Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pouštění rychlejšího flightu ve hře

jan

Guru fóra
Klub
Pysely
HI (HCP)
26.7
13.5.2016 - 13:50 - pozn. admina (requo): vytvořeno jako samostatné téma z diskuse "Úmyslná změna pozice cizího míče"

---

Predminuly tyden jsem byl v Pyselych a flight pred nami opravdu ucpal cele hriste. Byl jsem ve flightu za nima, par lidi jsme uz predbehli predtim. Oni nas predbehnout nenechali, a bylo opravdu krasne na to, abychom to strihli ob jamku ci tak neco. Za nami se to zacalo klasicky stosovat, lidi byli fakt nervozni a nekolikrat nas vyslovene vyzyvali, abychom drivovali "do nich". Rekl jsem jim jasne, ze to proste delat nebudem. Parkrat i drivovali trochu na nas, tak priste uz budu vedet, ze jim to mam natyckovat. :))
Volalo se nekolikrat marshalovi, ale byl na obede... Kazdopadne hodne neprijemne. Kor v situaci, kdy jste pouze dva :)))

Tolik k te slusnosti a ohleduplnosti... 
 
Re: Úmyslná změna pozice cizího míče

Jan: Tohle znám velmi dobře, stává se to často. Bohužel jak už zde padlo, když jste dva a oni čtyři a dodržují stanovené tempo, nemáš v podstatě nárok na puštění. Ale je to otrava.
Nicméně za mě jste dobře udělali, že jste nestříleli do nich. Ničí "pohoda" nebo "zážitek ze hry" by neměl být stavěn na stejnou úroveň, jako něčí zdraví. Což se tímhle "koukej jak je popoženu" v podstatě děje.
Umím být dost důrazný případně protivný (na sousedících jamkách jdoucích proti sobě je dobrá příležitost si to vyříkat..), ale trefit kohokoli jen proto že mě zdržuje je hnus.
 
Re: Úmyslná změna pozice cizího míče

Jardo, oni prave zadne tempo nedodrzovali (meli pres 45m zpozdeni!). Sli jak sneci, absolutni arogance... mozna az demence (vzdy vozik na druhe strane nez je treba). Mozna cista neznalost, pulka z nich byly 54ky. 
Na nikoho nebudu utocit mickem, nejsem preci pacient. Jen me mrzelo, ze to nebylo mozne nijak vyresit. Dokonce i na 17tce, kdy uz konecne dorazil Marshal, tak se vlastne nic nezmenilo. 
A zejmena flight za nami to nesl opravdu tezce a pak si to zacal vybijet na nas... 
 
Re: Úmyslná změna pozice cizího míče

Jan: Njn, je to nepříjemné. Flight za vámi bych poslal k šípku v zájmu zachování dobré nálady je třeba je utnout. 
A řekli jste to těm před vámi, že vás musí pustit, pokud nedodržují tempo? Ještě se mi nestalo, že by mě nepustili, když jsem o to požádal, a nebyli to vždy neználci... Ale když důrazně požádáš, pustí :)
 
Re: Úmyslná změna pozice cizího míče

JardaK řekl:
Jan: Tohle znám velmi dobře, stává se to často. Bohužel jak už zde padlo, když jste dva a oni čtyři a dodržují stanovené tempo, nemáš v podstatě nárok na puštění. Ale je to otrava.
Nicméně za mě jste dobře udělali, že jste nestříleli do nich. Ničí "pohoda" nebo "zážitek ze hry" by neměl být stavěn na stejnou úroveň, jako něčí zdraví. Což se tímhle "koukej jak je popoženu" v podstatě děje.
Umím být dost důrazný případně protivný (na sousedících jamkách jdoucích proti sobě je dobrá příležitost si to vyříkat..), ale trefit kohokoli jen proto že mě zdržuje je hnus.
Tohle (tučně viz výše) není úplně tak pravda a je to jeden se zažitých golfových mýtů... Stačí si pořádně přečíst golfovou etiketu sekce "Rychlost Hry": 
Hráči by měli hrát přiměřeně rychle. Soutěžní výbor může stanovit tempo hry, které by hráči měli dodržovat. Skupina hráčů je odpovědná za to, že se jejich odstup od předchozí skupiny nebude zvětšovat. Pokud je skupina pozadu o celou volnou jamku a zdržuje skupinu za sebou, měla by dát této skupině pokyn k předejití, a to bez ohledu na počet hráčů v této skupině. Pokud skupina neztrácí celou volnou jamku, nicméně je zjevné, že skupina za nimi je schopna hrát rychleji, měla by této rychlejší skupině umožnit předejití.
Tzn. tempo je dobré mít nastavené (ať už pro běžnou nebo turnajovou hru), aby se podle něj dalo nějakým způsobem orientovat a řídit, ale zásadní pro rychlost hry je obecně to, co se děje přede mnou. Tzn. i když by šel plný flight (4 hráči) a šel v tempu nebo i rychleji, ale hold se v tento den hraje rychle a oni i svou relativně rychlou hrou na čtyřflight jednoznačně brzdí provoz, tak by měli hráče za sebou pustit (sami od sebe), případně za asistence maršála... 
Věřte, že i na profesionálních tůrách to takto funguje - tzn. je stanovené tempo přesně pro každou jamku. Ale např. protože se na hřišti turnaj hraje poprvé (tzn. tempo "na papíře" není ještě úplně odladěné) nebo jsou podmínky pro hru opravdu přívětivé a hra krásně plyne, tak se hold hraje rychleji a hráči jsou na toto upozorňováni i v situacích kdy dodržují stanovené časové limity -> zásadní je, jestli mají před sebou díru...
Toliko jenom pro upřesnění :). A omlouvám se za lehký offtopic, který by byl spíš vhodný pro samostatné téma...
 
Re: Úmyslná změna pozice cizího míče

Pokud je kam - určitě pustit. Bohužel už jsem se několikrát setkal s domněnkou, že při turnaji se nepouští.

Ach jo... kdyby tak ty kurzy na ZK byly kvalitnější...
 
Btw. docela by se mi na tomhle líbilo, kdyby pro podporu času byl na každém odpališti uveden orientační čas ve formátu +10 min, +18 min, +30 min - abych věděl, jestli náš flajt je i při rekreační hře rychlý či pomalý. Podle mě minimální změna, která by byla ku prospěchu.
 
Michal: Co jsem teď byl v Krumlově, tak tam to mají. Ovšem platí to pro čtyřčlenný flight. Normu mají 4h 40m, my ve dvou šli jednou 4.18 a podruhé 4.08. Nebylo kam spěchat, málo lidí a navíc jsme nehráli nijak zvlášť dobře. Jednou jsme pouštěli rakouské důchodce na bugině, jinak pusto prázdno za námi. Takže podle mě to tam mají nastavené dost přívětivě...
 
David: přesně, další mýtus, že se při turnajích nepouští... 
Pozor - flighty se při turnajích mohou předcházet, tzn. měnit pořadí skupin (ať už za asistence rozhodčího a nebo i bez - pak je ale dobré mu to při první příležitosti sdělit), ale hráči sami od sebe nesmí měnit složení flightu (tzn. rozdělit se, spojit se atd.), jinak následuje DQ dle pravidla 6-3. Spojování a rozdělování pouze za asistence rozhodčího...

Michal: tohle na hřištích bývá - ať už přímo na cedulích na jamkách, tak třeba na scorekartě. Někde, kde skorekarty tisknou z odbavovacího systému TeeTime, mohou na SC vytisknout přesné časy spočítané dle startovního času;-)...

Jarda: správná poznámka - záleží samozřejmě na velikosti flightu...
 
David: Souhlas. Viz. jine vlakno a ma osobni zkusenost s kamaradem, ktery dostal ZK a nevedel co znamena PAR4 na ceduli jamky cislo 1 (ten kluk neni zadnej dement, poctive si zaplatil nemalo za trenink, ale jako sluzbu dostal prd... a bokem se tomu nevenoval). 

Michal: ta vec je opravdu bezna na vetsine hristich. Spise je s podivem, ze to neni uplne vsude. 

Jirka: to s tim odstupen od predchoziho moc nechapu. Je preci jasne, ze dva lidi jsou rychlejsi nez 4... pokud 4 za nimi jsou pomalejsi, a zaroven jsou v limitu hriste, tak neni problem, ne? 

Anketka: kolika z vas uz trener osvetloval kam zaparkovat vozik, kdyz lezete do bunkeru ci smerem k dalsimu greenu atp.? 
 
Jasný. Pokud ale i čtveřice, která jde v tempu, brzdí rychlejší skupinu co má za sebou a před touto čtveřicí je dostatek místa pro předběhnutí, tak není žádný důvod k tomu, aby tu rychlejší skupinku, co je za nima, nenechali předběhnout... Samozřejmě je toto situace hlavně pro mimoturnajovou hru. V turnaji by toto nastávat moc nemělo (jako situace např. 2 hráči, 4, 2 atd...) - toto by měl už na startu podchytit rozhodčí / startér a flighty rozhodit, tak, aby byly velikosti skupin smysluplné...
 
To dava smysl a casto se i deje... chapu. Ja spise myslel opacne, ze by 4 lidi meli "bezet" za 2ma. :)
 
Takhle jsme byli s Jardou loni někdy na podzim v Terezíně, mlha, hnusně (ale to je jiný příběh), a šli jsme ve výsledku ve čtveřici (přidala se k nám další dvojce). Nebyli jsme zrovna nejrychlejší, ale myslím, že jsme šli v toleranci hřiště. Tuším že na třetí/čtrvté jamce jsme pustili dvojci, která šla za námi a ejhle, co se nestalo, za nima šla hned další dvojce - zbytek rodiny. A pak nějací dva chrti - místní profíci, tak jsme pustili i ty. Ve výsledku jsme čekali dvacet minut (svačina, pití atp), ale minimálně u těch prvních dvou dvojic mám podezření, že se flight jakoby rozdělil - na dva. Nakonec pak už to bylo v pohodě, ale ve výsledku, pokud jste jeden 4 flight a pak jsou jen samé dvojce, tak to vlastně asi pořád je hra té čtveřice kouskovaná. 

A potom bych asi pochopil, že ta čtveřice, už při puštění páté dvojice může být krapet podrážděná. :) Jak toto správně řešit?
 
Nechodit ve čtyřech?:)
Nj tohle je vopruz, to máš pravdu. Důležité je si uvědomit, že velmi často dochází k situacím, kdy prostě nemůžou být všichni spokojení a ideální řešení pro všechny neexistuje.
Vše záleží na konkrétní situaci, ale pokud jsou na hřišti samé dvojice a jen jedna čtveřice, tak hold někdo bude muset trošku trpět :).
Návrh na řešení - rozdělit vaši čtveřici na dvě dvojice (sám píšeš, že jste se dali dohromady). Nebo pokud je hřiště hodně plné a předbíhání je problematické/nesmyslné, protože není kam, tak jiné dvojice spojovat do 4 flightů, ale to asi nebyl váš případ.
Možná někdo navrhne něco lepšího :)...
 
No, my jsme se nedali dohromady moc dobrovolně, hřiště bylo obsazené samými dvojcemi, trojcemi a ti dva chlapíci se zeptali, jestli můžou jít s námi (tak jsme neodmítli). A mám právě podezření, že za námi oficiálně šla taky čtveřice, ale "neoficiálně" se rozdělili na dvě dvojice do jednoho startovacího času (jen můj dojem). Nevím, jak to řešit optimálně, aby třeba pátá "dvojice" za námi nám nezačala pálit do zad, protože jsme vlastně úplně mimo svůj čas, když jsme pustili v dobré víře dvojice hned za námi...
 
V první řadě pustit flight musí mít smysl. Pokud je za tebou šňůra hráčů a před tebou jen malá mezera tak pustit smysl moc nemá. Protože budeš pouštět do zavíračky. V takovém případě je lepší zrychlit. Ať už to znamená přidat do kroku anebo evidentně ztracené míče vůbec nehledat. Nicméně pokud jdeš v limitu a není moc kam pustit - pak nepustit. Takové "neuvážené" pouštění mnohdy naseká dost velkou paseku.

Pokud jdu pomaleji a mám před sebou celou jamku volnou a v zádech mám flight který mě dohání, pustím je na dalším tee, kde uvedu míč do hry a počkám na ty co chci pustit. Ušetří se tak dost času a splní to účel.
 
Souhlasim, ze "spolecne" drivovat je nejeefektivnejsi. 

Jinak plati klasicka poucka: kdyz nekoho pustis, tak ti podekuje a vetsinou to ihned podela neb specha. :) Uspesnost v tomto mam 95% :D  
 
Pravda, společně drivovat je asi rozumná varianta, budu si jí pamatovat. Blbé na tom je, že většinou mě dohoní mnohem lepší golfisti a pak ta moje nervozita pěkně roste, přesně jak říká Jan. :)
 
Přesně! :D Publikum je potřeba. Když předbíhám - vlezu na bílý, všem naložím 40, FW-Mitte, posbírám pochvaly, pronesu něco ve stylu "že to bylo trefený trochu na špičku" a pokorně utíkám ke svému míči ;) ...
Hráči bývaj taky hodně nervózní, když přijede maršál/rozhodčí :), to mě taky vždycky baví... Ale o tom to je, zdravá nervozita a mírný tlak je potřeba ;)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom