Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Pat hranou wedge z rafu?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Včera jsem v pořadu "Ptejte se Roryho" (myslím, že druhý díl) se řešilo, jak hrát krátký čip z okolí grýnu (raf nebo semiraf), když je míček v kopci nad grýnem, který je rovněž klopený od hráče. Tedy, až k praporku je to z kopce. Rory se snažil hrát krátký "měkký" čip na začátek grýnu, aby se míček dál jen co "nejpomaleji" rozkutálel. Protože grýn byl viditelně rychlý i tak to jelo daleko. Takže pak čip ještě do forgreenu atp. Nakonec tam zaznělo, že v této situaci by dávalo klidně logiku i patovat, ale ne putterem, ale hranou wedgí, nebo hybridem.

Snad jsem to zaregistroval správně. Proč tou hranou wedgí? Kvůli průchodu tou hustší trávou, že se nesekne? A v případě hybridu: nebude ten problém stejný u "krátého" patu v rafu, jako u putteru?
 
Upraveno:
Podle me, je nejvetsi duvod pouziti wedge to, ze se mezi hranu wedge a micek nedostane pri impaktu temer zadna trava. Tedy mas lepsi kontrolu. Coz v pripade pouziti putteru nebo hybridu je velmi pravdepodobne. :up:
 
Já si to myslím taky, ale přijde mi, že s ohledem na to, že není míček čistě "úplně" nahoře a viditelně, je to těžší trefit tou hranou nějak rozumně.
 
Tyto rány je třeba trénovat (ostatně jako všechny 🤭), jinak to bude úder „na náhodu”.
U wedge, jak píše @miky.tommy omezíš množství trávy mezi míčkem a holí. Jen je třeba si uvědomit, KDE je třeba míček trefit - v úrovni „rovníku” míčku. Je dobré občas trénovat patování wedgí přímo na grýnu a získat tak jistotu a cit pro tento úder.
Co se týče hybridu - má větší loft a pružnější líc, než patr, takže míček z vyšší trávy povyskočí. Navíc je spodek hole lépe uzpůsoben přůchodu trávou, takže menší riziko „zaseknutí” hole. Ale opět - je třeba to trénovat, abys získal správný cit. Míček jde od hlavy vyšší rychlostí než od patru (při stejném tempu a nápřahu).
 
Já si to myslím taky, ale přijde mi, že s ohledem na to, že není míček čistě "úplně" nahoře a viditelně, je to těžší trefit tou hranou nějak rozumně.
Pokud bude úplně nahoře a viditelně, tak pak není důvod používat wedge místo patru.
Obvykle stačí míček mírně posunout v postoji k přední noze, abys měl jistotu, že míč trefíš s AoA (Angle of Attack) 0° a větším (samozřejmě plusovým).
 
Jakýkoli úder můžeš hrát čímkoli, pokud to hratelně natrénuješ, jeden to hraje takhle a jiný onak .

Tvá ráda ve své obecnosti je mi naprosto k ničemu. Ano, máš pravdu - můžu. A dál? Pokud prosím k této konkrétní otázce a tématu nemáš co říct, téma ignoruj.

Zajímalo mě konkrétní zdůvodnění, proč to Rory zmiňoval, protože v pořadu to vysvětleno nebylo. A děkuji @Mirek_62 a @miky.tommy za to, že se mi pokusili odpovědět a pomocí. :up:
 
Me to smysl dava tez. Wedgi puttuji celkem casto (vsak sam vis :) )... vetsinou z lenosti ci frustrace... a mohu potvrdit, ze se s tim putuje dobre a zejmena z travy je tam imho dobra kombinace ostre hrany a tezke hlavy. Proleza to rafem zkratka nejlepe. Konstrukce wedge je navic nejblizsi putteru i z hlediska sklonu shaftu (lie angle)... proc vlastne nosim putter? :D
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom