Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Padělky golfových holí v Čechách?

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Docela dlouho mě zajímá otázka, jestli jste se někdo v ČR setkal s padělky golfových holí reálně a pokud ano, jak jste to poznal?
 
Ja se setkal s padělkem holí Titleist AP2. s porovnaním nebyly tak dokonalé, lehce zašedlé a mnohem těžší.
 
Videl jsem jeden starsi TM driver, kde to slo poznat velmi snadno: titan neni magneticky. 
V inzeratech zejmena cameron putteru se objevuji casto cinske kopie. U starsich modelu se to poznava dost blbe, neb jich vzniklo tisice druhu a velmi ruznych kvalit provedeni i u originalu. 

Nejlepsi obrana je vyhmout se znackam, ktere se padelaji. :)
 
Tak predpokladam, ze Dunlop nikdo padělat nebude, to je fakt. Jaké značky jsou nejvíce nachylne k padělkům? TM, Cobra, Callaway, možná Ping?
 
TM, Titleist, Callaway... a hlavne pak Miura, Honma a dalsi japonske luxusni znacky. Dunlop je bezpecnej :)
Brutalne se ted padelaji shafty... staci mrknout na aliexpress, co se tam da sehnat. 
 
Přidám pár svých zkušeností z českého trhu. V posledních letech padělků výrazně ubylo. Před 5 a více lety se s nimi šlo setkat daleko častěji. Zásadní otázku dle mého názoru v tomto ohledu hraje cena. Dnes se v mnoha kamenných prodejnách dají koupit značkové a originální hole za velmi nízkou cenu - tím mám namysli, třeba starší modely ve výprodejích. Kdo chce hrát golf s levnějším vybavení koupí většinou ty a nemá zpravidla potřebu prolézat internet a hledat na pochybných zdrojích levnou výbavu a riskovat fake. Dříve tomu tak nebylo, nebylo tolik obchodů, vysoká konkurence a tlak na nižší ceny. Lidé tak kupovali více na internetu a často se jim dostal do ruky fake. 

Pokud jde o značky jednoznačně kraloval Callaway, byla to v té době také nejžádanější značka a výdělek fejkařů byl snadný. Ostatních padělků tolik nebylo, častěji se objevoval Titleist či TaylorMade, výjimečněji Ping nebo Mizuno. Roli také hraje postoj jednotlivých značek k celému prodeji - Ping a Mizuno mají velmi striktní a přísná pravidla pro prodej holí a také si své produkty mnohem lépe hlídají stejně jako trh.

Pokud jde o současné faky, tak je to znovu o ceně, setkat se lze spíše s padělky dražších produktů, tedy třeba Scotty Cameron putterů. S padělaným samostatným shaftem jsem se v praxi ještě nesetkal, pokud tedy samozřejmě pominu shafty na celých padělaných holích. Hodně se ale objevují padělané gripy - hlavně Golf Pride New Decade Multicompound, kde je většinou rozdíl v kvalitě otřesný. A bohužel se s nimi dokonce šlo setkat v některých obchodech (!), kdy majitel koupí levně někde na internetu celou krabici těchto gripů a pak je pošle do oběhu. 

Ještě jsem tu četl o Miuře  Honmě, ale s jejich padělky jsem se v tuzemsku také ještě nesetkal. Ve světě to může být zřejmě jiné. Pokud jde o Muiru, tak to jsou velmi specifické hole, které se staví vždy na míru zákazníkovi, většinou je třeba v prodejním místě absolvovat i fitting, kupovat je přes internet je nesmysl. Značka produkuje sama osobě jen hlavy a celá kompletace, výběr shaftu a gripu je až na licencovaném prodejci. Honma je jiný příběh, ty se objednávají přes lokálního dealera, ale kompletace se dělá jen a výhradně v Japonsku. Honma je (především v tuzemsku) spíše o prestiži, určená pro "bohaté", je to jakýsi společenský status a lidé co ji kupují většinou nemají potřebu si koupit její faky. Pokud by se chtěl "obyčejný" člověk k této skupině lidí přidat tím, že si koupí Honma faky, musel by mimoto ofejkovat většinu svého života.

Více povídání na téma fake jsem psal před nějakým časem zde: http://www.levnygolf.cz/19-jamka/30/padelek-nebo-original

A až mi přijdou nějaké faky pod ruce, zkusím sem dát fotky.
 
Michale, díky. Jasně, ale zároveň kvete i obchod s bazarovými holemi. Neexistuje někde možnost, jak i like podle nějakého tutoriálu u jednotlivých značek může poznat, jestli se jedná o fake? Předpokládám, že pravděpodobně se pokusit najít danou hůl výrobce na jeho stránkách a zkusit vizuálně, když už se mi taková podezřelá hůl dostane do ruky, všechno zkontrolovat? 
 
Michal zduraznil aktualne asi nejvetsi "fakarnu": Cameron puttery. Ty jsou i v CR. Kdyz je k tomu nejaky superstroke grip, tak to cele muze vypadat i realne. Co si budem povidat, kdo z nas (mozna krom Michala) ma nakoukane ruzne verze Newportu...  Nektere co jsem ale videl byly asi jasne: kvalita ala dunlop, jasny cast atp.
Na druhou stranu jsem cetl v diskusich komenty lidi, co si fake camerona z ciny za 90 USD koupili a prekvapive si to pochvaluji, ze to funguje slusne. Ono to preci jen je namahane jinak nez driver... Ale koupit to vedome mi prijde jeste vice na hlavu. Ale kdyz ma bezna slecna v CR doma 10 kabelek znacky Channel nebo Louis Vuitton, tak proc to nedoplnit i o Camerona. :)
 
Dostaly se mi do rukou fake holí zn. Honma. Rozdíl je patrný, když víte jak vypadá originál. Z druhé strany, ale i tyto fake dokáží poslat balón do vzduchu. Na opravdové se čeká většinou několik měsíců a jsou stavěny na míru. Třeba shafty se vyrábějí ručně.
Každá vyrobená hůl má své unikátní číslo a v Japonsku je uloženo přesné nastavení všech parametrů hole. V  případě poškození vám udělají totožný klon. V poslední době je možné vidět " krtečka" :lol: i na PGA.
 
To srovnání Scottyho s Chanelem je naprosto trefné. Když si někdo koupí vědomě ofejkovanou kabelku, tak proč by nemohl mít Putter? Pokud jde o hole tak právě u putteru na materiálech a kvalitě tolik nesejde. Patr musí hráči sedět a taky se dost dobře může stát, že někomu bude více sedět fejk než originál. Vždyť je jedno čím to hráč do jamky doklepne a pokud to fejkem pokaždé na jeden úder, tak co řešit že? Kvalita se zde projevuje časem zejména vyšším opotřebením hole. Fejkové puttery se mnohem rychleji "odřou". Nutno podotknout, že i mezi fejky samotnými je rozdíl v kvalitě. Ty nejlevnější většinou ani nejsou z oceli, viděl jsem i vyrobené z kusu hliníky či nějaké slitiny. Rozdíl od originálu byl na první pohled vizuálně vidět v kvalitě detailů a hlavně byla celá hůl podstatně lehčí. Jsou ale i mnohem povedenější a na první pohled téměř nerozeznatelné kopie. Liší se pak jen v detailech, třeba je jiné frézování úderové plochy. U Scottyho se to dá poznat třeba podle závažíček na spodní straně putteru. U fejků není většinou vyšroubovatelné, ale putter je jeden kus a závaží je jen naimitováno.

U holí co se týče kvality a vlivu na hru výše zmíněné vůbec neplatí. Tam se kvalita materiálu projevuje mnohem více na herních vlastnostech hole. Ano míč do vzduchu sice dostanete, ale jakým poletí směrem a jak daleko už nejste schopni mnohem častěji kontrolovat.

Pokud jde Michalův dotaz - včera u mě byl hráč, co si koupil bazarové wedge a byly to fejky. Ty hole jsme po dohodě s ním nafotili a získal jsem tak docela dobrý materiál. Takže podle těch fotek určitě napíšu nějaký tutoriál - ale spíše bych to viděl na článek, než na příspěvek ve fóru.
 
Hm, tak to vypadá, že není zcela vyjímečné, nicméně jasné, u bazarových holí je potřeba obezřetnost. Ten popis k napodobeninám putterů mě docela překvapuje, byť to takhle zní logicky. Btw. hloupé u tohodle je, že začátečník pravděpodobně nepozná, že je hůl pouze napodobeninou - lítá mu to blbě i se stoprocentním originálem. :)

Michal: super, na článek se těším. Btw. neuvažoval si o vytvoření výstavky fakeových holí? :) Mohlo by z toho být pěkné muzeum...
 
Ahojky, 
tak já teď hraji s padělky už dvě sezóny. Přišel jsem na to loni, když jsem zlomil grafitový shaft na 7. při ráně o stromek :))).....chtěl jsem pouze vyměnit shaft za novy. V prodejně mi (s úsměvem) zdělily, že hraji s fakovými holemi, jestli to vím.....:)...Koupil jsem je z druhé ruky a až do té doby mě to nikdy nenapadlo, takže jsem byl dost překvapený......naštěstí jsou to velmi zdařilé padělky, ale už uvažuji o změně na originály...:)...
 
Karlos : Taky jsem na ně koukal. 10k asi úplně ne, nová v obchodě stojí 3.2k. Teď by měl být nějaký výprodej, když na trh dorazily SM6, ale pod 7.5k za set tří holí je to hodně divné...
 
Ten odkaz z aukra je určitě fake :) Pokud pominu cenu, nese hned několik znaků faku, podobně jako bylo popsáno v článku - sériové číslo na krčku a přesamolepkovaný shaft. 

Pak tu máme ještě dvě zajímavosti:
1) Ta oválná samolepka na úderové ploše - takové na wedgích sm5 vůbec nejsou.
2) Grip - Titleist dává ve standardu počínaje od modelu SM5 na wedge gripy s logem vokey, nikoliv z logem Titleist. Ty s logem Titleist lze objednat na zakázku, ale pokud je objednáte, tak je Titleist dává primárně vždy obráceně, logo dolu tak, že ho při držení nevidíte. I to lze samozřejmě na přání změnit tím, že se to zmíní při objednávce do poznámky, že gripy chcete logem nahoru. I kdyby však někdo tvrdil, že to tak bylo schválně objednané, pak mám další argument - u holí objednaných na zakázku od Titleistu nikdy není ten igelit ve kterém jsou gripy zabaleny. Hole chodí alespoň v Evropě bez tohoto zabalení. A konečně i ta velikost textu na gripech je mi už z dálky podezřelá.

Mimochodem i při výprodeji SM5 se dá očekávat že cena nepůjde pod 2.500,- Kč
 
Takže jsem těch 7.5k za set tipl dobře asi.
Michale, vím že je to problematické, ale pokud jsi si takhle jistý, nedalo by se něco udělat? Třeba upozornit aukro nebo nevím...
 
jsem si jistý na 100%. Ale  to je trochu otázka jak proti tomu bojovat.

1) určitě prevencí, kterou tu teď trochu zavádíme, takže mimochodem tohle je také fake:
http://aukro.cz/golfova-hul-driver-titl ... 62810.html - podle fotek stejný zdroje, jen nick prodávajícího je jiný. Takže na aukru nekupovat nic od Kmotr91 a Emil 3005. Prvně jmenovaný již úspěšně pár ks prodal, otázkou je zda vědomě nebo ne.

2) Lze kontaktovat Titleist, otázkou je zda se tímto budou zabývat a jak hluboce. Pro takového giganta jsou 2 nabídky jak nic, sice je to poškozuje, ale otázkou je do jakého množství jsou "ochotni" to přehlížet. Tady se nedá mluvit o ničem systematickém a v případném sporu to taky může být velmi nekonečný příběh dokazování.

3) Kontaktovat Aukro - já tady neznám podmínky fungování a jaké jsou tresty. Nejsnazší je asi ze strany Aukra zablokovat účet. Jenže to chce zřejmě dokazování a konfrontovat se pouze podle fotek bude zřejmě složité. Nebezpečí internetu ale spočívá v tom, že je člověk často téměř anonymní. Dnes ho bloknem na Aukru a zítra se to objeví na bazoši, hyperinzerci apod. Nikdy se tomu nedá 100% zamezit. 

4) Ve své podstatě se jedná o podvod, a šlo by to kvalifikovat i jako trestný čin, takže teoreticky lze podat i trestní oznámení. Ale to už je opravdu sci-fi se podobnou věcí v ČR zabývat. 

Tento konkrétní případ možná zkusím prověřit v bodech 2 a 3, hlavně asi ze zvědavosti, jak to funguje.
 
Pravne je to velmi slabe, musel by toho dovezt kamion na trznici, a i tak se bude resit umysl a spise daneni. Nakoupit bordel na aliexpress a prodat to tu trestne v principu neni.
Btw. aukro ma vetsinu lidi s overenou adresou, jinak nemuzou davat feedback. 
Ale bonz k nim asi moc neresi, nerozumi tomu. Musel by se ozvat kupujici, idealne titleist... a ti asi resi jine veci, nez emila na aukru. :)

Toto me bavi nejvic. Nejnovejsi shaft od Mitsubishi: FOBOBI :) Za 13 USD kus, no nekup to...
 
Michale, za kolik by se dalo prodat toto? :) 
Jeste na to fixkou podpis Rickiho Fowlera :)))
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom