Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #42 - O tom jak funguje "hype"

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

27. 8. 2018 - Tak nám začalo play off FedEx Cupu a kdo nevyhrál? Snad nejpodivnější zjev na tour s nevyslovitelným jménem, o kterém jsem už tuším psal. Kdybyste to náhodou nevěděli, tak to bylo jeho už třetí vítězství na tour a tohle poslední mu dává slušnou šanci si nakonec šáhnout na desetimilionovou závěrečnou trofej. Mě ale na téhle věci zajímá něco jiného. A tím je proměnlivý pohled médií a fanoušků na tohoto golfového profeosra a šíleného vědce v jedné osobě. Nevím, jak vy, ale já si pamatuju, jak se, ještě jako amatér, objevil na Masters v roce 2016. Pozvánku na věhlasný turnaj získal mimojiné tím, že dokázal ve stejném roce vyhrát obě americká amatérská mistrovství. Kdo jiný toto dokázal? Před ním už jen čtyři hráči - Jack Nicklaus, Tiger Woods, Phil Mickelson a Ryan Moore. V onom roce si z Augusty odnesl, kromě ocenění za nejlepší amatérský výkon (skončil dělený 21.), také něco dašího, co není úplně jednoduché získat a ani to používat. Tou další věcí byl "hype". Co to je? Tenhle termín označuje vysoké nadšení a očekávání od něčeho, co má teprve přijít. Hype tvoří média a fanoušci společně tím, jak se předhánějí v malování toho, jak dokonalá a převratná ona věc či událost nakonec bude. Když Bryson hned po podařeném Masters přešel k profíkům, byl jeho hype opravdu našláplý. Hrál typem holí a švihem, který nikdo jiný na tour nepoužívá a zároveň se mu nedaly upřít pozoruhodné úspěchy. Hype se ale nenaplnil, i když to nebyla pro něj úplně hrozná sezóna, stejně si nezvládl zajistit kartu na PGA Tour. Tu získal až po té, kdy vyhrál jako profesionál svůj první turnaj, a to právě na nižší soutěži. Z médií v tu chvíli na nějaký čas zmizel. Nálepka šíleného vědce mu zůstala, ale razítko "zázračného dítěte" zmizelo.

Bryson, jak vidno, hype neřeší. Má skvělá kola, má hrozná kola, trénuje jak o duši a vymýšlí věci, ze kterých by mnohým golfovým trenérům šla hlava kolem. Mezi tím se mu podařilo v sezóně 2017 a 2018 vyhrát už tři turnaje a možná zvládne do konce roku ještě nějaký. Já jsem mu fandil od začátku a taky jsem se nechal unést počátečním hypem, a taky jsem byl pak zklamaný, že se z něj nestal Woods stejně dlouhých holí. Pořád je to ale jeden z nejzajímavějších hráčů golfu, kteří chodí po matičce Zemi. Akorát nám ho média na začátku trochu přifoukla a někteří se nechali strhnout s nimi. Mě mezi ně počítaje. Hype je prostě takový. Očekávání a nadšení je sladké, stejně tak jako je účinným prostředkem k prodeji čehokoliv. Bryson ale od začátku vypadal, že má všechno nějak srovnané a spočítané - vždyť při prvním profesionálním turnaji tvrdil, že se chce jen učit a nikam prý nespěchá (skončil tehdy 4.) - a stejným způsobem působí i teď. Jeho herní výsledky a přístup ke golfu mu podle mého stejně nakonec vytvoří legendu, která nesplaskne tak jednodušše jako ta původní přehnaná očekávání. Uvidíme. Pokud už se ale bavíme o hypu, nemůžeme nezmínit, že turnaj velikánů Woods vs. Mickelson se opravdu odehraje! V Las Vegas! Pište si datum 22. listopadu, bude to velké! ...Ech, nebo taky ne...ale když nechat se unést hypem, dělá život tak nějak zábavnější. Tož zase v pondělí na viděnou.
mm3.jpg
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom