Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Nová golfová iniciativa

mkopcak

Guru fóra
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
8,0
Manažeři, prezidenti a další funkcionáři se přes zimu tradičně nudí a vymýšlí skopičiny. Jedna z nich má však potenciál se uchytit, protože vznikla z relativně nezávislé iniciativy Jirky Novosada uspořádat golfové forum. Vše tu v podstatě už tisíckrát bylo, ale jak @requo s oblibou říká, vše má své místo a čas. A tak se možná tentokrát podařilo zasadit semínko lépe a hlouběji, a budeme-li ostražitě zalévat a správně hojit, třeba z toho vyroste něco lepšího než plevel.

Základní myšlenkou je snaha o změnu povědomí a obrazu golfu u negolfové veřejnosti. A přestože se o to "všichni" snaží vlastně hrozně dlouho, tak tentokrát je to malinko jinak - iniciativa poprvé vychází ze samého dna pyramidy, od golfových hřišť a klubů. Nikoliv od nadřízených orgánů. Aktuálně dáváme dohromady zdroje a cesty, kterými se můžeme vydat a mne napadlo sáhnout po dalším zdroji, který má poměrně velkou sílu a přitom je uplně zadarmo - po vás, návštěvnících 19. jamky! Je vás tu milion (no možná o chlup míň), různého vzdělání, vyznání, barvy kůže a schopnosti artikulace. Pojďte využít své jedinečné možnosti být hybatelem (nebo aspoň podložkou pod šroubek v celém soukolí) aktuálního golfového dění.

A zajímala by mne diskuze na 2 témata:

1. Jaká je podle vás ta nejlepší cesta, jak přesvědčit negolfistu, aby si golf zkusil? A jak nejlépe této cesty dosáhnout?
2. Co aktuálně vy (a každý aktivní golfista v ČR) můžete a chcete pro rozvoj golfu udělat? A jak nejlépe docílit toho, aby to skutečně každý chtěl udělat?
 
Ty jsi dobrej kus, ackoliv mi Horehledy stale v zapisu chybi, mas muj velky respekt!, ale vsechny veci spojene s panem Novosadem necham bez komentare.

Az se jednou uvidime, odpovim Ti na 2 jakekoliv otazky :)
 
Ty jsi dobrej kus, ackoliv mi Horehledy stale v zapisu chybi, mas muj velky respekt!, ale vsechny veci spojene s panem Novosadem necham bez komentare.

Az se jednou uvidime, odpovim Ti na 2 jakekoliv otazky :)

Až se jednou uvidíme, tak já můžu bejt slintající idiot, protože jsem si v mezidobí urazil půlku hlavy svojí blbě slepenou Cobrou. Další miliarda lidí by ti řekla, že do čehokoli spojeného s Kopčákem se odmítají i vysmrkat, ale to golfu moc nepomůže. Tak nebuď baba a odpovídej...
 
... já můžu bejt slintající idiot, protože jsem si v mezidobí urazil půlku hlavy svojí blbě slepenou Cobrou. ...
Nevymlouvej se na Cobru, takhle postižený jsi už dlouho 🤭😂
 
Jeste nez odpovim na otazky, tak by me zajimala jedna vec. Rozumim tomu, ze ve svech sportech i jinych oblastech se vsichni snazi o rozsirovani clenske zakladny, poctu zakazniku,... to ale nejde donekonecna. Proc to chce golf? Je nas tady “golfistu” nebo spis golf hrajicich tak malo oproti jinym zemim? Jak velky je tady vubec potencial v poctu novych hracu?

Ad 1) za me rozhodne pres deti, mladez. Porad budou lidi jako napr. ja, kteri zacnou s golfem po 30, ale ja bych na to sel pres vychovu.
Ad 2) ja jsem ve svem okoli ze 4 neaktivnich hracu udelal pravidelne hrajici. A nejvic mozna prispivam tim, hristim pravidelne odevzdavam cast sve mzdy
 
to ale nejde donekonecna. Proc to chce golf? Je nas tady “golfistu” nebo spis golf hrajicich tak malo oproti jinym zemim? Jak velky je tady vubec potencial v poctu novych hracu?
Trochu úvod - já vnímám golf jako jakýsi potenciální středobod, těžiště aktivit v životě průměrného člověka. Je to sport (ne moc akční, ale je to pohyb), je to venku, je to v přírodě, je to povídání (socializace), lze týmově i sólo, je to relax i souboj, je zde důraz na férovost a gentlemanství. Řada jiných sportovních i jiných aktivit má od určité části výše zmíněného mnohem víc, ale málokterá disponuje tak vyváženým a zajímavým mixem. Proto si myslím, že je golf a to především v ČR nedoceněn, přestože nabízí mnoho.

Rádi se srovnáváme a mohu dát srovnání se Švédskem - populací je s námi srovnatelné, 9,5 mil. Mají 450 golfových hřišť a cca 0,5 mil golfistů. Rakousko má 9 mil obyvatel, 160 hřišť a 110 000 golfistů,... Asociace majitelů se kdysi oháněla statistikou, ze které vycházelo, že tuším každý 10. Čech má touhu si golf zkusit.

Takže potenciál tu určitě je...
 
Rádi se srovnáváme a mohu dát srovnání se Švédskem - populací je s námi srovnatelné, 9,5 mil. Mají 450 golfových hřišť a cca 0,5 mil golfistů.

Ještě doplním, že Švédové dokázali za letošní rok "získat" 95.000 nových golfistů. My 4.000...
 
poprvé vychází ze samého dna pyramidy, od golfových hřišť a klubů

Moc pěkné téma, ale dovolím si nesouhlasit hned s touto tezí. Dno pyramidy nejsou golfová hřiště, ale my hráči. Proč to vypichuji? Protože každé patro pyramidy má jinou motivaci a jiné potřeby. Ano, vzájemně se pro golf potřebujeme, my hráči musíme mít kde hrát (zatím to nejde ještě úplně všude na jakémkoli povrchu), ale když to nepůjde... holt blbý, půjdeme jinam, přinejhorším začneme chodit po horách, jezdit na kole atp. Odepíšeme nějaké hole, členství a tak. Hřiště a kluby (alespoň ty běžně provozované) to bude bolet mnohem více, když bude méně hráčů.

No a tím se volně dostávám k tvým dvěma otázkám:

1. Jaká je podle vás ta nejlepší cesta, jak přesvědčit negolfistu, aby si golf zkusil? A jak nejlépe této cesty dosáhnout?

Starat se o současné golfisty, aby z toho, co golf jako celek slibuje, nebyla Potěmkinova vesnice. Nalákat někoho, aby produkt koupil, je myslím jednodušší v porovnání s tím, aby zůstal věrným zákazníkem. Někdy to jde skoro samo, někdy obtížně. Proč bych měl chtít, aby bylo více golfistů v současném prostředí? Co mě (a tady je místo pro mnou poupravenou tezi o dnu pyramidy) to přinese? Plnější hřiště? Dražší nebo levnější fee? Více spoluhráčů, kteří neznají nějaké principy pohybu na hřišti? Nebo to bude znamenat větší počet hřišť - to v nějakém střednědobém horizontu asi ne (přeci jen hřiště není fitko, které se dá udělat skoro v každém sklepě). Takže tím zbývá ty první možnosti - a to mi nezní úplně lákavě. Pokud se budu soustředit na to, aby i ti současní golfisti všech úrovní, i méně častí hráči jezdili na golf rádi, a cítili se na každém hřišti dobře, pohodlně a že tam "patří", tak pak dlouhodobě bude fungovat šeptanda a přivedou s sebou časem i své přátele, rodinu. Jak toho dosáhout? No, to je těžký - komunikovat, naslouchat, vytrvat (léta), experimentovat, nesedět na mnoha židlích zároveň, neustále hledat cesty, nehledat přednostně chyby v "chybujících zákaznících", nedělat z nich blbce, co si měli něco sami zjistit a vědět, tedy hlavně nezapomínat na to "co mám" myšleno jaké aktuálně mám zákazníky a věnovat jim minimálně stejnou péči a laskavou tvář, jako těm novým, co lákám do své golfové "pasti". Je to hrozně těžké, zvlášť někdy a dlouhodobě. Na mnoha místech, kde jsem byl, jsem bohužel tento pocit neměl (bohužel někdy ani při první návštěvě). Možná je to tím, ale že jako ostýchavý začátečník má člověk růžové brýle a mnoha věcí si nevšimne. Proč toto považuji za důležité? Protože mně jako hobby hráče zajímá to nejbližší nadřazené patro pyramidy - klub/hřiště. To co je výš, je sice zajímavé taky, ale v mém životě je to až kabát oproti nátělníku.

A co se týče horizontální komunikace ve svém patře pyramidy: nebát se sdílet své know how, ono je to docela v pohodě, od myšlenky k realizaci a udržení téhož je dost dlouhá cesta. Na druhou stranu, může se klidně stát, že ho někdo rozvine díky svým schopnostem do netušených kvalit - no, blbej život. Ale z toho zase může být pěkná zpětná vazba i pro mě: Ta konkurence je svinstvo, oni mi to ukradli....!!! (když/až to bude fungovat, ukradnou to dříve nebo později stejně a udělají to pravděpodobně už mnohem lépe, takže no stress :).

Pro mě dává největší smysl věnovat péči současným golfistům - tím se ten zbytek dostaví sám a přirozeně. Potřebám jak sportovním, tak ale i těm méně častým návštěvníkům. Vytvářet produkty na míru např: ceny reflektující aktuální stav hřiště, nejenom roční členství, ale třeba i zvýhodněné permice na počet vstupů. Informovat dopředu a včas, pokud je nějaké omezení na hřišti všemi možnými kanály (např. aerifikace grýnů, předemnou pomalý turnaj, nebo jiná omezení a ne to zjistit až po příjezdu, případně v půlce hřiště). Pak mě napadá - nabízet cenově dostupné tréninkové lekce nejenom pro nováčky, ale třeba i pokročilé. Vytvářet svojí komunitu - která se uvidí ráda a nejenom na turnajích. A pak milion dalších více či méně obtížných nápadů.

No, a pokud jde o ten sportovní golf a dlouhodobé vize: jednoznačně přes mládež. Větší členská základna umožňuje větší šanci mít úspěšné sportovní vzory, které budou/mohou lákat dál. Pro tu hobby úroveň: důraz na pidi hřiště, dostupné tréninkové areály aká hospody a tak podobně (to jsme tu mnohokrát řešili, i proč to jde/nejde atp).

A druhá otázka:

2. Co aktuálně vy (a každý aktivní golfista v ČR) můžete a chcete pro rozvoj golfu udělat? A jak nejlépe docílit toho, aby to skutečně každý chtěl udělat?

Jako osoba aktivního golfisty - pro které je golf koníček? A víš že ani nevím? Viz odpověď k prvnímu bodu. Pravděpodobně za sebe dlouhodobě řeším potřebu cítit se v golfu dobře, tzn. mít kolem sebe přátele, a k tomu plus minus nějak slušně hrát. Ale myslím, že nepotřebuji k tomu svému koníčku nutně přibalovat nové hráče, kteří ke golfu zatím nepronikli - můj čas a volné kapacity jsou omezené. Mé patro pyramidy je jiné. Snažím se být všeobecně vstřícný, tam kde je zájem, vysvětlovat, bořit mýty a bariéry, mluvit o golfu ve svém okolí (pokud ho to zajímá) a když se mě zeptají, tak jim rád odpovědět, co nejlépe, jak umím, poradit s ohledem na jejich situaci. A držet jim palce, aby jim to vydrželo. :up:

A co konkrétně pro to mohu udělat? Snažit se, abych byl dobrý golfista. A v maximální možné míře šel co nejvíce to jde příkladem. Takže, minimálně si myslím, že každý můžeme začít u sebe tezemi geniálně sepsanými @jan v tomto textu tu na Jamce: "Jak být "dobrým" golfistou/golfistkou"

PS: Trochu jsem to své plkání tímto odkazem možná zazdil, ale co, pokud si to přečte alespoň jeden či dva další, co to ještě nečetli, bude na golfovém světě o kousíček zase lépe.
 
Upraveno:
Počet obyvatel je asi tak to jediné, s čím se s nimi můžeme měřit. Určitě v tom hraje roli jejich vysoká životní úroveň a sociální systém, takže např. senioři se tam mají velmi dobře a proto se možná více věnují i tomu golfu.
 
1. Ukecat ho, vzít ho na driving a na nějaké hřiště, kde jej pustí. Pak se modlit, aby mu vyšla aspoň jedna 100m rána, to bývá u mužů breaking point, neb ješitnost jim veli zkusit to znova.
2. Trpělivě vyvracet všechny fámy o cenách golfu a idiotech na golfu. To mi moc nejde (jestli já nejsem ten idiot).
 
Chtěl jsem odpovědět přesně ve stejném duchu jako Michal ale předběhnul mě, takže se jen přihlašuji k jeho komentáři a za sebe přidávám jen rádoby vtipné odpovědi na Martinovo otázky :

1. Ještě víc přitlačit na Andeje a jeho partu aby všechno zakázali a nechali povolený jen golf
2. Být usměvavý, optimistický a nesrat odpadkové koše. Když lidi uvidí, že jsou golfisti pohodáři, budou chtít být taky.
 
těžké otázky a ještě těžší odpovědi !

Hlavně nikomu nic nevnucovat, ale když už je o golfu řeč, tak pokorně vysvětlovat:
- golf je naprosto supr pohybová aktivita, ale časově náročná, i když nemusí být ...
- že golf lze dělat jako odpočinkovou aktivitu, ale že jde dělat i jako sport
- můžeš hrát sám nebo s někým, hrát proti hřišti, hrát proti někomu, dvojice hrát proti sobě, atd...
- člověk se pěkně projde v přírodě, unaví se, odpočine si
- člověk může mlátit holí do míče :)
- že jde golf dělat i nízkonákladově - srovnatelný s lyžováním, že jsou různé cenové úrovně hřišť, ne jenom kaskáda za 2000 Kč za hru
- že jsou tu mnohem dražší sporty než je golf
- že kouření je několikrát dražší než golf, průměrný golfista utratí ročně za golf řekněme 20-25 tisíc, průměrný kuřák asi 50-70 tisíc !!!

Dále je třeba zlepšit dostupnost golfu v ČR. Proti tomu jde v současnosti stávající politika státu. Opravte mě jestli se mýlím.
Dříve, když chtěl někdo vybudovat golfové hřiště, tak musel vyjmout ze zemědělského půdního fondu pouze grýny, odpaliště a možná bankry - poplatek státu za vynětí zemědělské půdy cca milion korun. Dnes je pohled na golfové hřiště jako na sportoviště jako celek, ze zemědělského půdního fondu se musejí vyjímat navíc i ferveje - tedy poplatek státu cca desítky milion korun. Proboha proč??? Toto asi ve Švédsku, Skotsku nebo Rakousku nemají - jinak by tam nebylo tolik hřišť.
 
Golfista kuřák, smrtící kombo na peněženku.
Já zatím přivedl ke kartě dva lidi, jeden bývalý fotbalista, xkrát zmasakrované koleno, tak hledal něco místo fotbalu a druhý kamarád z dětství ale ten už druhý rok z finančních důvodů nehraje.

Jednou sem vzal i kolegu z práce ale ten kromě kouření i chlastá, takže by prý golf už nezafinancoval :)
To je podle mě asi nejlepší způsob, vzít ty lidi na driving a ukázat jim to, případně když je k dispozici akademie.
 
Počet obyvatel je asi tak to jediné, s čím se s nimi můžeme měřit. Určitě v tom hraje roli jejich vysoká životní úroveň a sociální systém, takže např. senioři se tam mají velmi dobře a proto se možná více věnují i tomu golfu.

Souhlasím. Faktorů, které na to budou mít vliv bude určitě mnoho a řada z nich bude souviset s celospolečenským nastavením, mentalitou, politikou atd. Bohužel ne všechny dokážu ze své pozice ovlivnit. Proto hledám cesty, po kterých jít mohu a inspiraci tam, kde to funguje lépe.
 
1. Ukecat ho, vzít ho na driving a na nějaké hřiště, kde jej pustí. Pak se modlit, aby mu vyšla aspoň jedna 100m rána, to bývá u mužů breaking point, neb ješitnost jim veli zkusit to znova.

Co by pro tebe (i ostatní) bylo tou motivací, abys systematicky zkoušel své okolí do golfu vtáhnout? Bylo by to něco, co by ti tvé domovské hřiště/ klub mohlo nabídnout? Sleva na roční poplatek na příští rok? 10 fee na hřiště v okolí? Večeře zdarma pro rodinu?
 
- Teoreticky golfistů v ČR málo není, je jich přes 50000. Problém je spíše ten, že značná část hraje málo anebo vůbec. Pokud by "spící" golfisté začali reálně hrát, tak hřiště nebudou řešit problém jak sehnat nové golfisty, ale to, aby se na hřiště vešli.
- to, že by mělo být více golfistů si přejí, zcela logicky, hřiště-resorty, kterým přinášejí peníze. Samotní golfisté si to až tak nepřejí i když to neříkají veřejně. Pouhý nárůst počtu ( anonymních ) hráčů má pro golfistu přímý přínos jen v případě, že se mu díky tomu nezvedne ( roční ) fee. Jistě, je to cynický a egoistický pohled, nicméně jej považuji za pravdivější než ten ,který je prezentován oficiálně, tedy ten, že je nějaká obecná touha běžných golfistů po zvětšení základny. Mnohým se líbí, že hřiště nejsou přeplněna, ale i to, že golf má určitou auru toho, že ho nehraje každý.
- Nicméně téměř všichni mají obvykle v zájem, aby hráli jejich přátelé, či členové rodiny a tam většinou jsou schopni a ochotni se angažovat, často úspěšně.
Cestu v nárůstu členů vidím v motivaci stávajících hráčů, aby věnovali více úsilí k získání svých přátel. Když přivedou nového člena, aby měli pocit, že si toho někdo všiml, že si toho někdo váží. Dostanou např, volná fee apod. Získávání golfistů z okolí přátel/rodiny je asi nejlepší způsob a reálně funguje. Takové ty řeči o zlepšení image golfu považuji spíše jako zdůvodnění zcela neadresně proinvestovaných peněz. Jisté je to, že se image golfu za posledních 20 let nezlepšila, přestože všechny akce CGF začínaly touto frází...
 
Mnou nabízené odpovědi nejsou sezbírané v golfovém prostředí, ale časozběrné a z parkoviště golfových areálů.
1. největší problém vidím v tom, že nikde a to je čas vánočního šílenství v médiích nejsou vidět věci spojené s golfem, nepočítám speciální golfové časopisy a weby.
Potom to je to, že lidi ne nakupují golfové dárky jako běžně míče na různé sporty , taktéž raketové sporty a lyže nebo brusle to je přeci normální a obdařené ani jeden sport neumí, kdežto golf tak tam se kupují darky pouze pro už golfisty/ lidi hrající golf.
Řekněme si otevřeně , až se budou po domovech válet sportovní věci spojené s golfem jako věci pro jiné sporty( my máme doma snad všechny míče na jakýkoli sport), no a golf vyhrál a pokračuje v celé mé rodině, ostatní leží.
2. Největší vklad dávám lidem ať už golfistů nebo jen lidem hrající nebo si to jen přišli zkusit tím, že se k němu chováme normálně, poradím , pomohu a celkově mu zpříjemním tuto chvilku na golfovém hřišti aby se vrátil a nezůstalo to pouze u toho jednoho pokusu.
 
Min. v Beřovicích o další lidi nestojíme :) Už takhle musíme dělat rezervace 14 dní dopředu abychom měli ty nejžádanější časy.
To radši zdražit, což se letos děje, sice jen o 500 Kč ale je to zdražení.

Já Ti nevím Bohumile, představa, že třeba otci koupím k Vánocům set holí a on začne hrát se mi zdá dost nereálná. Stejně tak já, kdybych dostal třeba tenisovou raketu, tak mě také na kurt nedostane = oboje vyhozené peníze.
 
Kdyz bych bral paralelu k byznysu co delam, tak na zacatku vseho je znalost trhu a penetrace, ktere dosahuji. Jaky mam potencial atp. Velmi casto mame produkt, ktery proste lidi nechteji, tak ho treba upravime, odstranime nedostatky...
Golf je vec dost jasne definovana a v dnesni dobe bojuje s tisici dalsimi aktivitami, ktere vyzaduji mensi casovy fond a daji se provozovat rychleji (learning curve).

Mozna otazka zpet... co je zkratka cilem? Ma byt golfistu 200K? Nebo maji chodit casteji? Ma to byt soucast vyuky na ZS?
choice your battlefield.
 
1. český standart .... to první čuchnutí musí být zadarmo.. ;)
2. Já ti nevím, letos jsem vzal na driving a následně na pár jamek na hřiště tři lidi kteří zdaleka nemají hluboko do kapsy, jejich problém je tolik diskutovaný čas.. Hodina tenisu nebo něčeho podobného je (dle dosahu) na hodinu a půl až dvě.. I devítku na golfu nedáš dřív jak za tři hodiny, o osmnáctce nebo nedej bože turnaji ani nemluvím.. V dnešní splašené době chybí všem čas..

To @bohumil.koval Já bych pod stromeček nic golfového nechtěl, mám svoje specifické potřeby a nároky tak si to koupím sám než abych se trápil tím že to je na h...o a na to abych si přímo řekl co chci a pak dělal překvapeného..? Není mi pět..:)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom