Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Odpaliště podle nálady?

Hráli byste na hřištích raději podle nálady než než podle daných barev odpališť a HCP?

  • ANO - vadí mi dělení na dámská a pánská odpaliště

    Hlasy: 0 0,0%
  • Jiné... (upřesním v textu)

    Hlasy: 0 0,0%

  • Hlasovalo
    21

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
V rámci přenormování Hořehled zmíněné v jiném vlákně jsem dohledával informace o odpalištích, a připomněl jsem si dřívější aktivitu, která hýbala golfovým světem (a stále mírně probublává) pod spojením Tee it forward. Hezky to shrnul p. Drahoňovský v článku na golfee v roce 2013: Tee it forwad - zmořte mýty a hrajte podle nálady.

Z článku (prosím přečíst celý) vytrhuji z kontextu vybírám:

---
Golf je pro většinu amatérských golfistů především zábava a promotéři sami na startu radí „Hrajeme podle stablefordových bodů, pokud nebudete desátou ranou na greenu, jamku škrtněte a jděte dál,“ O tom přece stableford je, a proto byl také vymyšlen. Pro urychlení hry na hřišti. Ale kdo by chtěl jamku škrtat a nedohrát až do konce, tedy až do toho momentu, kdy míček do jamky opravdu spadne?
---


a jako výkop kopíruji tehdejší tamnější anketu. Jak to vidíte vy?
 
Nikdy mne nenapadlo dávat si míč jinam než na žlutá odpaliště, především asi proto, že nemám problém s délkou ran. Zatím žádné hřiště ve mě nevzbuzovalo ten pocit, že je na mne příliš dlouhé, že se nedostanu tam, kam potřebuju, abych si hru užil. Je samozřejmě něco zcela jiného, že to místo pak netrefím a hru si stejně neužiju.

Každý začátečník u nás v Hoře hraje z červených (od letoška možná nejprve půjdeme na nová zelená) a všem doporučuju, aby v rámci své rekreační hry na nich nějaký čas zůstali, protože jim to hru ulehčí. Já sám, když hraju s nimi tréninková kola, hraju rovněž z červených a je to velmi příjemné a mohu mířit na místa, kam se jinak nedostanu.

Přesto mě to nijak nemotivuje k tomu, abych si hru cíleně zkracoval. O jejím cíleném prodlužování neuvažuju, moje herní výkonnost na to určitě nestačí.
 
Já to z červených nikdy nezkusil. Hlavně ze začátku jsem občas chtěl, ale neudělal to.
Občas jsem i slyšel komentáře od zkušených golfistů, že to je pro jen pro holky a to dost pphrdavym tónem.
 
"dětská" znormovaná odpaliště schvaluji a vítám. Je to jasný přínos pro každého začátečníka (vč. dětí). Učí se totiž hned od začátku hrát na PAR jamky, což je důležité zejména pro psychologii. Vím ze své zkušenosti, že i děti chtějí hrát na PAR jamky a jsou zklamaní (a někdy i otrávení), když jim to nejde. Pak přijdou na PAR5 z červených a stejně nemají délku na to, dostat se na grýn v regulaci. Takže už na odpališti jsou otrávení kolik, že to zase zahrajou ran.
Takže "dětská" odpaliště ano - jen aby přibývalo hřišť, kde budou.
 
Casto se setkavam s tim, ze chlapy maji jit ze zlutych, pak se obcas zbytecne trapi, v cizine je caste, ze starsi panove jdou na cervena odpaliste, protoze jsou pokorni a vedi, ze si to vic uziji a nebudou tolik zdrzovat hru mnoha ranami.
Osobne volim odpaliste podle delky hriste a pocasi, pokud fouka velky vitr, nezenu se na odpaliste nad 6200-6300m, pokud je prijatelne pocasi a ,,noramlni'' hriste, chodim na odpaliste o delce 6300-6600m a neresim, jestli jsou cerna nebo ruzova.
Krasny format odpalist jsem videl na Yas Links v Abu Dhabi, kde byla odpaliste znacena prvnima dvema cislicema celkove delky hriste (pr. odpaliste o delce 7037yds byla oznacena 70) a pred prvnim odpalistem byla cedule, z jakych odpalist byste meli hrat a tady prisla dalsi zmena, nebylo to podle hcp, ale podle delky drivu, prislo mi to chytre a neobvykle :)
Snímek obrazovky 2019-03-29 v 22.35.12.png
 
Casto se setkavam s tim, ze chlapy maji jit ze zlutych, pak se obcas zbytecne trapi, v cizine je caste, ze starsi panove jdou na cervena odpaliste, protoze jsou pokorni a vedi, ze si to vic uziji a nebudou tolik zdrzovat hru mnoha ranami.
Osobne volim odpaliste podle delky hriste a pocasi, pokud fouka velky vitr, nezenu se na odpaliste nad 6200-6300m, pokud je prijatelne pocasi a ,,noramlni'' hriste, chodim na odpaliste o delce 6300-6600m a neresim, jestli jsou cerna nebo ruzova.
Krasny format odpalist jsem videl na Yas Links v Abu Dhabi, kde byla odpaliste znacena prvnima dvema cislicema celkove delky hriste (pr. odpaliste o delce 7037yds byla oznacena 70) a pred prvnim odpalistem byla cedule, z jakych odpalist byste meli hrat a tady prisla dalsi zmena, nebylo to podle hcp, ale podle delky drivu, prislo mi to chytre a neobvykle :)
Zobrazit přílohu 7022
Se stejným systémem označení odpališť jsem se setkal na West Cliffs v Portugalsku
 
@JanKostalCZE
Hm, chlapy z červených jsem viděl jen jednou, dvojice němců na Hazlove. A byli v pohodě.
Zato dost často vidím dva tři frajery v Beřovicích z bílejch. Všichni HCP kolem 15, hra na HCP25 (hráli stejně blbě jako já s mejma 22) a hřiště je jejich. Jdou přece borci z bílejch, tak všichni pěkně čekejte než ty sněhuláky dohrajem.
Stýská se mi po Skotsku, kde fungují marsalove. Stačilo mít před sebou 300m místa a měli jsme maršála za krkem. A bylo fuk, že jsme šli půl hodiny pod limitem [emoji3]
 
@JanKostalCZE
Hm, chlapy z červených jsem viděl jen jednou, dvojice němců na Hazlove. A byli v pohodě.
Zato dost často vidím dva tři frajery v Beřovicích z bílejch. Všichni HCP kolem 15, hra na HCP25 (hráli stejně blbě jako já s mejma 22) a hřiště je jejich. Jdou přece borci z bílejch, tak všichni pěkně čekejte než ty sněhuláky dohrajem.
Stýská se mi po Skotsku, kde fungují marsalove. Stačilo mít před sebou 300m místa a měli jsme maršála za krkem. A bylo fuk, že jsme šli půl hodiny pod limitem [emoji3]
V Beřovicích mají bílá odpaliště doporučená od HCP 16, možná proto z nich hráli.
Já osobně hraju podle nálady, klidně z červených nebo modrých. Když se chceme vyhecovat a je prázdné hřiště, jdeme klidně i s mojí drahou ženou z bílých, pak je to pro ní trochu za trest.
Je to jen o tom, nenechat se ovlivnit okolím. Oni často chlapi mají zbytečně velké ego. Ale když hraju jen z červených, najednou je to hřiště úplně jiné než z bílých. Spousta překážek je neskutečně blízko a dají se přestřelit. A tak proběhneme hřiště klidně za něco přes dvě hodinky ve dvou, nebo za tři hodinky ve třech. A na pohodu, nic nemusíme rvát naplno a trénujeme střední až delší železa. Drajvr a dřevo v podstatě zahálí.
 
V Beřovicích mají bílá odpaliště doporučená od HCP 16, možná proto z nich hráli.
Já osobně hraju podle nálady, klidně z červených nebo modrých. Když se chceme vyhecovat a je prázdné hřiště, jdeme klidně i s mojí drahou ženou z bílých, pak je to pro ní trochu za trest.
Je to jen o tom, nenechat se ovlivnit okolím. Oni často chlapi mají zbytečně velké ego. Ale když hraju jen z červených, najednou je to hřiště úplně jiné než z bílých. Spousta překážek je neskutečně blízko a dají se přestřelit. A tak proběhneme hřiště klidně za něco přes dvě hodinky ve dvou, nebo za tři hodinky ve třech. A na pohodu, nic nemusíme rvát naplno a trénujeme střední až delší železa. Drajvr a dřevo v podstatě zahálí.
To já vím, ale byl to hezkej příklad, kdy by změna odpališť pomohla jak jim, tam všem za nima..
 
Tak v České Lípě se teď hraje z modrých. Hromadně. Jen na osmičce z bílých :). Hromadně.
 
Líbí se mi pojetí - odpaliště dle nálady (výkonnosti, chuti), uvítal bych na mnohých hřištích, kdyby byla i kratší odpaliště - prostě ne každý hraje dlouhé rány. Nevidím nic špatného na tom, když kdokoli jde s červených, modrých... proč by ne?

Několikrát jsem hrál s @kristyna, ale i sám pak už hřiště z červených a moc mě to bavilo. Dovolilo mi to zakusit úplně jiné dopadové zóny, pár bunkerů se snáze přestřelí a prostě... bavilo mě to a nenutilo tak hnát za vzdáleností, kterou prostě takovou nemám, protože si s dlouhými holemi příliš nerozumím (jasně, dá se to naučit, ale teď se mi nechce :). Takže za mě... každému odpaliště dle jeho gusta, chuti, nálady a počasí. Prostě, jak zrovna chce. :)
 
Jelikož hraju 95% her v Beřovicích, tak sem hrál už ze všech barev co tam jsou, je to občas příjemná změna a dobrý trénink. Ani ty černá odpaliště nejsou takový problém kromě pár vybraných jamek.
 
Ta anketa na me moc nesedi... neni to dle nalady, ale ciste dle aktualni vybavy a schopnosti.
Jsem kratas, takze na nekterych jamkach proste jdu na damske... casto jsem to takto resil v zahranici, kdy jsem nemel driver a defakto zadnou hul 150m+. Obcas takto resim nejakou silenost, kde se nepriklad predpoklada drive kolem 200m, coz je u me silne nadprumerny vykon.

Jinak dat si hriste z cervenych je nekdy docela prima... cele se totiz uplne promeni a vsechny prekazky zacnou fungovat zcela jinak. I to, ze koncite do greenu jinou holi je super. Za me tedy doporucuji i v pripade, ze mate dokonale prochozene domovske hriste ze zlutych... zkuste cervene a bude to uplne nove hriste. :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom