Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Používá se grafit u wedgí?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Pokud ano, jaké to zrovna u wedgí má/může mít výhody?
 
Dámské naprosto standartně, v kumbálu na hřišti se válí Mizuno SW na stiffu grafit. Výhody nevím, je ten shaft prostě lehký..:):):)
 
Stejne jako jinde, zejmena kdyz hrajes full rany... coz ale neni uplne bezne uziti Sw+.
Nezapomenme, ze P je PW ;)

Ale zajimalo by me, kdy se Sw+ oddelily od zelez jakozto samostatna disciplina.
 
Stejne jako jinde, zejmena kdyz hrajes full rany... coz ale neni uplne bezne uziti Sw+.
Nezapomenme, ze P je PW ;)

Ale zajimalo by me, kdy se Sw+ oddelily od zelez jakozto samostatna disciplina.
Dle mého jde u SW jen o pojmenování. Ano, pro SW se používají wedge s větším bounce, ale větší bounce by se měl používat i u měkkého (rozbahněného) povrchu. Jenže, kdo z nás má např. 52st wedge s různými bounce a do bagu ji dá před hrou podle aktuálního stavu hřiště? ;)
Já osobně mám na všech svých wedgích stejné shafty jako u zbylých želez. Ostatně s nimi hraji plné rány do grýnu (jak s GP, SW i LW).
 
Dle mého jde u SW jen o pojmenování. Ano, pro SW se používají wedge s větším bounce, ale větší bounce by se měl používat i u měkkého (rozbahněného) povrchu. Jenže, kdo z nás má např. 52st wedge s různými bounce a do bagu ji dá před hrou podle aktuálního stavu hřiště? ;)
Já osobně mám na všech svých wedgích stejné shafty jako u zbylých želez. Ostatně s nimi hraji plné rány do grýnu (jak s GP, SW i LW).
Predpokladam, ze nemas tuhost L, takze je to celkem asi jedno.

Stejne shafty davat automaticky stejne na wedge je v zasade trosku nesmysl, neb hlava je uplne jine vahy a konstrukce. Tzn. spise by to asi chtelo special fitting na fullswing wedge shoty. Ale u te delky a pri bezne tuhosti lepsich hracu to muze byt celkem jedno, neb to az tak moc nepracuje... a mozna i proto tam proste davaji plosne lesenarskou trubku TT S300/400 :)
 
Nechci Vám do toho kecat, ale hrát fullswing s wedge není normální... většinou se používá tzv kontrolovaný nápřah, krátký shaft, superstiff shaft, a ano pro děti a slabší dámy je možný grafit, ale tuhost je standartně tvrdší než u želez, protože nepotřebujete už vzdálenost, ale primárně přesnost
 
zrovna ted resim dileme dat si wedge stejny shaft jako u zelez (XP95, reg) nebo nechat zakladni s200....

cert aby se v tom vyznal. Jedni rikaji stejny s zelezami, dalsi nechat zakladni

Pokud si tu wedge s tou 95kou nezkusis, tak kupujes ultra zajice v pytli... navic sestaveneho uplne jinak, nez vyrobce projektoval. Ta moje prvni narazka byla presne v tom smyslu, co pise @Yahuu ... s wedgi zpravidla hrajes jine rany.

Neni to uplne souvisejici, ale vyzkousel jsem si live nahodne namichat hlavu driveru na nejaky shaft a vysledek byl vskutku perverzni. :D
 
Pokud si tu wedge s tou 95kou nezkusis, tak kupujes ultra zajice v pytli... navic sestaveneho uplne jinak, nez vyrobce projektoval. Ta moje prvni narazka byla presne v tom smyslu, co pise @Yahuu ... s wedgi zpravidla hrajes jine rany.

Neni to uplne souvisejici, ale vyzkousel jsem si live nahodne namichat hlavu driveru na nejaky shaft a vysledek byl vskutku perverzni. :D
To ja s jinym shaftem zkusil. S 60 jsem byl kamos hned s 56 mi to trvalo trosku dyl
Bylo to SM7
 
To ja s jinym shaftem zkusil. S 60 jsem byl kamos hned s 56 mi to trvalo trosku dyl
Bylo to SM7
Jestli si s 95tkou zkousel SM7, pak asi ok.
Me osobne to prijde zbytecne a to hraji masla..
 
Ja tomu teda mozna nerozumim, ale ja hraju full swing wedgema pomerne casto. To se nema?
 
Ja tomu teda mozna nerozumim, ale ja hraju full swing wedgema pomerne casto. To se nema?
Nemá, poslední hůl, se kterou si dovedu představit fullswing s plnou intenzitou je pw, všechno ostatní už se prostě plno parou nehraje, kvůli přesnosti. Ale v hořehledech je možné všechno.
 
Nemá, poslední hůl, se kterou si dovedu představit fullswing s plnou intenzitou je pw, všechno ostatní už se prostě plno parou nehraje, kvůli přesnosti. Ale v hořehledech je možné všechno.

Jakej je rozdil v presnosti plneho svihu Pkem na 100 m a Skem na 70 m?
 
Pokud ano, jaké to zrovna u wedgí má/může mít výhody?

Ahoj,
většina hráčů by měla mít tuhý ocelový shaft. Jde o to, že při "troubleshotech" z vyšší trávy nebo třeba z písku je nutné mít pevný, trochu těžší shaft, aby se do toho člověk mohl pořádně opřít a vahou té hole dostal míček ven. Při chipech je to stejné. Je tam důležitá ta pevnost/stabilita. Když je shaft tuhý, tak se při nižší švihové rychlosti neohýbá a tím větší přesnost a kontrolu hráč má. I při delších ranách do greenu potřebuje hráč tu přesnost. Grafitové shafty se dělají hlavně v nižších gramážích a jsou všeobecně pružnější. Navíc v kombinaci s těžší hlavou, kterou wedge mají, to jsou pak úplný švihátka. V dnešní době se už sice vyrábějí skvělé grafitové shafty s vlastnostmi ocelových shaftů ale ty už nejsou nejlevnější.

Ženám se dávají grafitové shafty hlavně kvůli váze. Jsou lehké a líp se jim s tím švihá. I tak ale pokročilejší hráčky často přecházejí na ocelové ultra lehké shafty. Ze stejného důvodu jako chlapi.

Snad jsem trochu pomohl :)
 
Jakej je rozdil v presnosti plneho svihu Pkem na 100 m a Skem na 70 m?
Právě že poslední standartní hůl v setu je pw, další wedge jsou na superstiff shaftech se stejnou délkou. Jejich flex je uzpůsoben plynulejšímu švihu s menší intenzitou a tudíž větší přesnosti, než fullswing železem, kde shaft má být nastaven k využití pro max vzdálenost bez významné ztráty přesnosti. Navíc jsou wedge jinak vyváženy než standartní železa a hlavy jsou z měkčí oceli, pro lepší pocit v krátké hře. Pokud hrají pw na 100m, pak sw na 70m znamená, že mám zjevně špatně složen set. Neb mezera 30m je příliš. Já hrají pw 110m a sw hraji vzdálenosti 90-75m, kratší rány pak lw. Což ovšem neznamená, že tou sw nejsem schopen zahrát 100, ale rozptyl je v tu chvíli nepřijatelný.
 
Prosel jsem si technicke specifikace a skutecne wedge maji delku v rozmezi 35,75" do 35,00". Kez by jsi mel pravdu, ze by mel svih s mensi intenzitou presnejsi. Asi bych se mel zamyslet, nad spravnou volbou hole a typu svihu nekde od vzdalenosti 80 m ke greenu

Proc pak vyrobci ale nabizi x shaftu, prodlouzene delky, zmenu lie atd atd ....
 
Právě že poslední standartní hůl v setu je pw, další wedge jsou na superstiff shaftech se stejnou délkou. Jejich flex je uzpůsoben plynulejšímu švihu s menší intenzitou a tudíž větší přesnosti, než fullswing železem, kde shaft má být nastaven k využití pro max vzdálenost bez významné ztráty přesnosti. Navíc jsou wedge jinak vyváženy než standartní železa a hlavy jsou z měkčí oceli, pro lepší pocit v krátké hře. Pokud hrají pw na 100m, pak sw na 70m znamená, že mám zjevně špatně složen set. Neb mezera 30m je příliš. Já hrají pw 110m a sw hraji vzdálenosti 90-75m, kratší rány pak lw. Což ovšem neznamená, že tou sw nejsem schopen zahrát 100, ale rozptyl je v tu chvíli nepřijatelný.

Ale ja mam stejne shafty na zelezech a wedgich. A do mezery mezi SW (56) a P mam jeste 52, kterou hraju 85.
 
Prosel jsem si technicke specifikace a skutecne wedge maji delku v rozmezi 35,75" do 35,00". Kez by jsi mel pravdu, ze by mel svih s mensi intenzitou presnejsi. Asi bych se mel zamyslet, nad spravnou volbou hole a typu svihu nekde od vzdalenosti 80 m ke greenu

Proc pak vyrobci ale nabizi x shaftu, prodlouzene delky, zmenu lie atd atd ....
Protože jsme každý jinak vysocí a každý máme jinak dlouhé ruce, proto práce s lie, stejně jako u želez, nabídka shaftů je z důvodu, že pokud bych dal svoje wedge např dívce, tak jí to utrhne zápěstí..
 
Ale ja mam stejne shafty na zelezech a wedgich. A do mezery mezi SW (56) a P mam jeste 52, kterou hraju 85.
To je v pořádku, že je tam gapw, ale mezi gap a sand by mělo být 10 a ne 15m, pokud tam je standartní shaft, jako u želez, tak je to z výše uvedených důvodů špatně, ale hrát se dá i bez vedgí.... víc k tomu nemám co dodat
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom