Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #49 - O zázračných dětech z Netflixu

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

07. 10. 2019 - Relaxujete u Netflixu? A zkusili jste někdy do jeho vyhledávače napsat "golf"? Já to zkusil minulý týden a o hodinu později jsem najednou měl silné nutkání napsat vám o tom na fóru. No jo, ale o čem bych pak v pondělí psal mulligena, že jo. Takže až teď. Já na Netflixu našel jen jeden jediný pořad věnovaný golfu - dokument Short game. Není to žádné výukové video, kde by Phil předváděl své flopshoty, zdání klame. Je to více než hodinový dokument o jednom ročníku U. S. Kids World Championship. Konkrétně z roku 2012. Říkal jsem si: "Děcka? Nebude to přeslazeně infantilní? No co, zkusím to..." A nelitoval jsem. Hraje se na hřišti Pinehurst a záběry přímo z turnaje jsou fajn, nicméně to není důvod, proč bych o tom psal. Dokument mapuje osudy několika hráčů z celého světa - jsou tam americké děcka, kluk z JAR, Číňan, Francouz, kluci i holky... Za zmínku určitě stojí, že jedním z nich je Allan Kournikova, mladší brácha slavné tenistky Anny Kournikové, nebo Kournikovové? A vůbec, proč se Allan nejmenuje Kournikov? Byl jsem z toho přechylování zmatenější než sportovní moderátoři na olympiádě. Je tam i jeden špíček pro intouše - na turnaji hraje i prapravnuk francouzského básníka Paula Valéryho. To už jsem fakt zíral. Nicméně ani to není důvod, proč bych se o tom chtěl rozepisovat. Jasně, chodím okolo toho jak Ovčáček kolem kavárny, ale má to svůj důvod. Odhodlávám se totiž bruslit na velmi tenkém ledě. To nejzajímavější totiž nejsou děti, ale rodiče...

Čekáte idylku? Chápavé rodiče trpělivě podporující své ratolesti v tvrdě konkurenčním sportu? Vždyť je jim teprve sedm, nebo osm či devět... A pak vidíte chladně upjatou matku Valéryho, kterak si skrze synka honí vize dokonalosti a úspěchu. Malý Kournikova, nebo Kournikov, se chová jako malý světapán, zatím co paňmáma neočekává nic jiného, než že jejímu synovy půjdou automaticky všechny překážky z cesty. Obecně tam rodiče často vůbec psychicky nezvládají danou situaci. Otcové kedíkové se psychicky hroutí, holčičky hází holemi... Jako nerodičovi mi to trochu napravilo představu o tom, jak asi taková golfová výchova probíhá. A taky jsem přemýšlel, jak asi vypadal na té každodenní úrovni vztah malého Tigera ke svému tátovi. A srovnání s Tigerem není vůbec od věci, někteří rodiče jsou v dokumentu přímo přesvědčeni, že zrovna jejich potomek je příští Woods. To by se sice dalo chápat, nicméně dopad na osobnost a psychiku jejich dětí to má spíše opačný. Nicméně dokument nabízí i světlejší příklady, třeba v případě jihoafrického klučíka Nxasany, nebo autistického Dye z Filipín. I tak jsem se ale u spousty scén a projevů golfových ratolestí doslova kroutil. Kdo by to čekal od dětského golfu... Na rozdíl od filmových scénářů, kde nakonec vyhrávají ti slabší nebo znevýhodnění, tady jde o skutečný život, takže žádné takové vyústění čekat nemusíte. Teď je děckám okolo patnácti a hrají jako amatéři, na Woodse tedy nevypadá zatím žádný z nich. Snad jsou aspoň happy a baví je golf... Ale jinak doporučuju ke shlédnutí. Tož zase příště.
short-game-documentary.jpg
 
Na ten film koukám jednou za čas .. je to hodně zajímavý, ať už se jedná o vycházející dětské hvězdy (tehdejška) nebo z pohledu rodiče - v dosti případech je vidět, že dítě je víc vystresované z rodiče, než že kazí golf ..
Jinak právě ta Alexa Pano (kterou máš na obrázku) hrála před nedávnem Solheim Cup za Juniory .. :)
 
Stačí navštívit nějaký turnaj z dětské tour, hlavně kategorii mladších žáků, kde mohou ještě mít kedíky - a budete zírat. O pár iluzí o golfu jako klidném sportu mne to připravilo.
 
Myslel jsem si že budeš jedna z prvních co se ozve protože jezdíš se syny... Někteří rodiče chtějí od dětí dokázat to co oni sami nikdy nezvládli, a není to jen golf, skoro všechny sporty kde se na vrcholové úrovni objevují prachy, řvoucí otcové na tenise, hokeji, fotbale...bohužel.. Osobně znám případ kdy dcera hraje líp bez otce, ale ten jí prakticky nenechá jít samotnou...
 
Myslel jsem si že budeš jedna z prvních co se ozve protože jezdíš se syny... Někteří rodiče chtějí od dětí dokázat to co oni sami nikdy nezvládli, a není to jen golf, skoro všechny sporty kde se na vrcholové úrovni objevují prachy, řvoucí otcové na tenise, hokeji, fotbale...bohužel.. Osobně znám případ kdy dcera hraje líp bez otce, ale ten jí prakticky nenechá jít samotnou...
Zmiňuji to často, nechci s tim být protivná, ale je to tak, někteří rodiče jsou fakt na ránu.
 
Pískal jsem už několik národních tour mládeže a tyto zážitky mi vrchovatě stačily k tomu, abych věděl, že ačkoli mají mé děti takřka ideální podmínky proto stát se skvělými golfisty, tak to nechci. Budu rád, když budou hrát golf pro radost a házet holema jako tatínek, než aby okoukali manýry některých "vrcholových" sportovců a jejich doprovodu.
 
Pískal jsem už několik národních tour mládeže a tyto zážitky mi vrchovatě stačily k tomu, abych věděl, že ačkoli mají mé děti takřka ideální podmínky proto stát se skvělými golfisty, tak to nechci. Budu rád, když budou hrát golf pro radost a házet holema jako tatínek, než aby okoukali manýry některých "vrcholových" sportovců a jejich doprovodu.

házet holema je neuč. Ty hole to hrozně bolí! :)

—-

Viděl jsem film několikrát. A hrozně by mě zajímal záměr filmařů, co chtěli sdělit. Fakt nevím, co je to poselství - propagace, negace, mějte rozum v hrsti? Je golf peklo, očistec nebo ráj?
 
házet holema je neuč. Ty hole to hrozně bolí! :)

—-

Viděl jsem film několikrát. A hrozně by mě zajímal záměr filmařů, co chtěli sdělit. Fakt nevím, co je to poselství - propagace, negace, mějte rozum v hrsti? Je golf peklo, očistec nebo ráj?
Od každého něco... pokud to zjednoduším, tak principem dokumentu jako žánru je udržení odstupu autora od sledovaného tématu (samozřejmě, existují také autoři a dokumenty, které sledují jeden konkrétní záměr...) Obecně se ale dá říct, že autor dokumentu cíleně nevytváří nějaké své sdělení, ale nechá v jednotlivostech mluvit skutečnost, která se odvíjí před kamerou. Ta "skutečnost" pak jako v tomto případě může zároveň přinést dojemný příběh autisty Dye, legračního jihoameričana i odpuzující rodiče a scény. Svět prostě není černobílý a golf taky ne :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom