Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Příprava moderování (systém varovaní/trestných bodů + bany)

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Příprava moderování (systém varovaní/trestných bodů + bany)

Bohužel na Jamce se nám rozvinul takový nešvar, který v malé míře může být zábavný, ve velké míře však obtěžující pro ostatní nezaujaté uživatelé. Někteří z Jamkařů si to bohužel opakovaně neuvědomují. Nebo je jim to jedno, že tu nejsou sami a že různé vice či méně ublížené dovětky či hloupé popíchnutí mohou být ostatním na obtíž, zvlášť, když se to opakuje v podstatě do nekonečna a pořád od stejných uživatelů. Stejně tak je na čase trochu více moderovat obsah některých vláken, tak, aby jejich obsah byl přínosem i pro občasné návštěvníky hledající konkrétní informace. Bohužel moderování se sebou nese riziko, že když se kácí les, létají třísky, tedy občas se "pročištění" vláken dotkne někoho, kdo je v tom téměř nevinně, či případně "krmí a dráždí trola".

Proto tedy aktivuji systém, který byl na Jamce doposud vypnut. Principiálně se jedná o Trestné body/varování a to za následující oblasti - tak s nimi systém počítá:
  • Nevhodný obsah (něco, co na fórum nepatří, případně do dané kategorie atd, poslední "bezobsažná slova" nepřispívající diskusi)
  • Nevhodné chování (zbytečně provokující, nadbytečné dovětky, skryté provokace - které mohou očekávat podrážděnou reakci dalších Jamkařů)
  • Nevhodný jazyk (vulgarismy, nadávky, urážky atd)
  • Nevhodná reklama / spam
Dobře uchopitelný systém mi přijde 3x a dost. Tzn. za každé porušení, které tak bude posouzeno, jeden trestný bod s varováním s trvanlivostí na měsíc. Pokud se sejde 3 "aktivní" trestné body, následuje výstražný ban na 7 dní. Při opakovaném porušení ban na měsíc, dále na rok/trvalý. Kategorie se ještě mohou pozměnit. Rád bych poznamenal, že volnost je prima, pokud to ale příliš často nepřidělává práci moderátorům fóra a různé plačky v soukromých zprávách, kdo komu více rozšlapal bábovičku. Trestné body/varování udělají jen administrátoři a moderátoři fóra na základě svého subjektivního posouzení v s ohledem na celou komunitu. Jedná se o vcelku běžný nástroj využívaný na mnoha diskusních fórech.

Předpokládám, že sepíšu i Místní pravidla komunikace na 19.jamce. Prosím v tomto o reakce a názory, plus podněty, na co by se nemělo v tomto zapomenout.

Berme to prosím jako výkop, s názory sem.
 
Upraveno:
Příprava moderování (systém varovaní/trestných bodů + bany)

Bohužel na Jamce se nám rozvinul takový nešvar, který v malé míře může být zábavný, ve velké míře však obtěžující pro ostatní nezaujaté uživatelé. Někteří z Jamkařů si to bohužel opakovaně neuvědomují. Nebo je jim to jedno, že tu nejsou sami a že různé vice či méně ublížené dovětky či hloupé popíchnutí mohou být ostatním na obtíž, zvlášť, když se to opakuje v podstatě do nekonečna a pořád od stejných uživatelů. Stejně tak je na čase trochu více moderovat obsah některých vláken, tak, aby jejich obsah byl přínosem i pro občasné návštěvníky hledající konkrétní informace. Bohužel moderování se sebou nese riziko, že když se kácí les, létají třísky, tedy občas se "pročištění" vláken dotkne někoho, kdo je v tom téměř nevinně, či případně "krmí a dráždí trola".

Proto tedy aktivuji systém, který byl na Jamce doposud vypnut. Principiálně se jedná o Trestné body/varování a to za následující oblasti - tak s nimi systém počítá:
  • Nevhodný obsah (něco, co na fórum nepatří, případně do dané kategorie atd, poslední "bezobsažná slova" nepřispívající diskusi)
  • Nevhodné chování (zbytečně provokující, nadbytečné dovětky, skryté provokace - které mohou očekávat podrážděnou reakci dalších Jamkařů)
  • Nevhodný jazyk (vulgarismy, nadávky, urážky atd)
  • Nevhodná reklama / spam
Dobře uchopitelný systém mi přijde 3x a dost. Tzn. za každé porušení, které tak bude posouzeno, jeden trestný bod s varováním s trvanlivostí na měsíc. Pokud se sejde 3 "aktivní" trestné body, následuje výstražný ban na 7 dní. Při opakovaném porušení ban na měsíc, dále na rok/trvalý. Kategorie se ještě mohou pozměnit. Rád bych poznamenal, že volnost je prima, pokud to ale příliš často nepřidělává práci moderátorům fóra a různé plačky v soukromých zprávách, kdo komu více rozšlapal bábovičku. Trestné body/varování udělají jen administrátoři a moderátoři fóra na základě svého subjektivního posouzení v s ohledem na celou komunitu. Jedná se o vcelku běžný nástroj využívaný na mnoha diskusních fórech.

Předpokládám, že sepíšu i Místní pravidla komunikace na 19.jamce. Prosím v tomto o reakce a názory, plus podněty, na co by se nemělo v tomto zapomenout.

Berme to prosím jako výkop, s názory sem.
to se ti bude dělat s těžkým srdcem, až budeš banovat a vyhazovat někoho, kdo má rád golf, někoho s kým se znáš ze hřiště
faktem je, že lidi nezměníš, forum ano
za sebe říkám, že nestojím o to, abys kohokoli banoval a vyhazoval, vždyť nám příspěvky mažeš, tak mazej víc nebo angažuj víc těch, co mažou
ale ani zavedení systému nevadí, když to prospěje ostatním nebo fóru nebo golfu
 
Podle mě to má dva základní úhly pohledu. Já jako standardní uživatel (ač mám titul GURU) to řeším jednoduše pocitově. Některé přispěvatele prostě ignoruju. Nemyslím funkcí "Ignoruj" ale při sledování fóra. Přeskakuju jejich příspěvky a čím dál častěji i reakce na ně. To je z mého interního pohledu dostačující. Trošku si myslím, že kdyby se takhle chovali všichni, tak prudiči, hulváti a uplakánci sami vyšumí. To je asi ale jen utopie.
Druhá věc je to, že se ze zpočátku roztomilé komorní sešlosti nadšenců stává opravdu seriozní záležitost a tomu by měla asi odpovídat sebeprezentace celého fóra. To se asi bohužel neobejde bez jasných pravidel a případných restrikcí.
Pokud se týká moderátora, tak si myslím, že o tom není diskuse. Asi se nenajde nikdo, kdo by nesouhlasil s tím, že Michal má tady ze všech jednoznačně největší krizový nadhled. Koneckonců je to asi z největší části jeho dítě, tak je předpoklad, že se ho bude snažit co nejlépe vychovat. ;) Otázka je , zda je to v silách jednoho člověka ???
 
Osobně jsem pro.
Budou-li stanovena pravidla chování na fóru, co sem patří a co ne, jak se můžu chovat a jak nemůžu, přizpůsobím se. A rád. Protože pravidla stanoví Michal jako zakladatel a vlastník fóra, je to jeho právo a vlastně i zodpovědnost. Aby fórum bylo takové, jaké chce.
Výběr moderátorů, kteří budou ta pravidla prosazovat je také na Michalovi a věřím, že je bude vybírat právě podle toho, jak jsou schopní fórum udržet takové, jaké on chce.
Tak to chápu a je to tak na všech dlouho existujících fórech kam chodím.
Ban funguje daleko lépe než opakovaná zbytečná práce moderátorů s úklidem zbytečných nebo nekorektních příspěvků nebo umravňováním uživatelů, kteří si bůhví proč myslí, že pro ně pravidla neplatí.
A protože Michal tohle fórum pro nás všechny postavil a udržuje ho dlouhodobě, zaslouží si podporu. Moderátoři budou vždy trochu subjektivní, hranice budou pro někoho málo pro někoho moc, ale tak to je.
@requo udělej to podle svého. A podle lidí, které si představuješ jako moderátory (nebo už jsou - to nesleduji). Věřím, že to bude pro fórum i většinu uživatelů dobré - i když třeba někdy taky dostanu přes prsty.
 
Ale čtení je v takovém případě možné, že?
Nevím jak to Michal udělá. Jinde co já chodím když zákaz tak úplný. Proč by mělo být čtení zachováno nechápu..
 
Nevím jak to Michal udělá. Jinde co já chodím když zákaz tak úplný. Proč by mělo být čtení zachováno nechápu..
Pokud forum může číst neregistrovaný uživatel, tak BAN čtení nezabrání. Zabrání jen psaní příspěvků.
Osobně jsem spíš pro Jerryho přístup - sám si zablokuji, toho, kdo mě štve.
Také se domnívám, že až se vrátíme do "normálu", tak se situace i tady uklidní. Teď se lidi doma nudili a prudili všude kolem (nejen tady), jakmile budou mít jiné starosti, přestane se prudit i na forech, FB a podobně :) Taková samoočistná kůra. Nehledně na to, že ať už bude "banovat" kdokoliv, vždy jde o jeho úhel pohledu a vždy je tu možnost nepochopení psaného textu, různé "nadržování" kmetům apod...
Ale je to Michala dítě, ať si jej vychovává jak chce, nikoho nikdo nenutí sem chodit :)
 
Pokud forum může číst neregistrovaný uživatel, tak BAN čtení nezabrání. Zabrání jen psaní příspěvků.
Osobně jsem spíš pro Jerryho přístup - sám si zablokuji, toho, kdo mě štve.
Také se domnívám, že až se vrátíme do "normálu", tak se situace i tady uklidní. Teď se lidi doma nudili a prudili všude kolem (nejen tady), jakmile budou mít jiné starosti, přestane se prudit i na forech, FB a podobně :) Taková samoočistná kůra. Nehledně na to, že ať už bude "banovat" kdokoliv, vždy jde o jeho úhel pohledu a vždy je tu možnost nepochopení psaného textu, různé "nadržování" kmetům apod...
Ale je to Michala dítě, ať si jej vychovává jak chce, nikoho nikdo nenutí sem chodit :)

No, s tou registrací se taky něco dela jsem si všiml.
Nevšiml jsem si, ze by se tady nebo jinde začalo prudit až s příchodem "nenormálního" stavu. V samočištění osobně nevěřím.
Ale jak píšeš na konci, stejně tak si myslím, že je to Michalovo, tak co udělá, tak to bude.
 
Třeba kvůli akcím...
Tak to má logiku.
Jsem vyhozen z nějaké komunity (třeba dočasně jako varování) kvůli mému chování nebo nerespektování pravidel té komunity. A budu očekávat přístup kvůli akcím té komunity? Mě když odněkud vyhodí, oknem tam nepolezu, ty jo?
 
Ja teda na rozumnych forech vidim, spis nez totalni ban, read only. Navic se tim usetri ty “trisky” pri kaceni lesa. Ti, kteri nejsou otravni porad dokola a ti, kteri jsou poucitelni. Pokud bude uplny ban, bude akorat pribyvat spousta fake profilu a vkladani prispevku se stejne neubranite. Dal na jinych forech funguje dobre, ze admin je vzdy clovek co tema zalozi. Kazdy se pak stara o sve “male dite”.
 
Tak to má logiku.
Jsem vyhozen z nějaké komunity (třeba dočasně jako varování) kvůli mému chování nebo nerespektování pravidel té komunity. A budu očekávat přístup kvůli akcím té komunity? Mě když odněkud vyhodí, oknem tam nepolezu, ty jo?
odsud tě přeci nevyhodí všichni a nevyhodí tě kvůli golfu!
vyhodí tě @requo kvůli tomu, že si nepovídáš podle pravidel s někým, kdo třeba ani na akce nechodí
a ty s ostatními nemáš problém... tak proč bys nešel na akci?
akce Jamky nejsou to samé co je forum jamky
 
odsud tě přeci nevyhodí všichni a nevyhodí tě kvůli golfu!
vyhodí tě @requo kvůli tomu, že si nepovídáš podle pravidel s někým, kdo třeba ani na akce nechodí
a ty s ostatními nemáš problém... tak proč bys nešel na akci?
akce Jamky nejsou to samé co je forum jamky
Tak ti nevím, jestli chci na akce, tak asi dodržují pravidla té komunity, jejichž akvi9se chci zúčastnit ne? A pokud budu sice milovat golf až za hrob, ale budu kretén, který není schopen s kýmkoliv ( byť jen s jedním) rozumně a dle pravidel fóra komunikovat, tak holt mi bude zakázán přístup na fórum. Přeci i to chování dle nějakých pravidel ke golfu patří.
 
Jinak se připojuji k @Jerry, mám to taky tak, jisté příspěvky od některých uživatelů raději nečtu, někdy neodolám, pak mě svrbí prsty k tomu něco duchaplneho dodat, a někdy neodolám a dodám. Ale přijde mi, že odsunout do stoky často stačí. Rozrůstá se počet účastníků, možná ty bany budou nutné...těžko říci, jestli to problém vyřeší.
 
Tak ti nevím, jestli chci na akce, tak asi dodržují pravidla té komunity, jejichž akvi9se chci zúčastnit ne? A pokud budu sice milovat golf až za hrob, ale budu kretén, který není schopen s kýmkoliv ( byť jen s jedním) rozumně a dle pravidel fóra komunikovat, tak holt mi bude zakázán přístup na fórum. Přeci i to chování dle nějakých pravidel ke golfu patří.
druhý úhel pohledu:
při golfové hře s člověkem, který mi osobně nic zlého neudělal a dodržuje pravidla golfu a je dobrý golfista, nemám potíž s tím, že se tady s někým dohaduje a ráda si s ním zahraju na společné akci
a naopak s člověkem, který se ke mě zachoval nepěkně, si v životě už nezahraju ani v rámci společné akce, i kdyby tady měl mínusový hendikep a postavení někoho, kdo píše hezky spisovně a nikdy nezakleje
 
Problém nás všech je, že se na některé věci díváme příliš subjektivně, někdy nás to urazí, jindy nesouhlasíme... To vše jde řešit bez vulgarit a jízlivých posměšků, nebo přílišného kádrování. Souhlasím ovšem s @requo , že se nám tu nešvar opravdu rozmáhá... Trochu se to vzdaluje od golfu.

Mně se fórum líbí, jinak bych tu nepsal.
 
Ja teda na rozumnych forech vidim, spis nez totalni ban, read only. Navic se tim usetri ty “trisky” pri kaceni lesa. Ti, kteri nejsou otravni porad dokola a ti, kteri jsou poucitelni. Pokud bude uplny ban, bude akorat pribyvat spousta fake profilu a vkladani prispevku se stejne neubranite.

To si dokážu představit, že pouze read only. Ban a jeho forma je nicméně až důsledek a je k němu docela dlouhá cesta. Umím si představit, že první zamezení je pouze read only do vláken. Na druhou stranu, pokud je někdo trvale nepoučitelný - proč by měl využívat libovolné "služby" fóra, které jsou pro všechny zdarma (jako např. soukromá korespondence atd)? Když chci někde fungovat, dodržuju pravidla. Nemyslím, že systém by se měl přizpůsobovat nepřizpůsobivým jednotlivcům. Ale je to dobrý podnět.

Dal na jinych forech funguje dobre, ze admin je vzdy clovek co tema zalozi. Kazdy se pak stara o sve “male dite”.

Prosím o příklady. Osobně v české kotlině s tebou zmíněným přístupem znám Mageo/mamedia, Cyberspace, Nyx, Hofyland (alespoň ty pořád fungují). Domnívám se, že tyto nejsou dobrý příklad - ve své podstatě se jedná (až s výjimkou Magea) na uzavřené komunity tématicky nevymezené obsahově všem dostupné bez přihlášení. Tzn. řeší se tam všechno, v podstatě "uzavřené" sociální sítě jiného konceptu i na hraně a občas za hranou morálních pravidel všeobecně přístupného obsahu. Dále jsou tam často témata duplicitní, triplicitní, funguje to v podstatě spíše na konceptech vnitřních klubů. Mám je rád, vyrostl jsem na nich, ale myslím, že klasické jednotématické fórum je přeci jen něco jiného. Je tu snaha o jednotný přístup ke všem diskutujícím, tak aby obsah byl dostupný pokud možno všem s určitou zárukou, že někdo ho odněkud nevykopne jen proto, že ho nemá rád, protože on je takový a druhý makový atd.

Ale pokud víš o nějakém klasickém monotématickém fóru, prosím o příklad, kouknu a třeba to bude onen svatý grál, který by se použít dal.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom