Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Anketa Je golf více fyzický nebo psychický sport?

Golf je


  • Hlasovalo
    18
takže ten bazén bude celkem oříšek
Kdysi jsem pravidelně chodil v rámci přípravy plavat a jsem podobně nespolečenský (mám rád akorát malé skupiny/jednotlivce přátel, né hromadné davy na sportovištích a mnohdy preferuju i samotu) a nejvíce se mi osvědčilo chodit večer před zavíračkou do Step hotelu... měl jsem to odhadnutý tak, že jsem si před zavíračkou stihl dát akorát ty 2kiláčky a mnohdy jsem měl dráhu sám pro sebe a nebo se střídal na otočce s jiným podobným magorem:) zkus to... a nebo jsem zkoušel v zimě venkovní bazén v Podolí, čím větší zima, tím tam bylo klidněji a všichni uvnitř:)
 
Ja nevim, zda ta otazka od @black.horse byla, co delame kdo za sport, ale spise zda delame vyslovene neco mimo golf, ale za ucelem doplneni/kompenzace neb golf je sport jednostrany a zatezujici opravdu hodne svalu, ale jen velmi specificky a stale stejne.
 
Výsledky v měření energetického výdeje pomocí těhle "hodinek/aplikací/GPSpřístrojů" je víceméně dost nastřelené číslo vycházející z nějaké empirické predikce a zahrnující opravné koeficienty pohybující se v rozsahu od nuly po cca 1/3rozlohy vesmíru:) kdysi v rámci přípravy na sportovní sezónu jsme s kolegy "závodili" ve spálených kaloriích v Endomondo, každej to měřil čím mohl, někdo Garmin hodinky, někdo Suunto, někdo GPSka na kole, někdo jen app v telefonu... výsledek byl o tom, že vyhrál kdo našel aktivitu s nejvýhodnějším poměrem čas/intenzita/kalorie a bylo to:) s realitou, únavou, vydanou energií a následnou regenerací to nijak nesouviselo:) střídal jsem tehdy běh, kolo, koloběžku, fitko a plavání a prostě hausnumera... nejvíce kaloricky výhodné bylo si dát večer procházku se psem:)
Jen pro doplnění - vše je měřeno pomocí hodinek Garmin vivoactiv optic. Tedy se snímačem tepu na zápěstí. V porovnání s hrudním pásem jsou rozdíly minimální.
 
Doplňující ( už předcházející golfu) - 1x týdně intenzivně tanec, dříve flamenko, nyní latina (salsa,bachata a spol) na protažení a zapojení jiných svalů a 1x za 2-3 týdny fyzioterapeutka - cvičení, tejpování, masáž, podle toho co je aktuálně nejvíc potřeba.
 
Ja nevim, zda ta otazka od @black.horse byla, co delame kdo za sport, ale spise zda delame vyslovene neco mimo golf, ale za ucelem doplneni/kompenzace neb golf je sport jednostrany a zatezujici opravdu hodne svalu, ale jen velmi specificky a stale stejne.

No, spíše mě zajímalo kdo co dělá mimo a proč (zda ke golfu dělá něco jiného protože ho to baví a nebo to dělá pro cílenou podporu golfové hry a nebo nedělá nic jiného)... takže odpovědi ve stylu:
a) ke golfu chodím ještě běhat/hrát fotbálek/volejbal protože mě to baví a necítím potřebu nic kompenzovat, ty aktivity se mi hezky doplňují
b) ke golfu cvičím jógu nebo posiluji, protože mě trápí záda a chci to zlepšit
c) sex, drogy, rock´n´roll a jinak nic :)

Napadlo mě ten dotaz na minulé lekci zerogolfu, kdy se Ota ( @Zero Golf ) taky usmíval nad mým zdejším pohledem na náročnost golfu, ale zároveň pak přiznal, že vlastně doplňkové aktivity, kompenzace a všeobecnáý příprava je mezi golfisty hodně podceňovaná a zanedbávaná... což mi přijde prostě škoda a věřím, že když přijde hráč na hřiště fit a ve formě, užije si prostě hru mnohem více:) tak mě zajímala sonda do zdejších vod...
 
Jen pro doplnění - vše je měřeno pomocí hodinek Garmin vivoactiv optic. Tedy se snímačem tepu na zápěstí. V porovnání s hrudním pásem jsou rozdíly minimální.
Upřímně, celkem rád slyším (některé srovnávací testy např. od DCR to potvrzují také), že se zřejmě začínají zmenšovat rozdíly v měřících metodikách (hrudní pás/zápěstí), ale zásadní problém je, že TF jako taková může být dost matoucí číslo a zátížení organismu se z něj usuzuje dost problematicky. TF jakožto číslo při aktivitě je ovlivněna mimo jiné dehydratací, únavou, počasím, teplotou okolí, fyzickým stavem sportovce, nehledě na to, že AP/AnP pravidelně měřené taky nejspíše nemáš (mění se v průběhu roku)... ty hodnoty budou docela jiné pro různé aktivity (poměr zapojení svalových skupin) a i při stejných podmínkách bude záležet např. na překonávané nadmořské výšce, nehledě na krátké výkonové peaky, které měření TF ani správně nezaznamená, kvůli zpoždění reakce TF (např. pro běžecké nebo cyklo intervaly... nebo odpal u golfu či stres ve frontě na míčky na drivingu:) ) jinými slovy stále je ta "kalorická hodnota" v aplikacích jen odborně stanovený odhad z křišťálové koule:) já jsem prostě asi skeptik:)
 
Zatím necítím potřebu s ohledem na golf něco kompenzovat, chodím tedy nepravidelně běhat (mám pocit, že mi to pomáhá na kopcovitých hřištích) a teď přes zimu 1 x týdně badminton:up:
 
Já mimo golf hodně píšu na klávesnici, především vykřičníky! Pak taky dost piju a jim, tim zapojuju zcela jiný skupiny svalů. Břišáky potrénuju pokaždý, když vidím @requo puttovat. Plavání je na mne moc mokrý a běhání do kopce...
 
Já mimo golf hodně píšu na klávesnici, především vykřičníky! Pak taky dost piju a jim, tim zapojuju zcela jiný skupiny svalů. Břišáky potrénuju pokaždý, když vidím @requo puttovat. Plavání je na mne moc mokrý a běhání do kopce...

a co kyselo? není moc kyselý?
 
Když jsme u těch kompenzačních cvičení, kdy se má co kompenzovat? Pokud se něco nadmíru přetěžuje a nebo pokud se to dělá špatně. Nejsem si jist, jestli většina z nás hraje golf tak často, aby skutečně tím bylo přetíženo a tak silově a na limit svých možností, že prostě to víc už nejde. Na druhou stranu, většina z nás prostě švih, úchop atp prostě dělá blbě, myšleno s ohledem na fyziologii těla a optimálního pohybu. Na co bude plavání jako kompenzační sport, pokud osoba plave prsa s hlavou nahoře. Na co bude kompenzace pravidelný běh, když našlapuje tak, že tím likviduje holeně atp. Stejně tak u golfu. Toto krátké zamyšlení myslím tak, že dělat fyziologicky správně švih (což neumím) není důležité jen kvůli vzdálenosti, přesnosti, ale i kvůli tomu, abych se různým chronickým přetížením a zraněním vyvaroval. A k tomu jistě patří před každou výraznější aktivitou vhodné strečingové protažení a příprava, kterou většina z nás zanedbává. :)
 
Upřímně, celkem rád slyším (některé srovnávací testy např. od DCR to potvrzují také), že se zřejmě začínají zmenšovat rozdíly v měřících metodikách (hrudní pás/zápěstí), ale zásadní problém je, že TF jako taková může být dost matoucí číslo a zátížení organismu se z něj usuzuje dost problematicky. TF jakožto číslo při aktivitě je ovlivněna mimo jiné dehydratací, únavou, počasím, teplotou okolí, fyzickým stavem sportovce, nehledě na to, že AP/AnP pravidelně měřené taky nejspíše nemáš (mění se v průběhu roku)... ty hodnoty budou docela jiné pro různé aktivity (poměr zapojení svalových skupin) a i při stejných podmínkách bude záležet např. na překonávané nadmořské výšce, nehledě na krátké výkonové peaky, které měření TF ani správně nezaznamená, kvůli zpoždění reakce TF (např. pro běžecké nebo cyklo intervaly... nebo odpal u golfu či stres ve frontě na míčky na drivingu:) ) jinými slovy stále je ta "kalorická hodnota" v aplikacích jen odborně stanovený odhad z křišťálové koule:) já jsem prostě asi skeptik:)
Většině z toho co píšeš ale vůbec nerozumím... [emoji23] nicméně srovnávám stejné křišťálové koule. A úplně mi to stačí. Ale jen tak mezi námi - co bych a jak tedy měl používat aby pro tebe výsledné hodnoty byly relevantní? Žádné dohady ani útoky v tom nehledej. Spíše mě to zajímá.
 
Většině z toho co píšeš ale vůbec nerozumím... [emoji23] nicméně srovnávám stejné křišťálové koule. A úplně mi to stačí. Ale jen tak mezi námi - co bych a jak tedy měl používat aby pro tebe výsledné hodnoty byly relevantní? Žádné dohady ani útoky v tom nehledej. Spíše mě to zajímá.
Neboj, útoky v tom nehledám:) vždyť diskutujeme a přemíláme ze všech stran a úhlů pohledů a hledáme podstatu vesmíru, života a všeho... (prej to někdo z nás vyřešil a je to 42)
Dlouhá verze: Každopádně co se týče konkrétně energetického výdeje, tak jsem pesimista u většiny těhle měření, právě kvůli množství proměnných které do toho promlouvají. Takže pro srovnání natolik rozdílných aktivit jako je např. běh vs golf, imho nic laicky dostupného. Otázka je zda vůbec něco. Ale ona ta data z těch hodinek jsou různě použitelná, jen musíš počítat s různě velkými odchylkami, kdy to někdy použít jde (např. srovnání běhu po stejné dráze, absolutní číslo může pak být nepřesné, ale zajímají Tě srovnatelné změny mezi nimi... jenže třeba už u toho běhu bude problém, že třeba běžecké/cyklistické intervaly ty hodinky moc adekvátně měřit nebudou, např. ta tepová frekvence má zpoždění až desítky vteřin a ty intervaly pro rychlostní rozvoj jsou na to moc krátké, dojde ke zkreslení) když se v ryhclosti zamyslím na energetickou hodnotou u golfu, tak to chození, dejme tomu, relativně časově dlouhý pohyb bez prudkých změn, ale jak už tu bylo řečeno, při puttování většina lidí udělá dřep a bere to jako aktiuvitu z které se kumuluje zátěž, o tom ty hodinky už vůbec neví... pro (pokud mají) barometrický výškoměr je to zanedbatelný výkyv a pro změnu TF obvykle také... to samé vlastní švih-odpal, krátký dynamický pohyb... a nehledě na to, že hodně sil stojí soustředění, nervozita a například pokrytí teplotních výkyvů v horším/proměnlivém počasí (dle mě je to speciálně u golfu nezanedbatelné energetické krytí a to rpostě nezměříš) imho prostě všechno nejde tak hezky měřit a vykazovat jak nám markeťáci u Garmina tvrdí:) mě osobně to mrzí, jsem trošku střelenej a u sportu mě tyhle geekovské hrátky s čísly baví, ale prostě to nejde tak ideálně, to jsem si právě pěkně ověřil v praxi na tom jak jsme s klukama závodili ve spálených kaloriích, ta čísla byla až příliš variabilní, aby z nich člověk měl pocit, že o něčem vypovídají:)
Stručná verze: dle mého názoru u pohybově proměnlivé a komplexní aktivity jednoduše (např. hodinkami) energetický výdej nezměříš, výsledek bude bohužel číslo +/- autobus.
 
Tak to mám vlastně štěstí, že nejsem až takový šťoura a autobusové informace mi ke spokojenosti stačí. Díky nim jsem celkem v klidu a pohodě dal 10 kg dolů. Být šťoura tak se do toho hubnutí asi ani nepustím... [emoji106] (nezapomeň na ručník)
 
Nikdy jsem nic neměřil, jsem tlustej sám o sobě..:):):). Ale první rok a půl golfu(cca 5 x v týdnu 2x Public na Konopí , jsem zhubnul 15kg bez jakékoliv změny stravy.. Ne že bych je za ty další tři a půl roku neměl zpátky, prostě si tělo zvyklo a třeba švih už nemám zdaleka tak silovej jako na začátku(rval jsem to co to šlo a ono to nešlo..:):)). Dneska když obejdu dva dny za sebou 18tku na velkým hřišti tak jem další den k nepotřebě.. Doplňkový sport prakticky nemám, jednou v týdnu hodinu sálovky nepočítám, ale rád piju a jím..:D:D:D
 
Chtěla jsem napsat, že další sport je kolo, ale nějak si uvědomuji, že čím víc se věnuji golfu, tím víc mé kolo strádá...:( A takové pěkné jsem si přede dvěma lety koupila... Jinak chodím...ne jako kompenzaci golfu, ale jako kompenzaci mé figury a hmotnosti, na kterou hraní golfu moc nefunguje. :oops: No a pak se umím o pohybu dlouze rozpovídat a vést diskuzi.:D
 
Chtěla jsem napsat, že další sport je kolo, ale nějak si uvědomuji, že čím víc se věnuji golfu, tím víc mé kolo strádá...:( A takové pěkné jsem si přede dvěma lety koupila... Jinak chodím...ne jako kompenzaci golfu, ale jako kompenzaci mé figury a hmotnosti, na kterou hraní golfu moc nefunguje. :oops: No a pak se umím o pohybu dlouze rozpovídat a vést diskuzi.:D
Jo kolo. Už třetí rok visí na zdi :( Gary Fisher se obrací, ať už je v hrobě nebo ne..
 
Jo kolo. Už třetí rok visí na zdi :( Gary Fisher se obrací, ať už je v hrobě nebo ne..
Nápodobně ... taky visí, zatím jen dva roky, s týdenní pauzou :rolleyes:
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom