Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Mereni vzdalenosti

alda

Guru fóra
Dnes jsem si vsiml zajimave veci. Hodinky ukazuji trosku jine hodnoty nez laser, v rozmezi 5m az 13m

Laserem jsem meril vzdalenosti k vlajce, bylo to 105 m. Kdyz jsem dosel k vlajce bylo to az 13m mene co ukazovaly hodinky , vsimli jste si neceho podobneho? Nebo je to chyba jen mych hodinek ...
 
Není to "chyba" .. je to vlastnost :) hodinky používají GPS, které je přesné v rozmezí 10m, když budou mít dobrou náladu tak i o trochu méně.
Laser na druhou stranu bude vždy přesný plus mínus metr .. takže ve výsledku záleží na tvé hře
Pokud hraješ bogey golf a vzdálenosti potřebuješ orientační, tak abys nepřestřelil nebo nepodstřelil, tak hodinky budou vždy dobré řešení
Pokud už máš rány přesný, tak na hodinky bych se já nespoléhal :)
 
Dnes jsem si vsiml zajimave veci. Hodinky ukazuji trosku jine hodnoty nez laser, v rozmezi 5m az 13m

Laserem jsem meril vzdalenosti k vlajce, bylo to 105 m. Kdyz jsem dosel k vlajce bylo to az 13m mene co ukazovaly hodinky , vsimli jste si neceho podobneho? Nebo je to chyba jen mych hodinek ...
Komerční GPS mají záměrně chybu. Tu “chybu” lze programově měnit (ne v přijímači, ale vysílači - satelitu). Je to dáno historicky a byl to armádní požadavek, bez této “chyby” by technologie nebyla uvolněna pro komerční použití. Pro vojenské účely je přesnost GPS řádově vyšší.
S nástupem nových pozičních systémů (Galieo a Glonass) i GPS snížil chybovost pro komerční použití (typicky cca 5m). Ta přesnost závisí i na tom, z kolika družic je v daném okamžiku signál přijímán.
Nicméně v případě vojenského konfliktu je chybovost GPS pro komerční účely možno zvýšit.
Právě tato “vlastnost” GPS byla jedním z hlavních důvodů k vývoji evropského (Galileo) a ruského (Glonass) pozičního systému nezávislého na americkém systému (GPS).
 
10m je fakt extrem... byla to rovna jamka?
Prevyseni muze udelat dost tez..
Edit: A k cemu si to vlastne meril? Laser meris na vlajku, hodinky zpravidla na stred ci zacatek greenu.
Jinak presnost laseru je do +-yardu, u nej gps hodinek je to +-2 yardy, ale v zavislosti na podminkach klidne i +-5. Az 10y delali starsi Gps chipy.
Moje zkusenost z golfu je kolem 1-2m rozdil.
 
Upraveno:
byla to rovina
meril jsem vzdalenost k vlajce. po odpaleni hodinky zaregistruji ranu a zacnou merit vzdalenost od mista odpalu. dojdu k vlajce a vidim uplne jina vzdalenost nez jsem nameril laserem

ocekaval bych plus minus 2 merry jak rikas ...

Mozna jeste zkresleni treba stromama
 
Komerční GPS mají záměrně chybu. Tu “chybu” lze programově měnit (ne v přijímači, ale vysílači - satelitu). Je to dáno historicky a byl to armádní požadavek, bez této “chyby” by technologie nebyla uvolněna pro komerční použití. Pro vojenské účely je přesnost GPS řádově vyšší.
S nástupem nových pozičních systémů (Galieo a Glonass) i GPS snížil chybovost pro komerční použití (typicky cca 5m). Ta přesnost závisí i na tom, z kolika družic je v daném okamžiku signál přijímán.
Nicméně v případě vojenského konfliktu je chybovost GPS pro komerční účely možno zvýšit.
Právě tato “vlastnost” GPS byla jedním z hlavních důvodů k vývoji evropského (Galileo) a ruského (Glonass) pozičního systému nezávislého na americkém systému (GPS).

Myslim, ze zamerna chybovost byla vzpnuta za Clintona nekdy v roce 2000. Vojaci maji jeste jeden sifrovany kanal, ktery zabezpeci presnost na par centimetru :)
GPS ma nevyhodu, e nei mozne pouzit v budovach a je ovladan vojaky v US. Je dicne ze ac jsme v NATO pracujeme na Galileo. A navic pry i Anglicane, zacinaji uvazovat na svem vlastnim systemu
 
Komerční GPS mají záměrně chybu. Tu “chybu” lze programově měnit (ne v přijímači, ale vysílači - satelitu). Je to dáno historicky a byl to armádní požadavek, bez této “chyby” by technologie nebyla uvolněna pro komerční použití. Pro vojenské účely je přesnost GPS řádově vyšší.
S nástupem nových pozičních systémů (Galieo a Glonass) i GPS snížil chybovost pro komerční použití (typicky cca 5m). Ta přesnost závisí i na tom, z kolika družic je v daném okamžiku signál přijímán.
Nicméně v případě vojenského konfliktu je chybovost GPS pro komerční účely možno zvýšit.
Právě tato “vlastnost” GPS byla jedním z hlavních důvodů k vývoji evropského (Galileo) a ruského (Glonass) pozičního systému nezávislého na americkém systému (GPS).
Mám kolegu, který měřil body na fv u nás a vzdálenost byla dána pásmovým měřením, to je nejpřesnější, bez chyb jen lidský faktor nenatažení pásma. Hodinky ukazovali cca přesně(GS20).
 
byla to rovina
meril jsem vzdalenost k vlajce. po odpaleni hodinky zaregistruji ranu a zacnou merit vzdalenost od mista odpalu. dojdu k vlajce a vidim uplne jina vzdalenost nez jsem nameril laserem

ocekaval bych plus minus 2 merry jak rikas ...

Mozna jeste zkresleni treba stromama
Chapu, tzn. meril si vzdalenost rany... napada me mozna pricina: chyba muze byt vetsi, protoze meris mezi dvema body, ktere nameril pristroj. Zatim co, kdyz meris na stred greenu, meris jeden bod vs. jeden fixni, presne definovany.

Nekde jsem i cetl, pristroje s timto dost caruji, aby setrili baterku. Tzn. odcete pri shotu muze mit i jinou presnost, nez kdyz chvili stojis a koukas na vzdalenost k praporku. Ale to je ciste ma spekulace. Faktem je, ze jsem si sam vsimnul, ze namereny bod z autoshotu je dost orientacni zalezitost nebo ma Garmin ne uplne presne udelane mapky fw. Ono to bude asi oboje dohromady.

Faktem je, ze laser umi proste relativne dost presne zmerit konkretni bod. To hodinky proste neumi.
 
Upraveno:
Měření délky rány - na začátku máš místo +- pár metrů, na konci máš taky místo +- pár metrů. Může se to potkat, ale může to udělat rozdíl i několik metrů.
Na hodinkách často vidím, že dojdu na nějaké místo a ještě chvíli se mi mění vzdálenosti na grýn. Nebo jen pohnu rukou a změní se mi čísla o 1-2 metry. Je to o tom, že hodinky neměří průběžně, ale po nějakém čase a jsou zatížené nepřesností.
Když porovnávám nachozené kilometry na hřišti podle hodinek (neměří průběžně) s telefonem v kapse (měří průběžně), tak se to o dost liší (o kilometry za celé hřiště). Telefon měří každý pohyb a kreslí mi mapku, takže pak přesně vidím, třeba jak jsem se pohyboval po grýnu
7058
 
Je to hodne o frekvenci mereni... gps hodinky zkratka musi strasne moc setrit baterku. Dobra appka na mobil muze dat podstatne lepsi mapku.
 
třeba moje hodinky mám nastavené na "nejlepší" přesnost. Což je interval 1 sekundy. To si myslím, že je srovnatelné s telefonem....
7059
 
Garmin VivoActive 3 Music, zapnuto 1 sekundové ukládání dat (pak už mají jen "smart" režim, ale na ten nehraju).

Je vidět krásně kde jsem hledal pod stromy míček, nebo kde jsme se vracel pro vozík. O chození na greenech a po bunkerech nemluvě.
 

Přílohy

  • 4.jpg
    4.jpg
    74,1 KB · Zobrazení: 330
  • 3.jpg
    3.jpg
    110,4 KB · Zobrazení: 333
  • 2.jpg
    2.jpg
    117,8 KB · Zobrazení: 283
  • 1.jpg
    1.jpg
    59,5 KB · Zobrazení: 340
Záleží asi hodně na tom, jaký kdo má model hodinek. Moje zkušenosti jsou s Garmin Approach S3. Novější modely už asi mají za ty roky nějaká vylepšení :)
 
Je pravda, ze spotreba baterky v tomto rezimu je zhruba 10% za 1hodinu. Ale na golf je to v pohode i pro dve hry za den ;)
 
Je pravda, ze spotreba baterky v tomto rezimu je zhruba 10% za 1hodinu. Ale na golf je to v pohode i pro dve hry za den
No, moje stařešiny už jsou na hraně - když se protáhne turnaj přes 5 hodin, tak už baterka křičí. Dvě hřiště za den ani náhodou. Ale při mém počtu her za rok a jejich věku už mají nárok odejít do důchodu
 
  • To se mi líbí
Reactions: jan
No, moje stařešiny už jsou na hraně - když se protáhne turnaj přes 5 hodin, tak už baterka křičí. Dvě hřiště za den ani náhodou. Ale při mém počtu her za rok a jejich věku už mají nárok odejít do důchodu
Ja teda nemam golf hodinky, ale multisport. Takze je to trochu slozitejsi se zadavanim hrist/jamek, ktere musim delat rucne. Ale nepouzivam je jen na golf, takze neco za neco.
A dve 18 za den taky nehraju, nejsem jako nekteri :)
 
  • Pobavilo, díky!
Reactions: jan
Záleží asi hodně na tom, jaký kdo má model hodinek. Moje zkušenosti jsou s Garmin Approach S3. Novější modely už asi mají za ty roky nějaká vylepšení :)
Přesnost ovlivňuje i to, kolik satelitů hodinky právě “vidí”.
 
Myslim, ze zamerna chybovost byla vzpnuta za Clintona nekdy v roce 2000. Vojaci maji jeste jeden sifrovany kanal, ktery zabezpeci presnost na par centimetru :)
GPS ma nevyhodu, e nei mozne pouzit v budovach a je ovladan vojaky v US. Je dicne ze ac jsme v NATO pracujeme na Galileo. A navic pry i Anglicane, zacinaji uvazovat na svem vlastnim systemu
Sice za Clintona vypnuli (lépe řečeno snížili hodnotu chyby). Nicmémě to občas “zapnou”. Zejména pokud zrovna USA provádí nějaké bojové operace. Při bojích v Iráku se občas hodinky nedaly používat - chyba přes 20m. Až jsme s klukama ve flajtu koukali - chybu měli všichni. A ejhle - večer ve zprávach info o bombardování USA v Iráku. Druhý den hodinky měřily zase OK. A tak se to opakovalo několikrát. Ono když hraješ na domácím hřišti, které máš nachozené, tak si toho všimneš hned.
 
Se zájmem jsem si přečetl, díky za mapky. Já teda měl u hodinek, když jsem je ještě měl, toto vypnuté, stejně jako mám na mobilu. Není to nastavení na jednu vteřinu zbytečně moc přesné? Kolik ten "ping" žere energie? Je mi jasné, že se to bude blbě měřit, ale možná jste to někdo zkoušel... běžný den s jinou frekvencí (např. jednou za 5 sekund)? Dá se říct, o kolik se zkrátí doba využitelnosti plně nabité baterky?

Jinak by mě teda ještě u toho zajímalo, kdyby to někdo uměl vydedukovat/dostat, průměrný čas v poli versus průměr na grýnu. :)
 
Já mám ty VA3M nastavené neustále na 1 sekunsu, nabízím je tak jednou za 3 dny, nebo před golfem. Popřípadě při sprše je sundam a napichnu. Popravdě ani nevim kolik procent 18 jamek baterky sní. Příště se mrknu.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom