Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Obsluha praporkové tyče

macdav

Guru fóra
Jméno
David
Přijmení
Machač
Klub
Black Bridge, ČGK
HI (HCP)
16,6
Zajímalo by mě, zda je nějaké pravidlo pro obsluhu praporkové tyče na greenu. Jestli by se jí měl ujmout/vyjmout ten, kdo je nejblíže jamce, nebo nejdále.
A pak taky proč, když někdo zahraje třeba chip do jamky, a jde si pro míček, nevyndá tyč a bere si míček nepohodlně z jamky s tyčí zaraženou v jamce a až pak ji vyndá. Je toto někde regulováno? Díky
 
Poznámka 1 u Pravidla 17.1 říká kdy je kdo považován za obsluhu. Je pravda, že jsem nikde nenašel proč nesmím vyndat praporkovou tyč když mi v jamce skončil míč. Proč nejdříve míč. Sám to tak mám zažité a jediné co mě k tomu vlastně vede je možnost poškození jamky v případě, že se míček a tyč o sebe zaseknou a můžeš tak vytáhnout samotnou vložku.
 
Zajímalo by mě, zda je nějaké pravidlo pro obsluhu praporkové tyče na greenu. Jestli by se jí měl ujmout/vyjmout ten, kdo je nejblíže jamce, nebo nejdále.
A pak taky proč, když někdo zahraje třeba chip do jamky, a jde si pro míček, nevyndá tyč a bere si míček nepohodlně z jamky s tyčí zaraženou v jamce a až pak ji vyndá. Je toto někde regulováno? Díky

Tak je potřeba rozlišovat psaná pravidla (podrobně např. zde) a nepsaná. V nepsaných by mohlo být např.:

- tyč při obsluze vyndáme z ukotvení v jamce a necháme ji volně v jamce (abychom nevytrhli celou vložku při prudkém vyndavání)
- vlajku na zem pokládáme a to ideálně mimo green
- vlajku při obsluze držíme za praporek
- když vlajku vyndáme a přesto držíme, tak praporkem dolů
- vlajku obsluhuje ten, kdo hraje poslední (tzn. ten, kdo je nejblíže)

Nikde jsem nezaznamenal pravidlo o chip-inu, které popisuješ. Vychází to z pravděpodobně z logiky, kterou píše @doktordee - aby se jamka nebo vlajka nepoškodily.
 
Upraveno:
Díky za odpovědi. Já to taky v psaných pravidlech nikde nenašel, ale právě, že můžou být nějaké nepsané, tak jsem to vznesl. Abych nebyl za nezdvořáka :)
 
Tak je potřeba rozlišovat psaná pravidla (podrobně např. zde) a nepsaná. V nepsaných by mohlo být např.:

- tyč při obsluze vyndáme z ukotvení v jamce a necháme ji volně v jamce (abychom nevytrhli celou vložku při prudkém vyndavání)
- vlajku na zem pokládáme a to ideálně mimo green
- vlajku při obsluze držíme za praporek
- když vlajku vyndáme a přesto držíme, tak praporkem dolů
- vlajku obsluhuje ten, kdo hraje poslední

Nikde jsem nezaznamenal pravidlo o chip-inu, které popisuješ. Vychází to z pravděpodobně z logiky, kterou píše @doktordee - aby se jamka nebo vlajka nepoškodily.
Hm, tak já mám zafixováno, že vlajku před patováním vyndá z jamky ten, kdo je nejblíž a do jamky ji vrací ten kdo patoval předposlední.
 
Upraveno:
Hm, tak já mám zafixováno, že jamku před patováním vyndá z jamky ten, kdo je nejblíž a do jamky ji vrací ten kdo patoval předposlední.

Samozřejmě to říkáš naprosto správně, já jsem kopyto:). Opravuji a děkuji.
Edit - vždyť to mám dobře:). Ten kdo hraje poslední, tzn. ten co je nejblíže.
 
Samozřejmě to říkáš naprosto správně, já jsem kopyto:). Opravuji a děkuji.
Edit - vždyť to mám dobře:). Ten kdo hraje poslední, tzn. ten co je nejblíže.
Já nevím, ale předposlední odehraje, dojde k vlajce, poslední odehraje, vezme si míč, mezitím předposlední popadne vlajku a dojde s ní k jamce. To, podle mého názoru, zdržuje nejmíň.
 
Já nevím, ale předposlední odehraje, dojde k vlajce, poslední odehraje, vezme si míč, mezitím předposlední popadne vlajku a dojde s ní k jamce. To, podle mého názoru, zdržuje nejmíň.

mkopcak - zřejmě myslí situaci, kdy ostatní hráči jež jsou grýnu potřebují ukázat, kde je jamka. Nad ní pak stojí, drží vlajku a ukazuje hráč, který hraje poslední ( je nejblíže jamky ). Pokud je tyč je již vyndaná a leží na (vedle)grýnu bez obsluhy, pak ji skutečně do jamky obvykle vrací předposlední.
 
Upraveno:
Já nevím, ale předposlední odehraje, dojde k vlajce, poslední odehraje, vezme si míč, mezitím předposlední popadne vlajku a dojde s ní k jamce. To, podle mého názoru, zdržuje nejmíň.

Na začátku puttování obsluhuje ten, kdo bude hrát poslední, tzn. ten co je nejblíže jamce.
Vlajku vrací v podstatě kdokoli, jen ne ten poslední.
 
mkopcak - zřejmě myslí situaci, kdy ostatní hráči jež jsou grýnu potřebují ukázat, kde je jamka. Nad ní pak stojí, drží vlajku a ukazuje hráč, který hraje poslední ( je nejblíže jamky ). Pokud je tyč je již vyndaná a leží na (vedle)grýnu bez obsluhy, pak ji skutečně do jamky obvykle vrací předposlední.
já to vnímám jako dvě situace, vyjadřovala jsem se k té druhé, omlouvám se, že to nebylo pro někoho k poznání
 
Já nevím, ale předposlední odehraje, dojde k vlajce, poslední odehraje, vezme si míč, mezitím předposlední popadne vlajku a dojde s ní k jamce. To, podle mého názoru, zdržuje nejmíň.
Doporučuji, aby zandaval vlajku ten, co do hraje první ve flajtu
 
Doporučuji, aby zandaval vlajku ten, co do hraje první ve flajtu
ten co první dohrál do jamky?
 
Jasně, na začátku obsluhuje ten, co bude hrát poslední (nejblíže jamce) a pak mi přijde obecně nejlepší varianta, že kdo první dopatuje, dostane balonek do jamky, převezme obsluhu jamky a vrátil ji tam zpět, až dopatuje poslední. Je to podle mě i takové týmovější, než jít pryč ke svému vozíku po dohrání a nechat tam trápit ty chudáky, co se nemůžou trefit. :)

Ja bych takhle třeba byl na greenu pořád sám. :)
 
Upraveno:
kdo první dopatuje, dostane balonek do jamky, převezme obsluhu jamky a vrátil ji tam zpět
Takhle si myslím se to dělává nejčastěji. I já to tak dělám. Když dopatuji první, okamžitě se sápu po vlajce.
 
Jo jo, moc chytrý mobil
:Dto znám moc dobře. teď jsem naštěstí na PC, tak se nemusím tak děsit co jsem to poslala do světa
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom