Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Je to na úlevu? Míček u sprinkleru

Já mám z turnajů zkušenost takovou, že pokud je sprinkler v dráze patu, tak se normálně aplikuje beztrestná úleva.

Nicméně jak píšete, AM a PRO golf mají dost často rozdílná pravidla. Nicméně tribuna je nepohyblivá závada a ne půda v abnormálním stavu a má od ní úlevu i amatér. Například dřív měl PRO úlevu od zabořeného míče po dopadu (fw) a amatér ne - nikdy jsem to nepochopil. Tak to může být i u tohohle jinak...

Pro mě, jako amatéra (a tak trochu rozhodčího), je zatím směroplatné to, co se píše v aktuálně platných pravidlech. Tedy:

16.1 Abnormální stav hřiště (včetně nepohyblivých závad)
Toto Pravidlo řeší beztrestnou úlevu, která je možná při překážení zvířecích děr, půdy v opravě, nepohyblivých závad a náhodné vody.

Kdy je úleva možná, jsem psal výše - Překážení existuje, když platí libovolná z následujících podmínek:
  • Hráčův míč se dotýká abnormálního stavu hřiště, nebo je v něm nebo na něm,
  • Abnormální stav hřiště hráči fyzicky překáží v prostoru zamýšleného postoje nebo švihu, nebo
  • Pouze když je míč na jamkovišti, překáží abnormální stav hřiště, ať už na jamkovišti nebo mimo něj, také když překáží ve směru hry.

Tedy, podle mého skromného názoru, pokud vycházím pouze z aktuálně platných pravidel golfu a neberu v úvahu místní pravidla, případně pravidla "tůry", tak úleva od tribuny (pokud překáží v letu míčku) není. Jiná situace samozřejmě je, pokud tribuna překáží v postoji nebo švihu.
 
Tak po zjišťování - amatérský, ani profesionální golfista na tuto úlevu NEMÁ NÁROK.

Jediná výjimka je profi túra (nikoli PRO jako takový) pořádaná challenge/pga, která to má ve svých hard card. Neplatí ani pro Czech PGA tour.
 
Tak po zjišťování - amatérský, ani profesionální golfista na tuto úlevu NEMÁ NÁROK.

Jediná výjimka je profi túra (nikoli PRO jako takový) pořádaná challenge/pga, která to má ve svých hard card. Neplatí ani pro Czech PGA tour.
Jen pro upresneni - na jakou ulevu nema narok?
 
Například posunutí míčku, když je to v dráze puttu.
To přeci už víme, že od dráhy puttu není mimo jamkoviště úleva😉.
 
To přeci už víme, že od dráhy puttu není mimo jamkoviště úleva😉.
Jen jsem to doplnil o poznámku u PRO ;) tzn pro amatéry hrající např pro-am.
 
Jen pro zajímavost dohledána Hard Card PGA Australia z loňska:

7DD0A4EA-715D-4937-B2CF-B6757BFC4047.png
0D6FA7F4-1E88-4D24-8F28-E63AE3B7F2FC.jpeg
 
Už to tu nechci zbytečně rozviřovat.....díky všem za poučení, pravidla hovoří jasně, není co řešit.........ALE dvě poznámky si neodpustím:
1/ Pokud tedy nemohu kvůli nepohyblivé závadě provést zamýšlený úder ve směru, který jsem na greenu přečetl jako nejlepší, pak mi to příjde proti duchu golfové hry snad ještě více, než tolik kritizovaná nemožnost si vzít úlevu od divotu.....
2/ V tomto konkrétním případě z fotky bych tedy mohl tvrdit, že chci patovat šikmo doprava, tím se mi jako pravákovi dostane levá bota (či její část) na sprinkler, vezmu úlevu od překážení v postoji........a zapatuju původně zamýšleným směrem. To by tedy mělo být pravidlově čistý, ne?
 
Už to tu nechci zbytečně rozviřovat.....díky všem za poučení, pravidla hovoří jasně, není co řešit.........ALE dvě poznámky si neodpustím:
1/ Pokud tedy nemohu kvůli nepohyblivé závadě provést zamýšlený úder ve směru, který jsem na greenu přečetl jako nejlepší, pak mi to příjde proti duchu golfové hry snad ještě více, než tolik kritizovaná nemožnost si vzít úlevu od divotu.....
2/ V tomto konkrétním případě z fotky bych tedy mohl tvrdit, že chci patovat šikmo doprava, tím se mi jako pravákovi dostane levá bota (či její část) na sprinkler, vezmu úlevu od překážení v postoji........a zapatuju původně zamýšleným směrem. To by tedy mělo být pravidlově čistý, ne?


No, taky už do toho nechci víc vrtat. Nevím, jestli jsem pochopil druhou část (jak přesně to chceš "jakoby" zahrát - mě se spíš zdá, že by to překáželo levákovi), ale ještě upozorním na toto:

(3) Úleva není možná, když zahrání míče je zjevně nesmyslné. Hráč nemá nárok na úlevu podle Pravidla 16.1:
  • Když zahrání míče tak, jak leží, je zjevně nesmyslné z jiného důvodu, než překážení abnormálního stavu hřiště (třeba když hráč stojí v náhodné vodě nebo na nepohyblivé závadě, ale nemůže provést úder, protože míč leží v křoví), nebo
  • Jestliže k překážení dochází pouze v důsledku toho, že hráč zvolí hůl, postoj, způsob provedení švihu nebo směr hry, jež jsou za dané situace neopodstatněné.
 
  • Jestliže k překážení dochází pouze v důsledku toho, že hráč zvolí hůl, postoj, způsob provedení švihu nebo směr hry, jež jsou za dané situace neopodstatněné.
Jasně, tomu rozumím.......kdybych chtěl patovat směrem od greenu, tak je to samozřejmě neopodstatněný nesmysl. Ale tady by úder na green směřoval....a že šikmo? Prostě jsem to tak přečetl, chci si jen přihrát do pozice.....apod.....Ale to už by bylo asi fakt na rozhodčím........
 
Jasně, tomu rozumím.......kdybych chtěl patovat směrem od greenu, tak je to samozřejmě neopodstatněný nesmysl. Ale tady by úder na green směřoval....a že šikmo? Prostě jsem to tak přečetl, chci si jen přihrát do pozice.....apod.....Ale to už by bylo asi fakt na rozhodčím........
1. Hriste mas v zakladu hrat tak, jak ho najdes. Pokud ses rozhodl puttovat mimo green, musis pocitat s tim, ze povrch nebude idealni. Od toho jsou greeny. Nelibi? Tak si to chipni a nemusis to resit.

2. Ano, je to o rozhodcim a to jsi v 99,9% pripadu ty. Prijde ti tve reseni spravne a ferove a v duchu hry? Pak ho pouzij. Pokud na fotce neuvidim vlajku a tebe jak se k tomu stavis a co rikas, tak rozhodnout neumim. Ale pokud by ses postavil zamerne tak, abys dostal ulevu, na kterou nemas jinak narok, tak ti to presne jak pise @Lekarnik neuznam.
 
Tak po zjišťování - amatérský, ani profesionální golfista na tuto úlevu NEMÁ NÁROK.

Jediná výjimka je profi túra (nikoli PRO jako takový) pořádaná challenge/pga, která to má ve svých hard card. Neplatí ani pro Czech PGA tour.
Tak dneska se ta výjimka pro PGA jasně potvrdila (viz foto)......Scheffler si ten míček
20230325_223512.jpg
beztrestně dropnul, a to aniž by hodlal patovat.......nakonec čipoval.
 
Tohle se mi stalo loni na turnaji. Myslím, že v Lázních Bohdaneč. Naštěstí stál zrovna vedle maršál. Zeptala jsem se ho, co mám dělat, když mi sprinkler překáží v dráze puttu. Řekl mi, že to můžu chippovat, takže žádná úleva - přesně, jak píšete výše.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom