Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Nejporušovanější pravidla

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Rád bych se zeptal praktiků, kteří soudcují na hřišti, která obecně pravidla jsou nejporušovanější, nebo nejméně respektovaná? Dá se to nějak shrnout? A je rozdíl u začátečníků, středně pokročilých a singlistů?
 
Zapoměl si ve výčtu halfsinglisty :cool:. ... Tím si trošku hřeju polívčičku u načeho kapitána ;), už mi několikrát hrozil, že mě dá na lavičku. :):):)
 
Za mě "nejporušovanější" pravidlo je správné určení nejbližšího místa úlevy a samotné provedení spuštění míče / dropování.
 
Taky myslím. Při nesoutěžní hře jsem asi nikdy nikoho neviděl se s měřením nejbližžího místa úlevy proměřovat. Upřímě řečeno v tom ani nevidím smysl, jen to zbytečně zdržuje. Pokud se nepletu, tak v návrhu nových pravidel je konkrétně toto dost výrazně zjednodušeno. Kdyby tam bylo něco jako : "dva kroky od místa prohřešku, ne blíž jamce", tak by to podle mě úplně stačilo.
 
Jak říká Michal Jon - nejbližší místo úlevy není nejlepší místo úlevy...! I při změně na 2 kroky to stejně budou lidi šulit. Myslím, že je z velké části dáno nedůslednými rozhodčími, kteří jsou přítomní při řešení problémů a i přes evidentní chybu netrestají. Vždyť je to prkotina. Hlavně hrajte a přeji hezký den.
 
Jak píše @doktordee , nejde tak ani o konkrétní pravidlo, jako obecný přístup k spuštění/ umístění míče. Většina lidí to vůbec neřeší a plácnou balon tak, kde se jim nejvíc líbí...
 
Dle meho toto:
- drop po outu. Celkem bezne to nabizi i spoluhraci ve flightu s cilem zrychlit celou situaci...
- cvicna vs misshit pri hre z hluboke travy - kdyz to nevyjde, je to cvicna... pricemz zcela evidentne to byl pokus o uder.
- ruzne formy spatneho puttovani/doklepnuti (Pravidlo 16-1e), ale to je vetsinou neznalost. Sam jsem se o tom dozvedel az na jednom trunaji, kdy to omylem udelal spoluhrac.
 
Můj seznam - pořadí je zcela náhodné (mám pocit, že nedávno sem na toto téma viděl i nějaký článek, který s tímto seznamem +- korespondoval):

- úlevy obecně - tzn. hledání nejbližšího místa, úleva od vodní překážky
- následné správné dropnutí, případné opakování dropu, tzn. kdy, co a jak
- hra provize vše s tím spojené - tzn. kdy můžu hrát, kdy končí hra provize, kdy se stává míčem ve hře
- hledání a identifikace míče - jak dlouho můžu míč hledat, co a kde si při hledání můžu dovolit (voda, písek...), co dělat při pohybu míče při hledání, jak ho správně identifikovat
- zlepšení pozice - asi není potřeba více rozepisovat

Nevypisuji konkrétní pravidla, spíš okruhy, protože některé situace zahrnují více pravidel. Samozřejmě, že uvedené pravidla jsou asi i nejčastěji používaná, tzn. jsou i nejčastěji porušovaná.
Co se týče otázky respektu, tak je to asi spíš o tom, jestli golfista obecně pravidla golfu respektuje nebo ne, ale nemyslím, že by někdo všechno respektoval a jen např. 13-2 nerespektoval a záměrně jí porušoval, ale možná se pletu :).

Rozdíly ve znalostech jistě jsou, obecně samozřejmě platí, že čím zkušenější golfista, tím lépe zná pravidla. Paušalizovat se to ale nedá, a zkušenější nemusí vždy znamenat nižší HCP.
Vždy je to ale o přístupu, tzn. začátečník, sice může mít mezery, ale rychle se je v praxi naučí a aplikuje je, zeptá se, nechá si poradit atd.
Jsou i ale velmi zkušení golfisté, kteří mají v pravidlech nedostatky, ale mají následně problémy přijmout informaci o tom, že pravidla porušili a nedokáží se s tím smířit, jsou následně nepříjemní (např. na rozhodčího :)) a kazí tím hru nejen sobě ale i ostatním spoluhráčům.

Asi bych to spíš kategorizoval stylem:
začátečník - tzn. může mít nedostatky, především díky nedostatku zkušeností
rekreant - tzn. někdo kdo už nějakou dobu hraje, ale především klubové a komerční soutěže, výjimečně nějaký sportovnější turnaj, HCP může mít 30, ale i 4. Pravidla zná dobře, může i výborně a nebo může mít výše popisovaný přistup. Do této kategorie spadají snad všichni čeští rozhodčí včetně mě :), maršálové atd.
sportovní amatér - velmi nízký HCP kolem nuly, pravidelná účast na čgf a i třeba zahraničních soutěžích, u nás převážně do 25 let věku, ale také už pomalu ty "děti" stárnou :) (snad se nikdo neurazil). Obecně velmi dobrá znalost pravidel, znalost řešení pokročilejších /resp. složitějších situací, schopnost umět "využít pravidla" případně využít asistenci rozhodčího ve svůj prospěch, respekt k pravidlům a rozhodčím (i zde jsou samozřejmě výjimky ;-))
profesionální hráč - v podstatě totéž co sportovní amatér, s výjimkou toho, že hraje o peníze, tzn. často i situace, kdy si je v podstatě jist jak postupovat (tzn. jako amatér by to vyřešil sám) radši řeší s rozhodčím, aby měl jistotu on a i ostatní hráči, že je vše dle regulí správně. Častěji se lze setkat s efektem "zkusím a uvidím co rozhodčí řekne" neboli profík zkouší, jestli náhodou rozhodčího neukecá např. k nějaké úlevě. Obecně je ale znalost pravidel v této kategorii hráčů velmi dobrá až skvělá a situace, které se řeší, bývají obvykle opravdu složité anebo jednoduché, ale dotýkají se více hráčů, případně mají spojitost s nějakým místním specifikem, na které nejsou hráči běžně zvyklý (tzn. většinou se při vícedenních turnajích řeší v 1. max 2. kole, pak už všichni ví co a jak).
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom