Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Nearest a Longest

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Tak mám praktický dotaz a to na nearest a longest:
  • Nearest: odkud se měří, od středu jamky nebo od bližšího okraje, jamky do středu míčku či k okraji? Je mi tedy jasné, že se to dá nastavit, ale rád bych věděl, co je ustálený standard. A míček musí být celým objemem na greenu, nebo stačí, když jen část?
  • Longest: nejdelší odpal - musí skončit na ferveji, a znovu, musí být celým objemem na ferveji, nebo jen částí? A čistě teoreticky, když skončí (dokutálí se na green?), pak poddotaz, co jsme řešili i prakticky... co rozhoduje standardně, delší odpal, nebo při skoroshodě kratší vzdálenost od fangle?
Jsou to takové blbosti, ale rád bych měl v tom jasno a nepodařilo se mi to jednoznačně dohledat.
 
No, kdyby se na to zeptal někdo jiný, tak bych to z pravidlové poradny vyhodil, protože ani jedno nemá s golfovými pravidly co dělat ;-)...

To, že jsi nic nedohledal bude asi proto, že žádný standard neexistuje a každý si to dělá jak se mu zachce... Pokud plánuješ turnaj a chceš tam mit vložené soutěže, nic ti nebrání si nadefinovat přesné propozice, ať předejdeš následným případným debatám a sporům.

Za mě následující doporučení:
- jakmile se dotýká greenu nebo fairwaye = leží na greenu nebo fairwayi
- měření nearesta - od bližšího kraje jamky k bližšímu okraji míče (přesné středy se blbě definují...). Pozor - muže nastat situace, kdy na turnaji nejsou povolená měřící zařízení (ano, pravidla je ještě stále měřáky standardně zakazují) - v tom případě doporučuji měřit putt až po odehrání (tzn. ponechat si u míče značku), protože měření metrem před odehráním by bylo porušení pravidel! ;-)
- longest - vždy platí delší odpal, nikoliv kdo je blíž k fangli - občas, když se zvolí blbá jamka (např. dogleg) tak pak dochází ke sporům, kdo byl jako dál atd... takže chce to vždy vybrat co nejrovnější jámu, aby to bylo jasné. Pokud je to plichta, tak si pak nadefinuj vlastní pravidla pro udělení ceny... Pokud uvedení hráči nejdou spolu ve flightu, tak to plichta nikdy nebude ;-)... Pokud spolu jdou, tak se sami nějak domluví - stalo se mi to osobně s kamarádem, kdy jsme leželi na fairwayi oba tak blízko v jedné lajně, že to opravdu nešlo určit - výhru za longesta jsme si rozdělili na půl :) (basa piv)...
 
Coz o to, klidne s tim muzu jit do jine kategorie, ale tak me nejak napadlo, ze by to tady byli nejblize. Jedna se o ustalenou vnorenou soutez, ale uz jsem slysel tolik ruznych variant a dohadu, ze bych rad ziskal nejaky osvedceny standard. Preci jen, uz i kolem tohoto jsem videl i zazil nekolik diskusi, obcas i vyhrocenych, jak to vlastne ma byt a kdy v tomto edukovat.

Je mi jasne, ze je to hodne o vyberu vhodne jamky, stejne jako jinak, predchazet pripadnym problemum. Takze souhlas s tim, ze kdyz se jeste dotyka, je to ok, mereni od okraje k okraji... a jeste, kdyz u longistu se micek shodou okolnosti dokutali na green? Pravdepodobne uznat.
 
Co jsem slyšel, když se dokutálí na green, smůla. Prostě má být na fairwaji.
 
Coz o to, klidne s tim muzu jit do jine kategorie, ale tak me nejak napadlo, ze by to tady byli nejblize. Jedna se o ustalenou vnorenou soutez, ale uz jsem slysel tolik ruznych variant a dohadu, ze bych rad ziskal nejaky osvedceny standard. Preci jen, uz i kolem tohoto jsem videl i zazil nekolik diskusi, obcas i vyhrocenych, jak to vlastne ma byt a kdy v tomto edukovat.

Je mi jasne, ze je to hodne o vyberu vhodne jamky, stejne jako jinak, predchazet pripadnym problemum. Takze souhlas s tim, ze kdyz se jeste dotyka, je to ok, mereni od okraje k okraji... a jeste, kdyz u longistu se micek shodou okolnosti dokutali na green? Pravdepodobne uznat.
Na to je jediná cesta: vybrat takovou jamku, kde ani největší palič na green dopálí/dokutálí.
 
Nearest jsme řešily několikrát, jak píše RazoR, měřit až po odehrání(raději vždy, ať měření povoleno či ne), takže když jsem u toho tak omarkovat míč, ve stejné vzdálenosti od jamky zabodnout tee aby nevadilo při puttování, odehrát putt, měřit od značky ke kraji jamky... Takhle to řeším já, ale můžou se o to vést různé spory. Ale kraj jamky určitě, bo míček tam padne už na kraji, nemusí dojet doprostřed...:):):).

S dovolením otázka na RazoRa která mně napadla až po jeho příspěvku, když jsou měřící zařízení povolena, tak se můžou použít na změření puttu..? Dodnes jsem měl za to že to nepřichází v úvahu...

Longest.. Souhlas s Danou...
 
...

... když jsou měřící zařízení povolena, tak se můžou použít na změření puttu..? Dodnes jsem měl za to že to nepřichází v úvahu...

...
Povolena jsou taková zařízení, která měří vzdálenost. No a prapradědečkem laseru, hodinek apod. je.... MĚŘÍCÍ PÁSMO :D :D. Jen si při měření dej pozor na dotýkání se/testování dráhy puttu - raději měřit kousek vedle :)
 
Povolena jsou taková zařízení, která měří vzdálenost. No a prapradědečkem laseru, hodinek apod. je.... MĚŘÍCÍ PÁSMO :D :D. Jen si při měření dej pozor na dotýkání se/testování dráhy puttu - raději měřit kousek vedle :)
Tak já to nepotřebuju, i kdybych věděl kolik putt měří tak ho zahraju blbě...:D:D:D( ze stejného důvodu nemám laser, copak vím jestli si PW vzpomene hrát 100 nebo 80...?:):)), zajímá mně to z hlediska pravidel..

Edit: Děkuji za odpověď
 
Co jsem slyšel, když se dokutálí na green, smůla. Prostě má být na fairwaji.
To mi prijde jako docela slušný paradox. Myslel jsem, že principem longestu je soutěž o nejdelší odpal, který skončil tam kde má, tzn. fairway, případně green. Podobný případ by byl, že ten kdo zahrál hole in one, tak nevyhraje nearest, protože neskončil na greenu. :rolleyes:
 
Upraveno moderátorem:
Lukas: jo, mě taky. Prodávám, jak jsem koupil. Vzhledem k tomu, že si pravidla může určit pořadatel turnaje jak chce v tomto, můžeme kroutit hlavou, ale to je tak vše.
Podobně divné to je, když hraje malej kluk s dospělými turnaj a hraje z dámských. Longest ženských nemůže vyhrát, protože je kluk, mužských zase protože hraje z dámských kamenů :) Když pro něj nevypisou kategorii, má smolika :(
 
Ja bych se v tomto přiklonil k názoru, že je to především dovednostní soutěž, tzn. obojí trefit co nejlépe. U longistu bych green uznával, dopadl míček, kam má. Tzn fervej, nebo green (trošku lepší fervej :). U obou bych pak uznával i hole in one, je to vlastně vrchol umu, trefil to přesně na cíl.

Jediné, co mi tedy snad zbývá, je longest - pro jednoduchost bez kategorie. Je mi jasné, že se hraje longest ze svých odpališť - a měří se vzdálenost. Nicméně při jedné společné kategorii, kdy hrají hráči ze svých odpališť je to už komplikovanější... Tedy, např. bílé versus červené. Prostě, čí míček je dál? Nebo skutečně čistě počítat každému metry? Já jsem za variantu, čí míček je dál, protože prostě to má být o porovnání v ráímci soutěže, na turnaji atp, nikoli samostatný odpal...z jednoho místa.
 
1. Dát Longest na jamku, kde může vzniknout pochybnost o délce odpalu kvůli stáčení FW nebo lze trefit green, může jenom trouba.
2. Nedat Nearest za Hole in one může jenom dvojitej trouba.
3. Nearest se vždy měří od blížšího kraje míčku do středu jamky, protože míč je v jamce pouze když v ní v klidu leží a sorry, to může být pouze a jedině na dně uprostřed.

Pokud chcete být max férový u longestu, dejte pro každý odpaliště zvlášť kategorii a nebo dejte jednu dohromady s tím, že rozdíly v "síle" právě kompenzují odpaliště.

Poznámka na závěr - lidi budou vždycky špekulovat, že to nastavení, který jste udělali, někoho zvýhodňuje oproti někomu jinému.
 
Dát Longest na jamku, kde může vzniknout pochybnost o délce odpalu kvůli stáčení FW nebo lze trefit green, může jenom trouba.

První část - ok, to že lze trefit green už je podle mě reálné. Dva roky zpátky, když bylo všude všechno vysušeno a dalo se z odpaliště pomalu patovat, aby to dojelo do greenu nemožné určitě není. :) A ne všude mají zrovna 500 metrů dlouhé rovné pětipary.
 
První část - ok, to že lze trefit green už je podle mě reálné. Dva roky zpátky, když bylo všude všechno vysušeno a dalo se z odpaliště pomalu patovat, aby to dojelo do greenu nemožné určitě není. :) A ne všude mají zrovna 500 metrů dlouhé rovné pětipary.

Tak ať si vymyslí jinou vloženou soutěž než longest...
 
Tak ať si vymyslí jinou vloženou soutěž než longest...

To už trochu utíkáme od tématu ne? Samozřejmě, že to je možnost, ale prostě situace taková nastat může (a ano, dá se na to odpovědět, že pořadatel je trouba a tak podobně a udělal to blbě - jistě, je vhodné tomu předcházet). Ale pointou dle mého názoru je, že nevidím nic špatného na to, pokud longest trefí green, je to prostě ideální rána. A o to by mělo jít. Jak se to liší od toho, jestli je to na ferveji nebo na greenu?
 
Upraveno:
To už trochu utíkáme od tématu ne? Samozřejmě, že to je možnost, ale prostě situace taková nastat může (a ano, dá se na to odpovědět, že pořadatel je trouba a tak podobně a udělal to blbě - jistě, je vhodné tomu předcházet). Ale pointou dle mého názoru je, že nevidím nic špatného na to, pokud longest trefí green, je to prostě ideální rána. A o to by mělo jít. Jak se to liší od toho, jestli je to na ferveji nebo na greenu?

V obecné rovině nijak, záleží jen na vypsané definici. Akorát musíš pamatovat na to, že pokud trefíš green, tak taky můžeš trefit forgreen, co pak? A co když to ten green přejede a zakutálí se to na do roughu, ale za greenem, není to vlastně taky lepší rána? A co když se to zakutálí za green na FW následující jamky? (např. longest na naší 4ce odpálíš až na 5ku). A co když se ti zakutálí na green další jamky? (longest na naší 4ce se ti zakutálí na green 2ky). To jsou všechno delší odpaly a tudíž by měly být přeci uznány...
 
V obecné rovině nijak, záleží jen na vypsané definici. Akorát musíš pamatovat na to, že pokud trefíš green, tak taky můžeš trefit forgreen, co pak? A co když to ten green přejede a zakutálí se to na do roughu, ale za greenem, není to vlastně taky lepší rána? A co když se to zakutálí za green na FW následující jamky? (např. longest na naší 4ce odpálíš až na 5ku). A co když se ti zakutálí na green další jamky? (longest na naší 4ce se ti zakutálí na green 2ky). To jsou všechno delší odpaly a tudíž by měly být přeci uznány...

Ok, částečně se dokážu z toho dostat tím, že definuji, že se má jedna o příslušnou FW a a příslušná green. V případě spojených greenu se bere green jako celek. Forgreen bych zahrnul taky, rough už ne. A protože longest... tak čím dál, tím lépe, i když je dále od jamky.
 
Ok, částečně se dokážu z toho dostat tím, že definuji, že se má jedna o příslušnou FW a a příslušná green. V případě spojených greenu se bere green jako celek. Forgreen bych zahrnul taky, rough už ne. A protože longest... tak čím dál, tím lépe, i když je dále od jamky.

A co spojené FW?:) Naše 4ka navazuje na 5ku, tzn. kde končí jedna a začíná druhá?:)

Dělám si srandu, trápím tě schválně. Jen jsem chtěl dokázat, že platí pravidlo č. 1 - vyber si jamku, která podobný vymejšlění neumožňuje a nebo naprosto minimálně. A pokud takovou nemáš, vymysli si jinou vloženku.
 
On taky longest není vždy longest - tedy nejdelší odpal. že. To by opravdu museli všichni hrát ze stejných odpališť. Výkonnost nevýkonnost.
Příklad: Skončím 30 cm před aktuálně nejdelším odpalem = NEMÁM NÁROK posunout ceduli. Přestože píchnutý hrál ze žlutých a já z bílých kde je rozdíl třeba 30 m a zahrál jsem tedy delší odpal. Ale neprudím, pohárů za longesty mám několik. Mé Ego je spokojeno. :)

A já jsem za měření k okraji jamky. Jednodušeji se to určuje než střed a hlavně je vzdálenost menší, byť nepatrně. A nikdo nebude hlídat jestli všichni opravdu měřili od středu jamky. Vždycky se najde někdo kdo si bude chtít nějaký ten centimetr ušetřit.

Osobně nemám tyhle soutěže moc rád. Vždycky se najde někdo kdo má pocit, že to vůči němu nebylo fér. Navíc zdržují a dokážou pokazit výsledek. Když golfista moc chce tak to většinou nedopadne dobře...
 
A já jsem za měření k okraji jamky. Jednodušeji se to určuje než střed a hlavně je vzdálenost menší, byť nepatrně. A nikdo nebude hlídat jestli všichni opravdu měřili od středu jamky. Vždycky se najde někdo kdo si bude chtít nějaký ten centimetr ušetřit.

Osobně nemám tyhle soutěže moc rád. Vždycky se najde někdo kdo má pocit, že to vůči němu nebylo fér. Navíc zdržují a dokážou pokazit výsledek. Když golfista moc chce tak to většinou nedopadne dobře...

Tesat do kamene
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom