Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Kurzy pro rozhodčí golfu ČGF v zimě a na jaře 2017

RazoR

Aktivní člen
Pro případné nové zájemce o získání licence golfového rozhodčího anebo pro již stávající držitele zveřejnila ČGF rozpis letošních kurzů.
Jak je v článku uvedeno - neváhejte a hlavně se nebojte - kurzy jsou otevřeny všem zájemcům o Pravidla golfu včetně začátečníků!

Podrobný rozpis včetně kontaktů na lektory: http://cgf.cz/ArticleDetail.aspx?IDArticle=501483050&IDMenu=74700507
 
Minulý rok jsem se na jaře účastnil v Praze v Erperu kurzu na III.třídu, nakonec jsem dopadl dobře. Obecně - byť nemám ambici v blízké budoucnosti soudcovat na hřišti, se mi to líbilo a člověk si vyjma jiného uvědomí i problémy a komplikace druhé strany - mají to s námi ti rozhodčí těžké :). Vyjma relativně podrobného rozboru pravidel, kdy jsme procházeli jednotlivé kapitoly jednu za druhou, i zkušenosti a dotazy z praxe - mnozí účastníci si "licenci" obnovovali. Trochu mě tedy na tom, abych se pravdu přiznal, zarazilo, kolik z těch, co si licenci obnovovali, pokládali mnoho, i dle mého soudu hodně základních dotazů. Určitě za sebe - plánuji si to v příštím roce zopakovat, těch pár korun za to stoji - lepší než úplné samostudium. A obecná část věnovaná přípravě hřiště před turnajem, včetně poskytnutných materiálů - dobrý!

Za sebe bych absolvování základního kurzu doporučil snad každému golfistovi. :)
 
Upraveno:
planuju to uz asi 3 roky, ale vzdy mi do toho enco vleze :( jako treba letos zkouskove :(
 
Minulý rok jsem se na jaře účastnil v Praze v Erperu kurzu na III.třídu, nakonec jsem dopadl dobře. Obecně - byť nemám ambici v blízké budoucnosti soudcovat na hřišti, se mi to líbilo a člověk si vyjma jiného uvědomí i problémy a komplikace druhé strany - mají to s námi ti rozhodčí těžké :). Vyjma relativně podrobného rozboru pravidel, kdy jsme procházeli jednotlivé kapitoly jednu za druhou, i zkušenosti a dotazy z praxe - mnozí účastníci si "licenci" obnovovali. Trochu mě tedy na tom, abych se pravdu přiznal, zarazilo, kolik z těch, co si licenci obnovovali, pokládali mnoho, i dle mého soudu hodně základních dotazů. Určitě za sebe - plánuji si to v příštím roce zopakovat, těch pár korun za to stoji - lepší ne úplné samostudium. A obecná část věnovaná přípravě hřiště před turnajem, včetně poskytnutných materiálů - dobrý!

Za sebe bych absolvování základního kurzu doporučil snad každému golfistovi. :)

Souhlasím, tenhle kurz již jsem absolvoval podruhé a pár turnajů již rozhodoval. A musím přiznat, že to není žádná slast někoho trestat, nebo někoho disknout. Člověk si musí být dost jistý a umět doložit v pravidlech. Bohužel znalost pravidel je obecně dosti malá a speciálně komerční turnaje..., to je chuťovka. :)
 
Upraveno moderátorem:
a ja mam prave dilema...jsem prihlasena na Korenec, ted jsem zjistila, ze se otvira i Ostravice (coz mam tedy podstatne bliz :) ) a kurz vede Kaminsky od "nas" z Ropice....no, a Jezera vede RazoR....hmmmm, a vcil mudruj :D
 
a ja mam prave dilema...jsem prihlasena na Korenec, ted jsem zjistila, ze se otvira i Ostravice (coz mam tedy podstatne bliz :) ) a kurz vede Kaminsky od "nas" z Ropice....no, a Jezera vede RazoR....hmmmm, a vcil mudruj :D
Chtělo by se říct "Dobrá rada nad zlato, anebo Babo raď". :) Ze své zkušenosti musím říct, že lektor je základ. Já byl u Luboše Klikara a super!
 
Za sebe bych absolvování základního kurzu doporučil snad každému golfistovi.

Jak říkáš, dokud jsou pravidla "takto složitá", měla by být úroveň kurzu III. třídy základní zkouškou u zelené karty :)...

a ja mam prave dilema..

Čistě nesobecky jeď na Kořenec... Pepa Slezák je můj vzor a učitel a určitě patří k těm nejlepším z oboru... Samozřejmě Kameňák je taky v pohodě :)... O sobě nemluvím, já jsem jiná generace :D...
 
mlady, perspektivni ? :D :D

Tak oni jsou také pořád mladí a perspektivní (nebo to určitě o sobě říkají :))... Jo tak jako s mezinárodní licencí jsem suverénně nejmladší (ani v I. třídě není nikdo mladší), ale zas úplnej vocas už taky nejsem :cool::D, pár zářezů na pažbě už mám (jako sudí skoro 300 turnajů... )
 
(ani v I. třídě není nikdo mladší)

Kolik ti je Jirko?:)

Jak říkáš, dokud jsou pravidla "takto složitá", měla by být úroveň kurzu III. třídy základní zkouškou u zelené karty :)...

To už by ten golf nehrál nikdo...
 
To určitě souhlasim. Je to mnohde dost složité, ale někdy zůstává rozum stát, jak si to někteří přizpůsobují. Tak např. hráč s hcp 11, zahraje provizi, protože první poslal na kraj lesa. První najde, ale protože se mu "nelíbí", prohlásí že bude hrát provizi a následně je velmi překvapen, že nemůže....hcp 11? Jak se k tomu asi propracoval?
 
To určitě souhlasim. Je to mnohde dost složité, ale někdy zůstává rozum stát, jak si to někteří přizpůsobují. Tak např. hráč s hcp 11, zahraje provizi, protože první poslal na kraj lesa. První najde, ale protože se mu "nelíbí", prohlásí že bude hrát provizi a následně je velmi překvapen, že nemůže....hcp 11? Jak se k tomu asi propracoval?
tohle se mi stalo cca pred 3-4 rokama v Usti na regionalni tour mladeze. sel jsem ve flightu s dnes jiz ceskou reprezentantkou, ktera presne toto udelala, zahrala do vysoke travy dost mimo, nasla, ale rekla, ze bude hrat provizi na fairwayi. asi jsem nikdy vice nevidel aby rodic takzo serval dite, ikdyz pravem, mic zvedla a az pak si to uvedomila :(
 
tohle se mi stalo cca pred 3-4 rokama v Usti na regionalni tour mladeze. sel jsem ve flightu s dnes jiz ceskou reprezentantkou, ktera presne toto udelala, zahrala do vysoke travy dost mimo, nasla, ale rekla, ze bude hrat provizi na fairwayi. asi jsem nikdy vice nevidel aby rodic takzo serval dite, ikdyz pravem, mic zvedla a az pak si to uvedomila :(
Někdy je to trošku o osobní statečnosti vytknout, nebo upozornit na chybu. Často to pak způsobí nepříjemnou atmosféru ve flajtu....
 
Někdy je to trošku o osobní statečnosti vytknout, nebo upozornit na chybu. Často to pak způsobí nepříjemnou atmosféru ve flajtu....
ja mam treba vytipovanych par deti, s jejichz rodici opravdu caddit nemuzu, jinak bych je propichla praporkovou tyci uz na druhe jamce :D ( typicky tatinek, co na dite hulaka pri odpalu " soustred se! koncentruj se! "...to hazi do neklidu me, ani nemluvim o tom, co to dela s prckem :) ale pecka je klucina, co je v klubu, ktery podvadi tak brutalnim zpusobem, ze to snad ani neni mozne...a tatinek mu to odsouhlasuje....spatne spocitane rany, zbytecne hrane provize, prtz se mu "nelibi", kam mic letel,....ozvala jsem se jednou, kdyz uz to bylo opravdu pres miru....jenze uz na ctvrte jamce...a do 18. bylo sakra daleko :(
 
ja mam treba vytipovanych par deti, s jejichz rodici opravdu caddit nemuzu, jinak bych je propichla praporkovou tyci uz na druhe jamce :D ( typicky tatinek, co na dite hulaka pri odpalu " soustred se! koncentruj se! "...to hazi do neklidu me, ani nemluvim o tom, co to dela s prckem :) ale pecka je klucina, co je v klubu, ktery podvadi tak brutalnim zpusobem, ze to snad ani neni mozne...a tatinek mu to odsouhlasuje....spatne spocitane rany, zbytecne hrane provize, prtz se mu "nelibi", kam mic letel,....ozvala jsem se jednou, kdyz uz to bylo opravdu pres miru....jenze uz na ctvrte jamce...a do 18. bylo sakra daleko :(
Ctižádostiví rodiče, kapitolka sama pro sebe..
 
a to je kolik ? :D
31... zajímalo by mě, kolik si čekala :rolleyes:

Je to mnohde dost složité, ale někdy zůstává rozum stát, jak si to někteří přizpůsobují...
HCP není hold rozhodující... Dneska pokud má někdo trochu talent na pohyb a čas na hru, tak během první sezony spadne k HCP 10 jak nic... Ale pokud se trošku intenzivněji nevěnuje pravidlům, tak mu prostě ty zkušenosti z herních situací chybí. Mnohdy hráči vědí, jak vyřešit složití situace, ale neznají základy... Znám i + HCP hráče, kteří mají základní nedostatky... Stejně tak znám HCP mezi 20-30, kteří by zfleku mohli mít I. třídu a pískat federační akce (ikdyž aktuálně vůbec rozhodčí nejsou).

je to trošku o osobní statečnosti
Přesně tak. Člověk si ale musí najít svou cestu, jak to dát najevo. Ať už jako spoluhráč nebo jako rozhodčí, vždy se snažím hráčům pomoci a v okamžiku kdy přichází trest, tak to vysvětlit takovou formou, aby si prohřešek uvědomili a vzali ho pozitivně. Samozřejmě ne vždy to lze a naštvanost hráče zastíní jeho zdravý úsudek... Vždy se pak ale zklidní a po hře situaci prodiskutujeme znovu a v klidu.

Jeden z mých posledních příkladů z praxe - finále PGA 2016 na Kaskádě. Velmi dobrý amatérský hráč, který měl možnost startu mezi profíky hledal svůj míč. Vím, že je to golfista tělem i duší, který pravidla maximálně respektuje. Bohužel jeho míč jsme nenašli v intervalu 5 minut. Logicky jako každý zkušenější rozhodčí používám stopky. Tzn. v okamžiku kdy uplynulo 5 min na stopkách (a to sem přesně nechytl začátek hledání, měl asi 20 sekund navrch), tak jsem hráči oznámil, že je míč ztracen - standardní situace. On to přijal v klidu, ušel 10 metrů a v ten okamžik svůj míč nalezl... Čekal, že řeknu ať ten míč hraje, ale to prostě již nelze - bohužel, to je život a taková jsou pravidla... Nervově to nezvládl a začal být velmi nepříjemný... Řekl jsem mu že to tak bohužel je, že stopky nemám proto abych jej nachytal, ale proto abych jim pomohl dodržovat pravidla, aby nezdržovali a aby všichni hráči měli totožné podmínky... atd. Nemělo smysl se s ním moc dál vybavovat, prostě jsem ho už jen slušně požádal ať pokračuje provizí (kterou měl) a že to můžeme případně probrat po hře. Po hře jsem jej neviděl a on mě nevyhledal. Na galavečeru si mne však našel a omluvil se, že to zná a ví a že kdyby se tak zachoval jeho syn, kterého vede jako správného golfistu, tak že by ho namístě proplesknul a že oceňuje můj profesionální přístup. Bylo to příjemné a myslím, že i obohacující pro oba :).

Rodiče a dětské turnaje to je kapitola sama pro sebe... To si necháme na jindy :D
 
31... zajímalo by mě, kolik si čekala :rolleyes:


HCP není hold rozhodující... Dneska pokud má někdo trochu talent na pohyb a čas na hru, tak během první sezony spadne k HCP 10 jak nic... Ale pokud se trošku intenzivněji nevěnuje pravidlům, tak mu prostě ty zkušenosti z herních situací chybí. Mnohdy hráči vědí, jak vyřešit složití situace, ale neznají základy... Znám i + HCP hráče, kteří mají základní nedostatky... Stejně tak znám HCP mezi 20-30, kteří by zfleku mohli mít I. třídu a pískat federační akce (ikdyž aktuálně vůbec rozhodčí nejsou).


Přesně tak. Člověk si ale musí najít svou cestu, jak to dát najevo. Ať už jako spoluhráč nebo jako rozhodčí, vždy se snažím hráčům pomoci a v okamžiku kdy přichází trest, tak to vysvětlit takovou formou, aby si prohřešek uvědomili a vzali ho pozitivně. Samozřejmě ne vždy to lze a naštvanost hráče zastíní jeho zdravý úsudek... Vždy se pak ale zklidní a po hře situaci prodiskutujeme znovu a v klidu.

Jeden z mých posledních příkladů z praxe - finále PGA 2016 na Kaskádě. Velmi dobrý amatérský hráč, který měl možnost startu mezi profíky hledal svůj míč. Vím, že je to golfista tělem i duší, který pravidla maximálně respektuje. Bohužel jeho míč jsme nenašli v intervalu 5 minut. Logicky jako každý zkušenější rozhodčí používám stopky. Tzn. v okamžiku kdy uplynulo 5 min na stopkách (a to sem přesně nechytl začátek hledání, měl asi 20 sekund navrch), tak jsem hráči oznámil, že je míč ztracen - standardní situace. On to přijal v klidu, ušel 10 metrů a v ten okamžik svůj míč nalezl... Čekal, že řeknu ať ten míč hraje, ale to prostě již nelze - bohužel, to je život a taková jsou pravidla... Nervově to nezvládl a začal být velmi nepříjemný... Řekl jsem mu že to tak bohužel je, že stopky nemám proto abych jej nachytal, ale proto abych jim pomohl dodržovat pravidla, aby nezdržovali a aby všichni hráči měli totožné podmínky... atd. Nemělo smysl se s ním moc dál vybavovat, prostě jsem ho už jen slušně požádal ať pokračuje provizí (kterou měl) a že to můžeme případně probrat po hře. Po hře jsem jej neviděl a on mě nevyhledal. Na galavečeru si mne však našel a omluvil se, že to zná a ví a že kdyby se tak zachoval jeho syn, kterého vede jako správného golfistu, tak že by ho namístě proplesknul a že oceňuje můj profesionální přístup. Bylo to příjemné a myslím, že i obohacující pro oba :).

Rodiče a dětské turnaje to je kapitola sama pro sebe... To si necháme na jindy :D
Hmmm, hezká zkušenost. A určitě posléze i potěšitelná!
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom