Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Náš golfový hendikap (HI/HCP) - diskuse, otázky, nejasnosti

Náš golfový hendikap (HI/HCP) - diskuse, otázky, nejasnosti

Praxe a výsledky mnohých ukazují, že to bude občas docela loterie, jak co dopadne. Někteří z nás si to budou umět spočítat, ale pro některé to bude záhadou asi navždy, co tak pročítám a poslouchám názory různě na netu ale i reálně. Aneb, kouzlo statistiky. Téma slouží k příkladům změn, ale i konkrétním tématickým nejasnostem a odpovědím.

---
Připomínám odkazy, které mohou být užitečné:
čgf.jpg
 
Upraveno:
Vím, že to do tohoto vlákna nepatří, ale nemohu si pomoci :cry:.
Na Slapech se dobře snižuje? 🤔 tak v tom případě fakt dělám něco špatně, nějak jsem si toho nevšiml, že bych na Slapech jen snižoval :D:D:D
Tak @JanKostalCZE je golfový 👽 tento jeho komentář nesmíš brát tak vážně 🤭
 
máš pravdu - v tomto případě korektní HI asi nemají. A nejspíš to ukazuje na to, že CR/SR nedokáže uhlídat každou nespravedlnost ..... jasně, že nedokáže. ta otřepaná hláška "life is not fair" se prostě občas někde objeví. Předpokládám, že senioři, kteří mají takto nízký HI si jej hlavně uhrávají kolem greenu a ten se jim z bílých vzdaluje a s tím mají potíže. Pro jiné hráče, kteří budou silnější a ohebnější by to možná fungovalo jinak => troufnu si tvrdit, že bych svůj HI uhraných ze žlutých nedokázal na červených potvrdit nebo bych s tím velmi zápasil ....

ale zeptám se... vadí ti to proto, že ti přijde nespravedlivé, že nemají šanci vyhrát žádný turnaj, kde jdou z bílých nebo ti je líto, že mají opticky nízký HI?
Jsme tady golfový diskusní portál, kde by Se především Mohlo diskutovat o problémech, které jsou vzdálené čistému gentelmanství. A možná i napomoci tomu aby se něco narovnalo. Teď se milíbí nový výpočet HI, který odbourat náhodné / vyjímečné výsledky a totéž nějak není u dosažených výsledků kategorie senior, která popírá výkonnost a hře na rány.
Takové , tak tam nelez na diskusním forum o golfu snad nepatří. A nebo, že něco ČR/SR vše nárovná jasi myslím tak asi moc ne.
Jestli si někdo takhle “honí triko a ego nízkýmHI” tak to je sice dle normativu , ale TO ALE tam je a ruku na srdce jestli ho to těší??
Není to o normách a pravidlech, ale o pořadatelích SENIOR TOUR, ti by se měli zamyslet a NAROVNAT TO.
 
Jsme tady golfový diskusní portál, kde by Se především Mohlo diskutovat o problémech, které jsou vzdálené čistému gentelmanství. A možná i napomoci tomu aby se něco narovnalo. Teď se milíbí nový výpočet HI, který odbourat náhodné / vyjímečné výsledky a totéž nějak není u dosažených výsledků kategorie senior, která popírá výkonnost a hře na rány.
Takové , tak tam nelez na diskusním forum o golfu snad nepatří. A nebo, že něco ČR/SR vše nárovná jasi myslím tak asi moc ne.
Jestli si někdo takhle “honí triko a ego nízkýmHI” tak to je sice dle normativu , ale TO ALE tam je a ruku na srdce jestli ho to těší??
Není to o normách a pravidlech, ale o pořadatelích SENIOR TOUR, ti by se měli zamyslet a NAROVNAT TO.
Ono i záleží na tom, jak se k těm 100 ranám dostal - jestli mu z černých dělá problém konkrétní jamka na konkrétním hřišti, nebo neuhraje na svůj HI většinu jamek z černých.

Dovedu si představit, že pokud to má z černých na fervej (nebo do hratelné pozice) 200m a mezi tím je "území nikoho či minové pole", tak to pro seniora problém být může.

A ohledně senior tour - většinou se nehraje o žádné ceny nebo jen symbolické. Jde o to zahrát si na různých hřištích za dobré peníze a nemuset hledat spoluhráče.
 
Tak @JanKostalCZE je golfový 👽 tento jeho komentář nesmíš brát tak vážně 🤭
koukni se na par jedincu s hcp 0-4, kteri jezdi umyslne snizovat na slapy..
 
Jo Slapy jsou na tohle dobrý, když se tam byl člen, šel sem z 25 až na nějakých 11,7.
 
@Mirek_62 , ty chodíš pravidelně senior TOUR , kolik je dle tvého realného pohledu rozdíl v počtu ran bílě a zluté a potom černé a žluté , myslím pohled seniora , neberu ostatní tam je to dané.
 
@Mirek_62 , ty chodíš pravidelně senior TOUR , kolik je dle tvého realného pohledu rozdíl v počtu ran bílě a zluté a potom černé a žluté , myslím pohled seniora , neberu ostatní tam je to dané.
Na některých hřištích je rozdíl mezi bílými a žlutými celkem nevyznamný (pro mne a při mé délce ran), černé už bývají brutál.
Ale jak už jsem psal - hlavní problém vzniká u jamek, kde je mezi odlalištěm a hratelnou pozicí víc jak 180m, tam většina seniorů (či spíše superseniorů ) problém mít bude. Další problém pak bude na dlouhých 3PAR (přes 200m).
Je to také otázka normy z jednotlivých odpališť, které nereflektují věkovou kategorii, ale jen pohlaví a z toho vycházející „normovanou délku ran”.
Prostě máme jen normu pro muže a ženy. To je problém, který se odráží jak v seniorském golfu, tak golfu mládežnickém (zejména v kategoriích do 14 let). Rozdíl v délce ran 12letého kluka a 12leté holky není moc velký a do 12let oba hrají z červených. JENŽE ten kluk hraje na mužskou normu a tak hned na 1. odpališti (aniž odpálil) ztrácí běžně 5 až 6 ran (stejblů). Pokud je turnaj vypsán na stejbly, tak je to docela hard.
Celou tuhle diskuzi bych zakončil tím, že „hendikep je jen číslo a v anglosaských zemích se považuje za neslušnost se ptát na jeho výši” 😉
 
Takové , tak tam nelez na diskusním forum o golfu snad nepatří.
Ale patří, když chceš narovnávat turnaj vypsaný na rány.. Tzn. počet ran odehraných na hřišti konkrétním hráčem... Takže ani s odpočtem ani na Stb ani z různých odpališť... Jestliže ti takový turnaj přijde nespravedlivý tak znova... nelez tam..
 
Co to pořád meleš, bylo to primárně o nadsazených , z mého pohledu , neoprávněně získaných HI u seniorů, kterým to asi Nevadi, že ač mají nižší HI tak pořád honí triko ze žlutých.
Ano prodáván jak jsem koupil, když žáci hráli soutěž tak měli možnost hrát ze žlutých a počet ran byl uhraný a nebo zmodrých a připočetli si 10 ran.
Soutěž je organizována ze žlutých, a na tom není nic špatného. Vždyť pořád hraješ proti paru hřiště, který s HI u soutěže na rány brutto nemá nic společného. Už jsem to zmiňoval, nejlepší by bylo mít odpaliště dvoje, červené a žluté! Hřiště by ušetřily za údržbu, bílých a většinou nesmyslných černých odpališť a mohly by těmito prostředky třeba kompenzovat fee, nebo udělat hezké lavičky, cedule atp.
 
Upraveno:
Přidávám pro případnou edukaci info, kterou jsem řešil u jednoho hráče s čgf, který výrazně zhoršil:

Ve stručném manuálu čgf je v dotazech na konci toto (poslouží pro přehlednost):

---
O kolik nejvíc se může hendikepový index jednorázově zlepšit nebo zhoršit? Zlepšení není nijak omezeno a může být i zvýrazněno v důsledku výjimečného výsledku. Zhoršení je omezeno závorami, takže jednorázově lze zhoršit nejvýše o 5 ran (pokud byl NHI = HI, jinak to bude ještě méně).
Tvrdá závora ve zjednodušeném smyslu znamená, že nemohu zhoršit hendikepový index o více než 5 ran za rok? A kolik výsledků z těch 365 dní se bere do Zjednodušeně řečeno ano. Při opravu malé četnosti hry je pak toto období může být i delší, protože jde o 365 dní před posledním (rozuměj předchozím) výsledkem. NHI se pak hodnotí čistě časově, bez ohledu na to, kolik výsledků hráč za těch 365 dní odehrál.
---

Takže v případě, který jsem řešil, měl hráč HI ručně zadané (např. při přestupu z ciziny apod). A zhoršil první zaznamenanou hrou o více jak 5. Po dotazu na čgf mi to bylo vysvětleno, cituji: "Závora se neuplatní, dokud hráč nemá v historii alespoň 20 výsledků".

Taková pěkná perlička, alespoň pro mě (byť to určitě někde v pravidlech a vysvětlivkách bylo, ale neuměl jsem si to představit). :)
 
Upraveno:
Možná trošku OT. Ale kdysi tu padla otázka, jaký HI by vlastně měli profíci i v souvislosti s tím, že po přechodu z HCP na HI by měli mít tento údaj uvedený.
Tak pro info, jak to vypadá s profíkama na PGA

E9C1684B-34EB-4192-ADB8-D02E970780C9.jpeg
 
Na některých hřištích je rozdíl mezi bílými a žlutými celkem nevyznamný (pro mne a při mé délce ran), černé už bývají brutál.
Ale jak už jsem psal - hlavní problém vzniká u jamek, kde je mezi odlalištěm a hratelnou pozicí víc jak 180m, tam většina seniorů (či spíše superseniorů ) problém mít bude. Další problém pak bude na dlouhých 3PAR (přes 200m).
Je to také otázka normy z jednotlivých odpališť, které nereflektují věkovou kategorii, ale jen pohlaví a z toho vycházející „normovanou délku ran”.
Prostě máme jen normu pro muže a ženy. To je problém, který se odráží jak v seniorském golfu, tak golfu mládežnickém (zejména v kategoriích do 14 let). Rozdíl v délce ran 12letého kluka a 12leté holky není moc velký a do 12let oba hrají z červených. JENŽE ten kluk hraje na mužskou normu a tak hned na 1. odpališti (aniž odpálil) ztrácí běžně 5 až 6 ran (stejblů). Pokud je turnaj vypsán na stejbly, tak je to docela hard.
Celou tuhle diskuzi bych zakončil tím, že „hendikep je jen číslo a v anglosaských zemích se považuje za neslušnost se ptát na jeho výši” 😉
Jj HCP je jen číslo a jeho hodnota se u nás strašně přeceňuje. Jak je to s tou neslušností, ptát se v Anglii na HCP moc nevím, slyšel jsem to, ale hrál jsem tam jen jednou a s domorodci jsem ve flajtu nebyl. Pokud HCP spoluhráče předem neznám, tak většinou hned po první jamce zjistím, jaký je to hráč. Pokud je taková norma golfového chování v Anglii, Skotsku, Irsku atd., tak s tím absolutně souhlasím, on se tam golf hraje " JEN PÁR STOLETÍ" a prvky slušného chování a pravidla hry, jsou pro mě vzorem. Když budeme i my kopírovat vše, co se tam okolo golfu děje a nebudeme vymýšlet svoje specifika, tak nám všem bude na hřištích fajn. Nový systém počítání HCP se mi moc líbí a věřím, že časem srovná výkonnost rekreačních golfistů s jejich HCP a že ta honba za nízkým HCP, abych "vypadal", že jsem "Dobrej", skončí!👍 Můj názor: mám pocit, že počítání StB ztratilo nyní význam a turnaje bych nechal hrát pouze na rány brutto, popřípadě, aby to bylo spravedlivější, tak s vyrovnáním. Kategorie na StB jsou trošku nesmyslné, to asi vnímáme skoro všichni?
 
Jj HCP je jen číslo a jeho hodnota se u nás strašně přeceňuje. Jak je to s tou neslušností, ptát se v Anglii na HCP moc nevím, slyšel jsem to, ale hrál jsem tam jen jednou a s domorodci jsem ve flajtu nebyl. Pokud HCP spoluhráče předem neznám, tak většinou hned po první jamce zjistím, jaký je to hráč. Pokud je taková norma golfového chování v Anglii, Skotsku, Irsku atd., tak s tím absolutně souhlasím, on se tam golf hraje " JEN PÁR STOLETÍ" a prvky slušného chování a pravidla hry, jsou pro mě vzorem. Když budeme i my kopírovat vše, co se tam okolo golfu děje a nebudeme vymýšlet svoje specifika, tak nám všem bude na hřištích fajn. Nový systém počítání HCP se mi moc líbí a věřím, že časem srovná výkonnost rekreačních golfistů s jejich HCP a že ta honba za nízkým HCP, abych "vypadal", že jsem "Dobrej", skončí!👍 Můj názor: mám pocit, že počítání StB ztratilo nyní význam a turnaje bych nechal hrát pouze na rány brutto, popřípadě, aby to bylo spravedlivější, tak s vyrovnáním. Kategorie na StB jsou trošku nesmyslné, to asi vnímáme skoro všichni?
Obávám se, že ti, co mají podváděním získané nízké číslo, tak v tom budou pokračovat. ( hraju 7, hlásím 6, píšu 5...) To žádný, sebespravedlivější, systém nenarovná. Zažila jsem a snažím se s nima už nikdy nehrát.
 
Můj názor: mám pocit, že počítání StB ztratilo nyní význam a turnaje bych nechal hrát pouze na rány brutto, popřípadě, aby to bylo spravedlivější, tak s vyrovnáním. ...
STB má význam při výpočtu HI a to jako „nástroj” k jednoduchému a rychlému výpočtu UHV (Upravený Hrubý Výsledek).

Jinak hra na STB neučí hráče hrát hlavou (v případě problému jamku škrtnu a dál hru neřeším).
Ale hra na brutto by zase v turnajích asi zpomalovala (už tak pomalou) hru.
Kompromisem by mohlo být vypisování kategorií pro vyšší HI na „Maximální skóre” (komerční turnaje). Ostatně to tak dle @mkopcak dělají v Hořehledech. :up:
 
Kdo aktualizuje, nebo je to obecně, že hráč je zodpovědný za své HI, jeho správnost??
A jak to je s odznáčky tady na jamce, je za aktualizaci zodpovědný taky hráč??
 
Obávám se, že ti, co mají podváděním získané nízké číslo, tak v tom budou pokračovat. ( hraju 7, hlásím 6, píšu 5...) To žádný, sebespravedlivější, systém nenarovná. Zažila jsem a snažím se s nima už nikdy nehrát.
Zaregistroval jsem nový nešvar: příklad: mám HCP 15, hraju špatně, ale jamku po jamce si říkám, že se to změní a že to druhou devítkou snad zachráním (nic nemožného), ale i když nemám v hlavě computer, tak si na 17. jamce uvědomím, že jdu tak na 110! No přece nedopustím, aby náhodou někdo zjistil, že hraju cca na HCP 35🤔 Co udělám? A máme tady WD! HCP se mi nezvýší ani o tu "hrůzostrašnou" desetinu jako v minulosti a turnaj jako bych ani nehrál.😀 Hendikepový řád na to sice pamatuale jsem v klidu. Moje domovská HCP komise přece důvod odstoupení zkoumat nebude a stejně, jak by mě za tento opakovaný ( až mi to příště zase na hřišti nesedne, udělá💪)prohřešek asi potrestala? Věřím, že to tyhle lidi časem dožene!✌
 
Zaregistroval jsem nový nešvar: příklad: mám HCP 15, hraju špatně, ale jamku po jamce si říkám, že se to změní a že to druhou devítkou snad zachráním (nic nemožného), ale i když nemám v hlavě computer, tak si na 17. jamce uvědomím, že jdu tak na 110! No přece nedopustím, aby náhodou někdo zjistil, že hraju cca na HCP 35🤔 Co udělám? A máme tady WD! HCP se mi nezvýší ani o tu "hrůzostrašnou" desetinu jako v minulosti a turnaj jako bych ani nehrál.😀 Hendikepový řád na to sice pamatuale jsem v klidu. Moje domovská HCP komise přece důvod odstoupení zkoumat nebude a stejně, jak by mě za tento opakovaný ( až mi to příště zase na hřišti nesedne, udělá💪)prohřešek asi potrestala? Věřím, že to tyhle lidi časem dožene!✌
Ano, také jsem si všiml, jak se WD rozmohlo.
Myslím, že navto bude muset ČGF reagovat.
Pokud si pamatuji, tak to nějak mělo být vzhledem k HI řešeno (stejně jako další důvody např. DQ).
Řešil bych to jako průměr osmi nejhorších výsledků z posledních 20, to by byla PO (přepočtená odchylka) takové hry. A nebo radikálnější řešení - v případě odstoupení přiřadit nejhorší PO z posledních 20. Ten, kdo odstoupí vyjímečně, tak mu to nijak (nebo nijak výrazně) HI neposune.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom