Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Provizorní míč versus nalezený první míč v nehratelné pozici

ulilee

Guru fóra
Klub
ČGK
HI (HCP)
14,9
Včera jsem slyšel na Y mluvit jednu pravidlovou autoritu a ten názor se mi moc líbil:
Možnost volby, hrát provizorní míč, i když je původní míč nalezen, ale je v nehratelné pozici a jediná možnost, jak hrát, je vrátit se na původní místo. Nelze využít úlevu s trestnou ani na dvě hole ani na spojnici jamka míček dozadu. Jde o urychlení hry! Docela se divím, že to nikoho při poslední změně pravidel nenapadlo. Bylo by to rozhodně spravedlivější a golfovější pravidlo, než hrát míček zahraný do outu kdekoliv na hřišti v jeho úrovni ( pokud to dovolují místní pravidla a ne na turnaji, doufám, že to tak nikdo na turnaji neděláte - i takový přístup jsem už zažil!!! )
 
Zajimave... nevedlo by to na nonstop uzivani provize "just in case"?
 
Jen si upřesním:
Byl odehrán míč. Protože mohl být ztracen, tak se hrála provize.
Míč se našel ale byl v nehratelné pozici.

Proč se nehrála provize a mám se vracet na původní místo?
Pokud přeci uvedu provizi do hry na úrovni původního míče, tak je to míč ve hře a původní seberu a odcházím, ne?
 
Možná, snad? Ale tak, kdy se hraje provize? Raf, heavy raf, les, křoví ... Když zkazím ránu jen délkově a jsem na fw, tak provizi nehraju a u těch dalších případů v tom nevidím problém! Je tam přece ta hrozba trestné a to je dostatečná pojistka, myslím.
 
Jen si upřesním:
Byl odehrán míč. Protože mohl být ztracen, tak se hrála provize.
Míč se našel ale byl v nehratelné pozici.

Proč se nehrála provize a mám se vracet na původní místo?
Pokud přeci uvedu provizi do hry na úrovni původního míče, tak je to míč ve hře a původní seberu a odcházím, ne?
Provize v momentě nalezení původního míče není ve hře, musí se postupovat podle pravidla nehratelného míče.
 
Včera jsem slyšel na Y mluvit jednu pravidlovou autoritu a ten názor se mi moc líbil:
Možnost volby, hrát provizorní míč, i když je původní míč nalezen, ale je v nehratelné pozici a jediná možnost, jak hrát, je vrátit se na původní místo. Nelze využít úlevu s trestnou ani na dvě hole ani na spojnici jamka míček dozadu. Jde o urychlení hry! Docela se divím, že to nikoho při poslední změně pravidel nenapadlo. Bylo by to rozhodně spravedlivější a golfovější pravidlo, než hrát míček zahraný do outu kdekoliv na hřišti v jeho úrovni ( pokud to dovolují místní pravidla a ne na turnaji, doufám, že to tak nikdo na turnaji neděláte - i takový přístup jsem už zažil!!! )

Pokud to bylo myšleno tak, že mám kromě míče ve hře zahraný i provizorní míč. Najdu původní míč ve hře a ten je nehratelný, pak mohu pokračovat provizorním? Tak to chápu proč to není v pravidlech, protože je to snadno zneužitelné. Výsledek provizorní míče znám, takže při dobře zahraném provizorním míči mi bude připadat i celkem dobře položený míč jako nehratelný. To případné místní pravidlo není zas tak hloupé, je totiž s 2 trestným ranami. Hlavní problém toho pravidla je ale ten, že ho málokdo umí dropovat správně dle pravidel...
 
Provize v momentě nalezení původního míče není ve hře, musí se postupovat podle pravidla nehratelného míče.

Opravdu je tomu tak?

Nemohu se prostě rozhodnout, že odehraji provizi a připočtu si trestnou ránu?

Pravidla:
18.3c) Kdy se provizorní míč stane míčem ve hře.
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než odhadovaná
poloha původního míče. Původní míč již není míčem ve hře (a to i když je
nalezen na hřišti před nebo po uplynutí tří minut povolených na hledání),
stává se nesprávným míčem a nesmí být dále hrán (viz Pravidlo 6.3c).
 
Pokud to bylo myšleno tak, že mám kromě míče ve hře zahraný i provizorní míč. Najdu původní míč ve hře a ten je nehratelný, pak mohu pokračovat provizorním? Tak to chápu proč to není v pravidlech, protože je to snadno zneužitelné. Výsledek provizorní míče znám, takže při dobře zahraném provizorním míči mi bude připadat i celkem dobře položený míč jako nehratelný. To případné místní pravidlo není zas tak hloupé, je totiž s 2 trestným ranami. Hlavní problém toho pravidla je ale ten, že ho málokdo umí dropovat správně dle pravidel...

Ale já si myslím, že nemusím hledat a mohu provizi hrát dál. Pokud se mi provize povede, tak vůbec nehledám a hraji s trestnou ránou dál. Uvedu ji do hry tím, že zahraji další ránu v místě, kde mohl být ztracený míč.
 
Ale já si myslím, že nemusím hledat a mohu provizi hrát dál. Pokud se mi provize povede, tak vůbec nehledám a hraji s trestnou ránou dál. Uvedu ji do hry tím, že zahraji další ránu v místě, kde mohl být ztracený míč.
to ano, ale nalezenim puvodniho mice se provize stava volne lezicim plastem a ne micem ve hre
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
to ano, ale nalezenim puvodniho mice se provize stava volne lezicim plastem a ne micem ve hre

Opravdu? Tady mi to tak nezní, ale asi větší znalosti a zkušenosti.
Pravidla:
18.3c) Kdy se provizorní míč stane míčem ve hře.
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než odhadovaná
poloha původního míče. Původní míč již není míčem ve hře (a to i když je
nalezen na hřišti před nebo po uplynutí tří minut povolených na hledání),
stává se nesprávným míčem a nesmí být dále hrán (viz Pravidlo 6.3c).
 
Opravdu je tomu tak?

Nemohu se prostě rozhodnout, že odehraji provizi a připočtu si trestnou ránu?

Pravidla:
18.3c) Kdy se provizorní míč stane míčem ve hře.
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než odhadovaná
poloha původního míče. Původní míč již není míčem ve hře (a to i když je
nalezen na hřišti před nebo po uplynutí tří minut povolených na hledání),
stává se nesprávným míčem a nesmí být dále hrán (viz Pravidlo 6.3c).
Jj.....opravdu je to tak! Jakmile najdeš původní míč, tak řešíš jen a jen ten.....a provize se vrátí zpět do bagu.
 
Trenéři mají pravdu , tady byla uvedena do hry z původního místa “ Provize“ a proto se musí dále postupovat podle pravidel pro provizi, provizi bys hrál pokud míč nenajdeš. Pouze kdyby sis byl vědom, že odehrány míč je Ztracen uvedeš nový míč se ztrátou rány a vzdálenosti.
 
Nesouhlasím, ale jste v převaze :up:
 
Nesouhlasím, ale jste v převaze :up:

(3) Kdy hráč musí zanechat hry provizorním míčem. Jestliže se provizorní míč ještě nestal míčem ve hře, musí hráč zanechat jeho hraní v následujících dvou případech:
  • Když je původní míč nalezen na hřišti mimo trestnou oblast před uplynutím tří minut povolených na hledání. Hráč musí hrát původní míč, jak leží.
  • Když je původní míč nalezen v trestné oblasti nebo je známo nebo prakticky jisto, že je v trestné oblasti. Hráč musí buď hrát původní míč, jak leží, nebo využít úlevu s trestem podle Pravidla 17.1d.
 
Ano, souhlasím. Máte pravdu. Když najdu původní, tak ho musím hrát.
Ale stejně si myslím, že pokud se mi povede provize, tak nemusím původní jít hledat a uvedu ji do hry odehráním dále z místa předpokládané ztráty původního (+ trestná rána).
Ale tam asi nejsme ve sporu :)
 
Tohle jsi @ulilee poslouchal? :)

Jinak je to teoretická možnost pro urychlení hry .. Hrál jsem třeba míč a chytla mi to větev, odskok do lesa. Tak jsem pro jistotu hrál i provizy. Bohužel míček jsem našel zaklíněný v kořenu. Takže provize se sbírá a musím hrát původní míček. Tady mám nové možnosti, bud hrát nebo brát nehratelný míč, což znamená bud dropovat v lese, nebo se vrátit zpátky a hrát z původního místa.
A tady se dostáváme do té polemiky, proč nevzít třetí možnost a hrát tou provizí. Potrestaný již jsem. Ano někdo by to mohl zneužít, ale ruku na srdce, kolikrát se vám stalo, že míček ležel v lese lépe, než na fairway? :) prostě jenom třetí možnost u nehratelného míčku, hrát již poslanou provizí ..
 
Opravdu je tomu tak?

Nemohu se prostě rozhodnout, že odehraji provizi a připočtu si trestnou ránu?

Pravidla:
18.3c) Kdy se provizorní míč stane míčem ve hře.
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než odhadovaná
poloha původního míče. Původní míč již není míčem ve hře (a to i když je
nalezen na hřišti před nebo po uplynutí tří minut povolených na hledání),
stává se nesprávným míčem a nesmí být dále hrán (viz Pravidlo 6.3c).
To je sice pravda, ale to bys musel jít odehrát ránu a nehledat, respektive míč "nenajít" což je ovšem stejný prohřešek proti pravidlům, protože nelze odpálit do hry míč provizorní, a pak nehledat... Nicméně zde je zjevně myšleno něco ve smyslu dobře ležícího míče. Protože nehratelný míč má jasné pravidla. Diskuze se stáčí spíš k provizornímu.
 
protože nelze odpálit do hry míč provizorní, a pak nehledat...

Ehm? Samozřejmě že toto přesně udělat lze!
 
V komentáři se zmiňuji o hráčích golfu...

Cože? Je přece naprosto běžné zahrát míč do kopru a pak bouchnout provizi na střed fw a původním míčem se už vůbec nezabývat...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom