Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Osvobození od čísel: Když je dobrá rána dobrá, i když už je desátá

Nedávno jsem si po delší době uklízel ve svém bagu a z bočních kapes postupně povytahoval takový tucet skórkaret. Se zájmem jsem je otevřel, neboť už jsem si nevzpomínal, kdy jsem na tom kterém hřišti hrál a hle – kolonky s počtem ran byly všechny prázdné. Uvědomil jsem si, že si při běžné hře, ať už jdu sám či s někým dalším ve flightu, už přes rok nevedu skóre. Vzpomněl jsem si při tom na velmi zajímavý článek z pera Andreje Halady, který vyšel v časopise Golf Digest. I on se v něm zamýšlel nad klady a zápory vedení skóre a potažmo také hendikepu.

Mým záměrem je tady trochu rozvést tuto pro mnohé kacířskou polemiku, kterou Halada nastínil a zároveň přidat některé své vlastní postřehy. Musím souhlasit s tím, že na rozdíl od jiných golfových zemí jsou Česi cosi jako ciferfetišisti. Statistiky a čísla mohou samozřejmě vaší hře dát potřebné zrcadlo, kde je vidět zlepšení či zhoršení a kde je možné se porovnat s někým jiným. Způsob jakým si toto zrcadlo mnozí domácí golfisté leští, ale připomíná sběratele snímků se sloupy elektrického vedení (pokud znáte Červeného trpaslíka, víte, nač narážím). Trávíme čas porovnáváním skóre na jednotlivých jamkách napříč sezónami, mrzí nás, že kdyby to tam spadlo, nebyla by to osmička ale sedmička. Jak se hendikep snižuje a je těžší a těží zlepšovat, mrzí nás každé desetinové zhoršení. A co hlavně, potkáme-li nového golfistu, je jeho hendikep jedním z důležitých aspektů, které pak formují náš pohled na něj, jako na člověka: „Je to sice strašný kretén, ale má jednociferný hcp.“

Samozřejmě, že teď přeháním, aby bylo zřejmé, nač se snažím narážet. Nicméně nepřeháním zase tolik. Když jsem začínal s golfem, byl jsem doslova posedlý vším, co s hrou souviselo. Zajímaly mě tradice, etika a estetika, pravidla, způsob bodování a řada dalších věcí. Zapisování, hlídání a probírání skóre patřilo k tomu novému pocitu, že jsem golfista. A to tím víc, čím méně jsem byl golfista podle úrovně hry. Vzhledem k tomu, že nemám mnoho času trénovat, začaly mě právě tyto věci jaksi dusit. Jednoduše proto, že sledování špatného skóre, nepřináší takovou zábavu, jako sledování toho dobrého.

Uvědomil jsem si ale jedno, vzhledem k časovým a dalším okolnostem nebudu nikdy golfista skvělý ani nadprůměrný a velmi pravděpodobně ani na úrovni klubového hcp. Prostě tomu nemohu dát to, co by to obnášelo. Má mě ale toto zjištění připravit o radost ze hry samotné, kterou vždycky mám, ať už se mi daří či ne? Má to znamenat, že golfu zamávám na rozloučenou? A chce něco takového po mě samotný golf v rámci regulí?

Podle Haladova článku má v USA vedený hendikep méně než 20 procent hráčů, a to jde o golfovou velmoc. Jak vlastně tito hráči fungují? Určitě je mezi nimi řada takových, co si i přesto pečlivě vypisují skórkarty, sledují si čísla sami a trápí se výsledky. Jsem ale přesvědčen, že jsou mezi nimi i takový, kteří si prostě jdou zahrát golf. Znají pravidla a vědí, že se jim třeba povedlo, zahrát par. Mají z toho v tu chvíli stejnou radost, jako u mám třeba já, je to ale jen jedna jamka v dlouhé nepřetržité řadě dalších. Každá rána je nová, každá má šanci skončit jako dobrá či naopak nehratelná.

Nechci touto lamentací napadat systém skórování či hcp, který mi přijde jeden z nejlepších herních systémů ve sportu vůbec. Jen ukázat, že celá řada rekreačních golfistů trpí pod jhem čísel zbytečně moc. Zkuste někdy zahodit skórkartu na prvním odpališti do koše a podívejte se kolem sebe, jste jen vy, tráva a nebe. A i za vámi ta dobrá rána přijde a bude jedno, že je třeba už desátá.
 

Přílohy

  • golf-alone.jpg
    golf-alone.jpg
    84,3 KB · Zobrazení: 494
Upraveno moderátorem:
Ahoj, známe jich mnoho, které zajímá pouze pohyb HCP , je to jako kurzovní lístek. Posledně jsme hráli jen na počet birdie, ne trápilo mne počet ran hrání na pin pozice, ale jen a jen vlajka. Nakonec , to byla hra plna zvratů, krásných ran a hlavně uvolněného smíchu. Nevím, čím to je, skóre, stejbly?? Takový přátelský golfík, bych počítal jako v JUDU. Eagle=3*birdie=9*par. Snad hra na jamky, trochu uvolní atmosferu, ale tady to může být rozhodnuto v půlce hřiště. Počítání EBP, může zvrátit hru i na poslední jamce.
 
Ta myšlenka bodování par, birdie,eagle = 1,3,9 se mi líbí. To je tvůj nápad nebo takový typ hry existuje?
 
Ta myšlenka bodování par, birdie,eagle = 1,3,9 se mi líbí. To je tvůj nápad nebo takový typ hry existuje?
Nápad je to pěknej, ale s ohledem na výkonnost bych tam přidal double bogey a bogey a celý bych to tím pádem posunul:
Double Bogey=1, Bogey=3, Par=9, Birdie=500, Eagle=10 000;)
 
Podepsal bych celej článek, jen bych poupravil jedinou větu: "Má jednociferný HCP a stejně je to strašný kretén!"
Samozřejmě, jen pro logiku argumentace je hcp ve větě postaveno tak, že omlouvá v našich očích ono kreténství. Domněnka je taková, že si nejdříve všimneme, že je někdo kretén, ale když pak zjistíme, že má jednociferný hcp, z pohledu golfu jej to v našich očích do jisté míry rehabilituje :)) funguje to ale i tak, jak řikáš, tedy, že úroveň golfových dovedností nijak nesouvisi s kvalitou osobnosti :) to bych tedy taky podepsal
 
Ta myšlenka bodování par, birdie,eagle = 1,3,9 se mi líbí. To je tvůj nápad nebo takový typ hry existuje?
Ahoj, nikde jsem takovéto počítání neviděl ani o něm neslyšel, o úpravě bogie dalbl tripl mohu jen říci, taky jsem takhle smyšlel první dva roky?? Potom přišlo , že bogie golf je krásný, teď počítám jen pary sem tam to skočí na brdie a dokonce jednou eagle, nejvíce jsem spokojen útočením na birdie i když bogie je jeji rodná sestra!!
Hlavně mojim heslem je nestresovat z pokažený rány, to je pouze jedna navíc!! Hlavně se uvolnit hrát si to svoje a užívat si.
 
Samozřejmě, jen pro logiku argumentace je hcp ve větě postaveno tak, že omlouvá v našich očích ono kreténství. Domněnka je taková, že si nejdříve všimneme, že je někdo kretén, ale když pak zjistíme, že má jednociferný hcp, z pohledu golfu jej to v našich očích do jisté míry rehabilituje :)) funguje to ale i tak, jak řikáš, tedy, že úroveň golfových dovedností nijak nesouvisi s kvalitou osobnosti :) to bych tedy taky podepsal

Ja to bohuzel ovlivnen svou profesi vnimam tak, ze az podezrele casto je vysoka mira kretenismu spojena s nizkym HCP. Zajimalo by mne, zda by to nejaka studie potvrdila:).

Btw. bilou ovci v tomto cernem stade je jednoznacne @doktordee , ale on ten HCP zas tak nizkej nema:)
 
Zajimava debatka :) Ma zkusenost:

- Za celou mou golfovou karieru se me na HCP zeptalo lidi spocetnych na prstech jedne ruky, vetsinou cizinci. Prijde mi, ze to lidi nezajima.
- Potkal jsem asi malo blbcu se singlem. Asi mam smulu, ale skoro vsichni co jsem potkal byli ok a ani se na me nevytahovali. :)
- Prijde mi, ze nejvice blbu ma HCP 10-20 :))
- HCP v ruznych zemich hodne souvisi s golfovou kulturou... nekde ho nepotrebujete, jinde si bez nej nezahrajete. U nas se golf vyvijel ryze sportovne... zelena karta par let nazad byla fakt tezka zkouska.
- Fakt nevim, proc by fakt, ze ma nekdo single mel zastinit to, ze je debil... stejne je to u hudebniku, fotbalistu, zkratka vsude.
- Sledovani nejake vykonosti je to, co dela golf golfem. Je to sport, co vlastne nikdo neumi, porad je co resit. Pokud bych si nepsal par cisel, mel bych pocit, ze jsem vyhodil penize luftem, neb pocit mam stale stejne marnej :)))
 
PS: klubovy HCP neznamena, ze nemuzes frajirky s 29tkou serezat jak psi i na rany. ;)
Mnoho lidi totiz melo spise dobre orezanou tuzku, nez schopnosti na nejaky HCP...
 
Hraju golf necelý dva roky. Hodně cestuju, takže jsem hrál už s mnoha úplně cizími lidmi. Zatím jsem na žádnýho vyloženýho blba nenarazil. Už jsem si začínal myslet, že golf hrajou jen samý normálni lidi a vy mi tady takhle kazíte iluze. Styďte se, hanba vám :p
 
Proto v našem malém klubu hrajeme převážně na rány. Tam je vám hcp k h...u.

A co se týče ořezané tužky - takové lidi prokouknete po pěti jamkách. Často to ale může být i tím, že se zhoršuje tak pomalu.
 
Systém par, birdie,eagle = 1,3,9 je pěkný nápad. Můžeme to vyzkoušet na nějaké společné hře!

Je to krásně jednoduché a zábavné to být může. Aby to bylo dobře použitelné i pro různé úrovně, tak by se dala možná k tomu použít něco jako boogie úleva. Takže pro začátečníky by byl pětipar najednou šestipar, tří par zase čtyřpar. Pro dobrého hráče bez boogie úlevy. To někde vyzkouším.
 
Proto v našem malém klubu hrajeme převážně na rány. Tam je vám hcp k h...u.

A co se týče ořezané tužky - takové lidi prokouknete po pěti jamkách. Často to ale může být i tím, že se zhoršuje tak pomalu.

Tomusi byt pro zacatecniky desna motivace :D

Jinak nekde jsem cetl o moc peknem systemu: hraje se jamkovka po 3 jamkach. Kdo vyhraje v ramci 3 jamek ma bodu (nebo se puli). Jedna hra je vlastne 6 mini jamkovek. Vyhodou je, ze to resi motivaci hracu, kdyz se chvili nedari atp. Dale lze vlozit jeste dvojnasobek bodu za nekterou trojici ci bonus body za vyhru na 18. atp.

PS: ja si pisi kazdou hru, takze jsem vlastne DQ pro tuto debatu :D
 
Systém par, birdie,eagle = 1,3,9 je pěkný nápad. Můžeme to vyzkoušet na nějaké společné hře!

Je to krásně jednoduché a zábavné to být může. Aby to bylo dobře použitelné i pro různé úrovně, tak by se dala možná k tomu použít něco jako boogie úleva. Takže pro začátečníky by byl pětipar najednou šestipar, tří par zase čtyřpar. Pro dobrého hráče bez boogie úlevy. To někde vyzkouším.

Já tedy nevím jak vám ostatním, ale mě se nikdy při hře mimo turnaj (ve flightu o kafe nebo pivo) nikdy nestalo, že by někdo respektoval můj HCP. Při pár nesmělých pokusech o zohlednění mého bídného HCP mi bylo vždy sděleno "Na to ti sere pes". Pak už jsem se neptal.:D. Jednou jsem hrál s jedním singlem na jamky a ten mi sám od sebe dal na každé jamce ránu navíc. Ale bylo to jen jednou, tak nevím, jestli je to obvyklé.:rolleyes:
 
Já tedy nevím jak vám ostatním, ale mě se nikdy při hře mimo turnaj (ve flightu o kafe nebo pivo) nikdy nestalo, že by někdo respektoval můj HCP. Při pár nesmělých pokusech o zohlednění mého bídného HCP mi bylo vždy sděleno "Na to ti sere pes". Pak už jsem se neptal.:D. Jednou jsem hrál s jedním singlem na jamky a ten mi sám od sebe dal na každé jamce ránu navíc. Ale bylo to jen jednou, tak nevím, jestli je to obvyklé.:rolleyes:
Pokud jde o hru s někým o pivo či kafe, tak by to obvyklé být mělo.....když přece spolu bude hrát singl s nějakým začátečníkem, tak ta hra nemůže bavit ani jednoho. Já jsem takhle párkrát hrál s kamarádem (HCP 54), na některých jamkách měl k dobru ránu, na většině jamek dokonce dvě.......byl to tím pádem vyrovnaný boj a moc jsme si to vždycky užili.
 
Tomusi byt pro zacatecniky desna motivace :D




Zapomněl jsem dopsat, že sice na rány, ale podle kategorií dle HCP ... většinou 0-36 a 37 - BEZ. Stejně jde o to si to jenom užít, projít se, pokecat, vyprdět se apod
 
Upraveno moderátorem:
Mimochodem, třeba včera jsme s kamarádem hráli jamkovku o prachy - o 1 korunu. Nutno dodat, že jsem se jí zbavoval velice nerad:)
 
@Klok A jak se resi hra 30 vs 10? Na tee 1 odevzdam vyhru a jdeme si zapinkat? :D
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom