Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Provizorní míč blíže jamce

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Prosím o radu. Jedná se mi o situaci související s pravidlem 18.3c - Hraní provizorního míče. Hned první odstavec daného Pravidla říká:

---
Hraní provizorního míče vícekrát než jednou. Hráč může pokračovat ve hře provizorním míčem, aniž by tento ztratil status provizorního míče, tak dlouho, dokud je provizorní míč nejméně tak daleko od jamky, jako odhadovaná poloha původního míče.
---

o kousek dál

---
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než odhadovaná poloha původního míče. Původní míč již není míčem ve hře (a to i když je nalezen na hřišti před nebo po uplynutí tří minut povolených na hledání), stává se nesprávným míčem a nesmí být dále hrán (viz Pravidlo 6.3c).
---

Situace: Hráč A zahraje někam do pryč - šlajz. Hráč B zahraje na druhou stranu kratší ránu. Hráč A hraje provizi, a zahraje ji k míčku hráče B. Jde s Hráčem B, hledají v rafíku, po chvíli najdou jak míč hráče B, tak míč hráče A. Oba hráči tyto míče odehrají. Posleéze jdou oba hledat původní míč hráče A, v místě dopadu ho nenaleznou a nakonec ho naleznou mnohem blíže odpališti než čekali (např. odraz od stromu). Tzn. hráč A zahrál provizi v dobré víře, že je dál, ale výrazně blíže jamce. Tzn. striktně dle Pravidel by z Provize byl míč ve hře.

Ale vidím rozdíl, že hráč A nechtěl využít výhody. Prostě objektivně nechtěl zdržovat hru, aby nejprve šel hledat míč B, potom hledat původní míč A a pak se případně vracel ke své provizi. Je toto zdůvodnění formálně akceptovatelné a může se hráč A na toto odvolávat, že v tom nebyl úmysl, ale že v rámci plynulosti hry a akorát šetřil čas? Podle mého ano, ale "vyjimku" v Pravidlech na to nemohu nalézt. Jak postupovat jako hráč formálně správně a jak, pokud to možné je, na co se v Pravidlech při případné námitce odkázat?
 
Objektivně to asi moc řešit nejde. Není možné přesně měřit zda je provize blíže k jamce než původní míč, když každý z nich leží na jiné straně od ferveje. V neděli se mi stalo něco podobného. 5i zatažená, hraju 6i provizorní míč. Vizuálně i pocitově "musel být původní míč dál něž provize. Proto jsem ji před grýnem v klidu odehrál a šel hledat původní. Ten jsem hledal asi o 10 15 metrů dál. Kde jsem si myslel, že skončil. Nakonec jsem ho našel asi 2 metry od té provize zapadlý v trávě.

Nicméně Pravidlo 18.3c-2 ... Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než ODHADOVANÁ poloha původního míče.

Takže bych se toho úplně nebál. Každopádně raději hlásit dopředu a vyjasnit si to - Ať nezdržuji zahraju provizi a pak půjdu hledat. Myslím, že to bude ok.
 
Když je provizorní míč zahrán z místa, které je blíže jamce, než ODHADOVANÁ poloha původního míče.

Přesně jak píše David, navíc ve spojení s ready golfem na tom není nic špatně. To že jsi to odhadl špatně ještě není důvod k trestu. Alespoň za mne tedy.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom