Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Osvobození od čísel: Když je dobrá rána dobrá, i když už je desátá

Nedávno jsem si po delší době uklízel ve svém bagu a z bočních kapes postupně povytahoval takový tucet skórkaret. Se zájmem jsem je otevřel, neboť už jsem si nevzpomínal, kdy jsem na tom kterém hřišti hrál a hle – kolonky s počtem ran byly všechny prázdné. Uvědomil jsem si, že si při běžné hře, ať už jdu sám či s někým dalším ve flightu, už přes rok nevedu skóre. Vzpomněl jsem si při tom na velmi zajímavý článek z pera Andreje Halady, který vyšel v časopise Golf Digest. I on se v něm zamýšlel nad klady a zápory vedení skóre a potažmo také hendikepu.

Mým záměrem je tady trochu rozvést tuto pro mnohé kacířskou polemiku, kterou Halada nastínil a zároveň přidat některé své vlastní postřehy. Musím souhlasit s tím, že na rozdíl od jiných golfových zemí jsou Česi cosi jako ciferfetišisti. Statistiky a čísla mohou samozřejmě vaší hře dát potřebné zrcadlo, kde je vidět zlepšení či zhoršení a kde je možné se porovnat s někým jiným. Způsob jakým si toto zrcadlo mnozí domácí golfisté leští, ale připomíná sběratele snímků se sloupy elektrického vedení (pokud znáte Červeného trpaslíka, víte, nač narážím). Trávíme čas porovnáváním skóre na jednotlivých jamkách napříč sezónami, mrzí nás, že kdyby to tam spadlo, nebyla by to osmička ale sedmička. Jak se hendikep snižuje a je těžší a těží zlepšovat, mrzí nás každé desetinové zhoršení. A co hlavně, potkáme-li nového golfistu, je jeho hendikep jedním z důležitých aspektů, které pak formují náš pohled na něj, jako na člověka: „Je to sice strašný kretén, ale má jednociferný hcp.“

Samozřejmě, že teď přeháním, aby bylo zřejmé, nač se snažím narážet. Nicméně nepřeháním zase tolik. Když jsem začínal s golfem, byl jsem doslova posedlý vším, co s hrou souviselo. Zajímaly mě tradice, etika a estetika, pravidla, způsob bodování a řada dalších věcí. Zapisování, hlídání a probírání skóre patřilo k tomu novému pocitu, že jsem golfista. A to tím víc, čím méně jsem byl golfista podle úrovně hry. Vzhledem k tomu, že nemám mnoho času trénovat, začaly mě právě tyto věci jaksi dusit. Jednoduše proto, že sledování špatného skóre, nepřináší takovou zábavu, jako sledování toho dobrého.

Uvědomil jsem si ale jedno, vzhledem k časovým a dalším okolnostem nebudu nikdy golfista skvělý ani nadprůměrný a velmi pravděpodobně ani na úrovni klubového hcp. Prostě tomu nemohu dát to, co by to obnášelo. Má mě ale toto zjištění připravit o radost ze hry samotné, kterou vždycky mám, ať už se mi daří či ne? Má to znamenat, že golfu zamávám na rozloučenou? A chce něco takového po mě samotný golf v rámci regulí?

Podle Haladova článku má v USA vedený hendikep méně než 20 procent hráčů, a to jde o golfovou velmoc. Jak vlastně tito hráči fungují? Určitě je mezi nimi řada takových, co si i přesto pečlivě vypisují skórkarty, sledují si čísla sami a trápí se výsledky. Jsem ale přesvědčen, že jsou mezi nimi i takový, kteří si prostě jdou zahrát golf. Znají pravidla a vědí, že se jim třeba povedlo, zahrát par. Mají z toho v tu chvíli stejnou radost, jako u mám třeba já, je to ale jen jedna jamka v dlouhé nepřetržité řadě dalších. Každá rána je nová, každá má šanci skončit jako dobrá či naopak nehratelná.

Nechci touto lamentací napadat systém skórování či hcp, který mi přijde jeden z nejlepších herních systémů ve sportu vůbec. Jen ukázat, že celá řada rekreačních golfistů trpí pod jhem čísel zbytečně moc. Zkuste někdy zahodit skórkartu na prvním odpališti do koše a podívejte se kolem sebe, jste jen vy, tráva a nebe. A i za vámi ta dobrá rána přijde a bude jedno, že je třeba už desátá.
 

Přílohy

  • golf-alone.jpg
    golf-alone.jpg
    84,3 KB · Zobrazení: 494
Upraveno moderátorem:
Jak jsem napsal výše - v našem malém klubu! Pokud pořádáme turnaj na našem crossgolfovém hřišti, většinou je v kategorii 4 - 8 hráčů a na crossgolfovém hřišti se docela srovnávají rozdíly mezi hráči. Až na jeden (cvičný) grýn se patuje většinou na semirafech do jamky o průměru 20 cm. Takže náhoda hraje daleko větší roli, nepředvídatelné odskoky, atd.

Pokud uspořádáme turnaj na opravdovém hřišti, tak se samozřejmě hraje na stableford body, i když výkonostní hráči se poměřují na rány, případně brutto (kategorie pod HCP 24).
 
Znovu jsem si přečetl tento článek a víc a víc je mi ta myšlenka blízká. Teď, jak mám HCP kolem 30ti, tak je naprostá pohoda, v podstatě jsem rád za bogie až double bogie golf, sem tam se povede par, ktery potesi, nestresuju se a je klid. Když vidím nekteřé nižší HCPkáře, jak jsou mrzutí, když jim to nevyjde na par i při nesoutěžní hře... tak snad raději nižší hcp asi ani chtít nebudu. Jestli je to přirozený důsledek.
 
Upraveno:
Znovu jsem si přečetl tento článek a víc a víc je mi ta myšlenka blízká. Teď, jak mám HCP kolem 30ti, tak je naprostá pohoda, v podstatě jsem rád za bogie až double bogie golf, sem tam se povede par, ktery potesi, nestresuju se a je klid. Když vidím nekteřé nižší HCPkáře, jak jsou mrzutí, když jim to nevyjde na par i při nesoutěžní hře... tak snad raději nižší hcp asi ani chtít nebudu. Jestli je to přirozený důsledek.
Tak to jsem ráda, že nejsem sama divná, i když si říkám, že bych mírně zlepšit už konečně mohla, celou sezonu jsem s HCP ani nehla...tak na druhou stranu jsem tak vděčná za hru na stbl. body a za to, že mohu klidně jamku škrtnout, když se prostě nedaří.;) Mě to baví pro tu hru samotnou a jsem ráda za každou pěknou a povedenou ránu. No, já i mariáš klidně hrála jen tak, pro radost z té hry a pro zábavu, ne o desetníky, ačkoliv to nikdo nechápal, že prý tak to nemá cenu...:rolleyes:

No, ale na druhou stranu, taková menší výhra v turnaji...to taky potěší:D
 
Upraveno moderátorem:
@Klok A jak se resi hra 30 vs 10? Na tee 1 odevzdam vyhru a jdeme si zapinkat? :D
Tohle přece řeší Stableford. Na každém hřišti si podle něj můžeš spočítat, kolik má která jamka "skutečný" par pro daný HCP. K tomu ten HCP systém vznikl, aby spolu mohli vyrovnaně ("férově") soutěžit hráči s různou výkonností :)
 
Tohle přece řeší Stableford. Na každém hřišti si podle něj můžeš spočítat, kolik má která jamka "skutečný" par pro daný HCP. K tomu ten HCP systém vznikl, aby spolu mohli vyrovnaně ("férově") soutěžit hráči s různou výkonností :)
Ja jsem uz o stablefordu fakt slysel ;)
To byl dotaz k vete: "proto u nas v klubu hrajeme na rany"
 
Ja jsem uz o stablefordu fakt slysel ;)
To byl dotaz k vete: "proto u nas v klubu hrajeme na rany"


Tak to pardon. Nicméně pořád nechápu, proč někdo (nemyslím konkrétně tebe a nikoho konkrétního vůbec) má potřebu vymýšlet nějaké "kompenzační systémy", když nic spravedlivějšího, než od HCP odvozený stableford se vymyslet nedá.

Tím se zase dostáváme k tomu, že o stablefordu někdy slyšel asi každý, ale těch, kteří ho chápou a umí použít už tolik není - opět to není nic proti nikomu a ničemu, jen konstatování. Tak nějak mi přišlo líto, že se tady takové roky piluje hendikepový systém a nakonec si hráči to "spravedlivé vyrovnání" v podstatě vycucají z prstu při zadumaném pohledu do mraků. Místo co by si řekli - ty máš HCP 11, tak máš na nejobtížnějších 11 jamkách par +1, já mám 36, tak mám na všech par +2 a hurá na jamkovku (třeba). Jednodušší už to ani být nemůže a odráží to jejich skutečnou výkonnost.

Jenom dodám, že pro tenhle účel (spravedlivé vyrovnání mezi hráči jednoho flajtu) není potřeba řešit nějaké CR a SR daného hřiště - tyhle parametry slouží k vyrovnání/porovnání výsledků mezi různě obtížnými hřišti (to je potřeba zohlednit až při hře na úpravu HCP).
 
Tak to pardon. Nicméně pořád nechápu, proč někdo (nemyslím konkrétně tebe a nikoho konkrétního vůbec) má potřebu vymýšlet nějaké "kompenzační systémy", když nic spravedlivějšího, než od HCP odvozený stableford se vymyslet nedá.

Tím se zase dostáváme k tomu, že o stablefordu někdy slyšel asi každý, ale těch, kteří ho chápou a umí použít už tolik není - opět to není nic proti nikomu a ničemu, jen konstatování. Tak nějak mi přišlo líto, že se tady takové roky piluje hendikepový systém a nakonec si hráči to "spravedlivé vyrovnání" v podstatě vycucají z prstu při zadumaném pohledu do mraků. Místo co by si řekli - ty máš HCP 11, tak máš na nejobtížnějších 11 jamkách par +1, já mám 36, tak mám na všech par +2 a hurá na jamkovku (třeba). Jednodušší už to ani být nemůže a odráží to jejich skutečnou výkonnost.

Jenom dodám, že pro tenhle účel (spravedlivé vyrovnání mezi hráči jednoho flajtu) není potřeba řešit nějaké CR a SR daného hřiště - tyhle parametry slouží k vyrovnání/porovnání výsledků mezi různě obtížnými hřišti (to je potřeba zohlednit až při hře na úpravu HCP).
Je rozdil neco uhrat s HCP 1 a 36. Muze hrac s HCP 1 zahrat jen tak 50 stablu?
 
Souhlasím, že směrem k hráčům s nízkým HCP je stbl systém pro turnaje svým způsobem nespravedlivý a tím pádem demotivující. Hlavně pokud se nehraje na kategorie a jsou na turnaji tzv. 54-ky. Ale na druhou stranu ... vymysli něco lepšího.
Mě osobně třeba přijde nedomyšlený způsob úprav hracího HCP. Např. Na Radeckém má hráč s HCP 36 k dobru 9 ran , hráč s HCP 5 jen jednu. Počet ran na 18 jamek má tedy první z nich o 50% větší než druhý ale zvýhodnění dle obtížnosti hřiště má 9x lepší.
 
Souhlasím, že směrem k hráčům s nízkým HCP je stbl systém pro turnaje svým způsobem nespravedlivý a tím pádem demotivující. Hlavně pokud se nehraje na kategorie a jsou na turnaji tzv. 54-ky. Ale na druhou stranu ... vymysli něco lepšího.
Mě osobně třeba přijde nedomyšlený způsob úprav hracího HCP. Např. Na Radeckém má hráč s HCP 36 k dobru 9 ran , hráč s HCP 5 jen jednu. Počet ran na 18 jamek má tedy první z nich o 50% větší než druhý ale zvýhodnění dle obtížnosti hřiště má 9x lepší.
Dle mého názoru je nejspravedlivější hra na rány s vyrovnáním (spravedlivější zejména směrem k nižším HCP). Pokud je např. vypsána kategorie 0-18 na “stejbly”, tak si jde “skreč” vlastně jen zahrát pro radost (šance na bednu má minimální).
Samozřejmě hra na rány je o něčem jiném a ten “pravý” golf je jamkovka :cool:
 
Částečně by toto mohl řešit (a třeba to byl záměr) nový formát hry, tzv. Maximální výsledek, viz nová pravidla https://www.cgf.cz/cz/pro-media/pro...meny-v-pravidlech-platnych-od-1-ledna-2019-13

---
Nově se ale v Pravidlech objevuje lehce obdobná verze hry na rány, a to Maximální výsledek, kdy se sice počítají rány, ale na každé jamce je stanoveno určité maximum, které se hráči započítá, i když jamku zahraje hůře nebo ji nedohraje. Nejde o úplné novum, třeba v hickory komunitě (hra předválečnými holemi s dřevěnými šafty) jde o celkem běžný formát. Typickou hranicí bývá dvojnásobek paru plus jedna (tedy 7, 9 a 11 ran pro pary 3, 4 a 5), ale lze to stanovit i jinak. Třeba při volbě netto double bogey bude daný formát naprosto ekvivalentní Stablefordu (protože to je právě nejnižší skóre, za které hráč získá 0 bodů). I zde je to se zapisováním podobně, jako u Stablefordu.
---
 
... Např. Na Radeckém má hráč s HCP 36 k dobru 9 ran , hráč s HCP 5 jen jednu. Počet ran na 18 jamek má tedy první z nich o 50% větší než druhý ale zvýhodnění dle obtížnosti hřiště má 9x lepší.
Těm počtům nějak nerozumím. Na Radeckém 1 má hráč s HCP 5 k dobru 2 rány, hráč s HCP 36 jich má k dobru 22 (nebo 4 a 24 na druhé devítce). Viz:
https://www.cgf.cz/cz/hriste/hraci-hcp&stipRoundId=501345823&courseId=15906995
https://www.cgf.cz/cz/hriste/hraci-hcp&stipRoundId=501345848&courseId=15906995

No a jinak, co je na tom špatného? S HCP 5 bys měl hrát standardní hřiště na 77 ran, s HCP 36 na 108. Radecký je lehčí než standardní hřiště, takže je vyrovnání přiměřeně nižší.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom