Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

GolfDigest.cz Na kterých českých hřištích se nám hraje nejobtížněji – a nejlehčeji?

Jamka R. Reader

Admin
19.jamka
Robot 19.jamky
Na kterých českých hřištích se nám hraje nejobtížněji – a nejlehčeji? (GolfDigest.cz)

STRATEGIE HŘIŠTĚ > Určit, které hřiště v České republice je nejobtížnější, lze několika způsoby. Například tím, že se podíváme do skórkarty každého z nich a tam najdeme hodnocení Course Rating (CR) a Slope Rating (SR). Anebo to můžeme udělat jinak: podle toho, kolik se na konkrétním hřišti hraje v turnajích ran nebo kolika stablefordů na nich hráči dosahují.

Pokračovat ve čtení...
 
No článek by se dal jednoduše shrnout tak, že hřiště je celkem rozdílná, ale vlastně tak trochu stejná. Trochu úsměvné je počáteční tvrzení, že 9ky se počítat nebudou, protože obecně na nich hrají golfisté lépe, než na 18kách. A pak to potvrdit tím, že Liberec je statistiky nejtěžším z hlediska STB a to o celé 2 STB oproti Kácovu:-D. To nejdůležitější pak zazní až na samotném konci - zcela zásadní pro validitu takové statistiky je portfolio účastníků turnajů, druh samotných turnajů a to v kombinaci s kvalitou normy, respektive realitou normy ve vztahu k nastavení hřiště.

Jinak budou statisticky významné výsledky v Hořehledech, kde hraje turnaje stále stejných 250 lidí a "cizích" hráčů je 20% a jinak tomu bude na hřišti, kde se točí federační turnaje s mírou nečlenů přesahujících 50%. Kde často na takový turnajích organizátoři změní barvy kolíků, posunou odpaliště atd.

Pro zajímavost přikládám naši statistiku za poslední 3 roky:

Snímek obrazovky 2020-05-13 v 6.10.17.png
 
Pro mě nejpřínosnější informace byla až v úplně posledním odstavci a to konkrétně:

---
Celkově je pak rozdíl mezi hřištěm s nejnižším a nejvyšším počtem ran přes 10 ran. Průměr počtu ran při turnajích je v Česku něco přes 95 ran. To ostatně zhruba odpovídá i průměrné výši hendikepu českého hráče, který je někde okolo 23.
---

Což dává pěknou představu úrovně "průměrného" golfisty, jeho výkonnosti a hledání produktů a nastavení hřiště pro "masy", výzvy atd. A pěkně to je dle mého názoru v souladu s tím, jak se na některých hřištích v ČR poučili a pomalu dělají hřiště přístupnější i těm HI 20+, aby je to bavilo a odcházeli s pěkným pocitem hezkého výsledku.

@mkopcak: Tak statistika vždy můžeš rozbourat příslušnou úrovní detailu. Pokud tato čísla sleduješ v trendech, tak to tak, jak píše p. Halada, v podstatě bude.
 
Pro mě nejpřínosnější informace byla až v úplně posledním odstavci a to konkrétně:

---
Celkově je pak rozdíl mezi hřištěm s nejnižším a nejvyšším počtem ran přes 10 ran. Průměr počtu ran při turnajích je v Česku něco přes 95 ran. To ostatně zhruba odpovídá i průměrné výši hendikepu českého hráče, který je někde okolo 23.
---

Což dává pěknou představu úrovně "průměrného" golfisty, jeho výkonnosti a hledání produktů a nastavení hřiště pro "masy", výzvy atd. A pěkně to je dle mého názoru v souladu s tím, jak se na některých hřištích v ČR poučili a pomalu dělají hřiště přístupnější i těm HI 20+, aby je to bavilo a odcházeli s pěkným pocitem hezkého výsledku.

@mkopcak: Tak statistika vždy můžeš rozbourat příslušnou úrovní detailu. Pokud tato čísla sleduješ v trendech, tak to tak, jak píše p. Halada, v podstatě bude.
tak jsem se teď docela zasmála, protože já jsem tam študovala jen to, který hřiště je nejtěžší, abych si ho dala na čekací listinu hodně vysoko 😀 s uspokojením jsem tam v jedný tabulce zahlédla i Hazlov ❤ - kde jsme si se hřištěm slíbili nerovný zápas o 115 ran - proto jsem příspěvek prostě musela olajkovat:)

Hřiště 18+ s nejvyššími počty dosahovaných ran

  1. Myštěves – 101,50
  2. Kořenec – 99,89
  3. Ostravice – 99,88
  4. Poděbrady – 99,88
  5. Ypsilon – 99,60
  6. Mnich – 99,17
  7. Casa Serena – 99,16
  8. Darovanský Dvůr – 98,93
  9. Františkovy Lázně – 98,69
  10. Čertovo břemeno – 98,49
 
Pro mě nejpřínosnější informace byla až v úplně posledním odstavci a to konkrétně:

---
Celkově je pak rozdíl mezi hřištěm s nejnižším a nejvyšším počtem ran přes 10 ran. Průměr počtu ran při turnajích je v Česku něco přes 95 ran. To ostatně zhruba odpovídá i průměrné výši hendikepu českého hráče, který je někde okolo 23.
---

Což dává pěknou představu úrovně "průměrného" golfisty, jeho výkonnosti a hledání produktů a nastavení hřiště pro "masy", výzvy atd. A pěkně to je dle mého názoru v souladu s tím, jak se na některých hřištích v ČR poučili a pomalu dělají hřiště přístupnější i těm HI 20+, aby je to bavilo a odcházeli s pěkným pocitem hezkého výsledku.

@mkopcak: Tak statistika vždy můžeš rozbourat příslušnou úrovní detailu. Pokud tato čísla sleduješ v trendech, tak to tak, jak píše p. Halada, v podstatě bude.

Tahle statistika zcela opomiji neturnajove hrace, kterych je vic nez polovina hrajicich. Takze mira zkresleni bude dle meho tak velka, ze se vypovidaci hodnota blizi 0. Ma statistika je slozena z 1000 turnajovych vysledku, coz je 10% reality.

Mas ale urcite pravdu v tom, ze hriste se upravou hracich ploch vyrazne zlehcuji.
 
Tahle statistika zcela opomiji neturnajove hrace, kterych je vic nez polovina hrajicich. Takze mira zkresleni bude dle meho tak velka, ze se vypovidaci hodnota blizi 0. Ma statistika je slozena z 1000 turnajovych vysledku, coz je 10% reality.

Nesouhlasím s Tebou. Jasně v úvodu článku jsou deklarované hodnoty, které se braly - tzn. turnajové výsledky, a z toho se vcelku dobře dá dobře dovodit, co vyšlá čísla ukazují. A několikrát se v celém textu s pojmem "turnajoví hráči" operuje. To, že z toho lze vyvozovat nějakou obecnou pravdu mimo turnaj - no ano, ale o tom podle mého názoru článek namluví a ani to tak nevnímám (byť po lehkém přečtení ano - pocitově Haladova tvrzení převezmu i na "neturnajový" stav). Ano, mohlo by být jasněji třeba i v nadpisu a perexu zdůrazněno, že se jedná o Turnajové "poměřování" a i takové má svojí hodnotu.
 
jsem průměrný český golfista
 
Tahle statistika zcela opomiji neturnajove hrace, kterych je vic nez polovina hrajicich. Takze mira zkresleni bude dle meho tak velka, ze se vypovidaci hodnota blizi 0. Ma statistika je slozena z 1000 turnajovych vysledku, coz je 10% reality.

Mas ale urcite pravdu v tom, ze hriste se upravou hracich ploch vyrazne zlehcuji.
Ona ta „statistika” je ovlivněna i tím, že obvykle v turnaji hrajeme hůře než při neturnajovém „pinkání” ;)
Ano pro statistickou odchylku by bylo třeba znát i složení hendikepů (poměr jednotlivých hendikepů) ve vztahu k celkovému poměru hendikepů v ČGF (aktivních hráčů). Pokud by ten poměr byl zachován, tak tvých 1000 výsledků má vypovídající hodnotu.
 
Ta druhá polovina článku, týkající se ran je naprostý nesmysl. Počty ran, které neberou v potaz škrtnuté výsledky a kvalitu startovního pole. Vše dosazené do tabulky, kde není zohledněn par hřiště... Nejnižší skóre je tak v Liberci s parem o 4 nižším než na jiných hřištích. Kdyby se mu přičetly jen ty čtyři rány do shodného paru, vypadne z první desítky. Nejlehčími hřišti se tak podle těchto statistik stane trojice Zbraslav, Beroun a Kunětická Hora . To jsem ale měl vědět ještě před tím než jsem je hrál.;)
 
Nesouhlasím s Tebou. Jasně v úvodu článku jsou deklarované hodnoty, které se braly - tzn. turnajové výsledky, a z toho se vcelku dobře dá dobře dovodit, co vyšlá čísla ukazují. A několikrát se v celém textu s pojmem "turnajoví hráči" operuje. To, že z toho lze vyvozovat nějakou obecnou pravdu mimo turnaj - no ano, ale o tom podle mého názoru článek namluví a ani to tak nevnímám (byť po lehkém přečtení ano - pocitově Haladova tvrzení převezmu i na "neturnajový" stav). Ano, mohlo by být jasněji třeba i v nadpisu a perexu zdůrazněno, že se jedná o Turnajové "poměřování" a i takové má svojí hodnotu.

Já netrvrdím, že tam nejsou. Já tvrdím, že z článku mám pocit, že se snaží popsat obtížnost/ lehkost hřišť v ČR a způsob, který je k tomu zvolen, zdaleka neodpovídá skutečnému stavu. Vnímám to podobně jako např. k popisu stavu českých silnic a provozu na nich si vzít data z D1.
 
Já netrvrdím, že tam nejsou. Já tvrdím, že z článku mám pocit, že se snaží popsat obtížnost/ lehkost hřišť v ČR a způsob, který je k tomu zvolen, zdaleka neodpovídá skutečnému stavu. Vnímám to podobně jako např. k popisu stavu českých silnic a provozu na nich si vzít data z D1.
Hele, a čí to je, že to u vás klesá? Četl jsem, že si to tam dost "proklestil". Je to možné i tím, že se zvedá hrací úroveň vašich klubistů tím, jak hrají déle?
 
Hele, a čí to je, že to u vás klesá? Četl jsem, že si to tam dost "proklestil". Je to možné i tím, že se zvedá hrací úroveň vašich klubistů tím, jak hrají déle?

Nemám bohužel dostatek objektivně měřitelných dat, kterými bych to dokázal potvrdit. Ale bude to kombinace faktorů:

- hřiště se za 10 let extrémním způsobem zprůchodnilo dramatickým vysekání většiny křovin
- došlo k přeznačení hřiště, takže předloni se jeden aut posunul o 10 m a loni jiný aut zcela zmizel, na druhou stranu vznikla nová trestná oblast
- loni došlo k přenormování hřiště, takže nová norma "dává" prakticky až do HI 10 jednu ránu oproti minulým letům navíc
- částečný vliv vyhranosti hráčů tu také bude, na druhou stranu každý rok přibude nových 50 členů, takže tenhle faktor nebude tak významný
 
To je přínos tvých náborových akcí jako tato? 50 nových členů není vzhledem k lokalitě málo :up:

Rok 2019 jsme začali členským číslem 1538 a skončili 1599, Kokšíňáků bylo rovných 20 ks. Dalších cca 20 ks jsou děti z tréninků z tělocvičen a na hřišti. Takže 2/3 loňských novočlenů lze připsat aktivitám, které podnikáme v našem blízkém okolí.

Včera jsem zadal přihlášku s číslem 1619, takže v podstatě za měsíc provozu máme 20 novočlenů, polovina z nich jsou opět děti z tréninků. Doufám, že letos Kokšíňáků dorazí ještě víc než loni, takže bychom opět mohli člensky poskočit nahoru.

Bohužel zhruba stejný počet členů z různých důvodů končí, takže se stále pohybujeme na hranici 500 ks...
 
Ta druhá polovina článku, týkající se ran je naprostý nesmysl. Počty ran, které neberou v potaz škrtnuté výsledky a kvalitu startovního pole. Vše dosazené do tabulky, kde není zohledněn par hřiště... Nejnižší skóre je tak v Liberci s parem o 4 nižším než na jiných hřištích. Kdyby se mu přičetly jen ty čtyři rány do shodného paru, vypadne z první desítky. Nejlehčími hřišti se tak podle těchto statistik stane trojice Zbraslav, Beroun a Kunětická Hora . To jsem ale měl vědět ještě před tím než jsem je hrál.;)
které konkrétní hřiště je pro mě v ČR nejtěžší? (hcp 54) děkuji R (a prosím nepiš, že je to u mě jedno apod.)
 
které konkrétní hřiště je pro mě v ČR nejtěžší? (hcp 54) děkuji R (a prosím nepiš, že je to u mě jedno apod.)

Pokud se bavíme obtížném hřišti jako o tom, že na něm zahraješ asi hodně ran, tak tam je poměrně dobrou pomůckou tzv. hrací hendikep. Na každém hřišti si můžeš dohledat, kolik Ti ( Tvému HCP ) přidává/ubírá ran. Kdyby hřiště bylo "průměrně" obtížné, tak by se hrací HCP ( ten z tabulky ) rovnal Tvému přesnému HCP ( na CGF ), tedy 54. Na takovém hřišti ( s parem 72 ) bys pak měla hrát 72 + 54 = 126 ran ( ideálně méně ). Na obtížných hřištích však dostáváš rány navíc. Například na Kunětické hoře ( https://grkh.cz/golf/golfove-hriste/ ) dostaneš 13 ran navíc ( z červených odpališť ), Tvůj hrací HCP je tak 67. Tedy pokud tam zahraješ 72 + 67 = 139 ran, je to přesně výsledek, který bys měla hrát. Ty rány navíc Ti, ale nikdo nedává pro nic za nic ( počet ran vychází z normování hřiště, z tzv. Slope a Course ratingu ). Pokud ran dostáváš hodně ( jako např na K. hoře ), bude to hřiště, na kterém s největší pravděpodobností zahraješ i hodně ran. Jako předběžný indikátor je hrací HCP dobrá pomůcka.

Našel jsem hezky zpracovaný pokus o posouzení obtížnosti hřišť v ČR. Ve spodní části lze pak i rozkliknout na tabulky obtížnosti hřišť pro různé úrovně hráčů. Údaje jsou tam starší, např. nejtěžší resort pro nízké HCP je již neexistující N. Amerika apod., ale článek i zhodnocení má hlavu i patu, na rozdíl od toho zde citovaného.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom