Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Náhodná voda na odpališti

requo

Guru fóra
19.jamka
Jméno
Michal
Přijmení
Šatal
Klub
Hořehledy
HI (HCP)
+- 17
Dostal jsem dotaz, kde si nejsem úplně jistý, jak to ideálně řešit. Myšleno v soutěžní hře. Kamarád byl v uplynulých dnech na hřišti, trošku přívaláčky, hra nebyla přerušena. Na jednom z pozdějších odpališť se v průběhu hry objevila louže. Pro zjednodušení popisované situace to zdramatizuji: není možné umístit míček v úseku odpaliště kamkoli jinam, všude voda. Je možné v tomto případě využít nejbližší místo úlevy, které by bylo mimo vyhrazené odpaliště?

Dle mého názoru ne. A je to pak zralé na zrušení turnaje. Nebo?
Prosím, budu rád i za konkrétní čísla Pravidel, kde jsem co přehlédl.
 
Upraveno:
Myslím si, že v takovém případě by mělo být hřiště prohlášeno za nezpůsobilé a turnaj by měl být přerušen, ukončen.
Myšleno na tvoji "zdramatizovanou" část.
 
řekl bych, že se prostě musí hrát z té podmáčené půdy. Je to chyba vedení turnaje, že nezajistili připravenost a způsobilost hřiště.
 
Hledal jsem a nenašel. Pravidla v bodě 16.1a v bodě 2 mluví o tom, že je úleva možná kdekoli na hřišti, jen NE v trestné oblasti. Zároveň pak popisují jednotlivé způsoby úlevy pro POLE, BUNKER a JAMKOVIŠTĚ. Z toho jasně vychází, že pro ODPALIŠTĚ žádný speciální způsob úlevy není, protože jinak jsou vlastně řešeny všechny oblasti hřiště. Z toho mi logicky vychází, že na úlevu z oblasti odpaliště nemám.

Půjdu-li do pravidla o odpalištích, tak v bodě 6.2b 3) se dočtu, že na odpališti smím Odstranit jinovatku, rosu nebo vodu.

Takže osobně si myslím, že např. smím nějakým rozumným způsobem v části odpaliště vodu nějak (alespoň dočasně) "odtlačit" pryč, aniž bych za to byl trestán, ale musím odehrát z prostoru odpaliště.

Jinak souhlasím s @davidfara a @Jirka_S , v takovémto případě je především na organizátorovi soutěžní hry, aby posoudil korektnost a férovost podmínek a turnaj případně přerušil či zrušil.
 
Je to chyba vedení turnaje, že nezajistili připravenost a způsobilost hřiště.

No, někdy jsou události, které se moc předvídat nedají, jako že za půl hodiny naprší tolik, že se výrazně pozmění podmínky. Samozřejmě, pokud by daná situace nastala před turnajem, je to problém a určitě chyba, ale pokud nastane v turnaji, kdy se stane 20 minutová apokalypsa, asi bych tak příkrý na vedení turnaje nebyl. Samozřejmě, mnohému se dá předejít, ale pokud se vylejou v přívaláku stavidla a část hřiště se stane nehratelná...

Takže osobně si myslím, že např. smím nějakým rozumným způsobem v části odpaliště vodu nějak (alespoň dočasně) "odtlačit" pryč, aniž bych za to byl trestán, ale musím odehrát z prostoru odpaliště.

Souhlasím, vidím to stejně. Díky.

Ještě mě napadá - může organizátor/soutěžní výbor s cílem dohrát turnaj v tomto případě posunout kameny odpaliště? Podle mě ne. A pokud by k tomu došlo, je to zralé na zrušené celého turnaje ze strany čgf - protože neměli všichni hráči stejné podmínky (jiný prostor odpaliště), byť v této konstrukci se může jednat o dobrý důvod. Nebo?
 
Ještě mě napadá - může organizátor/soutěžní výbor s cílem dohrát turnaj v tomto případě posunout kameny odpaliště? Podle mě ne. A pokud by k tomu došlo, je to zralé na zrušené celého turnaje ze strany čgf - protože neměli všichni hráči stejné podmínky (jiný prostor odpaliště), byť v této konstrukci se může jednat o dobrý důvod. Nebo?

Myslim si, ze to mozne neni. Pri velkych turnajich se mimo jine prave pozice kamenu znaci sprejem, aby v pripade jejich pohnuti bylo jasne, kam je vratit. Vnimam to stejne jako s jamkou - tu taky nemuzes v prubehu turnaje prevrtat, byt jen o maly kousek. Muselo by se kolo restartovat/ zrusit.
 
Není to jen o výšce týčka, ale i o postoji, tedy výšce podrážky bot.
Tedy předpokládáme případ, kdy náhodná voda překáží i v postoji :cool:
 
Tak jsem to dohledal:

Teeing Area Becomes Unusable After Start of Round

If a teeing area becomes covered in temporary water or for some other reason is not usable after the round has started, the Committee may suspend play or relocate the teeing area if this can be done without giving any player a significant advantage or disadvantage.

Pro nemluvčí zjednodušeně - pokud je odpaliště zaplaveno náhodnou vodou nebo se stane nepoužitelným z jiného důvodu poté, co bylo kolo odstartováno, měl by soutěžní výbor zvážit odložení hry nebo přemístit odpaliště, pokud to lze bez toho, aby někdo z hráčů získal významnou výhodu či nevýhodu.
 
2,7 cm
Delší týčko nemáš? Ještě jsem na odpališti neviděl souvislou vrstvu vody( náhodné) jsou-li kameny 5m od sebe krát dvě hole dozadu což je cca 10m2 to by musel být ober slejvák . Vesměs jsou odpaliště vyvýšené a oblé nikoli vana .
 
omg-shame-businessman-vector-20837684.jpg
 
Tak jsem to dohledal:

Teeing Area Becomes Unusable After Start of Round

If a teeing area becomes covered in temporary water or for some other reason is not usable after the round has started, the Committee may suspend play or relocate the teeing area if this can be done without giving any player a significant advantage or disadvantage.

Pro nemluvčí zjednodušeně - pokud je odpaliště zaplaveno náhodnou vodou nebo se stane nepoužitelným z jiného důvodu poté, co bylo kolo odstartováno, měl by soutěžní výbor zvážit odložení hry nebo přemístit odpaliště, pokud to lze bez toho, aby někdo z hráčů získal významnou výhodu či nevýhodu.

Díky za dohledani, super. Předám info. Jsem rád, že nějaká možnost v některých případech pro soutěžní výbor v tomto je, jak to vyřešit - bezbolestně přesunout, aby se kvůli jednomu odpališti nemuselo kolo/turnaj vždy rušit. :up:
 
Díky za dohledani, super. Předám info. Jsem rád, že nějaká možnost v některých případech pro soutěžní výbor v tomto je, jak to vyřešit - bezbolestně přesunout, aby se kvůli jednomu odpališti nemuselo kolo/turnaj vždy rušit. :up:

V praxi bude ve chvíli, kdy je nehratelné odpaliště s největší pravděpodobností turnaj přerušen kvůli nehratelným zatopeným grýnům. Nicméně, dokáži si představit, že se nějaké jednotlivé odpaliště zatopí separátně. Může se to stát například mírným vylitím řeky z koryta během turnaje, což jsem letos téměř zažil v Semilech na jamce č. 3...
 
to je zralé na řešení pro organizátory. hráči cokoli posouvat nesmí.
jinak posunout kameny o pár metrů - to není žádný problém. dokonce jsem nedávno viděl v TV (přenos z PGA), že posouvali jamku (byla poškozena ránou ) o cca 30 cm. takže i na toto zřejmě pravidla pamatují
 
Vnimam to stejne jako s jamkou - tu taky nemuzes v prubehu turnaje prevrtat, byt jen o maly kousek. Muselo by se kolo restartovat/ zrusit.
Před pár lety se na PGA stalo, že hráč trefil hranu jamky tak blbě, že jí míček poničil a nebylo jí možné opravit, aby to neovlivnilo hráče za ním. Rozhodčí jamku převrtali o kousek vedle (vysvětlovali to v tv tak, že se nesmí změnit výrazně umístění, aby nikdo nebyl zvýhodněn ani poškozen tou změnou) a museli dát vědět všem hráčům, kteří jí ještě měli před sebou, že jamku o cca yard a půl posunuli.
Nejsem si jistý, jestli jsem našel správné video:
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom