Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Možný způsob braní úlev?

Marek90

Aktivní člen
Klub
Pyšely
HI (HCP)
20+-10
Včera se mi v Pyšelích naskytla zajímavá situace a rád bych se zeptal, zda jsem ji vyřešil v rámci pravidel legitimně :).
7267


  • Na jamce #9 jsem míč vyhodil doleva za cestu (pozice 1), míč ležel dost nepříjemně v šťavnatým rafu (na fotce už jen nový míč pro ilustraci).
  • Vzal jsem si úlevu, že stojím nohou na cestě (závada P1) a dropoval jsem v zóně 2
    • Zde asi hlavní otázka - můžu dropovat vědomě tak, aby mi ve švihu překážel mladý stromek (závada P2)?!? Nechtělo se mi hrát z toho hnusnýho rafu uprostřed :D
  • Řekl jsem si, že ano a bral jsem další úlevu do pozice 3
    • Opět jsem záměrně dropoval tak, aby mi stromek (P3) překážel ve směru k jamce...
  • V pozici 3 mi přesně v cestě k jamce překáží mladý stromek a téměř jistě bych ho trefil - dle místních pravidel (stromek může být poškozen míčem bezprostředně po úderu) mám povinnost brát úlevu, abych ho nepoškodil - drop do finální pozice 4, skoro žádný raf a krásný postoj :cool:
To že jsem to zákonitě další ranou na green neposlal je vedlejší :D, jde mi jen o postup dropování tak, abych se nakonec dostal tam kam chci...
Díky za názor :)
 
Včera se mi v Pyšelích naskytla zajímavá situace a rád bych se zeptal, zda jsem ji vyřešil v rámci pravidel legitimně :).
Zobrazit přílohu 7267

  • Na jamce #9 jsem míč vyhodil doleva za cestu (pozice 1), míč ležel dost nepříjemně v šťavnatým rafu (na fotce už jen nový míč pro ilustraci).
  • Vzal jsem si úlevu, že stojím nohou na cestě (závada P1) a dropoval jsem v zóně 2
    • Zde asi hlavní otázka - můžu dropovat vědomě tak, aby mi ve švihu překážel mladý stromek (závada P2)?!? Nechtělo se mi hrát z toho hnusnýho rafu uprostřed :D
  • Řekl jsem si, že ano a bral jsem další úlevu do pozice 3
    • Opět jsem záměrně dropoval tak, aby mi stromek (P3) překážel ve směru k jamce...
  • V pozici 3 mi přesně v cestě k jamce překáží mladý stromek a téměř jistě bych ho trefil - dle místních pravidel (stromek může být poškozen míčem bezprostředně po úderu) mám povinnost brát úlevu, abych ho nepoškodil - drop do finální pozice 4, skoro žádný raf a krásný postoj :cool:
To že jsem to zákonitě další ranou na green neposlal je vedlejší :D, jde mi jen o postup dropování tak, abych se nakonec dostal tam kam chci...
Díky za názor :)

Muhehé, na tobě si člověk smlsne:

1. Samozřejmě bych musel být na místě, ale z toho co vidím na fotce a co píšeš je už první drop špatně. Od cesty hledáš nejbližší místo úplné úlevy to je dle mého jen trochu víc směrem k tomu smrku, viz můj obrázek:
Slide1.jpg


Odtud normálně hraješ, případně bereš další úlevu. Rozumím důvody ochrany mladých stromků, ale v životě jsem tenhle popis "...nebo může být ohrožen letícím míčem bezprostředně po Úderu..." neviděl a přijde mi extrémně přitažený za vlasy. Brát totiž úlevu od směru hry můžeš v takovém případě v podstatě kdykoli, protože pojmy jako "ohrožen" nebo "bezprostředně" jsou zatraceně subjektivní. A jsem si jist, že při jakémkoli turnaji ČGF by tohle z pravidel zmizelo jako první. Ale připusťme na chvíli, že je to OK.

V takovém případě bereš úlevu od stromku do pozice 3 a dropuješ do pozice 4 a hraješ dál.

Tzn. ty bys v tom byl pravděpodobně za 2 trestné, protože si hrál z nesprávného místa. Mohli bychom uvažovat, že těch 5 metrů dozadu ti dalo významnou výhodu, protože ti to dalo přesně ty metry co dobře trefuješ. A pak by to byla DQ. Ale to už je velká spekulace:).
 
Dobře @mkopcak, děkuju :).
Takže když pomineme hledání NEJBLIŽŠÍHO místa úlevy, což sama o sobě je obří kapitola :D, tak v podstatě při braní úlevy je naprosto jedno, jaká další závada či stromek by mi překážel z nového místa po úlevě a nemám na to brát zřetel. Důležité je vzít úplnou úlevu od první závady a pak si v rámci výseče 1 hole můžu dropovat kam chci, ne blíže jamce...
 
Tzn. ty bys v tom byl pravděpodobně za 2 trestné, protože si hrál z nesprávného místa. Mohli bychom uvažovat, že těch 5 metrů dozadu ti dalo významnou výhodu, protože ti to dalo přesně ty metry co dobře trefuješ. A pak by to byla DQ. Ale to už je velká spekulace:).

Neměl by dostat ještě další dvě trestné za to, že odevzdal nižší výsledek díky tomu, že nezapočítal trestné o nichž nevěděl?
A pokud si nebyl jistý, jestli bral úlevu správně, neměl před odevzdáním konečného výsledku toto konzultovat s rozhodčím?
Já nevím, ale spíš by to asi bylo na DG. Už jen to, že si situaci nafotil svědčí o tom, že si řešením nebyl jistý.
 
Už jen to, že si situaci nafotil svědčí o tom, že si řešením nebyl jistý.

Tohle by me jako dukaz prislo divne. Podle meho je vzdy lepsi situaci zdokumentovat pro pozdejsi upresneni a pripadnou edukaci dalších, nez byt trestan za to, ze si to fotim proto, ze si nejsem jisty.
 
Neměl by dostat ještě další dvě trestné za to, že odevzdal nižší výsledek díky tomu, že nezapočítal trestné o nichž nevěděl?
A pokud si nebyl jistý, jestli bral úlevu správně, neměl před odevzdáním konečného výsledku toto konzultovat s rozhodčím?
Já nevím, ale spíš by to asi bylo na DG. Už jen to, že si situaci nafotil svědčí o tom, že si řešením nebyl jistý.

No řešením si jistý nebyl, proto ho tu konzultuje, což je jenom dobře. Předpokládám, že pokud by šlo o turnaj, tak by to řešil jinak a rozhodčího buď přivolal nebo hrál např. 2 míče a poté to konzultoval. Trestat ho za to, že si to nafotil je nesmysl. Na DQ je dle mého především Loreta, protože tohle dát do místních pravidel je hodně silná káva, co na to @Jirka Novosad ?:)

Jinak 20.2e - hráče nemůžeš disknout za to, že si nedal trestné, o kterých nevěděl. To, že si to nafotil a řešil, ještě neznamená, že o nich věděl. Žádné další tresty nepadnou.
 
Tohle by me jako dukaz prislo divne. Podle meho je vzdy lepsi situaci zdokumentovat pro pozdejsi upresneni a pripadnou edukaci dalších, nez byt trestan za to, ze si to fotim proto, ze si nejsem jisty.
Tak to myšleno nebylo, že by měl dostat trest za to, že to fotil. Nebyl si jistý, proto jako důkaz fotil - OK. Ale před odevzdáním výsledku neřešil pochybnost, a to vidím jako špatně.
 
Jinak 20.2e - hráče nemůžeš disknout za to, že si nedal trestné, o kterých nevěděl. To, že si to nafotil a řešil, ještě neznamená, že o nich věděl. Žádné další tresty nepadnou.
Tak jednak mi uniklo, že nešlo o soutěžní výsledek (i když z textu to není zřejmé).
Za druhé jsem nic nepsal o tom, že by měl být trestán za to, že situaci nafotil.
Ale o tom, že když si to fotil, tak si nebyl jistý řešením a měl po dohrání řešit s rozhodčím a pak teprve odevzdat výsledek.
 
Šel jsem sám jen tak na pohodu :D, žádný turnaj - spíš mě pobavila ta nutnost tří po sobě jdoucích úlev, tak jsem to chtěl zkonzultovat. Za jakékoliv zmatení sorry jako... :cool:
 
Tak ne nadarmo se rika, ze dropovat se musi umet :)

Jinak toto jsou ona mistni pravidla:”
Ochrana mladých stromků
Ochrana mladých stromků se vztahuje na stromky označené modrou stužkou, oporou nebo okopem.

Jestliže takový stromek překáží hráči v Postoji nebo v prostoru zamýšleného švihu nebo může být ohrožen letícím míčem bezprostředně po Úderu, musí se míč zvednout a beztrestně spustit v souladu s postupem předepsaným Pravidlem 24-2b (Nepohyblivá závada). Míč zvednutý podle tohoto Místního pravidla se smí očistit.

Výjimka: Hráč nemůže využít úlevu podle tohoto Místního pravidla, jestliže (a) je zjevně nesmyslné, aby hráč zahrál uvažovanou Ránu, a to kvůli překážení něčeho jiného než takového stromku nebo (b) by k překážení takového stromku docházelo pouze při nikoli nezbytně nutném neobvyklém Postoji, švihu nebo Směru hry.”

Prijde mi to co si popsal jako hoodne extensivni vyklad. :)
 
Prosím o radu, v tréninkové hře mi míč skončil v Beřovicích na první jamce na cestě blíže k vodě zastavený o obrubník.
Kam mohu spustit míč? Za cestu k vodě to nejde, tam není místo, hrát jak to leží taky nejde a cokoli mezi jamku a cestu by bylo blíže k jamce.
Napadá mě to ten kousek trávy co je vlevo mezi bunkrem a cestou.

Šipka je míč, a křížek kde byla jamka.

Bez názvu.png
 
Prosím o radu, v tréninkové hře mi míč skončil v Beřovicích na první jamce na cestě blíže k vodě zastavený o obrubník.
Kam mohu spustit míč? Za cestu k vodě to nejde, tam není místo, hrát jak to leží taky nejde a cokoli mezi jamku a cestu by bylo blíže k jamce.
Napadá mě to ten kousek trávy co je vlevo mezi bunkrem a cestou.

Šipka je míč, a křížek kde byla jamka.
Pokud nejde dropovat za cestou - jako že je tam voda, tak prostě nejbližší místo úlevy, jak jsem vyznačil na obrázku (blíž bude ta levá část, takže tam).

Hlavně je potřeba si uvědomit, že se vždy bere úleva od cesty a i kdyby bylo nejbližší místo úlevy křoví, tak se musí dropovat do něj.
 

Přílohy

  • drop.PNG
    drop.PNG
    117,9 KB · Zobrazení: 140
Díky, já zvolil tu variantu doprava, protože mezi bunkrem a cestou na ten drop není místo. Nebyl jsem si ale jistej, jestli to bylo pravidlově ok.
 
tam není místo
Tohle by chtělo podrobnější rozbor - málokdy se setkávám se stavem, kdy jsou kolíky tak pečlivě vyskládány, že nedávají žádnou možnost úlevy. A pokud nedávají, tak je tohle krásný příklad nešťastného značení vodní překážky, protože právě pro tyto účely by ideálně mezi cestou a vodou měl být prostor kam spustit. Jinak to @davidfara nakreslil správně, musíš najít to nejbližší místo, kde už to půjde. Z toho co jsi namaloval si pořád myslím, že je místo u bunkeru přeci jen blíž, ale to bychom tam museli skutečně stát...

EC791569-29C9-48CF-B5EE-12DD1A1355FB.jpeg
 
Díky, já zvolil tu variantu doprava, protože mezi bunkrem a cestou na ten drop není místo. Nebyl jsem si ale jistej, jestli to bylo pravidlově ok.
To je právě ono, i kdyby tam to místo nebylo (na postoj), byť jen na spuštění míče, tak je to podle mě stále nejbližší místo úlevy, kam se ten míč musí spustit. Protože úlevu zajímá jen to, jestli sis pomohl od cesty, to, že pak budeš stát na jedné noze kvůli jiné překážce už je holt druhá věc. :D
 
To je právě ono, i kdyby tam to místo nebylo (na postoj), byť jen na spuštění míče, tak je to podle mě stále nejbližší místo úlevy, kam se ten míč musí spustit. Protože úlevu zajímá jen to, jestli sis pomohl od cesty, to, že pak budeš stát na jedné noze kvůli jiné překážce už je holt druhá věc. :D
Taky si myslím, že nejspíš by asi nejbližší místo bylo modře označené od @mkopcak
To jím označené červené bude dost úzké a dovedu si představit, že vždy zaujmu postouj tak, aby mi ta cesta překážela v postoji - a protože musím vzít plnou úlevu, tak to, dle mého, prostě není nejbližší místo úlevy.
Ale, jak oba píšete - muselo by se to posoudit přímo na místě, takhle se ten prostor pro drop a postoj špatně odhaduje.
Leda by to nějaký "místní" odzkoušel.
 
To jím označené červené bude dost úzké a dovedu si představit, že vždy zaujmu postouj tak, aby mi ta cesta překážela v postoji - a protože musím vzít plnou úlevu, tak to, dle mého, prostě není nejbližší místo úlevy.
Souhlasím, když to bereš takhle. zkrátka bych to shrnul takto - viz. foto v závislosti na aktuální situaci na hřišti (přesný pin atd..)
 

Přílohy

  • drop2.PNG
    drop2.PNG
    121,1 KB · Zobrazení: 112
Pokud nejde dropovat za cestou - jako že je tam voda, tak prostě nejbližší místo úlevy, jak jsem vyznačil na obrázku (blíž bude ta levá část, takže tam).

Hlavně je potřeba si uvědomit, že se vždy bere úleva od cesty a i kdyby bylo nejbližší místo úlevy křoví, tak se musí dropovat do něj.
Jen pro jistotu se zeptám - pokud míč leží u levého okraje cesty, nemusím místo úlevy najít zase u levého okraje, resp.za ním? Opravdu mohu nejbližší místo úlevy hledat na druhé straně cesty a stačí respektovat, že nejsem blíž vlajce?
 
Jen pro jistotu se zeptám - pokud míč leží u levého okraje cesty, nemusím místo úlevy najít zase u levého okraje, resp.za ním? Opravdu mohu nejbližší místo úlevy hledat na druhé straně cesty a stačí respektovat, že nejsem blíž vlajce?
Musis najit nejblizsi misto, kde lze cerpat plnou ulevu a nebudes bliz jamce. To na jake strane cesty to bude neni podstatne.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom