Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pondělní mulligan #17 - O mrazu, sněhu a temnotě

JirMar

Aktivní člen
Jméno
Jiří
Přijmení
Mareček
Klub
Golf Hostivař
HI (HCP)
50,1
mm2.jpg

15. 1. 2018 - Otázka zimního golfu si v našich končinách žádá řešení každý rok. Existuje mnoho různých cest, jak se s naprosto všivým počasím vypořádat, ale já chci dnes mluvit jen o jedné z nich. Nicméně předpokládám, že se bude týkat řady z vás. O víkendu jsem se potkal s kamarádem, se kterým jsme se už nachodili něco hřišť a v podstatě jsme spolu vůbec začali hrát golf. Obvyklý dotaz byl: Tak, co, chodíš hrát? Vzhledem k tomu, že Mira má víc času, je celkově otužilejší a odhodlanější, očekával jsem odpověď kladnou s popisem vývoje jeho tréninku. Odpověď ovšem byla, že je to na prd a má to tendenci jít ještě o slabiku dále. Co že to, ptám se. Nějaký problém ve švihu? Ne. Prý ubývá míst, kde je možné trénovat.

Že to zní, zvlášť v Praze, divně? Nastiňme si situaci. Je všední den a ti šťastnější z nás jsou schopní třeba v pět končit v práci a do šesti se někam dokodrcat. Mějme na paměti, že po většinu zimního období je tou dobou už naprostá tma. Říkám Mirovi, však jezdíš trénovat do Hostivaře, kde je osvětlený driving otevřený nejmíň do devíti. Tam to prý ale po novém roce omezili do sedmi. Hm, to bude kvůli tomu, aby ušetřili za světla, přímotopy a nahnali hráče do drahého indooru pálit do sítí, zamyslel jsem se nahlas. Mirka to taky napadlo, to by ale driving nesměl svítit vesele dál, i když vám na recepci řeknou, že už je zavřeno. Na ostrově v Libni nemají osvětlení a driving v Holešovicích, který zůstával taky dlouho otevřený, zarůstá travou. Mira ještě zmiňoval Čechii, kde sice světlo mají, ale jen na odpališti a taky rádi zavírají dřív.

Samozřejmě námitka je tu prostá. Proč nejde trénovat do indooru, pěkně do tepla a pohody? Z několika důvodů, golf hraje proto, že je rád venku. Klasický driving má rád proto, že tolik neleze do peněz a taky vidí, co mu ta rána dělá s míčem ve vzduchu. Do indooru nemá problém zajít na simulátor, kde se dá cena podělit mezi více hráčů a je to taky o dost zábavnější, než hra do sítě. A teď babo raď, je zkrácení otevírací doby drivingů čistě ekonomickou záležitostí? Je to nějaký trend, nebo se to jen tak jeví, ale třeba o nějakých místech nevíme. A vůbec, jak řešíte trénink přes zimu vy? Třeba Mirovi, a nejen jemu, dokážeme dát nějaké tipy, které mu přes týden vytáhnou míč z outu. Těším se na vaše připomínky a nápady. Tak zase v pondělí na viděnou.

mm.jpg
 
Upraveno moderátorem:
Dalším bodem proč se zimní otevírání drivingů a hřišť nemusí provozovateli vyplácet je problém sehnat lidi kombinovaný s neustále rostoucím tlakem na výši mzdy. To zkombinujte s tlakem na snižování ceny fee, drivingů atd. a je to poměrně jednoduchá rovnice.
 
Jezdím trénovat na Černý Most, kde také mají přes zimu otevřeno, ale o víkendu zavírají v 17:00 a přes týden v 18:00, takže to vlastně nestíhám a když už to stihnu v týdnu, tak tam nepotkám ani nohu. Nerozumím, proč zavírají v tuhle hodinu a nemají třeba otevřeno od čtyř do osmi? Stejně tam ten člověk je, jen v jinou dobu a myslím, že by přišlo více lidí. Aktuálně mají otevřeno od 14 do 18...

Do haly/indoor nechci chodit, neb mám za to, že je to venkovní sport a navíc, jak mi potvrdil v neděli, zmrzlý @ati, kterého jsem na drivingu na ČM potkal po té, co obešel devítku a ještě si šel zatrénovat, na indooru je to fičák a ztrácí to tu pohodu proč se jít projít po hřišti. Odhlédnu od toho, že mám rád, když vidím, kam ten míček skutečně letí...
 
Stejně tam ten člověk je, jen v jinou dobu

Když bych ti v práci řek, že polovinu roku budeš chodit 9 - 17 a druhou 12 - 20, co ty na to?:)
 
Když bych ti v práci řek, že polovinu roku budeš chodit 9 - 17 a druhou 12 - 20, co ty na to?:)
OK, ale tady v létě je otevřeno od 7 do 21 a přes zimu od 14 do 18, takže jestli tam budu 14 - 18 nebo 16 - 20 mi přijde jako minimální změna....
 
OK, ale tady v létě je otevřeno od 7 do 21 a přes zimu od 14 do 18, takže jestli tam budu 14 - 18 nebo 16 - 20 mi přijde jako minimální změna....

No jak vidíš, tak to asi tak jednoduchý nebude. Otázkou samozřejmě je, zda se někdo z vás provozovatelům případných zařízení ozval s dotazem, proč to tak je a zda by s tím nešlo něco dělat?
 
Pánové, pánové... Vaše starosti bych chtěl mít.. Řešíte kde to trochu jde a trochu nejde, co by bylo lepší a jak to přizpůsobit lidem.. Ale uvědomte si že se to týká prakticky jen Prahy a možná nějakých vyjímek, mi mimo, po zavření hřiště, nemáme možnost žádnou.. Takže s trochou nadsázky mi to přijde k smíchu...:):):)
 
Pánové, pánové... Vaše starosti bych chtěl mít.. Řešíte kde to trochu jde a trochu nejde, co by bylo lepší a jak to přizpůsobit lidem.. Ale uvědomte si že se to týká prakticky jen Prahy a možná nějakých vyjímek, mi mimo, po zavření hřiště, nemáme možnost žádnou.. Takže s trochou nadsázky mi to přijde k smíchu...:):):)

Rád bych upozornil na to, že v Hořehledech se hraje jak na drivingu, tak na hřišti. A když si vezmeš čelovku a hraješ hodně krátký rány, tak můžeš hrát i potmě!:)
 
  • To se mi líbí
Reactions: ati
Nechápu, proč někdo nechce chodit na simulátor. Ty výmluvy jsou někdy hodně úsměvné. Léto je léto a zima je zima. Buď se tomu přizpůsobím a hraju, nebo sedím doma a celou zimu si nebouchnu do míče. On ten simulátor zas tak odlišný od reálu není. Jenom se musím přizpůsobit trochu jiným podmínkám. Ale hlavně - setkávám se s přáteli, se kterými bych se jinak celou zimu snad ani neviděl, užijeme si přitom spoustu srandy, vyřeší se u toho spoustu klubových záležitostí, domluví se jarní výjezd za golfem to tepla apod. Zkrátka je to o setkávání lidí a udržování jakési komunitní pospolitosti. Stejně jako v létě na hřišti. Taky hraji raději golf s přáteli, než jít sám.
A teď přímo ke článku - ono udržovat driving v zimě asi nebude nějaký velký byznys, spíš bych to viděl na charitu ze strany provozovatele. Asi taky není žádný velký zážitek odpalovat v zimní bundě zmrzlé a ošoupané drivingové míče do pološera, když samotný drivingový míč letí o 10-15% méně než reálný, zmrzlý asi ještě o dalších 10% méně a díky zimní bundě ještě o dalších 10% míň. Má to tedy pro švih nějaký reálný význam? Já myslím že ne. Jestli to ale někoho baví, je to jeho volba. Ale dožadovat se prodloužení provozní doby do pozdního večera mi připadá opravdu trochu divné. A jak píše @karlos , tohle je problém Prahy a mimo se až na vyjímky nikde jinde moc venku natrénuje.
 
Když bych ti v práci řek, že polovinu roku budeš chodit 9 - 17 a druhou 12 - 20, co ty na to?:)
No, v našem krásném městě by ti řekli, že budeš chodit od 6 do 14, další týden od 14 do 22 a pak od 22 do 6, a tak pořád dokola. ...
 
On ten simulátor zas tak odlišný od reálu není.

Je odlisny a to zcela zasadne. Simulator je pocitacova hra. Me osobne pridava 20-30% na vzdalenosti u vsech holi, nemam problem na platne hrat 330 m dlouhe drivy. Puttovani a kratka hra jsou zcela mimo realitu. Nejhorsi je ovsem totalni degradace hry mimo fairway. Kdyz si kdekoli na svete stoupnu na odpaliste a micek driverem narvu totalnim slajzem do louky pres 3 jamky, ani ho nepujdu hledat. U platna mi to micek najde, ukaze smer, vzdalenost a micek si v tom nejhorsim pripade muzu pustit do 7 cm dlouhejch stetin, ze kterejch de hrat driverem! Sorry, to nema s realitou vubec nic spolecnyho.

Nijak nerozporuji zabavnost a vsechny prinosy hry na simulatoru, jen jsem zasadne proti tvrzeni, ze je to skoro stejny jako venku.
 
Při hře na simulátorech jde hlavně o to nevychladnout přes zimu, užít si zábavu s kamarády a konečně už kurňa sesadit z indoorového trůnu @doktordee :p:D.
Pokud jde o tréning v zimě tak pro mě osobně simulátor je parádní příležitost pracovat na švihu. Pokud se týká reakce míčku na švih, hlavně u dlouhých ran, je podle mě na drivingovym simulátoru dostatečně věrohodná k tomu aby ti dávala účinnou zpětnou vazbu.
 
Mám doma půjčenej optishot2. Ten měří pouze švih, takže nepotřebuješ míček a tím pádem ani síť. Jasně, nepozná topinku od gagarina ale přesně změří rychlost hole a směr švihu, což je podle mého názoru pro hráče s mou úrovní velmi užitečné. Hráč s HCP těsně nad nulou už asi moje problémy se švihem nebude mít, takže se Optishotu vysměje.
 
On ten simulátor zas tak odlišný od reálu není.

Je odlisny a to zcela zasadne. Simulator je pocitacova hra. Me osobne pridava 20-30% na vzdalenosti u vsech holi, nemam problem na platne hrat 330 m dlouhe drivy. Puttovani a kratka hra jsou zcela mimo realitu. Nejhorsi je ovsem totalni degradace hry mimo fairway. Kdyz si kdekoli na svete stoupnu na odpaliste a micek driverem narvu totalnim slajzem do louky pres 3 jamky, ani ho nepujdu hledat. U platna mi to micek najde, ukaze smer, vzdalenost a micek si v tom nejhorsim pripade muzu pustit do 7 cm dlouhejch stetin, ze kterejch de hrat driverem! Sorry, to nema s realitou vubec nic spolecnyho.

Nijak nerozporuji zabavnost a vsechny prinosy hry na simulatoru, jen jsem zasadne proti tvrzeni, ze je to skoro stejny jako venku.
Jasně, že je to jiné. Let a pozice míčku atd. Ale pořád alespoň šviháš. A to jde především. Za mě raději tohle než teorie u TV a pak se po otevření nové sezóny 2 měsíce zas dostávat do formy. [emoji367]
 
Jasně, že je to jiné. Let a pozice míčku atd. Ale pořád alespoň šviháš. A to jde především. Za mě raději tohle než teorie u TV a pak se po otevření nové sezóny 2 měsíce zas dostávat do formy. [emoji367]

Je to 3 roky co jsem absolvoval zimní sezónu na indooru. Najezdil jsem kvůli tomu stovky kilometrů, protože ten indoor byl v Klatovech. Odehrál jsem určitě přes 50 hodin. Výsledkem byl totálně zprasenej švih, kterej jsem dával venku 3 měsíce do kupy. Driver jsem uklidil na celou sezónu, nebyl jsem schopnej ho trefit, krátká hra se mi uplně rozpadla. Takže i tohle tvrzení není směroplatný obecně. Je to skvělá zábava a moc rád to hraju. Ale jako tréninkovou pomůcku to nejsem schopen používat...
 
  • To se mi líbí
Reactions: ati
Je odlisny a to zcela zasadne. Simulator je pocitacova hra. Me osobne pridava 20-30% na vzdalenosti u vsech holi, nemam problem na platne hrat 330 m dlouhe drivy. Puttovani a kratka hra jsou zcela mimo realitu. Nejhorsi je ovsem totalni degradace hry mimo fairway. Kdyz si kdekoli na svete stoupnu na odpaliste a micek driverem narvu totalnim slajzem do louky pres 3 jamky, ani ho nepujdu hledat. U platna mi to micek najde, ukaze smer, vzdalenost a micek si v tom nejhorsim pripade muzu pustit do 7 cm dlouhejch stetin, ze kterejch de hrat driverem! Sorry, to nema s realitou vubec nic spolecnyho.

Nijak nerozporuji zabavnost a vsechny prinosy hry na simulatoru, jen jsem zasadne proti tvrzeni, ze je to skoro stejny jako venku.
To jsou přesně ty věci, na který si člověk na indooru musí nebo pokud chce, může zvyknout. Já bych si zase nezvykl na driving v mrazu pod zářičem.
Pokud zahraji nesmyslný šlajz a vím, že v reálu bych ho nikdy nenašel, tak můžu zvolit penalty rehit a hrát 3 z tee. Ale proč bych to dělal, já se jdu na indoor bavit a ne si něco dokazovat. Ale i naopak, někdy tě simulátor zařízne a v reálu by se ta situace dala zahrát daleko jednodušeji. Pokud míč zabořím do dlouhých štětin, tak to dobře nevyhraju ani dlouhým železem, takže driver je s prominutím blbost. To to ojebáváš a stavíš si to hned na kraj. Stejně tak i v tzv. písku.
Pokud je simulátor dobře seřízený, tak délku nepřidává ani neubírá. Pokud tedy z nějakého důvodu přidává a provozovatel to neřeší, tak si lze v nastavení navolit tzv. booster pro jednotlivé hráče, kde lze do plusu i mínusu regulovat délku svých ran (Fullswing).
 
Já bych si zase nezvykl na driving v mrazu pod zářičem.

To já nijak neobhajuju, to mne taky vůbec neláká.

Pokud zahraji nesmyslný šlajz a vím, že v reálu bych ho nikdy nenašel, tak můžu zvolit penalty rehit a hrát 3 z tee. Ale proč bych to dělal, já se jdu na indoor bavit a ne si něco dokazovat. Ale i naopak, někdy tě simulátor zařízne a v reálu by se ta situace dala zahrát daleko jednodušeji. Pokud míč zabořím do dlouhých štětin, tak to dobře nevyhraju ani dlouhým železem, takže driver je s prominutím blbost. To to ojebáváš a stavíš si to hned na kraj. Stejně tak i v tzv. písku.
Pokud je simulátor dobře seřízený, tak délku nepřidává ani neubírá. Pokud tedy z nějakého důvodu přidává a provozovatel to neřeší, tak si lze v nastavení navolit tzv. booster pro jednotlivé hráče, kde lze do plusu i mínusu regulovat délku svých ran (Fullswing).

A tímto vším jen potvrzuješ co říkám. S realitou to nemá nic společného, tam si nic namačkat nemůžu...
 
Jasně, že je to jiné. Let a pozice míčku atd. Ale pořád alespoň šviháš. A to jde především. Za mě raději tohle než teorie u TV a pak se po otevření nové sezóny 2 měsíce zas dostávat do formy. [emoji367]

Je to 3 roky co jsem absolvoval zimní sezónu na indooru. Najezdil jsem kvůli tomu stovky kilometrů, protože ten indoor byl v Klatovech. Odehrál jsem určitě přes 50 hodin. Výsledkem byl totálně zprasenej švih, kterej jsem dával venku 3 měsíce do kupy. Driver jsem uklidil na celou sezónu, nebyl jsem schopnej ho trefit, krátká hra se mi uplně rozpadla. Takže i tohle tvrzení není směroplatný obecně. Je to skvělá zábava a moc rád to hraju. Ale jako tréninkovou pomůcku to nejsem schopen používat...
Evidentně děláš něco špatně. Mně přes zimu simulátor vždy pomohl. Ono to chce používat i hlavu a ne jen tupě mlátit do balonu a nadávat, že to nejde a je to úplně jiný než venku.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom