Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Opravdu svobodný golf se hraje v Libouchci

Řekněme si to rovnou, představa, že každý začínající golfista spěchá, aby utratil několik tisíc za získání oprávnění ke hře, je poněkud zavádějící. Je celá řada hráčů, kteří s tím nijak nespěchají. Problém ale je, že nechuť k platbě za „golfový řidičák“, takového člověka zásadně diskvalifikuje ze hry na českých hřištích. Naprostá většina z nich, i když má v názvu slovo „veřejné“, totiž oprávnění vyžaduje. Má tedy golfista bez oprávnění možnost, zahrát si na opravdovém hřišti? Naštěstí tu nějaké možnosti jsou.

VSTŘÍC GOLFOVÉ VÝZVĚ

Jedním z nejpřátelštějších a nejotevřenějších golfových areálů v Česku je určitě Golf Club Libouchec. Kdo je začínajícím golfistou a neslyšel o něm, měl by vědět, že to je místo přesně pro něj. Hřiště je postaveno ve vísce mezi Děčínem a Ústím nad Labem nedaleko německých hranic, zasazené do luk v kopcovité krajině na okraji Děčínské vrchoviny. Okolní příroda je krásná a svérázná, jako ostatně samo devítijamkové hřiště.

KLUBOVNA V MOTORESTU

Při první návštěvě vás možná překvapí, že recepce hřiště je v baru postaršího motorestu, obklopeného několika skladišti. Tady ale nejde o žádnou snobárnu, právě naopak, tohle je čistý golf, jak má být. Obsluha je milá a přátelská. Za skromných 250 korun o víkendu a svátcích si odnesete skórkartu, celodenní golf a přání příjemné hry. Když pak projdete kolem skladišť a ocitnete se na odpališti první pětiparové jamky s výhledem na zámek, obratem zjistíte, že je tu prostě krásně.

NIC PRO ROZMAZLENCE

Říká se těžko na cvičišti, lehko na bojišti. V Libouchci to platí dvojnásob. Zahrál jsem si tady několik jamek s místním golfovým rozhodčím, který mi řekl: „Když se naučíš hrát tady, jinde už to bude snadné.“ A věděl, co říkal. Hřiště je totiž vskutku přírodní. Fairwaye jsou tu samozřejmě posekané nakrátko, bunkry uhrabané, překážky správně označené, ale nelze si nevšimnout, že úpravy tu probíhají hlavně díky osobnímu nasazení místních, bez velkých stavebních investic. Rough je pak naprosto nemilosrdný. Pokud skončíte ve vyšší trávě, máto o starosti postaráno.

MALÉ CÍLE VELKÉ VÝHRY

Tomu odpovídají i greeny, které jsou na poměr k délce jamek velmi malé a i když je jejich povrch udržovaný, najdete na nich často několik druhů povrchu i travin. To ale odhodlaného golfistu nezastaví a za každou přesnou ránu na green je odměněn pocitem úspěšného válečníka. Ono totiž zkusit zahrát devět jamek, které mají dohromady přes 2 kilometry, je pro začátečníka opravdu zážitek a výzva. Určitě odtud odejdete s daleko přesnější představou, co od vás golf očekává a také se širokým úsměvem, i když máte skóre přes 100 ran.

OPRAVDU SRDEČNÍ VZTAH

Po odpalu z týčka na třetí jamce jsem si vykračoval k míčku a pozoroval pasoucí se koně za ohradou, která jamku lemuje, když jsem si uvědomil, že sem se budu rád vracet, i kdybych mohl hrát kdekoliv. Překonat prvotní lenost a výmluvy typu, to je daleko, kdesi u hranic, se prostě oplatí. Bez nejmenších problémů si tu vyzkoušíte, kam vás bouchání do míčků na drivingu dovedlo a kolik je toho ještě třeba se naučit. O pivu v liboucheckých hospodách, které je opravdu za pakatel se ani nezmiňuju. Pro začínající golfisty mám na závěr ještě jedno doporučení. To, že se vám nechce platit za zkoušky je v pořádku, neznamená to ale, že půjdete hrát bez znalostí pravidel a správného chování na hřišti. To se každý může naučit naprosto zadarmo.
 

Přílohy

  • 9.jpg
    9.jpg
    74,7 KB · Zobrazení: 403
Upraveno moderátorem:
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom