Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Odvodňovací strouhy neoznačené jako podélná vodní překážka

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Rád bych se ujistil s včerejší situací na Karlštejně, viz obr níže.

V místních pravidlech je jako nepohyblivá závada definována i "odvodňovací strouhy neoznačené jako podélná vodní překážka". Na hřišti pak byl situace, kdy takováto strouha vedla skorem až k autu a někde byl výmol mimo.

Dotazy:

ad 1) viz obr, situace 1 - míček končí ve výmolu strouhy mimo značenou vodní překážku. Domnívám se, že tu se uplatní místní pravidlo... kde budu ale správně dropovat, u okraje strouhy (na straně k šipce, dál od jamky), nebo od okraje vody? Nebo?
ad 2) viz obr situace 2 - míček skončí mimo vodní překážku, takže dle místních pravidel, strouha - nepohyblivá závada, beztrestný drop. Nicméně, tato plocha byla cca jeden metr a přijde mi to divné, že je to značené... očekával bych, že vodní překážka povede až k autu. Jak by se to v takovétmo případě mělo značit, aby to bylo jednoznačné, že vodní překážka končí až těsně před autem - (situace buď vodní překážka nebo aut) nic mezitím.... nebo je to takto právě proto úmyslně?

A související dotaz: kolík označující vodní překážku mohu vyndat, pokud překáží a pak ho vrátit na stejné místo, kde jsem ho našel. Nicméně asi nelze zabránit tomu, aby se tam neudělal výmol při průtrži mračen a kolík skončil v daném výmolu, přičemž před deštěm byl umístěn mimo. Co s tím se dá dělat a kdo? Co mám jako hráč, který skončí u neumístěného kolíku, nebo naprosto očividně pohozenému/zapíchnutému úplně nesmyslně - jinde, dělat?


strouha.jpg
 
No, sice mi není všechno jasné, ale pokusím se o nějakou analýzu.

To místní pravidlo zní opravdu takhle? Podélná vodí překážka? Jakou barvu měli koliky? Na hřišti mají jen červené vody (tzn. podélné) nebo i žluté vody? Hřiště neznám, tak se ptám.

Dotazy:
1) Řekl bych, že na úlevu dle místního pravidla nárok nemáš. Tato strouha je označená jako voda (dle nákresu by z logiky věci měly kolíky být žluté). To že je asi trochu blbě označená, je věc druhá (málo kolíků nebo v blbém místě)... Kde dropnout - při tomto značení žádné beztrestné dropování nebude - hraj jak leží a nebo prohlásit za nehratelný atd...

2) To stejné jako předchozí odpověď - řekl bych, že je to blbě označené a "vodní" kolíky by měli být dotažené až k autu. Hrál bych jak leží, bez nároku na beztrestnou úlevu.

Dodatkový dotaz:
- když hraješ pro srandu - neřeš to a hrej jak se ti chce
- když hraješ na rány/stb - zavolej rozhodčího, případně hrej druhý míč dle 3-3 a pak nech rozhodčího rozhodnout
- když hraješ jamkovku - musíte situaci na místě vyřešit se soupeřem - určitě se nějaké řešení vždy najde

Obecně je na spoustě hřišť špatné stálé místní značení a v kombinaci se specifickými místními pravidly dochází k situacím, které prostě nemají řešení nebo vedou ke sporům, či dvojím výkladům atd. a prostě na ně neexistuje jednoznačná odpověď. Já to vidím v této situaci tak, že celá ta strouha je voda (správně žlutá) a jen je blbě (resp. ne zcela přesně) označená. Místní pravidlo mi v zaslaném znění nedává smysl, ale třeba nějaký hlubší záměr skrývá...
 
Místní pravidla Karlštejn, viz http://www.karlstejn-golf.cz/hriste/mistni-pravidla

2. Nepohyblivými závadami je cokoli uměle vytvořeného včetně umělých povrchů a okrajů silnic a cest: např. stavební součásti zavlažovacího odvodňovacího systému (víka postřikovačů, armaturní jímky, ochranné trubky el. vedení, jímky pro odvodnění, pražce lemující rybník a pískové pasti, odvodňovací strouhy neoznačené jako podélná vodní překážka. Odpadkové koše, lavičky, informační a reklamní systémy a jejich součásti, ploty, součásti elektrického a telekomunikačního zařízení. Čističe míčků, všechny cesty s umělým povrchem i štěrkovým a přiléhající kamenné a betonové příkopy. Stromy s opěrnými kůly nebo chráněné pletivem. Dřevěný přístřešek mezi jamkou 4 a 5. V těchto případech může hráč beztrestně zvednout a spustit míč v souladu s postupem předepsaným Pravidlem 24/2b (nepohyblivá závada).

Jj, doopravdy ty kolíky byly červené... @mkopcak mě kdyžtak doplní, ale dle mého jsem barvy viděl ještě dobře. A situace s výmoly mimo červené kolíky se tam vyskytovala. Takže to chápu tak, že kdyby tahle strouha, byť blbě nebyla označena kolíkama, tak jsem na tom ve výsledku lépe, ale protože je označena, tak mám vlastně smůlu i v místě, kde už označena není? Ad pozice dva 2. Jestli se nepletu, tak to byla jamka 12 (http://www.karlstejn-golf.cz/12.-jamka - ale na obrázku to stejně vidět není, ale ta voda tam je)... snad si to pamatuji správně.
 
Upraveno:
Ano, hold kvůli špatně označenému hřišti muže dojít k nespravedlnosti... Ono k ní může dojít i při dobře označeném :rolleyes:... Každopádně jak jsem psal, jediné řešení je o tom informovat místní a pak se uvidí, jak zareagují - buďto to nějak napraví nebo se na to vyprdnou...

Obecně platí - tam kde teče voda = mělo by být označeno jako vodní překážka (neřešme teď barvu kolíků, hold někdy je ta červená vhodnější, kvůli místním specifikům atd...)
Obecně platí - nemít na hřišti dvě stejné věci/situace označené různě. Tzn. na jedné jamce je strouha voda a na druhé je to nepohyblivá závada/půda v opravě. To je obecně špatný přístup, který vede jen ke zmatení a blbým situacím.
Zásadní věc - co tím opravdu chtěl "básník" (tzn. ten kdo ty místní pravidla psal) říci, myšleno tím "odvodňovací strouhy neoznačené jako podélná vodní překážka". Je dost možné, že se jedná o nějaký charakteristický typ strouhy, která je jasně definovatelná a vypadá jinak než všechny ostatní atd (např. vždycky lemuje cesty, je vybetonovaná, vyložená trubkou, vysypaná kamením, 99% roku je suchá a opravdu má spíš charakter závady, co já vím...) Tzn. pak se dá říct ano je to v pořádku, když jsou jasně definované a odlišitelné.

Já se tam s takovou asi budu muset jet podívat ;) ...
 
Ano, hold kvůli špatně označenému hřišti muže dojít k nespravedlnosti... Ono k ní může dojít i při dobře označeném :rolleyes:... Každopádně jak jsem psal, jediné řešení je o tom informovat místní a pak se uvidí, jak zareagují - buďto to nějak napraví nebo se na to vyprdnou...

Obecně platí - tam kde teče voda = mělo by být označeno jako vodní překážka (neřešme teď barvu kolíků, hold někdy je ta červená vhodnější, kvůli místním specifikům atd...)
Obecně platí - nemít na hřišti dvě stejné věci/situace označené různě. Tzn. na jedné jamce je strouha voda a na druhé je to nepohyblivá závada/půda v opravě. To je obecně špatný přístup, který vede jen ke zmatení a blbým situacím.
Zásadní věc - co tím opravdu chtěl "básník" (tzn. ten kdo ty místní pravidla psal) říci, myšleno tím "odvodňovací strouhy neoznačené jako podélná vodní překážka". Je dost možné, že se jedná o nějaký charakteristický typ strouhy, která je jasně definovatelná a vypadá jinak než všechny ostatní atd (např. vždycky lemuje cesty, je vybetonovaná, vyložená trubkou, vysypaná kamením, 99% roku je suchá a opravdu má spíš charakter závady, co já vím...) Tzn. pak se dá říct ano je to v pořádku, když jsou jasně definované a odlišitelné.

Já se tam s takovou asi budu muset jet podívat ;) ...

Přiznám se, že vlivem vedra a soustředěním se na přežití jsem to nijak extra nesledoval. Ale v několika místech mne překvapila ledabilost značení (u TOP resortu bych to nečekal), která přesně jak ty i @requo píšete, povede k různým výkladům v různých situacích. Básník měl zjevně na mysli betonové odvodňovací kanálky podél cestiček, bohužel tato formulace se dle mého může vztahovat na jakoukoli strouhu na hřišti, kudy při troše dobré vůle může 1x za 10 let téct voda.
 
Básník měl zjevně na mysli betonové odvodňovací kanálky podél cestiček
Něco takového jsem čekal...
bohužel tato formulace se dle mého může vztahovat na jakoukoli strouhu na hřišti
Přesně tak...

Jen doufám chlapi, že jste nehráli o prachy a nějaká takováto strouha neměla zásadní vliv a výsledek vašeho souboje :D...
 
Jen doufám chlapi, že jste nehráli o prachy a nějaká takováto strouha neměla zásadní vliv a výsledek vašeho souboje :D

My hráli o čest a slávu. Oba jsme prohráli:)))
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom