Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

"Podivné" výsledky z turnajů...

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Sem tam při procházení výsledků na čgf občas zaujmou výsledky, které se nezdají úplně typické. Prostě někdy se zdá, že prostě buď golfový bůh držel na někým zatraceně velkou ochrannou ruku, nebo že by bylo semtam cosi shnilého ve státě dánském? Že by to bylo možné v golfu gentlemanů? Toto vlákno je pro všechny podivuhodnosti v dosažených výsledcích, které mohou být nakonec naprosto nevinné a poctivé... ale které taky mohou prostě všechny ostatní zúčastněné "nas*at".

Pár případů jsme tu na jamce už probírali, tak snad se toto vlákno atypických výsledků z oficiálních turnajů (s odkazem) ujme. Prosím, komunikovat a reportovat ve slušnosti - pokud máte osobní komentář, nebo vysvětlení stavu, sem s tím.
 
Upraveno:
Tak já na úvod, narazil jsem na výsledkovou listinu z turnaje na Zbraslavi, včera 11.8. - The Amateur Golf World Cup 2019, kvalifikace CZE.

výsledková listina (https://www.cgf.cz/cz/turnaje/turnaje-vyhledavani/turnaj/vysledkova-listina?id=580266716), kategorie 15-36. První dvě místa. To je k vzteku, když kategorii rozstřílí 54 s STB 69, druhé místo 67. :)

Výstřižek.PNG
 
Takoví golfisté asi dva-tři roky trénují, ne? a nejdou na žádný turnaj nic, a když už tuší, že jsou schopni to uhrát, tak se na takový turnaj přihlásí. Asik... Docela mne zaujalo co je tam Vietnamců v té výsledkové listině.
 
Takoví golfisté asi dva-tři roky trénují, ne? a nejdou na žádný turnaj nic, a když už tuší, že jsou schopni to uhrát, tak se na takový turnaj přihlásí. Asik... Docela mne zaujalo co je tam Vietnamců v té výsledkové listině.
na Zbraslav je to jeste malo Viet :) :D
 
Tomu se říká "zadržený hendikep". Dřív to z velké části řešil požadavek na 4 turnaje za rok, aby měl hráč tzv. aktivní HCP a pouze hráči s aktivním HCP se mohli turnajů účastnit "soutěžně" (hráli o ceny). Bez aktivního HCP se taky mohli účastnit, ale "mimo soutěž" (nemohli nic vyhrát, nepočítali se do soutěžního pořadí, ale HCP se jim normálně upravil). A hráči s HCP 36,1-54 měli obvykle vlastní kategorii,


V dávných dobách, které tu asi nikdo nepamatuje, když ještě bylo diskuzní fórum na Golf digestu, tak se tam tenhle "nešvar" dost řešil, byl tam dokonce případ chlapíka, který záměrně systematicky chodil každý den nesoutěžní výsledek, pokaždé zhoršoval a tímhle způsobem si zvyšoval HCP, aby pak na turnaji měl výhodu při stablefordovém bodování. Tuším se to tenkrát dostalo až k jeho STK a ten mu to zatrhl.

V současnosti nic jako "aktivní HCP" není, takže můžeš třeba dva roky jen trénovat, nehrát turnaje ani nesoutěžní výsledky a pak jít vyhrát turnaj.
Výstižný komentář např. zde: https://www.19jamka.cz/threads/jak-jste-naposledy-hrali-2019.283/post-48624
"Dnes Pyšely, turnaj ...
hrajem ako král, 40 stejblov, 1 birdie, znížim o 1.6 a skončím 10. ???"


BTW, vítěz kategorie 24,1-54 přinesl 53 stablů a z HCP 28,1 zlepšil na 20,9, to na téhle úrovni opravdu není o výjimečném štěstí, to je ukázkový příklad zadrženého HCP.
 
Tomu se říká "zadržený hendikep". Dřív to z velké části řešil požadavek na 4 turnaje za rok, aby měl hráč tzv. aktivní HCP a pouze hráči s aktivním HCP se mohli turnajů účastnit "soutěžně" (hráli o ceny). Bez aktivního HCP se taky mohli účastnit, ale "mimo soutěž" (nemohli nic vyhrát, nepočítali se do soutěžního pořadí, ale HCP se jim normálně upravil). A hráči s HCP 36,1-54 měli obvykle vlastní kategorii,


V dávných dobách, které tu asi nikdo nepamatuje, když ještě bylo diskuzní fórum na Golf digestu, tak se tam tenhle "nešvar" dost řešil, byl tam dokonce případ chlapíka, který záměrně systematicky chodil každý den nesoutěžní výsledek, pokaždé zhoršoval a tímhle způsobem si zvyšoval HCP, aby pak na turnaji měl výhodu při stablefordovém bodování. Tuším se to tenkrát dostalo až k jeho STK a ten mu to zatrhl.

V současnosti nic jako "aktivní HCP" není, takže můžeš třeba dva roky jen trénovat, nehrát turnaje ani nesoutěžní výsledky a pak jít vyhrát turnaj.
Výstižný komentář např. zde: https://www.19jamka.cz/threads/jak-jste-naposledy-hrali-2019.283/post-48624
"Dnes Pyšely, turnaj ...
hrajem ako král, 40 stejblov, 1 birdie, znížim o 1.6 a skončím 10. ???"


BTW, vítěz kategorie 24,1-54 přinesl 53 stablů a z HCP 28,1 zlepšil na 20,9, to na téhle úrovni opravdu není o výjimečném štěstí, to je ukázkový příklad zadrženého HCP.

Institut aktivního HCP stejně nefungoval a pro řadu rekreačních golfistů to naopak byl protivný opruz, který je nutil do nečeho, co nedávalo smysl. Je celkem logické, že hráči s vyšším HCP budou mít při poctivém a pravidelném tréninku velkou šanci na vítězství a zisk vysokého počtu STB. Nechci tu obhajovat podvodníky, ale příkladem může být i náš turnaj před týdnem:

Snímek obrazovky 2019-08-12 v 19.45.07.png


Čtyři z těchto chlapů jsem trénoval a získali svou kartu buď loni na podzim nebo letos na jaře. Cíleně jsem je motivoval k tomu, aby chodili hrát a trénovali a jakmile budou se svou hrou spokojeni, ať se přihlásí na nějaký náš pěkný turnaj, protože si za svou píli a snahu zaslouží nějakou pěknou cenu a pohár.

Já si svůj vysoký HCP jako trouba vystřílel v kvalifikačních turnajích bez cen a bez vyhlašování a za své nejlepší výsledky (56 STB a 48 STB) jsem vůbec nic nedostal.
 
Institut aktivního HCP stejně nefungoval a pro řadu rekreačních golfistů to naopak byl protivný opruz, který je nutil do nečeho, co nedávalo smysl. Je celkem logické, že hráči s vyšším HCP budou mít při poctivém a pravidelném tréninku velkou šanci na vítězství a zisk vysokého počtu STB. Nechci tu obhajovat podvodníky, ale příkladem může být i náš turnaj před týdnem:

Zobrazit přílohu 7982

Čtyři z těchto chlapů jsem trénoval a získali svou kartu buď loni na podzim nebo letos na jaře. Cíleně jsem je motivoval k tomu, aby chodili hrát a trénovali a jakmile budou se svou hrou spokojeni, ať se přihlásí na nějaký náš pěkný turnaj, protože si za svou píli a snahu zaslouží nějakou pěknou cenu a pohár.

Já si svůj vysoký HCP jako trouba vystřílel v kvalifikačních turnajích bez cen a bez vyhlašování a za své nejlepší výsledky (56 STB a 48 STB) jsem vůbec nic nedostal.
Takhle jsem sel presne ja. Kartu mam od listopadu a sel jsem turnaj az ted. Chtel jsem mit z golfu aspon jednu trofej za zivot, tak jsem si na turnaj pockal. Ted uz se budu jen ucastnit... 😉
 
Letem světem k tématu
- ad requo - ten včerejší turnaj je poněkud nešťastně zvolený příklad. Tam se naopak pořadatelé docela snažili bránit proti zadrženému HCP. Oba ti hráči s HCP 54 byli do turnaje počítáni jako by měli HCP 36 a pro potřeby turnaje tak dosáhli "jen" 52 a 49 stbl. bodů. Aspoň to tak vypadá dle propozic a dle výsledků kategorie 15- 36 ( té druhé, kde nejsou v čele )
- ad Taylor - ten případ s manipulací HCP ( zhoršování ) pomocí nesoutěžních výsledků se stal přesně před 10 lety a byl smutný i v tom, že ten podvádějící hráč byl v té době prezidentem toho golfového klubu, kam si chodil HCP zvyšovat...
- ad. mkopcak - taky nevidím problém v tom, že někdo dosáhne vysokých stbl bodů na začátku své "golfové kariéry". Často je to jen kombinace trénink/talent před prvním turnajem. To, že někdo tímto způsobem vyhraje (hodnotnou) cenu není problém hráče, ale pořadatele, že ji do takové kategorie dal
- obecně - téměř žádný turnaj v ČR na rány, či stbl. není férový.Je to prostě dáno tím, že ve startovním poli je vždy několik jedinců, kteří mají zadržený HCP, kteří podvádějí zcela úmyslně,protože jsou podvodníci, kteří podvádějí naprosto neúmyslně, protože neznají dobře pravidla. Osobně si myslím, že v turnajích, kde je volba flightu na přání, by se mělo hrát maximálně tak o nějaký hnusný pohár, který bude vítězi doma hyzdit byt a lapat prach. Jiné ceny bych tam zakázal, zmenšila by se aspoň nevraživost těch, co nevyhráli...
- jediný férový formát v golfu je jamkovka...
 
Wasp: děkuju za upřesnění toho podvodníka, jinak asi není co dodat.

Snad jen k těm férovým formátům, k jamkovce bych přidal hru na rány a doplnil, že oboje samazřejmě bez vyrovnání. Jenže to funguje až na té vrcholové úrovni, kde jsou všichni soupeři "nejlepší" a rozhoduje momentální forma, nebo i to štěstí.


No a k tomu hendikepu přece jen malou poznámku:

Je dobré nezapomínat, že golf se nehraje proti soupeři, ale proti hřišti, v podstatě soupeříme sami se sebou, se svými schopnostmi. A abychom věděli, jestli jsme nad, nebo pod svými schopnostmi, tak k tomu slouží hendikepový systém a stablefordové bodování, na kterém je založený. Takže každý, kdo přinese víc než 36 stablů, tak vyhrál - sám nad sebou a taky nad hřištěm. O tom by to soutěžení mělo být.
 
- obecně - téměř žádný turnaj v ČR na rány, či stbl. není férový.Je to prostě dáno tím, že ve startovním poli je vždy několik jedinců, kteří mají zadržený HCP, kteří podvádějí zcela úmyslně,protože jsou podvodníci, kteří podvádějí naprosto neúmyslně, protože neznají dobře pravidla. Osobně si myslím, že v turnajích, kde je volba flightu na přání, by se mělo hrát maximálně tak o nějaký hnusný pohár, který bude vítězi doma hyzdit byt a lapat prach. Jiné ceny bych tam zakázal, zmenšila by se aspoň nevraživost těch, co nevyhráli...
- jediný férový formát v golfu je jamkovka...

Proc turnaj na rany neni ferovejsi (ferovy)? Protoze si muzes zvolit flight?
 
Turnaj samozřejmě férový být může, ale týká se to úrovně, o které psal Taylor. Ty hlavní požadavky pro seriózní turnaj jsou tři - 1. startovní pole zná velice solidně pravidla ( a dodržuje je ) a v případě pochyb má reálnou možnost konzultace s rozhodčím, 2. startovka není na přání a 3. hraje se bez vyrovnání
Tu "neférovost" jsem vztahoval k běžným amatérským turnajům v Česku. Pokud se jednotlivec v turnaji na rány dopustí pravidlové chyby, která by měla být trestána, má to vliv na celé startovní pole a celkový výsledek turnaje. A takových chyb tam jsou obvykle mraky. Jedná se však o soutěž amatérů ve volném čase, takže pokud jsou tyto chyby nevědomé, nevidím v tom problém. Jedná se prostě o "sranda turnaje". Jen je asi dobré nepřeceňovat "důležitost" umístění na takové akci.
Jamkovka je ale z tohoto pohledu OK. Můj soupeř svým přestupkem může poškodit jen mne.
To, co mu toleruji je čistě závislé na mých vlastních znalostech pravidel. Pokud k němu budu někdy shovívavější než bych měl, poškodí to jen a pouze mne, vím o tom a nevadí mi to.

Flighty na přání jsou z hlediska soutěžení nesmysl. Je samozřejmě snazší hrát s někým koho mám rád, než s někým kdo na mne připadl. Ve flightech na přání je navíc mnohem větší tendence k ( vzájemnému ) odpouštění/přehlížení přestupků vůči pravidlům. Mně nevadí, že tyto flighty na přání existují, ale jedná se o golfovou společenskou akci, ne turnaj. Promotér a účastníci by tedy asi neměli předstírat, že je to soutěž...
 
Upraveno:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom