Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #35 - O rozmrzelosti na US Open

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

18. 6. 2018 - Vyjasněme si jednu věc hned na začátku. Tohle jsou moje úvahy a moje pocity, které můžete dle libosti zpochybňovat a komentovat, aniž bych já vás za to jakkoliv pranýřoval. Ba naopak, rád si poslechnu o tom, že se na všechno dívám špatně, a rád také svůj úhel pohledu změním, pokud to bude možné a rozumné. Takže... Druhý major sezóny. Po slovutném Masters, slavné US Open s tradicí jako řemen. Sám na něj koukám od roku 2012, což je vzhledem k jeho letos 118. ročníku prd. Nicméně, jako Čech, mám téměř národní povinnost najít na všem švába, takže si nasadíme rukavice, otevřeme lahváče a jdem na to. První věcí, kterou v posledních ročnících US Open vůbec nechápu, je to, že se odehrává na (téměř) linksových hřištích, nebo na hřištích, které svým profilem a okolím links nápadně připomínají. Probůh proč? To má britské Open vyšší televizní rating? Nebo je víc cool, že je třeba ho napodobovat za oceánem? Nebo se všechny ostatní turnaje PGA Tour odehrávají v parkových hřištích, takže tohle má být nějaká vítaná změna? Já na tohle odpovídám Bethpage Black! Congressional!... Pak je tu organizace jako USGA, která špekuluje, jak linksové hřiště udělat atraktivní a obtížné zárověň, tak dlouho, až sama přizná, že je v některých fázích nehratelné. O. K. chápu, amíci berou hlavně na věci typu amazing a unbelievable... Ale výsledek je v posledních ročnících dost rozporuplný... vzpomeňte na Chambers Bay. Nicméně i tak se v turnaji dost věcí typu ubelievabla opravdu odehraje.

Hned ve čtvrtek vyhodil Dustin Johnson svůj drive mimo fairway (ne moc daleko) do husté vysoké trávy. Hledal jej on, hledal jej jeho caddie, hledali jej maršálové, hledali jej dobrovolníci, hledal jej i Tiger Woods (je to taková golfová variace na "Zasadil dědek řepu"). Jak cenné vteřinky ubíhali, pracovník SKY Sports nezaváhal, projel si záběry Johnsonovi rány z více různých úhlů, odhadl místo dopadu a vydal se na lov. Nejen, že řepu vytáhl, eh... našel míček, ale našel jej tím způsobem, že na něj šlápl. Řekněme, že to tak skutečně bylo. Takže nakonec se míč nejen našel a DJ dostal od oficiálů navíc beztrestný drop. Žádná pravidla nebyla porušena, žádné zvíře neutrpělo újmu. Nicméně stejně se člověk může zamyslet nad tím, zda ta pomoc televizáka byla tak úplně košer, tedy ne tak úplně jeho, spíš jeho televizních záběrů. Možná, že když s sebou třeba do Štiřína vezmete deset kamarádů s HD kamerami a rozmístíte je podél jamek, už nikdy žádný míč neztratíte. Na mě by to ale nefungovalo, moje šlajzy by se sice na kameře vyjímaly pěkně, ale abych ten míček našel, musel bych mít chlapy i podél vedlejších jamek. Ještě daleko vážnější úvahy o golfové etice pak vyvolal putt s rozběhem (nebo rozběh s puttem?) Phila Mickelsona, který když viděl, že mu po puttu do bogey míček sjíždí z greenu, prostě ho za jízdy napálil zpátky. Sám pak pokojně vysvětloval, že raději přijal dvě trestné rány, než by nechal sjet míč pod green. Jako why not... Pravidla nezakazují, pravidla povolují. Kde ale už jinde než na majoru by mělo platit to, že hráč přijímá vývoj situace tak, jak přichází a míč hraje tak jak leží (leží, ne ujíždí). Jsem jeho dlouholetý fanoušek, ale na tohle mladí říkají "facepalm". A takový nějaký pocit mám z US Open obeceně. Aspoň, že The Open si zachovává důstojnost. Tak zase někdy v pondělí na viděnou.
mm3.jpg
 
Mě na letošním US zaujala jiná věc. Viděli jste během turnaje, že by se někdo z golfistů usmíval a užíval si hru? ... Tedy kromě povinného úsměvu na prvním týčku a pak snad Koepka po posledním puttu (v obětí své krásné přítelkyně) a chvíli Fleetwooda, když zahrál čtvrdé birdie v řadě.
Asi kluci nejsou zvyklí hrát v plusových číslech :D
 
Mě na letošním US zaujala jiná věc. Viděli jste během turnaje, že by se někdo z golfistů usmíval a užíval si hru? ... Tedy kromě povinného úsměvu na prvním týčku a pak snad Koepka po posledním puttu (v obětí své krásné přítelkyně) a chvíli Fleetwooda, když zahrál čtvrdé birdie v řadě.
Asi kluci nejsou zvyklí hrát v plusových číslech :D
Ještě Phil s Beefem se náramně bavili po tom Philove kousku s puttováním..
 
Diky za vysvetleni Johnsonova dropu. Ve ctvrtek mi to uteklo a videl jsem jen jak vytahuje micek a spousti.
Za me to byl zajimavy turnaj a myslim, ze green byly zbytecne neprivetive a chapu, ze museli byt nas.... okoli ferveje pak pro me spravedlive, proste trest za spatnou ranu, ale na druhou stranu, napr. Fleetwood ukazal, ze se to dalo zahrat.
 
Upraveno:
Tak já vám nevím, ale cele to bláznovství okolo US Open nechápu. Historicky nechají hřiště usušit a zvalcovat tak, ze poté mezi flighty ručně kropí greeny, aby byly vůbec hratelné. Rough hned místo prvního cutu nechají vyrůst tak, ze i rozhodčí hledá DJovi míček. Škoda, ze se ta touha po extrému dostala i do jinak vcelku normálního sportu.
Celá ta snaha o nejtěžší podmínky mi přijde směšná. Kdyby to “lefty” udelal na nějakém “přírodním” hřišti, asi bych přemýšlel, zda je to eticky správně. Takhle mě to jen pobavilo. Daleko víc mě zaujalo to hledání a to jsem si až v pondělním muliganu přečetl celou story. Pomoc kameramana je za mě stejně přes čáru jako porušení pravidel, je to jen můj pocit-vím, ze o tom pravidla nic neříkají.
 
Mě osobně celej ten humbuk kolem turnaje přijde spíš takovej politicky účelovej. Jakési persony se tlačí na místa těch, co tam sedí nyní a využijou k tomu cokoliv. Kdyby vítěz zahrál -15 bylo by to míň špatně než takto? Jsem si jistý, že nebylo. Tím neříkám, že hřiště nebylo přehnaně těžký, ale druhým dechem říkám ... no a co... Přečetl jsem si na to téma dva články a na třetí výzvu k lovu na čarodějnice už jsem neměl žaludek.

Je na tom podle vás něco, nebo jsem, jako neznalec poměrů, úplně mimo?
 
Jo a další věc, který nerozumím, je burácivý fňukání profíků. Nejsou to žádný rekreanti našich kvalit, kdy s deseti pokusů o lehké dróó, vyjde jeden a to ještě jen díky statistické odchylce. Jsou to proboha profíci. Nenašel jsem jediný komentář zúčasněného hráče, který by řekl něco ve smyslu: "Udělali nám to zbytečně přehnaně těžký, ale tak to holt je, i s takovou situací se profesionální hráč musí umět vypořádat".
 
Jo a další věc, který nerozumím, je burácivý fňukání profíků. Nejsou to žádný rekreanti našich kvalit, kdy s deseti pokusů o lehké dróó, vyjde jeden a to ještě jen díky statistické odchylce. Jsou to proboha profíci. Nenašel jsem jediný komentář zúčasněného hráče, který by řekl něco ve smyslu: "Udělali nám to zbytečně přehnaně těžký, ale tak to holt je, i s takovou situací se profesionální hráč musí umět vypořádat".

V tomhle s tebou nesouhlasím. Osobně si nemyslím, ze dělat těžké hřiště stylem - přežije jeden, dva, kdo zazáří je nějaké terno a to na libovolné úrovni. Já se chci koukat na takový vrcholový golf, kde se spíše většině nějak více či méně daří a je výsledné skóre minusove. Ve formuli ti taky nenalejou na konec roviny před šikanu vodu, aby to klouzalo a bylo to napínavý. Fotbalistům nenavoskujes kopačky... Já v tom tu možnost nadhledu úplně nevidím a osobně chápu tu čtyřdenní frustraci, kdy hrajes perfektní rány a proste je ti to k ničemu, resp kde vyhraje jednooky mezi slepymi. Mne jako diváka to proste nebavilo. A tím neříkám, ze se to nedalo, jasne, dalo. Fletwood to dokázal. Jednou a jako jeden z mála.
 
Upraveno:
obecne souhlasim s @Jerry . Jsou to profici at se snazi. Problem trochu byly gryny.
Ale vemte si jak se aktualne ruzne prodluzuji hriste a pridelavaji bunkry, protoze starsi hriste uz jsou moc lehky. Hraci pali dal atp. A ted kdyz jim to udelali zase o kus tezsi je z toho humbuk. Byt jsem aktualne zahledl clanky ze i poradatele uznali ze to prepiskli...
A k tomu liti vody u formule, napr v hodi ostepem taky menili vyvazeni, protoze diky materialum hazeli az moc daleko, formule taky omezuje vykony apod. Takze oni v kazdym sportu s tim bojuji po svem....
 
obecne souhlasim s @Jerry . Jsou to profici at se snazi. Problem trochu byly gryny.
Ale vemte si jak se aktualne ruzne prodluzuji hriste a pridelavaji bunkry, protoze starsi hriste uz jsou moc lehky. Hraci pali dal atp. A ted kdyz jim to udelali zase o kus tezsi je z toho humbuk. Byt jsem aktualne zahledl clanky ze i poradatele uznali ze to prepiskli...
A k tomu liti vody u formule, napr v hodi ostepem taky menili vyvazeni, protoze diky materialum hazeli az moc daleko, formule taky omezuje vykony apod. Takze oni v kazdym sportu s tim bojuji po svem....
Já zase souhlasím s @requo. Profíci se snaží ať je hřiště jaké chce, lehké nebo těžké. Jde jim o prachy, žebříčky std. Když hrají na takovém hnusu (můj názor), nemá z toho radost nikdo. Ani hráči ani většina (pevně věřím) fanoušků golfu. Pouze pár jedinců, kterým dělá radost vidět někoho trpět.
 
Souhlas s @requo a @JardaK ...
Za me tentokrat strucne: obtiznost je v poradku, ale musi to byt fer (tzn. pro vsechny stejne) a ne o nejake nahode.
To dle meho na tomto turnaji nebylo.

Phila uz resil Jon... me to dava smysl. A u DJ souhlasim s @JirMar ... takze vlastne cely tento muj post je naprosto zbytecny a redundantni :D
 
...redundantní... to není slovo, to je poklad :D
 
Pouze pár jedinců, kterým dělá radost vidět někoho trpět.
Musím se ohradit, protože tím "pár jedinců" jsem byl myšlen pravděpodobně já. Nedělá mi radost vidět někoho trpět. Baví mě sledovat jak se profesionální sportovec vyrovná se extrémní výzvou se kterou musí při své práci počítat. Něco jiného je movitej "turista", kterej si zaplatí šerpu aby ho dostal na Everest, ten si zaslouží trpět. V případé US Open jsou ti chlapi kurňa na šichtě. Tak ať jdou hrát šachy, když se s tim nedokážou srovnat. Celý to lamentování ohledně hřiště na US Open mi přijde úchylný. Když většina hraje nad par a já zahraju par tak mám menší úspěch než když většina hraje par a já zahraju berdík? Přeci jsem tak jako tak zahrál o jednu míň než ta většina. Jestli to tak není, buď jsem mimozemšťan, nebo jsem se nedostatečně soustředil na hodinách matematiky na nižšim stupni základky.
 
Upraveno:
A jestli tady někdo bude argumentovat nějakejma nerovnejma podmínkama, tak ať mi rovnou vysvětlí, jak mohla Ledecká vyhrát na olympiádě obřák se svym startovnim číslem na rozbitý trati. :p
 
Já taky budu redundantni :) U majorů obecně oceňuju nadstandartní obtížnost, a to klidně v takové podobě, že hráči bojují okolo paru. Takovou obtížnost je ale na hřišti velmi těžké nastavit tak, aby to nebylo mimo mísu. Proto taky většinou tvoří majoritní část této obtížnosti počasí a pak až design hřiště, které by nemělo trestat přesné rány víc, než je únosné. Amíci obecně slyší na thrill, tedy jakože vzrušení. Diváky baví, když míč, který bezpečně dopadne na green, stejně nakonec sjede do vody. Zároveň ale po vítězi chtějí, aby předváděl výkony jako Tiger na vrcholu. Organizátoři a média se pak takovému dramatu snaží připravit půdu, ale tak to přece úplně nefunguje. To je šumák. Co se tu snažím říct, že nejde mít historické bitvy na každém turnaji, i když si to trh žádá. Problém je, že když se o to golf snaží, vypadají jako kašpárci úplně všichni - přehánějící pořadatelé a novináři, hráči kličkující v pravidlech i diváci hladoví po senzaci...
 
Musím se ohradit, protože tím "pár jedinců" jsem byl myšlen pravděpodobně já. Nedělá mi radost vidět někoho trpět. Baví mě sledovat jak se profesionální sportovec vyrovná se extrémní výzvou se kterou musí při své práci počítat. Něco jiného je movitej "turista", kterej si zaplatí šerpu aby ho dostal na Everest, ten si zaslouží trpět. V případé US Open jsou ti chlapi kurňa na šichtě. Tak ať jdou hrát šachy, když se s tim nedokážou srovnat. Celý to lamentování ohledně hřiště na US Open mi přijde úchylný. Když většina hraje nad par a já zahraju par tak mám menší úspěch než když většina hraje par a já zahraju berdík? Přeci jsem kurňa tak jako tak zahrál o jednu míň než ta většina. Buď jsem mimozemšťan, nebo jsem nedostatečně soustředil na hodinách matematiky na nižšim stupni základky.
Potrefena husa? Jo, k napsání té věty mě inspirovalo něco z toho, co a jak jsi to napsal. Ale klid, nejsi jedinej, pár stejných nebo podobných názorů už jsem četl i jinde..
Neberu ti, že tě to může bavit. Mě to nebaví, protože to vůbec není o tom, jak se s tím vyrovnají, ale o tom, jakou kliku kdo z nich má. Podívej se třeba na průměr jak daleko končí hráči při ráně na 100m na PGA. Tady na tom turnaji ve spoustě případů bylo nutné trefit místo na greenu o průměru 2m, což je výrazně míň. Když ne, nejen že neměli šanci skórovat, ale spíš to byla záchrana bogey.
To není výzva, ale kosočtvercovina.

Btw. Ani ten turista na everestu si nezaslouží trpět. Předpokládám, že ti je u zadku, když tam ten turista nepůjde, neužije si za svý prachy co si chce a šerpa nebude mít co žrát. Ty vole co je tohle za svět:( Trpět si zaslouží zásadně lidi kteří to přeji druhým, přeber si to jak chceš.
 
Ok, já si to tedy přeberu. A až si budu trošku potřebovat pohonit svoje ego, taky dám nažrat nějakýmu šerpovi. Ty vole, co je tohle za svět, proč mu ty prachy na jídlo nepošlou rovnou. Proč ho nutěj risovat jeho život kvůli svojí zvrácený potřebě si něco nesmyslnýho dokazovat?
 
A když tu tvojí argumentaci vezmu do důsledku, tak bys měl se mnou souhlasit. Šerpa dostal zaplaceno, tak půjde bez keců nahoru, hráči dostali zaplaceno, tak budou bez keců hrát.
 
A jesti v tom chceš pokračovat (já už tedy ani moc ne), navrhuji přejít na soukromou linku, ať tady neprudíme ostatní.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom