Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

mGolf by 19.jamka (ARCHIV, UZAMČENO)

Stav
Uzamčeno.
Kdybychom předpokládali, pro zjednodušení, že těžké hřiště je težké pro dámy i pro pány a z černých i z červených, tak by prostě kriteriem mohlo být CR a SR třeba pro pány ze žlutých.

Je to dle mého stejně zkreslující nebo potenciálně nepřesné, jako aktuální kriterium. Osobně bych toto rozdělení uplně vyřadil, nemyslím si, že ho bude někdo k filtrování používat.
 
Nějak mi uniklo, dle čeho se určuje kategorie hřiště (sportovní, hobby ...).
Například Skalica mi přijde spíš jako sportovní, ostatně tam pořádá turnaje i česká PGA.

+ @Bilky, @mkopcak, @PavelSasak:

ad sportovní a hobby, plus veřejné: K dotazu Mirka, jaká jsou kritéria: je to určeno subjektivně (mnou, plus pár lidí, které jsem oslovil). V podstatě celý číselník vypadá v základu takto:

---
$settings["ciselnik_hriste_typ"] = array (
10 => 'Sportovní',
20 => 'Hobby',
30 => 'Veřejné',
40 => 'Akademie',
50 => 'Neznormované',
900 => 'Jiné',
990 => 'Zaniklé'
);
---

Může se zdát, že se spolu míchají jablka a hrušky. Resp. že může být hřiště sportovní a zároveň zaniklé a jiné kombinace a že tedy není dobré to mít spojené do jednoho číselníku. No, něco na tom je. Jak se na tom pracuje, tak původní nápady se nejeví v průběhu už tak chytré, jako na začátku. Takže předpokládám, že to nějakým způsobem rozdělím, časem. Celé to nevznikalo s žádným jiným účelem, než si "spočítat" odehraná hřiště. Filtrování a případné řešení a řazení podle nějakých kategorií mi nepřišlo nijak pro daný účel nutné - pracuje a rozvíjí se to průběžně (malý obchod má taky jiné uspořádání, než supermarket - takže možná se to časem změní k případnému praktičtějšímu budoucímu využití).

Nicméně k tomu rozdělení: tato subjektivní kategorizaci stylu tří tříd vznikla spíše co se týče kvality herních ploch plus nějaké kombinace náročnosti a klientely, která si dokáže dané hřiště užít a co se od něj čeká. Takové rychlé rozdělení - jak někdo zmínil, velmi pravděpodobně bude mnoho hřišť na nějakém předělu. Nechtělo se mi kateogorizovat stylem:

top
něco mezi
louka

takže jsem si vnitřně to rozdělil na:

sportovní
hobby
veřejné

i s rizikem, že každý to může vnímám rozdílně. Mně osobně to přijde vcelku užitečné a lepší než hvězdičky k danému hřišti, které každý vnímá úplně jinak. Takže nehledat za tím neomylnost. Samozřejmě někde rozdělení může být špatně a chyba se vloudí. A stejně tak - jinak bude řadit hřiště hobík, jinak HI 0 - resp. každý z nás by to rozdělil možná jinak a shoda bude jen někde, jestli vůbec. Nějakou takovou kategorizaci tam nechám - pokud má někdo nápad, jak to uchopit lépe, sem s ním. Kdo chce, využije, kdo ne, nechť to prosím zatím ignoruje. Samozřejmě, podněty a návrhy na přesuny jsou vítány, pokud je tam nějaký renonc. Časem se k tomu dostanu.

Teď mě napadá, že jsem uvažoval ještě na 4 stupních, tzn. něco mezi sportovní-hobby (chtělo by to jedno slovo), ale domnívám se, že ty 4 stupně bude pro některé stejně nepřesné. Ale kdyby měl někdo nápad na slova, která by dávala lepší orientační smysl, klidně sem s nimi.
 
Upraveno:
A stejně tak - jinak bude řadit hřiště hobík, jinak HI 0 - resp. každý z nás by to rozdělil možná jinak a shoda bude jen někde, jestli vůbec.

Jak jsem psal - nevidím v tom rozdělení smysl, každý to vnímá jinak a proto tam podle mne být vůbec nemusí, protože může působit i kontraproduktivně.
 
Jak jsem psal - nevidím v tom rozdělení smysl, každý to vnímá jinak a proto tam podle mne být vůbec nemusí, protože může působit i kontraproduktivně.

Já si to v této fázi nemyslím. Ale ukáže čas. A třeba to tak dopadne, že to zmizí.
Když bych použil stejný úvod věty, jako ty: "Jak jsem psal... " Kdo chce, využije, kdo ne, nechť to prosím zatím ignoruje.

Jedna z vizí, kterou s tím do budoucna mám, je mít možnost nějakého rozdělení a zobrazení určitého rozdělení pro očekávání golfistů. Já jsem se ve své historii xkrát setkal s dotazem a jaké je to hřiště - není moc sportovní/dlouhé/luxusní a budu se tam cítit dobře? K jakému hřišti, které si hrál, by si to přirovnal? Atd. Takže tohle je hlavní záměr, který za tím mám. To, že mnoha menším hřištím to bude působit nelichotivě, protože by se rádi viděli v jiné "kategorii", je mi jasné - a velmi dobře znám tvůj osobní postoj k recenzím a jakémukoli hodnocení a kategorizaci a vzájemnému "porovnávání". Osobně se nedomnívám, že by to někomu z hráčů mělo vadit tak, že by si dané hřiště nezaškrtnul. :)
 
To, že mnoha menším hřištím to bude působit nelichotivě, protože by se rádi viděli v jiné "kategorii", je mi jasné

Osobně se mě to nijak dramaticky netýká, já se za Hořehledy cíleně profiluji tak, aby právě k žádným nenaplněným očekáváním nedocházelo.

Takže si naopak myslím, že řadě hřišť může jejich zařazení do “vyšší” kategorie ublížit. Otázkou je pak právě ona definice pojmů. Hobby znamená lehké? Nebo příjemné? Nebo levné? Nebo na louce? Je sportovní těžké nebo dlouhé?
 
Takže si naopak myslím, že řadě hřišť může jejich zařazení do “vyšší” kategorie ublížit. Otázkou je pak právě ona definice pojmů. Hobby znamená lehké? Nebo příjemné? Nebo levné? Nebo na louce? Je sportovní těžké nebo dlouhé?

Dobrý point. Upřímně nevím. :) Každé zjednodušení má určitá rizika a nepřesnost. Pokud uděláš složitá a sofistikovaná kritéria, tak narážíš na dva problémy - filtrování se nebude používat (resp. do hloubky ho použije ani promile uživatelů), pokud neuděláš žádné, tak neřešíš nějakou alespoň základní kategorizaci. A druhý problém - spoustu výrazů nebude méně poučený člověk ani znát. Já rozdíl mezi např. Beřovicemi a Hořehledy vnímám a nikoli jen tím, že je rozdílný počet jamek. Stejně jako vnímám rozdíl mezi Zbraslaví a Čertovým Břemenem - a nikoli jen tím, že v jednom jsou kopce a druhé je placka. Vnímám je rozdílně. Pro mě jednou jsou sportovní areály, druhé hobby (líbilo se mi i slovo "country" v dobrém slova smyslu). Samozřejmě nabízí se možnost příznaků les, links atd, ale to není ono, byť by to mohlo pomoci). A to nějaké optimum pořád hledám - neurážlivý mix úrovně, obtížnosti, kvality ploch, stylu.
 
Upraveno:
Napadlo mne ohledně „třídění” hřišt tahle blbost:
Profi - hřiště má černá odpaliště (min. 18 jamek)
Sportovní - hřiště má max. bílé odpaliště (min. 18 jamek)
Hobby - hřiště má max. žlutá odpaliště (9-18 jamek)
Veřejné - nějak neumím uchopit, protože pro mne je veřejné každé, kde mohu hrát bez „osvědčení pro hru”, ale toto se překrývá (zejména s hobby)

Chápu, že jsou hřiště s «bílými» a přesto je to v podstatě hobby; ale nějaké exaktní třidění asi nelze jednoduše aplikovat.
 
Napadlo mne ohledně „třídění” hřišt tahle blbost:
Profi - hřiště má černá odpaliště (min. 18 jamek)
Sportovní - hřiště má max. bílé odpaliště (min. 18 jamek)
Hobby - hřiště má max. žlutá odpaliště (9-18 jamek)
Veřejné - nějak neumím uchopit, protože pro mne je veřejné každé, kde mohu hrát bez „osvědčení pro hru”, ale toto se překrývá (zejména s hobby)

Chápu, že jsou hřiště s «bílými» a přesto je to v podstatě hobby; ale nějaké exaktní třidění asi nelze jednoduše aplikovat.

To je docela dobrý. To se mi líbí. Hmhm...

To veřejné vs hobby: jj, narážel jsem na stejný problém. Myšlenka za tím byla tak, jak to říct kulantě... hobby je prostě udržované hřiště, veřejné byla snaha o označení o "úroveň" níž. Prostě něco, kde grýny jsou sotva grýny, prostě spíše něco jako "nadšenecká" louka. Pro mě třeba Úholičky (nijak k nim negativně). Plácnout si tam může každý, ale asi je to úplně jedno, co a jak...

...přitom to ale je znormované a není to formálně ani cvičná akademie. Uvědomuji si kolizi mezi slovem veřejné právě se zaběhnutým slovem - veřejné hriště - plocha, kde je možné hrát bez osvědčení.

?
 
Upraveno:
Dobrý point. Upřímně nevím. :) Každé zjednodušení má určitá rizika a nepřesnost. Pokud uděláš složitá a sofistikovaná kritéria, tak narážíš na dva problémy - filtrování se nebude používat (resp. do hloubky ho použije ani promile uživatelů), pokud neuděláš žádné, tak neřešíš nějakou alespoň základní kategorizaci. A druhý problém - spoustu výrazů nebude méně poučený člověk ani znát. Já rozdíl mezi např. Beřovicemi a Hořehledy vnímám a nikoli jen tím, že je rozdílný počet jamek. Stejně jako vnímám rozdíl mezi Zbraslaví a Čertovým Břemenem - a nikoli jen tím, že v jednom jsou kopce a druhé je placka. Vnímám je rozdílně. Pro mě jednou jsou sportovní areály, druhé hobby (líbilo se mi i slovo "country" v dobrém slova smyslu). Samozřejmě nabízí se možnost příznaků les, links atd, ale to není ono, byť by to mohlo pomoci). A to nějaké optimum pořád hledám - neurážlivý mix úrovně, obtížnosti, kvality ploch, stylu.
Proto nechápu Skalici jako hobby, hraje se tam z pěti odpališť černá, bílá, žlutá, modrá a červená, což se rovná i délkou minimálně hřišti mistrovskému... Je to krásný, někdy hodně větrný links.
 
Proto nechápu Skalici jako hobby, hraje se tam z pěti odpališť černá, bílá, žlutá, modrá a červená, což se rovná i délkou minimálně hřišti mistrovskému... Je to krásný, někdy hodně větrný links.

Viz část mého příspěvku:

Samozřejmě, podněty a návrhy na přesuny jsou vítány, pokud je tam nějaký renonc. Časem se k tomu dostanu.

Tzn. ještě jsem to neupravil. Počkám, až/jestli se toho sejde více, případně se v mezičase nevymyslí něco lepšího.
Mám to k tomuto hřišti poznamenané a eviduji to.
 
Upraveno:
To je docela dobrý. To se mi líbí. Hmhm...

To veřejné vs hobby: jj, narážel jsem na stejný problém. Myšlenka za tím byla tak, jak to říct kulatně... hobby je prostě udržované hřiště, veřejné byla snaha o označení o "úroveň" níž. Prostě něco, kde grýny jsou sotva grýny, prostě spíše něco jako "nadšenecká" louka. Pro mě třeba Úholičky (nijak k nim negativně). Plácnout si tam může každý, ale asi je to úplně jedno, co a jak...

...přitom to ale je znormované a není to formálně ani cvičná akademie. Uvědomuji si kolizi mezi slovem veřejné právě se zaběhnutým slovem - veřejné hriště - plocha, kde je možné hrát bez osvědčení.

?
A co takto?
1. Profi - hřiště má černá odpaliště (min. 18 jamek)
2. Ligové - hřiště má max. bílé odpaliště (min. 18 jamek)
3. Výkonnostní - hřiště má max. žlutá odpaliště (18 jamek); hřiště má max. bílá odpaliště (9 jamek)
4. Hobby - původně veřejné

Ta třetí úroveň se může jmenovat i jinak. Napadá mne „amatérské”, ale to asociuje amatérský přístup k údžbě a kvalitě hracích ploch. Sportovní by asi zase bylo zaměňováno s výkonnostním. Ale to výkonnostní také úplně nevystihuje to, co prezentuje 3. úroveň.
Má někdo nápad, jak pojmenovat 3. úroveň?
 
Upraveno:
No, pokud bych se mohl zapojit do diskuse, spíše bych preferoval první variantu @Mirek_62 Osobně tak nějak nevím, kam zařadit ligové, já ligu nehraju a neumím si představit, jak má hřiště na ligu vypadat. (třeba jsem viděl Alfrédov, kde se prý liga hraje a přišlo mi celkem suché, chápu, mají problém s vodou, jako skoro všichni).
A to označení "veřejné" bych klidně změnil na "tréninkové", to mi prostě dává informaci, že to nebude tak super kvalita, ale může být zajímavé na zkoušení, třeba.
A třeba výkonnostní golf já chápu jinak než bych si představil v označení hřiště.
 
No, pokud bych se mohl zapojit do diskuse, spíše bych preferoval první variantu @Mirek_62 Osobně tak nějak nevím, kam zařadit ligové, já ligu nehraju a neumím si představit, jak má hřiště na ligu vypadat. (třeba jsem viděl Alfrédov, kde se prý liga hraje a přišlo mi celkem suché, chápu, mají problém s vodou, jako skoro všichni).
A to označení "veřejné" bych klidně změnil na "tréninkové", to mi prostě dává informaci, že to nebude tak super kvalita, ale může být zajímavé na zkoušení, třeba.
A třeba výkonnostní golf já chápu jinak než bych si představil v označení hřiště.
Všude kde se hrají soutěže jsou v podstatě mistrovské, jako hobby mne napadá akademie v Béřovice, Cihelny, Konopiště atp.
 
Všude kde se hrají soutěže jsou v podstatě mistrovské, jako hobby mne napadá akademie v Béřovice, Cihelny, Konopiště atp.
Ok, v pohodě, v tom případě ale podle mě není rozumné něco pojmenovat jako "ligové", protože to nikomu moc neřekne a budou to, můj odhad, tak 70% všech hřišť.
Jenže já bych coby hobby hřiště viděl klidně plnohodnotné 9 (18) jamek či nějakou fakt dobrou akademii.

A třeba tím "tréninkové" bych označil konkrétně par3 na Zbraslavi. I když možná tento rok už by sneslo i jiné označení, ale viděl jsem to jen při průjezdu.
 
Dik za vysvetlenie.

Kategórie môžu byť - to je OK
ano vždy tam budú určite trecie plochy ktoré ihrisko kam zaradiť lebo niektoré sú kdesi na pomedzí...
Tiež sa ale prikláňam k názoru že názov VEREJNE nie je celkom šťastný, keďže až na 1-2 sú všetky verejné...

@TP_79 navrhol TRENINGOVE a to je celkom fajn.
 
Ok, v pohodě, v tom případě ale podle mě není rozumné něco pojmenovat jako "ligové", protože to nikomu moc neřekne a budou to, můj odhad, tak 70% všech hřišť.
Jenže já bych coby hobby hřiště viděl klidně plnohodnotné 9 (18) jamek či nějakou fakt dobrou akademii.

A třeba tím "tréninkové" bych označil konkrétně par3 na Zbraslavi. I když možná tento rok už by sneslo i jiné označení, ale viděl jsem to jen při průjezdu.
Tak ta moje myšlenka dělení vycházela z počtu jamek a typu odpališť, ne z toho jestli se tam hraje liga nebo ne.
Stejně jako PROFI má i žlutá odpaliště a mohou si na něm zahrát „hobíci”.
Ono najít „pojmenování” tak, aby to nebylo ani zčásti zavádějíci je opravdu těžké.
 
Tak ta moje myšlenka dělení vycházela z počtu jamek a typu odpališť, ne z toho jestli se tam hraje liga nebo ne.
Stejně jako PROFI má i žlutá odpaliště a mohou si na něm zahrát „hobíci”.
Ono najít „pojmenování” tak, aby to nebylo ani zčásti zavádějíci je opravdu těžké.
Já to chápu a jak jsem psal dříve, pokud bych se k tomu mohl vyjádřit, a podíval se na to ze strany uživatele, přišlo mi fakt dobré to dělení dle Tvého prvního návrhu. Protože tam si dokážu asi představit, co tím je řečeno a co bych asi mohl očekávat (i když je to zavádějící, ale nikdy se nenajde ta nejlepší a všem jasná varianta).
U té druhé varianty já coby lajk tápu ( a to nemám rád :cry: )
 
Díky za rozbor a především @Mirek_62 za konkrétní nápad s využitím odpališť a počtu jamek.

---

1. Mistrovské - znormované hřiště, 18j+, má černá odpaliště
2. Sportovní - znormované hřiště, 18j+, má max. bílé odpaliště
3. Hobby - znormované hřiště, vše ostatní (vč 9j bílá)
(4. Basic)

-
a takové ty doplňkové, co jsou už teď:
- Akademie
- Neznormované
- Zaniklé
- Jiné (vždycky se najde nějaká exotika, se kterou se nepočítá, ideálně se nepoužije)

-
Pozn.
1) Místo Profi bych dal dal Mistrovské. Odbourá se tim slovo Profesionální a Mistrovské mi jde k černým trochu víc a je takové honosnější. :)
2) Ad hobby: Ještě jsem to nehledal, tak nevím. Jaká devítka v ČR má např. bílá odpaliště? Nebylo by dobré i případné devítky s bílými mrksnout mezi sportovní?
2) Kategorie Basic nevím - bylo by to vše, co je znormované, ale nemá devět jamek . To znamená, že mi sem spadnou nějaké šestky. Ale např. sem nespadnou ony zmíněné Úholičky (které bych tu tak nějak viděl) - a mám je tedy zařazené i teď mezi akademie, což je asi ok. Pokud by se Basic nezdál, nějak moc, tak bych se na ní vybodl a nechal všechno ostatní Hobby nebo akademie. Aby jste si to představili:

Kam např. by jste zařadili Libouchec? Klasické Hobby, nebo Basic? A případně Harrachov? Hobby nebo Basic? Bude to individuální a Hobby to klidně pojme.

Pak jsem ještě offJamka dostal podnět, že by se to dalo rozvinout na Sportovní/Sportovní+ a Hobby/Hobby+, což by bylo pro 9 vs 18j. Přijde mi to hezké, ale možná už zbytečně podrobné (zvlášť když tam počet jamek už je).

S tím, že příznak Veřejné bych ponechal a předělal asi jako samostatný, tzn. pro určení, kde se dá hrát bez ZK. Byť si myslím, že po domluvě mnohde i tam, kde to není na webu deklarováno.
 
Díky za rozbor a především @Mirek_62 za konkrétní nápad s využitím odpališť a počtu jamek.

---

1. Mistrovské - znormované hřiště, 18j+, má černá odpaliště
2. Sportovní - znormované hřiště, 18j+, má max. bílé odpaliště
3. Hobby - znormované hřiště, vše ostatní (vč 9j bílá)
(4. Basic)

-
a takové ty doplňkové, co jsou už teď:
- Akademie
- Neznormované
- Zaniklé
- Jiné (vždycky se najde nějaká exotika, se kterou se nepočítá, ideálně se nepoužije)

-
Pozn.
1) Místo Profi bych dal dal Mistrovské. Odbourá se tim slovo Profesionální a Mistrovské mi jde k černým trochu víc a je takové honosnější. :)
2) Ad hobby: Ještě jsem to nehledal, tak nevím. Jaká devítka v ČR má např. bílá odpaliště? Nebylo by dobré i případné devítky s bílými mrksnout mezi sportovní?
2) Kategorie Basic nevím - bylo by to vše, co je znormované, ale nemá devět jamek . To znamená, že mi sem spadnou nějaké šestky. Ale např. sem nespadnou ony zmíněné Úholičky (které bych tu tak nějak viděl) - a mám je tedy zařazené i teď mezi akademie, což je asi ok. Pokud by se Basic nezdál, nějak moc, tak bych se na ní vybodl a nechal všechno ostatní Hobby nebo akademie. Aby jste si to představili:

Kam např. by jste zařadili Libouchec? Klasické Hobby, nebo Basic? A případně Harrachov? Hobby nebo Basic? Bude to individuální a Hobby to klidně pojme.

Pak jsem ještě offJamka dostal podnět, že by se to dalo rozvinout na Sportovní/Sportovní+ a Hobby/Hobby+, což by bylo pro 9 vs 18j. Přijde mi to hezké, ale možná už zbytečně podrobné (zvlášť když tam počet jamek už je).

S tím, že příznak Veřejné bych ponechal a předělal asi jako samostatný, tzn. pro určení, kde se dá hrát bez ZK. Byť si myslím, že po domluvě mnohde i tam, kde to není na webu deklarováno.
Devítka s bílými je např. Bítozeves

Libouchec - devítka, znormovaná = hobby
když budeš do rozdělení zase vnášet další parametr (např. kvalita ploch), tak těch třecích ploch opět bude více a znepřehladní se to.
Myslím, že tři parametry (počet jamek; „barva” odpališť (i když např. Oaks má barvy jiné, takže spíše než „barva” možná „kategorie” odpališť); znormování - ano, ne, mix pro «basic») je dostačující.
Klidně bych dal tu 4. kategorii jak navrhuješ (jen bych to kategorizoval jako <9 jamek bez ohledu na znormování).
Ještě mne s ohledem na odpaliště napadlo, že na více hřištích se začala objevovat znormovaná „dětská” zkrácená odpaliště. Uritě bych to nemixoval do kategorií. Ale pokud je tedy k dispozici filtrováni, tak přidat tento parametr jako (
„vizuálně skrytý” (v popisu hřiště) právě jen pro filtrování.
 
Proč to takhle slovně kategorizovat a vyčleňovat , každé hřiště je tak obtížné z jakých odpališť ho budete hrát. Nestačilo by pro obtížnost hřiště zavést od 1-10 a nebo převzít kategorizaci např z lyžování barevně jako ozn sjezdovek.
Podle vašeho jsme Lipiny Hobby a přesto si myslím , že hobby není ani veřejné hřiště pokud beru, že u hobby kategorie by zahrát par mělo být easy.
Každou kategorizací někoho vyčleňujete a jak , tak to je úhel pohledu,
za mne pouze číselné nebo barevné označení obtížnosti a nebo jinak ještě jsem neviděl různě obtížný kurt na tenis a to byl taky svého času “ kapitalistický sport” a podívejte se , kde je masově teď.
 
Stav
Uzamčeno.
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom