Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Podélná vodní překážka

doktordee

Guru fóra
Ahoj, s TV a.k.a. Tomáš Vrabec, jsme narazili na takovou ani ne otázku ale spíše dopověď, která mi moc nesedí, byť je od Michala Jona. Ať hledám v pravidlech jak hledám nemohu se dopátrat.

V odpovědi na dotaz http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=1721 Michal píše:

"Na té kružnici existuje jen jedno jediné správné místo na protějším břehu, a to je - jak popisujete - vzdáleno od jamky stejně, jako je místo, kde míč naposledy proťal hranici překážky a přes vodu na protější břeh(!) jdete jenom jednou."

Chápu nač se tazatel ptá. Pravidlo 26-1-c-ii mi dovoluje spustit míč na druhém břehu. Pokud by nastala na hřišti situace popsaná na obrázku , pak bych měl mít možnost míč spustit i v bodě C. Což by pro mou další ránu bylo pravděpodobně nejvýhodnější, protože by mi tam nevadil strom. Bod C podmínku druhého břehu a stejné vzdálenosti od jamky jako je bod A splňuje. Proč bych tedy nemohl dropnout tam? Nebo jsem odpověď Michala J. nepochopil správně?

A je jasné, B je jasné, E je jasné a D je taky jasné (tam dropovat nemohu - to není druhý břeh).

Díky za reakce.
 

Přílohy

  • PODÉLNÁ VODA.jpg
    PODÉLNÁ VODA.jpg
    31,5 KB · Zobrazení: 683
Koukal jsem, hledal jsem a nenašel. Tak jsem napsal rovnou Majklovi a ukázalo se, že udělal chybku. Tzn. lze jít na druhém břehu do bodu "B" i "C". Majkl děkuje a jen co doletí do Emirátů, tak to prý opraví:).
 
Hm, tak jestli tady budeme opravovat kolegu Jona, tak to jsme teda nasadili laťku hodně vysoko :D...

Vypadá to, že je tedy problém vyřešen - bod C splňuje základní parametry - tzn. je na protilehlé hranici a je stejně daleko od jamky... Takže hurá dropovat...
 
Super. Děkuji. A tedy pro zpestření obrázek číslo 2:

Pokud míček přeletí podélnou vodní překážku a odskočí do ní z druhé strany, referenční bod bude v bodě A. Pak tedy mohu spustit dle pravidel míč v bodech B, E a tentokrát i v bodě D, kde se vyhnu jak vodě tak stromu. Je to tak?
 

Přílohy

  • PODÉLNÁ-VODA-B.jpg
    PODÉLNÁ-VODA-B.jpg
    31,4 KB · Zobrazení: 538
dobre vedet, jeste nikdy jsem ale nikoho nevidel, aby to pouzil, asi to bude i tim, ze o tom malo kdo vi, jak casto se tohle resi na vyssich turnajich??
 
Osobně jsem to neřešil nikdy (jako že bych hledal to další místo na druhém břehu - "klasický druhý břeh" se hledá často). Bylo by fajn najít to video co popisuje golfista v pravidlové poradně u Michala Jona.

V praxi do toho může trošku více vstupovat to, že málo kdy je takováto podélná vodní překážka dokonale rovná - takže pak vyvstávají otázky, jestli to protilehlé místo (obecně) je stejně daleko apod... Každopádně zde pak většinou rozhodne právě rozhodčí a čím dál tím častěji se setkávám s tím, že sám rozhodčí vytáhne laser a pomocí něj určí správné místo :)...
 
Kousek se vrátím k podélné vodě a druhému břehu. Vzpomněl jsem si, že v této situaci, 2-3 roky zpět, byl Rory a velmi šikovně využil pravidla k vyřazení podélné vodní překážky ze hry. Viz obrázek. Spouštěl míč v bodě C.
 

Přílohy

  • PODÉLNÁ-VODA-C.jpg
    PODÉLNÁ-VODA-C.jpg
    48,5 KB · Zobrazení: 511
Mel bych dotaz k "cervene vode". Pokud hrac zahral prvni ranou mic do prekazky, hraje z odpaliste. Muze hrat dalsi, tedy treti ranu, z odpaliste natyckovano? Podle pravidel muze hrat hrat kdekoliv do zadu na spojnici jamky a mista kde protal vodni prekazku. Tedy asi i ze stejneho mista.
 
Mel bych dotaz k "cervene vode". Pokud hrac zahral prvni ranou mic do prekazky, hraje z odpaliste. Muze hrat dalsi, tedy treti ranu, z odpaliste natyckovano? Podle pravidel muze hrat hrat kdekoliv do zadu na spojnici jamky a mista kde protal vodni prekazku. Tedy asi i ze stejneho mista.
ano, lze opakovat ranu, tedy z odpaliste z tycka, jako bys trefil out
 
Z původního místa s jednou trestnou můžeš hrát kdykoli. Ať zahraješ kamkoli.
 
Z původního místa s jednou trestnou můžeš hrát kdykoli. Ať zahraješ kamkoli.
to jo, to vím. Mně šlo o to natýčkování. Jestli v tom není háček.
 
Mně šlo o to natýčkování. Jestli v tom není háček.

Není v tom háček. Pokud byla původní rána hraná z odpaliště, můžeš si natýčkovat kdekoliv na daném odpališti. Zde však pozor - takto natýčkovaný míč je tzv. "ve hře" ihned po natýčkování(myšleno - natýčkovaný míč, když hraji z původního místa = odpaliště). Proč pozor? No protože standardně když hraji míč z odpaliště jako první ránu, tak je míč ve hře až do něj fláknu... takže např. když míč po založení z teečka shodím, můžu ho beztrestně znovu natýčkovat. V případě hry z původního místa toto neplatí. tzn. zde pozor - když znovu týčkujete a míč vám spadne např. tím, že do něj cvrnknete při založení, tak už to "zadarmo" nebude ;-)...

Edit: chybka se vloudila - pokud se při hře z původního místa rána opakuje z odpaliště, je možné míč natýčkovat a míč se stává míčem ve hře až v okamžiku zahrání rány. Tzn. pokud dojde např. při založení ke shození míče s týčka - je to beztrestné a hráč může znovu míč nasadit.
Omlouvám se za mystifikaci a chybnou interpretaci pravidel.
 
Upraveno:
Není v tom háček. Pokud byla původní rána hraná z odpaliště, můžeš si natýčkovat kdekoliv na daném odpališti. Zde však pozor - takto natýčkovaný míč je tzv. "ve hře" ihned po natýčkování(myšleno - natýčkovaný míč, když hraji z původního místa = odpaliště). Proč pozor? No protože standardně když hraji míč z odpaliště jako první ránu, tak je míč ve hře až do něj fláknu... takže např. když míč po založení z teečka shodím, můžu ho beztrestně znovu natýčkovat. V případě hry z původního místa toto neplatí. tzn. zde pozor - když znovu týčkujete a míč vám spadne např. tím, že do něj cvrnknete při založení, tak už to "zadarmo" nebude ;-)...
V tom případě další dotaz. Pokud znovu natýčkuji po první ráně do vody, ťuknu do míče a on se odkutalí pár centimetrů z týčka, už musím hrát z toho místa na odpališti další ránu bez opětovného natýčkování. je to tak.
 
V tom případě další dotaz. Pokud znovu natýčkuji po první ráně do vody, ťuknu do míče a on se odkutalí pár centimetrů z týčka, už musím hrát z toho místa na odpališti další ránu bez opětovného natýčkování. je to tak.
Nebudu netvrdit, že jsem tento dotaz nečekal :)... Právě, že to není jak píšeš. Míč byl po natýčkování ve hře. Hráč jím pohnul = shodil z tee např. při založení (tzn. nesnažil se zatím zahrát ránu). Tzn. dostává jednu trestnou dle 18-2 za pohnutí míčem ve hře a míč se musí vrátit na původní místo = tzn. na týčko. Pokud tak hráč neudělá - dostává dvě trestné sakumprdum a míč se hraje jak leží(tzn. už se nemusí nic napravovat, vracet se zpátky atd.)...

Celá tahle situace se na první pohled může zdát poněkud "prdelní":confused:, ale hold je to tak.

Edit: chybka se vloudila - pokud se při hře z původního místa rána opakuje z odpaliště, je možné míč natýčkovat a míč se stává míčem ve hře až v okamžiku zahrání rány. Tzn. pokud dojde např. při založení ke shození míče s týčka - je to beztrestné a hráč může znovu míč nasadit.
Omlouvám se za mystifikaci a chybnou interpretaci pravidel.
 
Upraveno:
Není v tom háček. Pokud byla původní rána hraná z odpaliště, můžeš si natýčkovat kdekoliv na daném odpališti. Zde však pozor - takto natýčkovaný míč je tzv. "ve hře" ihned po natýčkování(myšleno - natýčkovaný míč, když hraji z původního místa = odpaliště). Proč pozor? No protože standardně když hraji míč z odpaliště jako první ránu, tak je míč ve hře až do něj fláknu... takže např. když míč po založení z teečka shodím, můžu ho beztrestně znovu natýčkovat. V případě hry z původního místa toto neplatí. tzn. zde pozor - když znovu týčkujete a míč vám spadne např. tím, že do něj cvrnknete při založení, tak už to "zadarmo" nebude ;-)...

Háček je zřejmě v tom v tom, že hráč postupuje podle pravidla 27.1. ( ztráta rány a vzdálenosti ) a může tak míček shazovat na odpališti jak chce, přetýčkovavát jak chce, dokud ho neuvede znovu do hry a to beztrestně, nejedná se totiž o hru s původního místa, ale z odpaliště .
 
Upraveno moderátorem:
Ahoj, s TV a.k.a. Tomáš Vrabec, jsme narazili na takovou ani ne otázku ale spíše dopověď, která mi moc nesedí, byť je od Michala Jona. Ať hledám v pravidlech jak hledám nemohu se dopátrat.

V odpovědi na dotaz http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=1721 Michal píše:

"Na té kružnici existuje jen jedno jediné správné místo na protějším břehu, a to je - jak popisujete - vzdáleno od jamky stejně, jako je místo, kde míč naposledy proťal hranici překážky a přes vodu na protější břeh(!) jdete jenom jednou."

Chápu nač se tazatel ptá. Pravidlo 26-1-c-ii mi dovoluje spustit míč na druhém břehu. Pokud by nastala na hřišti situace popsaná na obrázku , pak bych měl mít možnost míč spustit i v bodě C. Což by pro mou další ránu bylo pravděpodobně nejvýhodnější, protože by mi tam nevadil strom. Bod C podmínku druhého břehu a stejné vzdálenosti od jamky jako je bod A splňuje. Proč bych tedy nemohl dropnout tam? Nebo jsem odpověď Michala J. nepochopil správně?

A je jasné, B je jasné, E je jasné a D je taky jasné (tam dropovat nemohu - to není druhý břeh).

Díky za reakce.

Ještě ke starému problému. Diskutovaná řešení s RazoR , že hráč může dropovat v místech C a po doplnění zadání i v bodě D jsou zřejmě nesprávné. Kružnice, která určuje body, kde je možné dropovat, musí začínat, probíhat i končit ve vodě. U bodů C a D však prochází přes pevninu. Původní odpověď M.Jona tak byla správná.
 
Že musí začínat, probíhat a končit ve vodě mi přikazuje které pravidlo?
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom