vedet lip.
Díky předsedo. Nevím, jestli se tu mám pouštět do nějakých složitých úvah na téma veřejnoprávní a soukromoprávní ochrany, myslím, že to přesahuje rámec tohoto fora. Takže ve stručnosti a laicky
- většinu nástrojů na obranu může požít klub z Mariánek /odborně se tomu říká, že má aktivní legitimaci/, pokud jej to nějak poškozuje,
- spotřebitel - feečkař se může cítit klamán, takovou věc ČOI určitě ještě neřešila .....
 
Pokud chtěl totiž Beroun mít v názvu Royal, měl se s tímto názvem do federace přihlásit. Předpokládám, že v takovém případě by ale tehdy proti názvu vystoupily Mariánské Lázně a Beroun by s tímto názvem přijat nebyl. Jestli však s názvem Royal byl Beroun bez námitek v minulosti přijat ( nevím to, nemyslím si to, nicméně na ČGF jsou nyní vedeni jako Royal Beroun Club), tak s tím asi nikdo nic neudělá
Federace principielně neřeší názvy klubů, pouze přijímá žádosti o členství a zapisuje je tak, jak jsou ve spolkovém rejstříku. Navíc pokud dojde ke vstupu klubu pod nějakým názvem a ten se pak změní, je to ještě blbější na řešení. Každopádně jak píšeš, kde není žalobce, není soudce. Já být Mariánkami, ozval bych se. Protože dle mě dostupných informací (jedna bába povídala) byl titul klubu udělen městem Beroun.
 
Federace principielně neřeší názvy klubů, pouze přijímá žádosti o členství a zapisuje je tak, jak jsou ve spolkovém rejstříku. Navíc pokud dojde ke vstupu klubu pod nějakým názvem a ten se pak změní, je to ještě blbější na řešení. Každopádně jak píšeš, kde není žalobce, není soudce. Já být Mariánkami, ozval bych se. Protože dle mě dostupných informací (jedna bába povídala) byl titul klubu udělen městem Beroun.
Tak podle rejstříku došlo ke změně názvu na Royal Club dne 13.5.2022. A hádejte kdo se stal novým členem představenstva. No když jsme Royal, tak přece i s Princem ve vedení 😃. https://rejstrik-firem.kurzy.cz/26577399/beroun-golf-club-z-s/.
 
Federace principielně neřeší názvy klubů, pouze přijímá žádosti o členství a zapisuje je tak, jak jsou ve spolkovém rejstříku. Navíc pokud dojde ke vstupu klubu pod nějakým názvem a ten se pak změní, je to ještě blbější na řešení. Každopádně jak píšeš, kde není žalobce, není soudce. Já být Mariánkami, ozval bych se. Protože dle mě dostupných informací (jedna bába povídala) byl titul klubu udělen městem Beroun.
1653481697615.png
 

Ha, tak jsem to možná i trefil, ten kvalifikovaný proces :-D

Trochu jsem pátral na webu hřiště a moc jsem toho nenašel, resp. jedině snad tuto strohou aktualitu:

https://www.golfberoun.cz/setkani-velvyslancu-v-royal-beroun-clubu/ z 10.3.2022

Text na dva řádky "Děkujeme všem zúčastněným velvyslancům, které se setkali na této speciální akci u nás v Royal Beroun Golf Clubu a zároveň bychom také chtěli poděkovat za účast paní starostky Soni Chalupové z Města Beroun." A fotky.

---
Úplně to vidím, jak koncem února si někdo vzpomněl.... ježiš, hele, za 14 dní tady budou ty velvyslanci. Co jim tam budeme povidat? Zavolej Soně a poradíme se, jestli nemá nápad... hmhm, hele a co kdybychom si šplhli a když náš Beroun je královské město, tak co kdybychom udělali i Královskej náš klub? To by bylo dostatečně cool a na ty s diplopasem by to mohlo udělat dojem. Hele, to je fakt, máš recht, jdem do toho... rychle naplácni do názvu to slovo Královský... po čase volá webmaster - to je desně dlouhý, nikam se mi to nevejde. Tak jsem kouknul do slovníku, co třeba místo královský použít "Royal"? Je to kratší a význam stejnej! Schůze představenstva... hele, ten kluk má pravdu a ještě to zní tak nějak víc nóbl, jako english, rozumíš, to je ono! :)

PS: Předchozí text je míněn jako nadsázka, která se skutečností nemusí vůbec nic společného. :)

---
Ale vůbec bych se tomu nedivil. Člověk by tak trochu čekal, že když někdo dělá změnu názvu a chlubí se tím, že to minimálně promítne na webu na všechny místa a doplní i do loga a tak, což se alespoň aktuálně zatím nestalo. Jen textem doplněno do hlavičky webu a sem tam na některé novější aktuality. Dokonce i podpis v patičce webu a první odkaz na stránce se prefixem "Royal" nechlubí. Zajimavý.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom