Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pravý loket v nápřahu

the player

Člen fóra
HI (HCP)
54
pohybuje se zde pár zkušených trenerů i zapálených hráčů co se nebojí trénovat a rozumí kinematice švihu.
Dejte mi prosím tip na nějaký drill jak mít v nápřahu úhel pravého lokte max 90°? Ať na to myslím sebevíc tak i 120°není problém :(
(leváci prominou popř si to otočí)
 
Mozna pro doplneni, ale uhel mezi cim presne? Ono tam toho muze byt vicero...
 
uhel mezi horní půlkou ruky (tam kde je biceps) a spodní půlkou (tam kde je předloktí) tedy uhel v lokti.
 
uhel mezi horní půlkou ruky (tam kde je biceps) a spodní půlkou (tam kde je předloktí) tedy uhel v lokti.
Edit: chapu... tohle jsem nikdy neresil. Nikdy jsem neslysel, ze to je dulezite. Spise se resi leva ruka natazena a vztah drzeni, hole atp.
Ale rad si pockam na nekoho zkusenejsiho...
 
pohybuje se zde pár zkušených trenerů i zapálených hráčů co se nebojí trénovat a rozumí kinematice švihu.
Dejte mi prosím tip na nějaký drill jak mít v nápřahu úhel pravého lokte max 90°? Ať na to myslím sebevíc tak i 120°není problém :(
(leváci prominou popř si to otočí)
Fakt 120? To si nějak neumím představit.
 
pro ty co neví, nebo si to neumí ani představit, 0° je natažená ruka, 90° je když někomu hrozíš pěstí, 140° když se chceš poškrábat za uchem.
 
pro ty co neví, nebo si to neumí ani představit, 0° je natažená ruka, 90° je když někomu hrozíš pěstí, 140° když se chceš poškrábat za uchem.
Tak to si představit umím, jen jsem myslel, že natažená ruka je 180☹️
 
asi záleží na úhlu pohledu :D
No uhel mezi predloktim a zbytkem ruky v natazeni je 180... tady zadny dalsi uhel pohledu neni... ale chapeme no... o to tady asi nejde.

@Trenér resi se nekde specificky uhel prave ruky? Ja mel za to, ze zrovna tahle vec proste vyjde specificky pro kazdeho soudruha fyziologicky dle jinych (a pevne nastavenych) parametru.

Ja moc nechapu, jak nekdo dokaze mit natazenou levou ruky a pravou v uhlu 60 a mene (tedy onech 120...).
 
možná jsem měl začít lehčí otázkou, v založení máš pravou ruku nataženou 0° nebo propnutou (ano i to jde) -5° nebo lehce pokrčenou 5° ?
ale prosím aby fakt odpovídal jen ten kdo o tom přemýšlí nebo ví o čem mluví.
a konvece je začínat od nuly, tedy založení je bod nula, proto 0° a ne 180°
 
No uhel mezi predloktim a zbytkem ruky v natazeni je 180... tady zadny dalsi uhel pohledu neni... ale chapeme no... o to tady asi nejde.

@Trenér resi se nekde specificky uhel prave ruky? Ja mel za to, ze zrovna tahle vec proste vyjde specificky pro kazdeho soudruha fyziologicky dle jinych (a pevne nastavenych) parametru.

Ja moc nechapu, jak nekdo dokaze mit natazenou levou ruky a pravou v uhlu 60 a mene (tedy onech 120...).
Nejsem nějak schopen dávat rady na internetu, poněvadž jsem vždy po zásluze potrestán. Ale @the player zmiňuje dost důležitý faktor polohy lokte a dlaní (zápěstí) v nápřahu. Tímto se samozřejmě zabývám a drill na to mám, takový hospodský, ale je potvrzený dvěma trenéry, jeden vyučující anglán v Rakousku a druhý nestor karlovarského golfu. Oba ho používají. Mně opravdu splňuje funkci a klient to pochopí. Ono totiž kromě sklonu lokte to ovlivňuje i pozici zápěstí v nápřahu, kde fakticky dokáže eliminovat chybu "slice".
 
Upraveno:
klidně jen do SZ, pak admin může celý thread smazat protože to 96,7% fora nezajímá
To, že tu nejsou duchaplné komentáře od poloviny fóra neznamená, že to lidi nečtou, a že je to nezajímá. Tenhle vás přístup je poněkud arogantně přezíravý. A není to poprvé. Tak. Už jsem to holt nevydejchala.....
 
klidně jen do SZ, pak admin může celý thread smazat protože to 96,7% fora nezajímá
Pardon, dovolím si jednu OT poznámku. Vzhledem k počtu čtenářů málo kdo z nás ví, co 96,7% návštěvníků zajímá. Nesuď a neházej nás všechny do jednoho pytle, věřím, ze to může přinést i další přívětivější reakce :)

a pro @Trenér pokud by ses podělil o dril, tak rád vyzkousim jaké to má dopady na držení a rybaření co jsi viděl při naši hře na Čerňáku :)
 
jinak diky za tento prispevek.... toto mne velmi zajima. Mozna by bylo dobre najit najaky obrazek :)

Pro mne je treba velmi dulezite, kde je v tom okamziku loket .... jestli se drzi co nejbliz tela nebo jde trochu vic od tela a nahoru. Ta druha varianta mne zbavuje slice a jsem daleko delsi s ranou
 
Možná @Trenér myslel jednoduchou věc s hodinkami , jestli směřují k cíli a nebo vidíš na ciferník.( hodinky na levé ruce)
A nebo máš palec levé ruky položený na shaftu a nevidíš klouby levé ruky a nebo vidíš tři klouby.
Lidově nazváno tzv předsazený úchyl hole , který ti pomůže zavřít úder . Nebo taky hraješ na tři( nápřah - úder- zavření ) = hole , hodně lidí hrající golf jsou zvědaví jak hrál a hrají na 2 nebo 2,5 a potom je ten nechtěných “ SLICE”
 
Vážení čtenáři, dovolím si zde také zareagovat na dotaz ohledně úhlu pravého lokte v průběhu nápřahu při golfovém švihu (GŠ). Přes veškerou snahu jsem nedohledal tento parametr v žádné studii zabývající se kinematikou GŠ. Jediným vodítkem je spíše pozice pravé paže (bez ohledu na míru pokrčení) vůči trupu (hrudníku) hráče - zde budeme hovořit o základech tzv. jednorovinného švihu (důležitá poznámka, neboť u dvourovinného švihu, který se mnoha aspekty liší od jednorovinného se paže vůči trupu pohybují odlišně). Zaměřím se tedy nejprve na tuto oblast:

  1. V průběhu golfového švihu by měl zůstávat pocit kontaktu mezi pravým (i levým) tricepsem a trupem.
  2. Ve fázi odtažení (od základního postavení do pozice, kdy je hůl paralelně se zemí) zůstává pokrčení pravé paže stejné jako v základním postavení.
  3. Ve fázi pokročilého nápřahu (chcete-li 3/4 švihu - tj. kdy je hůl při pohledu zepředu na hráče kolmo k zemi) je stále pocit připojení pravého tricepsu (i levého) k trupu.
  4. Ve fázi vrcholu nápřahu se pravý triceps (tedy i loket) mírně oddálí od trupu, ruce by měli být (při pohledu zepředu na hráče) maximálně na úrovni vršku hlavy (temene).
  5. Při počátku švihu k míči se pravá paže (resp. pravý triceps) opět připojí k trupu a zůstává tak po celou dobu švihu k míči a do dokončení švihu (tedy také při flexi v průběhu impaktu a dále v pokračování švihu).

Pokrčení pravé paže je tak dáno zejména somatotypem hráče a souvisejícími individuálními rozsahy pohybu kloubů horních končetin.
*Právě s těmito aspekty se coby profesionální trenéři golfu musíme potýkat nejčastěji: tedy najít individuálně nejlepší provedení golfového švihu pro každého hráče s ohledem na principy golfového švihu a biomechaniku pohybu lidského těla s cílem dosažení individuálně nejlepšího a nejstabilnějšího kontaktu hlavy hole s míčem a následného letu míče*.

Pozn.: V kinematice a fyzioterapeutické praxi je uvádění stupňů složitější. Pokud je téma hovoru v kontextu extenze (natažení), pak se udává extenze horní končetiny (natažení horní končetiny, kdy jsou kosti předloktí a kost pažní v rovině) jako 180 stupňů. Pokud je téma v kontextu flexe horní končetiny (fyziologický rozsah cca 0 - 155 stupňů), udává se pozice natažení horní končetiny (kosti předloktí a kost pažní jsou v rovině) jako 0 stupňů, což se jeví uživatelský logičtější. Pravdu tak mohou všichni a záleží na kontextu :)
 
Upraveno moderátorem:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom