Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Příběhy na téma: Poprvé na turnaji

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
První turnaj je něco, jako první rande. Dlouho se chystáte, trénujete a pak se jednoho krásného dne rozhodnete na svůj první turnaj přihlásit. Jaké to bude? Neztrapním se? Jaká bude nálada? Nervozity je tolik, že by se dala odhazovat lopatou. Ale když se odhodláte, většinou každý zjistí, že to není tak hrozné, jak se zpočátku bál. Rádi přinášíme příběhy pěti z nás, kteří si vzpomněli na své golfové začátky a první turnaje. Věříme, že to mnohým dalším vleje trochu odvahy do žil se na svůj první golfový turnaj přihlásit. A že těm zkušenějším to pomůže si rozvzpomenout na své začátky a nad případnými začátečníky ve svém flightu nebudou ohrnovat nos a pořádně se obrní trpělivostí. :)

PŘÍBĚH 1.: JSI BOREC, TÁTO!

@JardaK (HCP 27.2 / golfistou 2,5 roku):
Můj první turnaj byl Pod Kokšínem Open 2015 – 12.4.2015, kde jinde než v domovském klubu Hořehledech. Nervozita byla veliká, ruce se mi třásly a nejradši bych utekl. Jsem prostě nervák. Spoluhráčům ve flightu jsem před hrou oznámil, že hraju poprvé a ať mají se mnou trpělivost. A oni měli. Všichni. Ač byli výrazně lepší jak hrou tak aktuálním HCP, trpělivě čekali až se s tím poperu. Překvapivě to dopadlo dost dobře, i když s hrou jsem spokojený nebyl, spoustu ran jsem zkazil, škrtal jsem 3 jamky jestli si dobře pamatuji (turnaj byl hrán na stably). Nakonec z toho bylo vítězství v kategorii 37–54 HCP, 60 stableford bodíků a změna HCP z 54 na 33. Pocity z turnaje si pamatuju tři – obří úleva, když se povedlo odpálit na první jamce, radost při vyhlašování vítězů a nejlepší byl výraz dětí, když jsem vylezl doma z auta a držel v ruce ten pohár. Takže cíl pro letošní sezónu (něco vyhrát nebo alespoň dovézt hrnek = pohár) byl splněn hned na prvním turnaji. Ono se ten cíl povedlo později o něco překonat, ale o tom až v jiné pohádce :)


PŘÍBĚH 2.: NERVOZITA NEZMIZÍ, ALE ČLOVĚK SI ZVYKNE

@JirMar (bez HCP / golfistou 2 roky):
Turnaj, kterého bych se chtěl zúčastnit, jsem si vlastně vybral už od úplného začátku, kdy jsem poprvé zkoušel máchat s holemi. Dočetl jsem se o něm v magazínu Golf Digest. A nešlo jen o jeden turnaj, ale hned o celou sérii. SPG tour totiž umožňuje zahrát si i golfistům bez hcp a dokonce i bez osvědčení, tedy i úplným začátečníkům. Hned jsem věděl, že si chci něco takového vyzkoušet, ale přesto jsem rok trénoval na drivingu, než jsem se odhodlal přihlásit. I já jsem tehdy patřil k lidem bez osvědčení i bez hcp. Tour tehdz začínala prvním dubnovým turnajem na Staré Boleslavi, psal jsem o něm ostatně i na webu Levného golfu a právě to byl můj první turnaj. Na konec dubna byla ráno pekelná zima, počítám něco málo nad nulou. Obvyklé rozehřátí na drivingu tedy platilo doslova. Teklo mi z nosu, slzy z chladného větru v očích, lítalo si to, jak chtělo… Jednu výhodu to ale mělo, zima dokázala aspoň částečně překonat nervozitu. Hlavně z naprosto neznámých lidí? Jací budou kolegové ve flightu? Budou mi dávat najevo, že je jako začátečník zdržuju a urážím neohrabaností? Jaká bude organizace? Bude to snobárna? Nakonec se všechny obavy ukázaly marné, hráči byli vlídní a bylo to s nimi fajn. Organizace velice lidská a otevřená, přesně tak, jak mi to vyhovovalo. Připomenu jen několik věcí, které mě napoprvé jak se říká vyškolily.
  • křižné vyměňování skórkaret na prvním odpališti mi napoprvé přišlo jako nějaký houdiniho trik s kartami. Absolutně jsem neměl ánung o tom, čí kartu jsem dostal a komu mám zapisovat skóre. Jména slyšíte poprvé, obličeje vidíte poprvé a pak „voilá“ zamícháme s kartami a hádej…
  • nervozita na prvním odpališti z vás dokáže udělat kvadruplegika. Tak roztřesený jsem snad ještě nikdy nebyl. Vůbec nechápu, jak se mi ten balon podařilo odpálit z týčka přibližně ve směru. Poznámka pod čarou – nervozita na druhém odpališti nemizí, člověk si na ni jen zvykne.
  • Na devíti jamkách máte hromadu příležitostí pro špatné rány, ohromnou. Ale stejně si nakonec pamatujete jen ty dvě, tři dobré.
  • Skončil jsem v polovině startovního pole a bral jsem to jako úspěch. Hlavní ale bylo, že jsem se potkal s podobně postiženými lidmi a zjistil, že nekoušou a ani je nezajímá jestli mám BMW.

PŘÍBĚH 3.: PRVNÍ ODPAL SE ROVNÁ MATURITĚ

Zeman Daniel (HCP 7,7 / golfistou 6 let):
Na první turnaj jsem se odhodlal někdy v roce 2012 nebo 2011, už přesně nevím. Kamarádi, kteří chodili hrát se mnou, se na to necítili, tak jsem v tom zůstal sám. To mne ale neodradilo a přihlásil jsem se na turnaj ve svém domovském klubu. Měl jsem obavy s kým půjdu, jaká bude nálada ve flightu, nebudu tam největší dřevo? Nikdy nezapomenu na ten pocit, když jsem přicházel na odpaliště první jamky a pak na teečko. Připadal jsem si jako když jdu k maturitě. Do té doby jsem driverem moc nehrál, ale ještě před chvilkou na driving range fungoval poměrně dobře, tak jsem to zkusil. Srdce mi bilo jako o závod. Oči jsem měl zaostřené na míček a v hlavě jedinou myšlenku „hlavně v klidu… nikam se necpat“.

Průběh turnaje si už nepamatuji, ale pocity na 1. odpališti jsem nezapomněl. Ten pocit, když trefíte balón a on letí přesně tam, kam jste si to předtím malovali, je nepopsatelný. Přesně kvůli těmto pocitům se na turnaje hlásím a přesně kvůli nim všichni ten golf vlastně hrajeme. Od té doby vím, že během turnajů se na hru nejvíce soustředím. Svá nejlepší kola jsem zahrál během turnajů. Získal jsem řadu nových přátel a prožil hromadu skvělých kol se skvělou atmosférou ve flightu.


PŘÍBĚH 4.: SLADKÁ VÍTĚZSTVÍ

David Říha (HCP 4,6 / golfistou 9 let):
Na první turnaj si už nepamatuju, bylo to dávno. Ale vzpomínám na pozdější zážitky, ty krásné – jeden z mých velkých zážitků bylo když jsem ve 14 letech vyhrál Čez Juniour Tour do 15let. Bylo úžasné si na posledním turnaji v Poděbradech přebírat pohár pro celkového vítěze – na ten pocit nezapomenu. Nádhera! Dalším ze zážitků bylo, když jsem vyhrál Gant Kids Cup. Hralo se to v Golf Club Hostivař a bylo to moje už tedy bývalé domovské hřiště. Turnaj byl na 9. jamek a já když jsem šel do 6. jamky 3 pod par a pak přijel pan fotograf s mým trenérem a řekli mi, že když to půjde takto dál do 9. jamky tak vytvořím rekord na 9. jamek – čímž mě naprosto rozložili. Jak mi to řekli, tak jsem ty poslední tři jamky došel v bogey. I tak jsem to došel ale naštěstí v paru a vyhrál jsem tento turnaj, rekord z toho ale nebyl.

Mé oblíbené začátky jsou vždy z toho, když se hraje Liga za můj klub. Je pro mě čest za Golf Club Stará Boleslav hrát a bojovat. Když hrajete na rány, tak je to opravdu důležité přinést dobrý výsledek a když postoupíte, tak pak hrajete jamkovku – a to je teprve ten správný souboj nervů, který ani nejde popsat a kvůli kterým hraju golf.


PŘÍBĚH 5.: POSLEDNÍ ALE ŠŤASTNÁ

Michaela S. (HCP 25,6 / golfistkou 3 roky): První turnaj na golfovém hřišti v Mladé Boleslavi po cca 3 měsících hraní = šílená nervozita a vyčerpávajících 165 ran :D. Ve flightu se mnou byli tolerantní a moc milí spoluhráči, díky kterým jsem si hru užila a opravdu hrála až do poslední rány i přes to, že to byl turnaj na SB body. Samozřejmě jsem skončila poslední, ale šťastná, že jsem turnaj uhrála do konce a nevzdala ho :)

---
Pozn. autora: článek vznikl už v září 2015. Přesunul jsem ho sem a u osob, o kterých vím, že jsou na fóru, jsem doplnil jejich místní jména. HCP a "stáří golfisty" jsem ponechal původní, tedy v době vzniku. Zároveň jsem do diskuse doplnil původní příspěvky z jiného vlákna - aby se to dobře řadilo, z dnešním datem (jen tak to je vše pohromadě).
 

Přílohy

  • 29.jpg
    29.jpg
    103,5 KB · Zobrazení: 807
Upraveno:
Osudová změna

V noci na poslední srpnovou neděli v roce 2010 bylo celkem horko. Vím to, protože jsem se už od 5 ráno převaloval a nemohl dospat. Částečně kvůli Prestige Brutu co mi ještě solidně koloval v krvi po včerejší oslavě, částečně kvůli turnaji, na který jsem se chystal. Na zelený kartě ještě nezaschlo razítko a já se už nechal vyprovokovat k první konfrontací svých golfových ran s hořehledským hřištěm. Kdybych tak tenkrát věděl, že mne tenhle souboj s přírodou navždy změní život.

Budíček časný, na jídlo nebylo pomyšlení a šup na driving. Jako zelenáč jsem pečlivě vypálil s každou holí 10 ran, zachipoval i zapatoval.

A už stojím na hořehledské jedničce. Tehdy to byl ještě PAR 4 a jestli je dnes tahle jamka těžká, tehdy byla pekelná. Míč je ve hře a jde se na to. První jamku končím triplem, ale to je vlastně můj PAR, takže pohoda. Hned na 2ce přes vodu tam šoupu bogie a jistota vzrůstá. Za celou osmnáctku mám nejhorší skóre 9 ran a dvakrát dávám PAR. Celkově nasázeno 107 ran a 56 STB. Prvním turnajem srážím svůj HCP na 35 a všichni uznale kývají hlavou.

Teprve s odstupem času dokáži ocenit, jak výjimečný to byl výsledek, doslova neopakovatelný. Mne tehdy vůbec nezajímalo, že to byla pouhá kvalifikace na Mistrovství klubu a že jsem za tenhle výsledek nedostal ani ušmudlaný diplom. Já byl nadšený, že nejsem poslední a že jsem prošel na mistrovství. Dnes už vím, že jsem měl HCP ještě pár měsíců zadržovat a pak se přihlásit na nějaký krásně dotovaný turnaj:).

Ale přeci jen jsem něco vyhrál a není to zrovna málo. Vyhrál jsem celoživotní lásku k nádhernému sportu, vyhrál jsem možnost se tímhle sportem živit, vyhrál jsem příležitost naplnit si jím celý svůj život. Jsem nekonečně rád, že jsem tehdy v srpnu nemohl dospat...
 
První turnaj nejen letošního roku, ale i v mém životě byl na Grabštejně, kde jsem ke golfu přičichl a kde mi i zavoněl. Velký dík patří i trenérovi - Honza H je pravý nadšenec a prima chlap - osvědčení jsme dokončili v týdnu před turnajem a v sobotu jsem se zapsal i do klubu.
Nervózní jsem zpočátku ani nebyl, ale pár cvičných odpadů třídy socket par excellence
a už se klepu jak drahej pes. Naštěstí mi první turnajové kroky usnadňuje Honza zařazením do stejného flightu. Pro Canon start jsem vylosoval jamku č.4 pěkný dogleg 5par do kopce. U odpaliště se setkáváme s dalšími členy flightu Václavem a Zdeňkem, měníme scorecard a vzhledem k tomu, že všichni 3 jsou zkušenými hráči, tak je jasné, že po jejich bílých budu pálit jako poslední z modrých. Už na drivingu mi bylo jasné, že hybrid zůstává ve fusekli a nejdelší hůl bude 6 železo. Není to tak zlé a už 7 ránou jsem na greenu což s konečnými 9 znamená 2 stablefordy. Další jamka je 3par a na 4. ránu je můj. Další průběh je střídavě horší a občas i ještě horší. Nakonec jsem hřiště absolvoval v paru - 72 ran. Trochu zamrzí, že mi na to stačilo 9 jamek ;-) ani 16 bodů není dost na alespoň drobné snížení a tak zůstávám na 54. Ale příště to bude jiná!!! :-D
 
První turnaj byl ten nejlepší i když na Public course Konopiště, na kterém konec konců hrajeme i mistrovství klubu. Nevím přesně, ale snad jsem nebyl ani nervozní(na dalších turnajích v tom roce to bylo daleko horší), prostě jsem to šek zkusit..Konkurence ukrutná, 11 dospělých...:D:D. Zelenou kartu jsem měl přesně 3 dny, klubový turnaj na 9. jamek, hlavní cena fee na 18(Radecký, Este..). Na drivingu odpáleno(teda pokusů o odpálení) víc než se dalo čekat na hřišti... Žádný extra výsledek jsem nečekal, o stb jsem věděl prd...:). Ve flightu se mnou máma se synem, kteří toho věděli o golfu míň než já... No každopádně jsem tu devítečku proběhl bez autu, vody a písku, zahrál dest nad par a o 7 stb vyhrál nad dalším s 54. Tak byl ten turnaj prostě nejlepší... I když do teď ještě pár prvních míst bylo do teď visí diplom na zdi jako připomínka poprvé...:). A jednu velkou zkušenost jsem si odnesl, když to jdu jen tak zkusit a projít se, většinou je dobrý výsledek. Když jdu stím že by to mohlo klapnout tak to brutálně po..ru..:D:D.

A fakt nekecám...:):)
 

Přílohy

  • 1.turnaj výsledky.JPG
    1.turnaj výsledky.JPG
    49,5 KB · Zobrazení: 407
  • 1.turnaj karta.JPG
    1.turnaj karta.JPG
    53 KB · Zobrazení: 396
No nevím, jestli je to úplně příběh.
Rok 2015 a já se odhodlal jít na turnaj.
Super lidičky ve flightu, pomohli mi se vypořádat s nervozitou. Pár zkratů jsem spáchal, ale stejně to dopadlo dobře.
e13a155547020fca7c4a92f9c4c83710.jpg
314a3af25b24a587f7ec88185415754d.jpg
 
Taky si přidám zkušenost ze svého prvního turnaje.

bylo to 2. září 2012 na Botanice, první turnaj který pořádal dnes už mrtvý portál Golfee.cz ( RIP ).
Ten rok jsme s bratrem úspěšně prošli zkouškou na Líšnici a byli z nás opravdoví golfisté. Moc jsme toho ten rok neodehráli, jestli dohromady 4 hry tak to bylo moc.
Nicméně jsme se chtěli poměřit s ostatními a tak se přihlásili na tento turnaj. Začátek byl z mé strany nad očekávání, na prvních čtyřech jamkách 3x PAR a jedno BOGEY. pak už to sice nebyla taková sláva ale ve finále 52 stablů stačilo na vítězství a snížení hdcp z 54 na 38. S jedním člověkem co s námi šel tehdy ve flajtu hrajeme dodnes.
Dokonce existuje i článěk na golfee viz. http://www.golfee.cz/co-se-sustlo/na-golfee/premiera-golfee-vyprodano-skvele-hriste-a-pohoda/
Za výhru sem dostal krásnou skleněnou trofej, kterou mám dodnes na polici slávy.
 
Na můj první turnaj si pamatuji už jen letmo. Hrál jsem ho na tehdy čerstvém hřišti Racing Karlovy Vary. Tenkrát byl ještě základní HCP 36. Jenom vím, že jsem ho o pár ran neuhrál a byl jsem strašně zklamaný. Teď by to asi na vítězství v této kategorii bohatě stačilo. Tenkrát jsem si ale bláhově myslel, že to tam rozstřílím a spadnu někam na 20. Velké plus tohoto mého prvního turnaje je, že jsem šel se dvěma slečnami, se kterými se kamarádíme až dodnes.
 
Na svůj první turnaj si pamatuji velice dobře, bo to není tak dlouho. Bylo to ke konci dubna loňského roku, asi týden po tom , co jsem si udělal ZK. Ani nevím , kde se ve mně vzala ta drzost. Asi už jsem takový :) Na všechno jsem koukal jak jojo. Do té doby jsem netušil , že existují nějaké Stableford body a další věci. Ve flichtu jsem vyfasoval takovou pohodovou trojku. Se vším se mi snažili radit, pomáhat a hlavně ty jejich srandičky mě celkem uklidnily. Nejdřív v boudičce malého panáčka na odvážnější údery. To mi udělalo dobře. A pak to přišlo. První rána do autu, to to pěkně začíná. :( Naštěstí ta druhá se nějakým zázrakem vešla na fairway a pak už to bylo jak na houpačce. Některé rány špatné a některé ještě horší. Devítku jsem uhrál na 52 ran a 22 Stb. A co bylo pro mne největším překvapením ? Skončil jsem o ránu druhý. Když jsem se přihrnul domů s pohárem, byl jsem ve dveřích uvítán slovy : Kdes to ukrad ? No a abych nezapomněl. K poháru jsem kromě jiného dostal i růžová týčka. Beru si je s sebou do Hořehled a možná tam jedno na recepci nechám.:D:D
 

Přílohy

  • IMG_7306 (2).JPG
    IMG_7306 (2).JPG
    133,6 KB · Zobrazení: 364
Já si vzpomínám na svůj první turnaj. Bylo to ve Slavkově, a díky bráchovi, který mě ke golfu přivedl a šel se mnou ve flajtu, sem nebyl ani nějak nervózní.
Bylo to trochu jako na houpačce, ale díky tomu, že to byl turnaj na pozvánku, tudíž menší konkurence, hehe :) jsem vyhrál a ten pocit s pohárem byl opravdu hezký.
Tedy nebojte se turnajů, drtivá většina golfistů jsou lidi v pohodě.
Snímek obrazovky 2018-01-07 v 20.55.03.png
 
Dobre, tak ako novacik tu i tam aj ja....ZK cerstva od posledneho leta a tesim sa na svetlu buducnost...xixi.

V Hrubej Borsi pri Senci mame krasnu 9 jamkovu akademiu, taku akurat na skoro vsetky zeleza a dobru kratku hru, tak som tam bol takmer denne. Uz som tam poznal kazdy sutr a na jesen zrazu maly turnaj 2x9 a to zrovna tam, kde som "doma" (robi sa to tusim 2x rocne), no nekup to...tak este tyzden tvrdeho treningu a hura na to. Asi ako kazdy, rano nervozita, na drive to ako tak slo a ide sa do flightu...to sme boli radi, ze sa to konalo, 2 dni pred turnajom este nebol ani minimalny pocet 12, nakoniec asi 25.
Tu musim pripomenut ze tretina boli deti (a ozrejmit ze ja mam 50). Flight vyborny, zjavne mali v klube cas to citlivo vyskladat a nebyt dvoch preputtovanych jamiek, celkom to slo. Takze na konci dna: skoncil som v polovici pola, hura, spoznal par novych prima ludi a vsetci sme pozerali ako 12r chalan odnasa cenu. Ved pravom.

Ako tu uz ale bol pripad, nemam radost z posunu na HCP 37, ani ho nepovazujem za zasluzeny...hold ten podelanej steblac...a presne ako som tu cital: mal som si 54 setrit a o rok vylizat misu na niecom vacsom...xixi...lenze ja nemam este ani len driver, takze dlha cesta. Tesim sa na nu.
Vsetkym prajem stastny rok a peknu hru.
 
Když už bylo toto vlákno tímto příspěvkem připomenuto, tak je možná na čase vyzvat další Jamkaře, zda-li by nepřidali svoji vzpomínku. Golfovým nováčkům mezi našimi řadami to pomůže. :) A i sami leckdy rádi zavzpomínáme. Tak směle do toho!

Každému kdo přispěje, se golfový Manitou odvděčí hrou o pět ran méně. :)
 
S golfem jsem začal asi před 2 lety na Grabštejně. Po roce jsem získal ZK. Na svůj první turnaj jsem se přihlásil teprve letos a to přímo na turnaj pořádaný 19jamkou 11.6.2022 na Grabštejně. Věděl jsem že na spoluhráče délkou svých ran nebudu stačit, ale říkal jsem si že pokud budu hrát svoji obvyklou hru tak to snad i dobře dopadne. Divil jsem se že jsem nebyl nervozní.První devítka - no docela dobrá, na druhé 9 jsem se zlepšil.Zahrané pary na jamkách 11,14,18(podle statistiky turnaje na 18 jako jediný jsem zahrál par) potěšily.Celkový výsledek 57 STB velice potěšil i když na vítězství to nestačilo ale bylo z toho zlepšení HI z 54 na 31,7.
Na svůj první turnaj odehraný v pohodě za slunečného počasí budu stále vzpomínat.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom