Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Náš golfový hendikap (HI/HCP) - diskuse, otázky, nejasnosti

Náš golfový hendikap (HI/HCP) - diskuse, otázky, nejasnosti

Praxe a výsledky mnohých ukazují, že to bude občas docela loterie, jak co dopadne. Někteří z nás si to budou umět spočítat, ale pro některé to bude záhadou asi navždy, co tak pročítám a poslouchám názory různě na netu ale i reálně. Aneb, kouzlo statistiky. Téma slouží k příkladům změn, ale i konkrétním tématickým nejasnostem a odpovědím.

---
Připomínám odkazy, které mohou být užitečné:
čgf.jpg
 
Upraveno:
Stálo by možná za zamyšlení, tak jako tobylo u mládeže , aby se to narovnalo buďto přepočet výsledku , nebo přidat počet ran podle obtížnosti , nebo nezapočítavat výsledky do oficiálních statistik.
Můžeš vysvětlit? Myslím, že v to máš hokej.

Nevšiml jsem si, že by pro mládež byla ze stejného odpaliště jiná norma než „muž” či „žena”.
 
Koukám na tvé výsledky a přijde mi, že je chyba ve výpočtu posledního výsledku
Pokud porovnám výsledek z 9.9.19 a včerejší (zřejmě stejné hřiště), tak 9.9.19 jsi měl PO 25,1 při 20STB a včera při 14STB máš PO 17,5 !!!
To mi fakt nedává smysl, asi bych si to nechal zkontrolovat od STK klubu.

Update: mě v mé tabulce vychází PO 30,2 a ne 17,5 - určitě reklamovat u STK klubu
Jj i 9.9.19 to byla Zbraslav v rámci sunsetů. První devitka. Celý ten "náš" turnaj z pondělka má divné výsledky na prepocteny HI. Zlepšovala i hračka s stb 8. Ne že bych jí to nepřál, ale je to prostě divný.

Ověřím si to dotazem u stk/cgf, diky za kontrolu. Dám vědět, co zjistím. Třeba je to v pořádku, ale pokud je tam dětská chyba, tak ať se to opraví.

Řeším to přes @mkopcak (Hořehledy), můj domovský klub. To mě ale přivádí k myšlence a dotazu. Pravděpodobně se tady prokáže tech. chyba (alespoň myslím). Problem nastal u turnaje v pondělí. Na možnou chybu jsem upozornil stk/cgf ve středu. Naštěstí na žádný turnaj neplánuju teď jít. Ale jak by se toto mělo řešit? Resp. pokud bych šel na turnaj, mám upozornit, že může u mě být chyba? A že třeba jsem ve špatné kategorii? A nebo je to prostě zahraný a zapsaný?

Několikrát jsme tu na Jamce řešili, že za správnost svého HI zodpovídá hráč a tuším, že to někde bylo v textech i k novému HI. Já ale nevím, jaké mám teď HI.

Co by se dělo, kdybych doopravdy u sebe měl chybu, já v mezičase do jejího vyřešení a případného uznání chyby odehrál další turnaje - kde se počítá a hraju podle špatného "HI"?
 
Upraveno:
Můžeš vysvětlit? Myslím, že v to máš hokej.

Nevšiml jsem si, že by pro mládež byla ze stejného odpaliště jiná norma než „muž” či „žena”.
Nic více, než že senioři( muži) hrají pouze ze žlutých odpališť nehledě na to jaký kdo ma HI, potom, když hraji normální turnaj, kde jdou na odpaliště podle HI tak tady už jejich výsledky neodpovídají dosaženému HI v seniorských turnajích. Protože není normální aby někdo, kdo má HI 3 šel ze žlutých a srovnával se s HI 30, když se hraje na rány.
 
Řeším to přes @mkopcak (Hořehledy), můj domovský klub. To mě ale přivádí k myšlence a dotazu. Pravděpodobně se tady prokáže tech. chyba (alespoň myslím). Problem nastal u turnaje v pondělí. Na možnou chybu jsem stk/cgf ve středu. Naštěstí na žádný turnaj neplánuju teď jít. Ale jak by se toto mělo řešit? Resp. pokud bych šel na turnaj, mám upozornit, že může u mě být chyba? A že třeba jsem ve špatné kategorii? A nebo je to prostě zahraný a zapsaný?

Několikrát jsme tu na Jamce řešili, že za správnost svého HI zodpovídá hráč a tuším, že to někde bylo v textech i k novému HI. Já ale nevím, jaké mám teď HI.

Co by se dělo, kdybych doopravdy u sebe měl chybu, já v mezičase do jejího vyřešení a případného uznání chyby odehrál další turnaje - kde se počítá a hraju podle špatného "HI"?

Udělal jsi maximum možného - zjistil si nesrovnalost a nahlásil ji. Zároveň bych považoval za korektní v případě účasti na dalším turnaji v mezidobí informovat pořadatele s tím, že máš pravděpodobně špatně počítaný HI. A je samozřejmě otázkou co s tím v momentě, kdy se problém skutečně prokáže (dle prvotních slov Dalibora Procházky byl turnaj na Zbraslavi pravděpodobně skutečně špatně spočítán), že máš teď "špatný" HI a další turnaj mezitím např. neprávem vyhraješ/ prohraješ. Logické by bylo do doby vyřešení turnaje nehrát, byť ano, ty za to nemůžeš.
 
K mému problému pondělního turnaje 25.5.2020 - po upozornění mého STK/ČGF byla dnes situace napravena a pondělní turnaj byl správně přepočítán u všech. Jak došlo k chybě, nevím a asi je to ve výsledku jedno - předpokládám, že to bylo odchyceno a je opraveno. Takže díky všem a díky čgf za rychlou reakci! Už jsem zase na svém. Opraveny byly výsledné HI všem daného turnaje.

Výstřižek.JPG
 
Nic více, než že senioři( muži) hrají pouze ze žlutých odpališť nehledě na to jaký kdo ma HI, potom, když hraji normální turnaj, kde jdou na odpaliště podle HI tak tady už jejich výsledky neodpovídají dosaženému HI v seniorských turnajích. Protože není normální aby někdo, kdo má HI 3 šel ze žlutých a srovnával se s HI 30, když se hraje na rány.
Zase odpovídáš na něco, na co jsem se neptal. Ale na to už jsme tu všichni zvyklí.

Takže ještě jednou:

bohumil.koval řekl:
"Stálo by možná za zamyšlení, tak jako to bylo u mládeže , aby se to narovnalo buďto přepočet výsledku , nebo přidat počet ran podle obtížnosti , nebo nezapočítavat výsledky do oficiálních statistik."

A já se ptám: Jak si to myslel s tou mládeží? Nevšiml jsem si, že by měla mládež nějakou jinou normu.
 
K mému problému pondělního turnaje 25.5.2020 - po upozornění mého STK/ČGF byla dnes situace napravena a pondělní turnaj byl správně přepočítán u všech. Jak došlo k chybě, nevím a asi je to ve výsledku jedno - předpokládám, že to bylo odchyceno a je opraveno. Takže díky všem a díky čgf za rychlou reakci! Už jsem zase na svém. Opraveny byly výsledné HI všem daného turnaje.

Zobrazit přílohu 11915

Koukám, že můj výpočet PO (30,2) souhlasí se serverem, takže mám svou tabulku OK 🤗
 
Zase odpovídáš na něco, na co jsem se neptal. Ale na to už jsme tu všichni zvyklí.

Takže ještě jednou:

bohumil.koval řekl:
"Stálo by možná za zamyšlení, tak jako to bylo u mládeže , aby se to narovnalo buďto přepočet výsledku , nebo přidat počet ran podle obtížnosti , nebo nezapočítavat výsledky do oficiálních statistik."

A já se ptám: Jak si to myslel s tou mládeží? Nevšiml jsem si, že by měla mládež nějakou jinou normu.
Co to pořád meleš, bylo to primárně o nadsazených , z mého pohledu , neoprávněně získaných HI u seniorů, kterým to asi Nevadi, že ač mají nižší HI tak pořád honí triko ze žlutých.
Ano prodáván jak jsem koupil, když žáci hráli soutěž tak měli možnost hrát ze žlutých a počet ran byl uhraný a nebo zmodrých a připočetli si 10 ran.
 
Co to pořád meleš, bylo to primárně o nadsazených , z mého pohledu , neoprávněně získaných HI u seniorů, kterým to asi Nevadi, že ač mají nižší HI tak pořád honí triko ze žlutých.
Ano prodáván jak jsem koupil, když žáci hráli soutěž tak měli možnost hrát ze žlutých a počet ran byl uhraný a nebo zmodrých a připočetli si 10 ran.
co to je za blbost, vzdyt kazde hriste ma normu pro kazde odpaliste a je jen na poradateli a hraci, z jakych odpalist bude hrat, to bys pak mohl namitat, ze ma nekdo uhrany nizky hcp treba jen na Slapech, kde se dobre snizuje a chtit to vyloucit z vysledku...
 
Nic více, než že senioři( muži) hrají pouze ze žlutých odpališť nehledě na to jaký kdo ma HI, potom, když hraji normální turnaj, kde jdou na odpaliště podle HI tak tady už jejich výsledky neodpovídají dosaženému HI v seniorských turnajích. Protože není normální aby někdo, kdo má HI 3 šel ze žlutých a srovnával se s HI 30, když se hraje na rány.

Ještě jsem nezažil turnaj, kde by vypsaná kategorie měla "mixovaná" odpaliště (vyjma muži - ženy).
Takže pokud je např. vypsaná kategorie +4 až 10 z bílých (ženy z modrých) a 10,1 až 20 ze žlutých (červených), tak mají i vlastní vyhodnocení.
Stále nechápu o co ti jde, každý má své vyhodnocení a HI se počítá s ohledem na odpaliště, ze kterých ten který hráč hrál.
Zase hledáš (a vytváříš) problém tam, kde žádný není.


... nebo nezapočítavat výsledky do oficiálních statistik.
příkladem je hráč senior/50 let HI na černé odpaliště , HI dosáhl pouze na senior turnajích,kde se hraje nezáležně na HI pouze ze žlutých.
Proč by se neměl započítávat do oficiálních statistik, když hraje z normovaných odpališt?
Možná sis toho nevšiml, ale každá sada odpališt má svou normu (CR i SR), takže zohledňuje obtížnost hřiště.
A ještě jednu (tobě možná utajenou) informaci ti sdělím. HI se nepočítá průměrem z brutto odehraných ran, ale z PO (přepočtené odchylky) - ale k tomu je tu jiné vlákno, kde to bylo (myslím) dostatečně vysvětleno).
 
Co to pořád meleš, bylo to primárně o nadsazených , z mého pohledu , neoprávněně získaných HI u seniorů, kterým to asi Nevadi, že ač mají nižší HI tak pořád honí triko ze žlutých.
Ano prodáván jak jsem koupil, když žáci hráli soutěž tak měli možnost hrát ze žlutých a počet ran byl uhraný a nebo zmodrých a připočetli si 10 ran.
1) Nakoupil jsi špatně.
Zjisti si reálie a ne "jedna paní povídala"

2) Já pořád nechápu nějaký tvoje kecy o neoprávněně získaných HI. Evidentně nechápeš způsob výpočtu HI. :mad:

Už si zase koleduji o BAN.
S tebou diskuze opravdu nemá cenu, jen tu šíříš bludy a to se 110% jistotou ve svou (ničím nepodloženou) pravdu. :down:
 
Ještě jsem nezažil turnaj, kde by vypsaná kategorie měla "mixovaná" odpaliště (vyjma muži - ženy).
Takže pokud je např. vypsaná kategorie +4 až 10 z bílých (ženy z modrých) a 10,1 až 20 ze žlutých (červených), tak mají i vlastní vyhodnocení.
Stále nechápu o co ti jde, každý má své vyhodnocení a HI se počítá s ohledem na odpaliště, ze kterých ten který hráč hrál.
Zase hledáš (a vytváříš) problém tam, kde žádný není.



Proč by se neměl započítávat do oficiálních statistik, když hraje z normovaných odpališt?
Možná sis toho nevšiml, ale každá sada odpališt má svou normu (CR i SR), takže zohledňuje obtížnost hřiště.
A ještě jednu (tobě možná utajenou) informaci ti sdělím. HI se nepočítá průměrem z brutto odehraných ran, ale z PO (přepočtené odchylky) - ale k tomu je tu jiné vlákno, kde to bylo (myslím) dostatečně vysvětleno).
mě to jako úvaha přijde korektní. příklad (nepočítaný na reálných datech, pouze ilustrace uvažování) mám HI18 a dle norem bych měl jít ze žlutých za 90 ran, abych potvrdil. Z bílých bych měl jít za 96, ale nikdy se mi to nepovede a chodím za 112.

Pokud bych tedy chodil pouze ze žlutých a odehrál hřiště za -2 => HI 0 a z bílých ho vždy šel za 90 => HI 15, tak je otázka jestli mám opravdu mít HI 0. to je to co chápu z @bohumil.koval příspěvků. Zamyšlení dobré a nevidím v něm nic divného.

jako vždy nějaké ale :) .... na druhou stranu se jedná o seniory a ti: a) na seniorkách jdou vždy ze žlutých a mají to všichni stejné b) na ostatních turnajích jdou dle HI a mají to opět stejné. Je to tedy postesk seniora, že si na seniorkách uměle sníží HI a v komerčních turnajích poté z bílých nemá šanci vyhrát? tam bych pochopil nějakou frustraci z toho, že jim nekonzistence výpočtu SR/CR pro odpaliště můžu trochu ublížit. nebo jen ukazujeme, že se senioři chlubí nízkým HI, když to uhrávají z jednodušších odpališť? čistě můj postoj: "No a co?", nehraji s nimi o živobytí a pokud někdo chodí v 60 letech ze žlutých kolo za 76 ran, tak ať se klidně chlubí HI 3, byť by jej možná díky rozdílům odpališť nikdy nepotvrdí z bílé.
 
Protože není normální aby někdo, kdo má HI 3 šel ze žlutých a srovnával se s HI 30, když se hraje na rány.
Je to naprosto normální, právě proto že se hraje na rány.. A je na to jednoduchá rada, když se ti to nelíbí tak tam nelez..
 
1) Nakoupil jsi špatně.
Zjisti si reálie a ne "jedna paní povídala"

2) Já pořád nechápu nějaký tvoje kecy o neoprávněně získaných HI. Evidentně nechápeš způsob výpočtu HI. :mad:

Už si zase koleduji o BAN.
S tebou diskuze opravdu nemá cenu, jen tu šíříš bludy a to se 110% jistotou ve svou (ničím nepodloženou) pravdu. :down:
Mirku, to že měli, nevím jestli toto pravidlo stále je, od Michala Trny a jeho maminky, vím to, protože vyrůstal golfově u nás, a když byl nevím přesně v jaké kategorii, mi říkali, že už chodí hrát ze žlutých , aby nemusel přepočítávat k výsledku 10 ran. Nemám proč jim nevěřit .
co to je za blbost, vzdyt kazde hriste ma normu pro kazde odpaliste a je jen na poradateli a hraci, z jakych odpalist bude hrat, to bys pak mohl namitat, ze ma nekdo uhrany nizky hcp treba jen na Slapech, kde se dobre snizuje a chtit to vyloucit z vysledku...
Mám to od nás, ( LIPINY)docela je mi smutno, když hráči senior hrají senior TOUR ze žlutých a Maji výsledek cca 84potom jdou u na běžný turnaj a hrají dle HI tj z černých a z bídou uhrají 100 . Takže podle vás korektní HI. Já si myslím, že ne.
 
Mirku, to že měli, nevím jestli toto pravidlo stále je, od Michala Trny a jeho maminky, vím to, protože vyrůstal golfově u nás, a když byl nevím přesně v jaké kategorii, mi říkali, že už chodí hrát ze žlutých , aby nemusel přepočítávat k výsledku 10 ran. Nemám proč jim nevěřit .

Mám to od nás, ( LIPINY)docela je mi smutno, když hráči senior hrají senior TOUR ze žlutých a Maji výsledek cca 84potom jdou u na běžný turnaj a hrají dle HI tj z černých a z bídou uhrají 100 . Takže podle vás korektní HI. Já si myslím, že ne.
Mě z toho vychází, že by teda neměli lézt na žluté, že ty senior turnaje jsou blbě?
Nebo je tedy blbě znormováno pro jednotlivá odpaliště?
 
Mirku, to že měli, nevím jestli toto pravidlo stále je, od Michala Trny a jeho maminky, vím to, protože vyrůstal golfově u nás, a když byl nevím přesně v jaké kategorii, mi říkali, že už chodí hrát ze žlutých , aby nemusel přepočítávat k výsledku 10 ran. Nemám proč jim nevěřit .

Mám to od nás, ( LIPINY)docela je mi smutno, když hráči senior hrají senior TOUR ze žlutých a Maji výsledek cca 84potom jdou u na běžný turnaj a hrají dle HI tj z černých a z bídou uhrají 100 . Takže podle vás korektní HI. Já si myslím, že ne.

Ad mládež - možná to tak mají Lipiny při nějakých klubových turnajích, ale určitě ne při federačních pro info přikládám link na propozice RTM západ B (ostatní to mají obdobně)


Ad Senioři - motáš dvě věci - brutto výsledek a HI.
Podle HI si zjistíš kolik ran ti hřiště z daného odpaliště přidává (ubírá) ran - tzv. hrací hendikep.
Pokud je někdo schopný hrát ze žlutých 84 a černých hraje 100 ran, tak asi nemá v pořádku hlavu nebo course management.
Rozdíl v délce hřiště je cca 940m a rozdíl v hracím hendikepu 5-6 ran, takže něco je špatně (tedy pokud se nejedná o ojedinělý výsledek).
 
máš pravdu - v tomto případě korektní HI asi nemají. A nejspíš to ukazuje na to, že CR/SR nedokáže uhlídat každou nespravedlnost ..... jasně, že nedokáže. ta otřepaná hláška "life is not fair" se prostě občas někde objeví. Předpokládám, že senioři, kteří mají takto nízký HI si jej hlavně uhrávají kolem greenu a ten se jim z bílých vzdaluje a s tím mají potíže. Pro jiné hráče, kteří budou silnější a ohebnější by to možná fungovalo jinak => troufnu si tvrdit, že bych svůj HI uhraných ze žlutých nedokázal na červených potvrdit nebo bych s tím velmi zápasil ....

ale zeptám se... vadí ti to proto, že ti přijde nespravedlivé, že nemají šanci vyhrát žádný turnaj, kde jdou z bílých nebo ti je líto, že mají opticky nízký HI?
 
okud je někdo schopný hrát ze žlutých 84 a černých hraje 100 ran, tak asi nemá v pořádku hlavu nebo course management.
tady bych na seniory nebyl tak přísný. (uznávám, že golfový senior od 50 let není stejný jako 70 letý)

zažil jsem seniora, který hrál záměrně na (tehdy) HCP >10. rád chodil ze žlutých. 3 par 170 metrů zvládal, ale z bílých ho občas měl i 210 a prostě mu to v průměru dělalo skoro celou ránu navíc. občas se mu povedl scrambling, občas ne.... Stejně tak 4 pary kolem 380 metrů v klidu zahrál, ale 20 metrů drivem prostě už nedokázal přidat a když si pak do greenu měl vzít hybrid nebo 4 železo, tak prostě neměl přihrávku stejně přesnou.

přijde mi, že u seniorů je to pochopitelné, že rozdíl v ranách mezi odpališti neodpovídá jejich možnostem. (samozřejmě, že ne všem, jen si myslím, že tady budou mít větší rozdíly než "průměrný" golfista/tka) proto mě zajímal ten impulz k otevření tohoto tématu
 
co to je za blbost, vzdyt kazde hriste ma normu pro kazde odpaliste a je jen na poradateli a hraci, z jakych odpalist bude hrat, to bys pak mohl namitat, ze ma nekdo uhrany nizky hcp treba jen na Slapech, kde se dobre snizuje a chtit to vyloucit z vysledku...
Vím, že to do tohoto vlákna nepatří, ale nemohu si pomoci :cry:.
Na Slapech se dobře snižuje? 🤔 tak v tom případě fakt dělám něco špatně, nějak jsem si toho nevšiml, že bych na Slapech jen snižoval :D:D:D
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom