Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pevný stisk

Jerry

Guru fóra
Klub
ČGK, GC Bítozeves
HI (HCP)
15 +-
Dnes jsem si byl dát v Bitozevsi devítku po šichtě a na 5-ce jsem se dostal do zajímavé situace. Po krásné rovné dlouhé ráně, bohužel lehce doleva mi míček skončil pod stromem s hustými nicméně tenkými větvemi. V podstatě mi ale vadila jen jedna. Měl jsem ji přimo v ksichtě a táhla se mi přes pravé rameno. V okamžiku, kdy jsem napřáhnul mi po tom ksichtě nepříjemně přejížděla. Byli tam takový ostrý pupence, či co. Vyřešil jsem to tak, že jsem ji stisknul v zubech. Provinil jsem se? Tak nějak podvědomě tuším, že asi jo, ale ne druhou stranu ... nevylepšil jsem ani pozici míčku, ani jsem nijak neodstranil ani nepohnul přirodní překážkou, jen jsem ji znehybnil, aby mě nepoškrábala.
Co na to místní pravidloví experti?
 
Dnes jsem si byl dát v Bitozevsi devítku po šichtě a na 5-ce jsem se dostal do zajímavé situace. Po krásné rovné dlouhé ráně, bohužel lehce doleva mi míček skončil pod stromem s hustými nicméně tenkými větvemi. V podstatě mi ale vadila jen jedna. Měl jsem ji přimo v ksichtě a táhla se mi přes pravé rameno. V okamžiku, kdy jsem napřáhnul mi po tom ksichtě nepříjemně přejížděla. Byli tam takový ostrý pupence, či co. Vyřešil jsem to tak, že jsem ji stisknul v zubech. Provinil jsem se? Tak nějak podvědomě tuším, že asi jo, ale ne druhou stranu ... nevylepšil jsem ani pozici míčku, ani jsem nijak neodstranil ani nepohnul přirodní překážkou, jen jsem ji znehybnil, aby mě nepoškrábala.
Co na to místní pravidloví experti?

Ty voe vono jim nestaci, ze to vohejbaj, lamou nebo na to slapou. Voni to nakonec budou jeste zrat!
 
Voni to nakonec budou jeste zrat!
No ... na mišelinskou hvězdu to nebylo, ale zase to bylo stopro fresch a taky dobrej poměr cena-výkon 😜.
 
Nedá mi to, a omlouvám se, že nezachovávám vážnost dotazu, ale tohle je nová metoda, jak udržet nehybnou hlavu dole? :)
Jako určitě to funguje, kontakt s míčkem byl čistý a délka i směr OK. Jen v praxi bude poněkud obtížné zahrát každej drajv pod strom s větví ve výši očí lehce přikrčeného muže, která se vejde do huby.:rolleyes:😲
Rozhodně je třeba se raději vyhýbat linksovým hřištím.;)
 
No ... na mišelinskou hvězdu to nebylo, ale zase to bylo stopro fresch a taky dobrej poměr cena-výkon 😜.
No, dávala bych si bacha na to, aby to nebyl například tis, to by mohl být tvůj poslední stisk ;) (zubů myslím)
 
Tak nějaký vtipálci by se tu našli 👏... ale odpoví mi někdo seriózně ???????🧐
 
Tak nějaký vtipálci by se tu našli 👏... ale odpoví mi někdo seriózně ???????🧐

8.1 - nesmíš si zlepšit prostor postoje a švihu. A byť zde není explicitně uvedeno uhryznutí, tak to v kontextu tohoto pravidla vnímám stejně. Vadí ti to a ty uděláš něco, aby ti to nevadilo - a to nesmíš = 2 trestné.
 
8.1 - nesmíš si zlepšit prostor postoje a švihu. A byť zde není explicitně uvedeno uhryznutí, tak to v kontextu tohoto pravidla vnímám stejně. Vadí ti to a ty uděláš něco, aby ti to nevadilo - a to nesmíš = 2 trestné.

8.1b - však definuje možnost Povolených úkonů, konkrétně odst. (6) říká:

(6) Řádně zaujmout postoj, když přitom podnikne rozumné kroky, aby se dostal k míči a zaujal postoj. Avšak hráč přitom:
• Nemá nárok na normální postoj nebo švih, a
• Musí v dané situaci užít co možná nejméně rušivý postup.

Trochu těžko se mi to interpretuje. Když tam vlezu, tak i postojem se musím schoulit tak, abych se žádné větývky nedotýkal/neohýbal? Zkousnutí, resp. ukotvení, je to samé, jako když zády danou větev vychýlím... ? Větev bude následně vrácena do původního stavu. 8.1c pak hovoří o tom, že to není trestné, když to navrátím do původního stavy uvedeným v (1) a (2).

Podle mého, když se do toho začítám, je to v pohodě (bez trestu), nebo?
 
8.1b - však definuje možnost Povolených úkonů, konkrétně odst. (6) říká:

(6) Řádně zaujmout postoj, když přitom podnikne rozumné kroky, aby se dostal k míči a zaujal postoj. Avšak hráč přitom:
• Nemá nárok na normální postoj nebo švih, a
• Musí v dané situaci užít co možná nejméně rušivý postup.

Trochu těžko se mi to interpretuje. Když tam vlezu, tak i postojem se musím schoulit tak, abych se žádné větývky nedotýkal/neohýbal? Zkousnutí, resp. ukotvení, je to samé, jako když zády danou větev vychýlím... ? Větev bude následně vrácena do původního stavu. 8.1c pak hovoří o tom, že to není trestné, když to navrátím do původního stavy uvedeným v (1) a (2).

Podle mého, když se do toho začítám, je to v pohodě (bez trestu), nebo?

Nesmíš nic ohnout nebo ulomit ani stlačit. To že tam není stisknout, posunout, oškrábnout nebo skousnout, je pravda, ale já to vnímám jako synonyma. Možná se pletu, ale nechtěl bych se na hřišti dostat do situace, kdy někomu povolím ohryzávat metrovou kládu a druhého budu trestat za nalomení tenounké větvičky.

Vrácení do původního stavu je myšleno před zahráním rány. Ne že si vykopeš strom, zahraješ a pak ho znovu stejně zasadíš.
 
Nesmíš nic ohnout nebo ulomit ani stlačit
To znamená že nemůžu třeba zády ohnout větev? Pak by golf ztrácel tu podstatu hraj míč jak leží. Chápu že nesmím ulomit větev ani ji stáhnout gumicukem(jak nám bylo ukázáno), ale nacouvat opatrně třeba do křoví přece beztrestně můžu..snad..
 
To znamená že nemůžu třeba zády ohnout větev? Pak by golf ztrácel tu podstatu hraj míč jak leží. Chápu že nesmím ulomit větev ani ji stáhnout gumicukem(jak nám bylo ukázáno), ale nacouvat opatrně třeba do křoví přece beztrestně můžu..snad..
Nacouvat ke křoví či stromu a zády ohnout (určitě ne zlomit!!) větve je určitě beztrestné. Myslím, že kdysi na to byl i dotaz v pravidlové poradně u Michaela Jona.......
 
Jen chci upozornit, že jsem nic neohýbal, do ničeho nenacouvával. Naopak. Pouze jsem tu větev znehybnil. Při nápřahu se zvedala s ramenem a drhla mi ksicht. Tim, že jsem jí stisknul zubama jsem změnil pouze a jedině to, že mi nemohla šrábnout. Neovlivnilo to ani můj nápřah ani švih ani možnost kontaktu s míčem.
 
To znamená že nemůžu třeba zády ohnout větev? Pak by golf ztrácel tu podstatu hraj míč jak leží. Chápu že nesmím ulomit větev ani ji stáhnout gumicukem(jak nám bylo ukázáno), ale nacouvat opatrně třeba do křoví přece beztrestně můžu..snad..

Hele tohle se na papíře popisuje vždycky hodně špatně a sám jsem byl mnohokrát svědkem situací, kdy mi to přišlo extra za hranou a posouzeno to bylo jako OK a stejně tak naopak. Tzn. tady je to hodně o přísnosti každého rozhodčího a konkrétní situaci. Protože je couvání a "couvání".

Jak psal @requo výše, máš řádně zaujmout postoj. Na couvání nic řádného nevidím. Pokud to jinak nejde, tak ok, zacouvej si. Ale ne že tam polezeš po kolenou, budeš se tam motat jak kolotoč a pak na svejch zádech zvedneš polovinu stromu. Pokud si o záda nadzvedneš jednu větev, nemám s tím problém, ale prostě to potřebuju vidět.

Pouze jsem tu větev znehybnil. Při nápřahu se zvedala s ramenem a drhla mi ksicht. Tim, že jsem jí stisknul zubama jsem změnil pouze a jedině to, že mi nemohla šrábnout. Neovlivnilo to ani můj nápřah ani švih ani možnost kontaktu s míčem.

Sám tvrdíš, že ti větev drhla xicht a vadila ti, proto si ji zkousnul. Tzn. zlepšil sis podmínky pro švih, protože pak se ti lépe švihalo, lépe stálo a lépe si trefil míč. Za mne to je porušení tohoto pravidla a 2 trestné. Je klidně možné, že někdo jiný by to posoudil jinak.
 
Nic naplat @Jerry... musis tam zajet, zakousnout tu vetev znovu a udelat si selficko.
My ti pak reknem, jak u toho vypadas. :D

Netřeba, webovka to zachytila detailně:

40EB18D1-7964-4362-932A-CDA4472BC4D9.jpeg
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom