Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Prodloužit hole do začátku?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Protože to kamarád furt řeší a už mi dochází argumenty, zeptám se za něj tu - kdy má smysl si prodloužit hole?

situace: hcp 54, koupený set z bazaru, standardní velikost. Přijde mi, že jsou mu hole krátké, je vyšši než já. Hrbí se u toho. Vypadá, že u golfu vydrží, hraje cca 4 měsíce. Jaká jsou rizika, že se to bude učit se špatnou “délkou” holí? Má smysl řešit statický fitting a investovat do prodloužení staršího setu, nebo chvíli počkat a jít do něčeho nového, až se mu trochu ustálí švih? Poměr cena/výkon/výsledek.

Dík za pomoc.
 
Protože to kamarád furt řeší a už mi dochází argumenty, zeptám se za něj tu - kdy má smysl si prodloužit hole?

situace: hcp 54, koupený set z bazaru, standardní velikost. Přijde mi, že jsou mu hole krátké, je vyšši než já. Hrbí se u toho. Vypadá, že u golfu vydrží, hraje cca 4 měsíce. Jaká jsou rizika, že se to bude učit se špatnou “délkou” holí? Má smysl řešit statický fitting a investovat do prodloužení staršího setu, nebo chvíli počkat a jít do něčeho nového, až se mu trochu ustálí švih? Poměr cena/výkon/výsledek.

Dík za pomoc.

Osobně si myslím, ze délka holí musí být správně. Pokud se mu "ustálí" švih s kratší holí a pak bude mít delší, bude problém.
Ale ať se vyjádří někdo, kdo tomu opravdu rozumí...
 
Protože to kamarád furt řeší a už mi dochází argumenty, zeptám se za něj tu - kdy má smysl si prodloužit hole?

situace: hcp 54, koupený set z bazaru, standardní velikost. Přijde mi, že jsou mu hole krátké, je vyšši než já. Hrbí se u toho. Vypadá, že u golfu vydrží, hraje cca 4 měsíce. Jaká jsou rizika, že se to bude učit se špatnou “délkou” holí? Má smysl řešit statický fitting a investovat do prodloužení staršího setu, nebo chvíli počkat a jít do něčeho nového, až se mu trochu ustálí švih? Poměr cena/výkon/výsledek.

Dík za pomoc.
Osobně si myslím, že právě statický fitting je u začátečníků důležitý a měli by mít alespoň délku holí odpovídající své výšce, resp. vzdálenosti zápěstí od země (to je parametr, podle kterého by se délka holí měla určovat).
Samozřejmě na škodu není ani správná tloušťka gripu, resp. počet pásek pod ním. I když u úzkého gripu může poradit Bohouš 🤭
 
Osobně si myslím, ze délka holí musí být správně. Pokud se mu "ustálí" švih s kratší holí a pak bude mít delší, bude problém.
Ale ať se vyjádří někdo, kdo tomu opravdu rozumí...

Říkám mu to taky. Díky. Na druhou stranu pochybnost - nemám u sebe a hcp 25 pocit, že bych měl zrovna ustálený švih. :)


Osobně si myslím, že právě statický fitting je u začátečníků důležitý a měli by mít alespoň délku holí odpovídající své výšce, resp. vzdálenosti zápěstí od země (to je parametr, podle kterého by se délka holí měla určovat).
Samozřejmě na škodu není ani správná tloušťka gripu, resp. počet pásek pod ním. I když u úzkého gripu může poradit Bohouš 🤭

Šířka gripu - skutečné? Zní to odborně, ale je to fakt nutné? Ja třeba díky kamarádství s fitérem @Michal Prokop (bývalého fittéra z Golfsmith) mám hole přesně na míru, ale bez odborného dohledu trenéra se mi mění švih vlastně každou hrou. Má smysl tedy tato úprava, nebo raději x hodin s trenérem?

(Michale, pls i o tvůj názor, ať mohu kamaráda nasměrovat - teď je namotivovaný k tomu, že fitting si nezaslouží do té doby, dokud se to trochu víc nenaučí)
 
Říkám mu to taky. Díky. Na druhou stranu pochybnost - nemám u sebe a hcp 25 pocit, že bych měl zrovna ustálený švih. :)




Šířka gripu - skutečné? Zní to odborně, ale je to fakt nutné? Ja třeba díky kamarádství s fitérem @Michal Prokop (bývalého fittéra z Golfsmith) mám hole přesně na míru, ale bez odborného dohledu trenéra se mi mění švih vlastně každou hrou. Má smysl tedy tato úprava, nebo raději x hodin s trenérem?

(Michale, pls i o tvůj názor, ať mohu kamaráda nasměrovat - teď je namotivovaný k tomu, že fitting si nezaslouží do té doby, dokud se to trochu víc nenaučí)

Statický fitting je záležitost na 5 minut a se švihem nemá nic společného, to jsem myslel.
Já začínal náhodou se začátečnickým setem o správné délce, pak jsem zkoušel kde co. Ale když to bylo normální délky (pro mě krátké), mělo to vliv, poznal jsem to. A čím víc to neumíš, tím míň si se změnou délky hole dokážeš poradit. Si myslím. Vlastní zkušenost.
 
requo řekl:
Šířka gripu - skutečné? Zní to odborně, ale je to fakt nutné?
Tak pokud kupuje „skladovku”, tak bych to nechal. Pokud by měl hole na zakázku, což obvykle pridloužené hole jsou, tak bych to dal správně. To samé, pokud by současné hole nechával prodlužovat. Grip půjde stejně dolu, tak proč to nedat zpět správně.
Správný úchop je základ golfového švihu.
Všichni špičkoví hráči (a trenéři to také tvrdí) při problémech kontrolují úchop, pak postoj, teprve pak hledají chybu ve švihu.
On široký či úzký grip zapříčiní, že hůl pak svíráme jinou silou, než je třeba a také ovlivňuje práci zápěstí při překlápění.
 
Jestli umíte sundávat a nasazovat gripy kompresorem stačí koupit prodlužování kolíky nebo je vyrobit z dřeva či jeného materiálu, hlavně aby měli dírku pro zpětné nasazení gripu kompresorem a pásek můžete lepít kolik chcete, poradí net. Operace na odpoledne.
 
Vysvětli mu to jako auto, když si sedneš do jiného tak si seřídíš zrcátka ,sedačku případně volant.. když to necháš být tak s tím taky můžeš jet, ale jak dlouho to vydržíš, jak je to pohodlný.. :), takže délka holí a tloušťka gripů je úplný základ.. já zase mám tu kliku že jsem naprostá konfekce.. :p
 
Protože to kamarád furt řeší a už mi dochází argumenty, zeptám se za něj tu - kdy má smysl si prodloužit hole?

situace: hcp 54, koupený set z bazaru, standardní velikost. Přijde mi, že jsou mu hole krátké, je vyšši než já. Hrbí se u toho. Vypadá, že u golfu vydrží, hraje cca 4 měsíce. Jaká jsou rizika, že se to bude učit se špatnou “délkou” holí? Má smysl řešit statický fitting a investovat do prodloužení staršího setu, nebo chvíli počkat a jít do něčeho nového, až se mu trochu ustálí švih? Poměr cena/výkon/výsledek.

Dík za pomoc.
Správná délka holí od začátku je značka ideál, jde o to, jestli se mu do toho chce investovat. Hlavně pokud už by se prodlužovalo, tak pod dohledem někoho, kdo tomu rozumí. Důležitá je délka od svěšených rukou k zemi ve vzpřímené poloze, z toho se vychází. Takže klidně může být vysoký 2 metry, ale bude mu to vycházet bez prodloužení, pokud má dlouhé ruce. Když mi napíšeš tu vzdálenost od prostředníčku k podlaze, můžu doporučit jestli by to bylo vhodné nebo ne ;)

Jinak já mám 190cm a hole jsou prodloužené pouze o půl palce a do nedávna jsem hrál s klasickou délkou. Nic drastického.
 
začínal jsem na standardní délce při výšce 197cm
dnes už nafitované hole = +3/4 palce a lie + 2 UP.
už do toho začátku bych doporučil hole prodloužené, buď prodloužit nebo vyměnit set
se standardní délkou bude těch TOPíků horzně moc a to nepotěší..
na FB se dají občas najít prodloužená železa na začátek za rozumné peníze.
 
(Michale, pls i o tvůj názor, ať mohu kamaráda nasměrovat - teď je namotivovaný k tomu, že fitting si nezaslouží do té doby, dokud se to trochu víc nenaučí)

V podstatě už to tu vše zaznělo. Správně dlouhé hole a správně tlusté gripy hned od samého začátku. Je to dle statického fittingu, změřeno za 5 minut. Pokud chce někdo změřit jen tyhle dva parametry, tak se za to ani snad nikde neplatí. U nových holí ani jedna ze zmíněných úprav nenavyšuje cenu, prostě se tak objednají. Respektive neplatí to u těch startovacích boxovaných sad, kde jsou většinou všechny ve standardu a musí se to pak dodělávat. Pokud někdo hraje ze špatnou délkou a velikostí gripu, tak si tím jednak ztěžuje hru a jednak se naučí nějak to kompenzovat ve švihu, což se následně hrozně špatně přeučuje.
 
Jestli umíte sundávat a nasazovat gripy kompresorem stačí koupit prodlužování kolíky nebo je vyrobit z dřeva či jeného materiálu, hlavně aby měli dírku pro zpětné nasazení gripu kompresorem a pásek můžete lepít kolik chcete, poradí net. Operace na odpoledne.

Tohle bych doplnil - sundavání gripu kompresorem je možné ale může být pro grip destruktivní. Je tu větší šance poškození než u metody jehla - solvent.

Vyrábět prodlužováky ze dřeva nebo "jiného materiálu" je nesmysl. Za prvé je to samo o sobě pakárna co zabere spoustu času. Za druhé dřevo není materiál vhodný pro prodlužování holí. Kdyby byl, tak by se takové prodlužováky určitě nabízely v prodeji místo ocelových (ocelové shafty) nebo plastových (grafitové shafty).
 
Kdyby byl, tak by se takové prodlužováky určitě nabízely v prodeji místo ocelových (ocelové shafty) nebo plastových (grafitové shafty).
Ano, takto je to nastaveno fitingem , souhlasím. Vycházel jsem z prodlužování hokejek, kde je materiál obdobný grafitového shaftu a tam žádné plastové prodloužení neexistuje.(TM podíl na držadle hole).
Nevím čemu by to vadilo, potřebné ohyb a krut je jinde, než na konci shaftu pod gripem, tam jde jen o délku. I kdyby tam zastrčil korkových uzávěr z kvalitniho vína na vyzkoušení délky . Dnes má soustruh na dřevo kde kdo .
Při sundávání gripu pomocí kompresoru a přípravku na sundávání nedochází procentuálně k vyššímu poškození než jehlou a sorbentem, pokud je grip už znehodnoce musíme vyměnit v obou případech.
 
Možný úhel pohledu, můj je , když něco funguje a je osvědčené v jiném sportu, proč toho nevyužít , když o tom něco víš, vyzkoušiš a funguje to.
 
Ano, takto je to nastaveno fitingem , souhlasím. Vycházel jsem z prodlužování hokejek, kde je materiál obdobný grafitového shaftu a tam žádné plastové prodloužení neexistuje.(TM podíl na držadle hole).

Já se na internetu dočetl, že hokejky jsou dřevěné nebo kompozitové. Ty kompozitové se pak prodlužují kompozitovým nástavcem. Bohužel informace o tom kolik hokejistů si doma vyřezává nástavce na hokejky se mi nepodařilo dohledat. Odborníkem na hokejovou výstroj ale příliš nejsem. Pokud si však někdy půjdu koupit hokejku, tak zajdu někam kde tomu rozumí a prodají mi rovnou tak dlouhou jakou potřebuji ke své postavě.

Nevím čemu by to vadilo, potřebné ohyb a krut je jinde, než na konci shaftu pod gripem, tam jde jen o délku. I kdyby tam zastrčil korkových uzávěr z kvalitniho vína na vyzkoušení délky . Dnes má soustruh na dřevo kde kdo .

Nástavec na golfovou hůl stojí cca 130,- Kč a koupím ho prakticky ihned. Ale je tu zdá se snažší varianta, kdy mohu zajít do lesa, porazit strom, nařezat polínka, najít nejbližšího soustružníka a nechat si u něj vyrobit nástavce. Jen ještě musím vymyslet jaké bude nejvhodnější dřevo s dostatečnou výdrží aby se nevylomilo a někde taky obšlehu správné rozměry toho nástavce.

Při sundávání gripu pomocí kompresoru a přípravku na sundávání nedochází procentuálně k vyššímu poškození než jehlou a sorbentem, pokud je grip už znehodnoce musíme vyměnit v obou případech.

Zajímala by mě velikost výzkumného souboru, na kterém byla tato hypotéza testována, jestli byl ten procentuální rozdíl nulový nebo se jednalo o nějaké nízké procento a na jaké hladině významnosti byla hypotéza vyvrácena. Já bohužel po pár letech praktických zkušeností došel jen k vědecky nepodloženému závěru, že to kompresorem sice jde, ale nese to již zmíněná úskalí.

Závěrem se omlouvám za trochu ironie, není v tom nic osobního. Vlákno tu ale koukám graduje do zábavných výšin a škoda tu srandu kazit. Přeji všem pěkný večer a jdu si otevřít lahvinku vína. Ne že bych na ní měl až tak chuť, ale v pátek mám turnaj a přemýšlím, že bych si ještě narychlo zítra prodloužil hybrid.
 
... Ne že bych na ní měl až tak chuť, ale v pátek mám turnaj a přemýšlím, že bych si ještě narychlo zítra prodloužil hybrid.
Ještě by to chtělo ten grip vylepšit nějakou tou omotávkou. 🤭
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom