Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Není grip jako grip II. - putter gripy a údržba a výměna gripů

Michal Prokop

Člen fóra
V minulém článku jsme popsali všechny důležité vlastnosti gripů na hole a rozčlenili jsme je do skupin. Vynechali jsme však jednu samostatnou a přitom důležitou skupinu putter gripů. A právě mezi ně nyní zavítáme. Zároveň dojde i na slíbené informace k servisu a údržbě gripů.

Putter gripy

S výběrem putter gripu je to stejné jak s výběrem celého putteru – jednoznačná metoda jak určit ten vhodný prostě neexistuje. Na trhu jsou jich možná stovky a víc než nějaké měření nebo doporučení hraje při výběru vkus a pocit hráče. Můžeme je však alespoň rozčlenit podle tvaru a velikostí a případně si zmínit výhody či nevýhody, které jsou s tím spojené.

Tvar putter gripu

Podle tvaru můžeme dnes rozdělit do těchto skupin:

Pistol grip
, jak již z názvu plyne, připomíná tvar (historické) pistole. Jeho profil se od začátku ke konci postupně rozšiřuje, u některých gripů pak i velmi výrazně, což může umocňovat i mírné prohnutí ve střední části. Poznávacím znakem je též vejčitý tvar konce gripu při pohledu z vrchu. Do této skupiny patří pak valná většina putter gripů na trhu.

34-93.jpg
Obrázek 1 - Grip z putteru Scotty Cameron je dobrým příkladem tvaru pistol

Paddle gripy
mají při pohledu z vrchu na konec gripu spíše kulatý tvar a nerozšiřují se nijak výrazně ke konci gripu. Celkově se profil jen mírně rozšiřuje od začátku ke konci gripu.

34-96.jpg
Obrázek 2 - Pistol vejčitého průřezu vpravo a paddle kulatého průřezu vpravo.

Nekónické gripy
mají po celé délce stejnou šířku profilu, nijak se tedy nerozšiřují od začátku ke konci. Mohou mít různý tvar průřezu – kulatý s plochou horní stranou, trojúhelníkový nebo čtvercový. Největším a nejznámějším výrobcem je firma SuperStroke, kde tyto typy gripů pokrývají velkou většinu portfolia společnosti (viz obr 5 a 6 ve fotogalerii).

34-97.png 34-98.jpg
Obrázek 3 a 4 - Nekonický grip SupeStroke velikosti 3.0 (průměr 1,3 palce) patří k nejpopulárnějšímna trhu. SuperStroke nabízí celou řadu dalších možností průřezů gripu.

2-thumb gripy obdélníkového širokého průřezu primárně umožňují držet grip s dlaněmi ve stejné rovině (výšce od země), tak že se palce u sebe dotýkají. Teorie tohoto držení říká, že se tak srovnají i ramena hráče do stejné výšky a je pak snazší a přesnější udržet rovinu při kyvadlovém pohybu puttování. Toto držení však není u 2-thumb gripů povinné a řadě hráčů vyhovují i pro různá jiná a individuální typy držení (viz obr 7 ve fotogalerii).

34-99.jpg
Obrázek 5 - 2Thumb grip a držení

Belly putter gripy jsou určené pro delší tzv. belly puttery nebo counter balance puttery, které hráči sahají až k břichu. Tyto gripy jsou delší, zpravidla 17 až 21 palců, aby šlo hůl uchopit na více místech a větší ploše.

Long putter gripy slouží pro nejdelší typy putterů, kde je grip rozdělen na dvě části. Pravidla pak říkají, že tento typ putter gripu musí mít jako jediný celokruhový průřez.

Ostatní gripy – ve světě putter gripů se každou chvíli objevuje nějaká specialita, popřípadě může existovat několik minoritních druhů, které byly v doposud uvedeném výčtu produktů opomenuty, a abychom předešli diskuzím, tak je můžeme nazvat jako „ostatní“ :)

34-101.jpg
Obrázek 6 - NeverBend grip s integrovaným zvedačem míčků

34-102.jpg
Obrázek 7 - Salty gripy jsou zajímavé svým materiálem, tradiční guma je nahrazena korkem

Velikost putter gripu

Jen samotnými tvary dělení nekončí, protože mnoho tvarů může být dostupných i v různých velikostech. Nejmenší velikostí, pokud vynecháme juniorské gripy, je **Standard**, úzce následovaný **Midsize**. Mezi těmito velikostmi není až tak výrazný rozdíl. Midsize je samozřejmě širší, ale ne nijak dramaticky. Slovo v tomto označování však mají i výrobci. Nezřídka se totiž stane, že co jeden označuje jako Midsize, může být pro jiného ještě Standard. Trh ale nabízí i širší. Právě tyto gripy si získávají čím dál vyšší popularitu, především pak velikost **Jumbo**. Pro extrémisty je ale připraven i tzv. **Giant**.

34-103.jpg
Obrázek 8 - Část rodiny Winn putter gripů ve velikostech Standart, Midsize, Jumbo a Giant

V čem však tkví výhody či nevýhody větších gripů? Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že mnohem více vyplní dlaně, což zároveň více zablokuje zápěstí. V oblasti zápěstí dochází k mnoha výkyvům, ze kterých pramení nepřesnosti. Od většího gripu si tak hráč může slibovat mnohem větší eliminaci těchto nepřesností. Nevýhodu bychom pak mohli hledat ve snížení citlivosti. U Standardní či Midsize velikosti je přeci jen cit pro hru o něco vyšší. Menší velikosti též nabízejí výrazně vyšší možnost experimentování s držením.

Při výběru větší velikosti gripu by hráč měl též klást důraz na váhu gripu. Přeci jen více hmoty zpravidla znamená větší váhu. Nevýhoda těžkých gripů spočívá ve zvýšení těžiště hole, kdy u putteru je obecně důraz kladen spíše v opak. Těžiště by mělo být co nejníže pro lepší setrvačnost pohybu a přesné vedení dráhy putteru. Naštěstí se už dnes na tento fakt výrobci gripů zaměřili a většina typů ve velikostech Jumbo nebo Giant se vyrábí z odlehčených materiálů, takže váha může být paradoxně dokonce i nižší než u standardní velikosti.

Údržba a servis gripů

Údržba gripů spočívá především v jejich očistě. Tu stačí provádět běžnou vodou s přidáním odmašťovacího čisticího prostředku, ideálně nějakého přípravku na nádobí. Odmaštění gripům hodně prospěje k vyšší přilnavosti. Pokud se ptáte jak často tak odpověď je snadná, čím více tím lépe. Možné je též využít ultrazvukových čistících van pro hole na některých hřištích. Dobré je i gripy chránit před extrémním počasím, grip je přeci jen gumový a tak má tendenci zpuchřet. V zimě je nenechat v promrzlé garáži, v létě je nevystavovat příliš přímému slunci.

34-104.jpg
Obrázek 9 - Ultrazvuková vana pro mytí holí a gripů

Výměnu gripů je vhodné provést tehdy, když grip ztvrdne, má lesklý a klouzavý povrch, kterému už nepomůže ani umytí nebo je viditelně mechanicky poškozen. Obecná životnost gripu by měla být jednu až dvě sezóny, v závislosti na počtu her, ale i typu gripu. Pokud hrajete jednou týdně, výměna jednou za dva roky bývá dostatečná. Profesionálové z PGA však mění gripy i po každém turnaji, někteří i po jednom kole. Výměnu zvládne s vhodným vybavením i laik. Na internetu je hned několik videonávodů. Nicméně vždy je lepší a pohodlnější svěřit hole do péče zkušeného clubmakera.
 

Přílohy

  • 34.jpg
    34.jpg
    39,6 KB · Zobrazení: 426
Upraveno moderátorem:
Díky Michale za článek.

Já mám aktuálně tedy Nekónický grip, SuperStroke. A velká spokojenost (ono je to tedy obměnou i putteru). Ten grip mi jaksi nedovoli moc vymýšlet s rukama, je to takové "pevné spojení". Takže spokojenost s tímto typem velká . Zaregistroval jsem ale, že u lepších golfistů tento typ gripů není moc oblíbený - že dobře necítí hůl?
 
Já jednou určitě vyzkouším ten korek. :) To mě láká moc.
 
Díky Michale za článek.

Já mám aktuálně tedy Nekónický grip, SuperStroke. A velká spokojenost (ono je to tedy obměnou i putteru). Ten grip mi jaksi nedovoli moc vymýšlet s rukama, je to takové "pevné spojení". Takže spokojenost s tímto typem velká . Zaregistroval jsem ale, že u lepších golfistů tento typ gripů není moc oblíbený - že dobře necítí hůl?
Spieth, Garcia , Dufner.. někdo přeci i na PGA...:):):)
 
nenaďla jsem vlákno, kde se to více probíralo,
přesto-třeba se bude líbit...
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom