Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jaký je rozdíl mezi brutto, netto a STB?

  • Autor vlákna Začátečník
  • Založeno
Z

Začátečník

Neregistrovaný
Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi brutto a netto výsledkem? A netto je to samé, jako STB? Kdy který mám použít, když si zapisuju rány na kartu z recepce? Mám v tom zmatek, kdy se co hodí. Děkuju!
 
Brutto - hraješ proti PAR hřistě
Netto - hraješ proti svému PAR

„stejbly” se většinou počítají jako netto. Tzn. kolik si uhrál proti svému hracímu hendikepu.
 
Na score kartu se vždy zapisují rány odehrané na hřišti..
Což je Brutto výsledek ran - jen pro doplnění
 
To je několik otázek dohromady. Pokusím se ti je za sebe postupně zodpovědět a nezamotat se v tom.

STB - stableford (stablefordové body): je systém, který boduje zahraný výsledek na každé jamce podle počtu odehraných ran. Počítá se následovně:
  • 4 rány pod PAR = 6 STB bodů pro hráče
  • 3 rány pod PAR = 5 STB bodů pro hráče
  • 2 rány pod PAR = 4 STB bodů pro hráče
  • 1 rány pod PAR = 3 STB bodů pro hráče
  • zahraný PAR = 2 STB body pro hráče
  • 1 rána nad PAR = 1 STB bod pro hráče
  • 2 a více ran nad PAR = 0 STB bodů pro hráče
důležité je slovo PAR: jednou je to tzv. "osobní PAR jamky" a jednou "skutečný PAR jamky" . A to právě říká to netto a brutto, tedy:

a) Stableford "netto"
  • Tím se myslí, když se řekne, že se hraje na stejbly (stableford, std). Když se hraje stableford, tak se hraje "stableford netto".
  • Hraješ na svůj osobní par jamky, který se vypočítává dle výše tvého HCP (od letoška zkratka HI). Každému hráči se určuje tzv. hrací HI pro konkrétní hřiště a dané odpaliště (více info třeba tady). Např. já mám HI cca 25, tak na některých běžných jamek s PAR 4 je můj osobní PAR dané jamky roven číslu 5 (jindy 6). Tedy... 2 body za zahraný PAR mi bude započítán, pokud tuto jamku zahraju na pět ran (viz tabulka výše).
  • Systém umožňuje hru golfistů různé výkonnosti (HI) proti sobě a jejich vzájemné porovnání (bez ohledu na HI, odpaliště atd.). Je oblíbený u golfistů s vyšším HI - když se jim zadaří, mají šanci získat velký počet STB bodů.
  • Krátká zmínka... dle těchto STB se zároveň řídí snižování/zvyšování HI, ale to je na jiné povídání (a letos ten výpočet bude ještě obtížnější). Snad jen v obecné rovině: na 18 jamkách zahrát sám na sebe znamená, že do klubovny v celkovém součtu ze všech 18 jamek přineseš 36 STB bodů (na devítce 18 STB bodů). Pokud přineseš víc - zlepšuješ (snižuješ HI), pokud méně - zhoršuješ (zvyšuješ HI). Ale znovu říkám - je to jen princip, ve skutečnosti je to složitější, zvlášť od letoška. Takže se tím vůbec netrap. Servery čgf to po turnaji každému spočítají (do druhého dne).
b) Stableford "brutto"
  • Hraješ na par jamky... tedy na to číslo, co je napsáno na ceduli u odpališť. Neaplikuje se žádný přepočet, který by zohledňoval výkonnost (HI) konkrétního hráče. Na ceduli je PAR 4, pokud zahraješ 4 rány, dostaneš 2 body, pokud 5 ran = 1 bod atd. Jasné.
  • Systém je "spravedlivější" - hraje se proti hřišti bez ohledu na osobní par. Prostě víc na férovku. Mají spíše v oblibě golfisti s nižším HI.
---

Na skorekartu sobě nebo soupeři zapisuj vždy zahrané rány. Na recepci, pokud se jedná o turnaj (nebo nesoutěžní výsledek) zadají počet ran do systému, který následně vypočítá i stb body (standardně netto). Případně existuje celá řada aplikací na mobil, v PC, které ti ten výpočet zajistí. Není složité se to ani naučit z hlavy, ale podmínkou pro golf a zápis výsledků to není. Dokonce někdy ti recepce i připraví skorekartu pro turnaj tak, že máš označeno v kolonce u každé jamky, kolik je tvůj osobní par pro danou jamku (tečky apod).

Důležité je mít na paměti jednu úžasnou vlastnost stablefordu (ať už netto či brutto) - pokud zahraješ tolik ran na jedné jamce, že už za to nemáš žádný bod, můžeš (a měl bys) zpravidla zvednout míček a jamku nedohrávat. A tím pádem SE NETRÁPIT a NEZDRŽOVAT hru 18. ránou z 3. bunkeru jedné jamky. Prostě za jednu jamku je nula bodů... no a co? Na dalších jamkách to doženeš. :)

A snad poslední, co mě napadá. Stableford je rozpracován i v Pravidlech golfu, konkrétně pravidlo 21.1., ke stažení jsou zdarma např. na webu cgf.cz, v sekci Dokumenty.
 
Upraveno:
@Mirek_62 Diky. Takze kdyz mam ve vysledkove listine kategorie Brutto napsano 17/93, co znamena tech 17 prosim? Kdyz proti paru hriste jsem +21. A muj osobni par je 90.
 
@Mirek_62 Diky. Takze kdyz mam ve vysledkove listine kategorie Brutto napsano 17/93, co znamena tech 17 prosim? Kdyz proti paru hriste jsem +21. A muj osobni par je 90.
17 je brutto - čili uhrané STB proti PAR hřiště.
93 je počet zahraných úderů.

Hrál jsi 7 bogie čili 7x1 bod brutto a 5 parů čili 5x2 body brutto -> 7+10=17
 
Já jsem volajaký zmetený :)
Hrál jsem teď v neděli na Ostravici za 116 ran (HCP před 44,8) - na kartě Netto STB 46, na výsledovce 36 (a HCP po 33,6)... Nechápu pořád, kde "zmizelo" těch 10 bodů rozdílu. Nepoužívá se tam nějaké další pravidlo, kterým se snižuje ten konečný výsledek hráčům s vyšším osobním HCP?
 
Podle všeho tam bylo omezení HCP na 36, takže všichni kdo mají HCP větší jsou v tomhle lehce znevýhodněni. Je to bohužel docela časté, protože většinou vyhrají lidi co hrají první turnaj.
 
Podle všeho tam bylo omezení HCP na 36, takže všichni kdo mají HCP větší jsou v tomhle lehce znevýhodněni. Je to bohužel docela časté, protože většinou vyhrají lidi co hrají první turnaj.
Tak to mi konečně dává smysl :) Organizátoři to totiž neuvedli, že je to s HCP omezením a jaký je ten limit.
 
Někdy se to neuvádí. Často to tak bývá na Čeladné a lidi jsou pak překvapeni. Taky mě to potkalo na prvním turnaji.

Jinak jsem se díval na ČGF a dole jak jsou napsány kategorie - C – mix HCP 24,1 – 54 (36)
 
Díky za vysvětlení, teď to dává smysl :)
 
Tak to mi konečně dává smysl :) Organizátoři to totiž neuvedli, že je to s HCP omezením a jaký je ten limit.
Na tvém místě bych ty výsledky rozporoval. U HI 36 a vyšších se na tom turnaji ve výsledcích bere jako maximální HI36 ( přesný ). Není to však nikde v propozicích definováno. Takže to, že tak soutěžní výbor počítal výsledky je chyba soutěžního výboru, pro kterou neměl oporu v propozicích. Výsledky by tedy neměly platit a měly by je změnit v souladu s propozicemi, tedy tak, že HI 36 a vyšší hrají proti svému HI a HI nejsou kráceny ( je tam sice uvedeno rozpětí kategorie C, 24,1 až 54 (36), ale to je vpodstatě irelevantní, není jasné, co tím chtěl pořadatel říci a hlavně, je to technická oblast nastavení turnaje, kde nikdo obecné podmínky turnaje nemá hledat). Obecně je samozřejmě takové omezení možné a je i celkem smysluplné, ale MUSÍ být předem v propozicích definováno ( pokud je to tůra, tak třeba i odkazem na pravidla tůry, ale ani to tady není)
 
@wasp Děkuji moc za vysvětlení, já organizátorovi v dobrém napíšu, aby si to pro příště pohlídali tak, jak píšeš, aby nebyly tyhle zmatky a nesrovnalosti.
 
@wasp Děkuji moc za vysvětlení, já organizátorovi v dobrém napíšu, aby si to pro příště pohlídali tak, jak píšeš, aby nebyly tyhle zmatky a nesrovnalosti.
Aby to nebyla Tvoje poslední hra na Čeladné:cool::devil:
 
Na Čeladné letos nedali žádné omezení a výsledky byly zajímavé.:D
 

Přílohy

  • Snímek obrazovky 2022-08-29 v 8.04.36.png
    Snímek obrazovky 2022-08-29 v 8.04.36.png
    16 KB · Zobrazení: 243
To je několik otázek dohromady. Pokusím se ti je za sebe postupně zodpovědět a nezamotat se v tom.

STB - stableford (stablefordové body): je systém, který boduje zahraný výsledek na každé jamce podle počtu odehraných ran. Počítá se následovně:
  • 4 rány pod PAR = 6 STB bodů pro hráče
  • 3 rány pod PAR = 5 STB bodů pro hráče
  • 2 rány pod PAR = 4 STB bodů pro hráče
  • 1 rány pod PAR = 3 STB bodů pro hráče
  • zahraný PAR = 2 STB body pro hráče
  • 1 rána nad PAR = 1 STB bod pro hráče
  • 2 a více ran nad PAR = 0 STB bodů pro hráče
důležité je slovo PAR: jednou je to tzv. "osobní PAR jamky" a jednou "skutečný PAR jamky" . A to právě říká to netto a brutto, tedy:

a) Stableford "netto"
  • Tím se myslí, když se řekne, že se hraje na stejbly (stableford, std). Když se hraje stableford, tak se hraje "stableford netto".
  • Hraješ na svůj osobní par jamky, který se vypočítává dle výše tvého HCP (od letoška zkratka HI). Každému hráči se určuje tzv. hrací HI pro konkrétní hřiště a dané odpaliště (více info třeba tady). Např. já mám HI cca 25, tak na některých běžných jamek s PAR 4 je můj osobní PAR dané jamky roven číslu 5 (jindy 6). Tedy... 2 body za zahraný PAR mi bude započítán, pokud tuto jamku zahraju na pět ran (viz tabulka výše).
  • Systém umožňuje hru golfistů různé výkonnosti (HI) proti sobě a jejich vzájemné porovnání (bez ohledu na HI, odpaliště atd.). Je oblíbený u golfistů s vyšším HI - když se jim zadaří, mají šanci získat velký počet STB bodů.
  • Krátká zmínka... dle těchto STB se zároveň řídí snižování/zvyšování HI, ale to je na jiné povídání (a letos ten výpočet bude ještě obtížnější). Snad jen v obecné rovině: na 18 jamkách zahrát sám na sebe znamená, že do klubovny v celkovém součtu ze všech 18 jamek přineseš 36 STB bodů (na devítce 18 STB bodů). Pokud přineseš víc - zlepšuješ (snižuješ HI), pokud méně - zhoršuješ (zvyšuješ HI). Ale znovu říkám - je to jen princip, ve skutečnosti je to složitější, zvlášť od letoška. Takže se tím vůbec netrap. Servery čgf to po turnaji každému spočítají (do druhého dne).
b) Stableford "brutto"
  • Hraješ na par jamky... tedy na to číslo, co je napsáno na ceduli u odpališť. Neaplikuje se žádný přepočet, který by zohledňoval výkonnost (HI) konkrétního hráče. Na ceduli je PAR 4, pokud zahraješ 4 rány, dostaneš 2 body, pokud 5 ran = 1 bod atd. Jasné.
  • Systém je "spravedlivější" - hraje se proti hřišti bez ohledu na osobní par. Prostě víc na férovku. Mají spíše v oblibě golfisti s nižším HI.
---

Na skorekartu sobě nebo soupeři zapisuj vždy zahrané rány. Na recepci, pokud se jedná o turnaj (nebo nesoutěžní výsledek) zadají počet ran do systému, který následně vypočítá i stb body (standardně netto). Případně existuje celá řada aplikací na mobil, v PC, které ti ten výpočet zajistí. Není složité se to ani naučit z hlavy, ale podmínkou pro golf a zápis výsledků to není. Dokonce někdy ti recepce i připraví skorekartu pro turnaj tak, že máš označeno v kolonce u každé jamky, kolik je tvůj osobní par pro danou jamku (tečky apod).

Důležité je mít na paměti jednu úžasnou vlastnost stablefordu (ať už netto či brutto) - pokud zahraješ tolik ran na jedné jamce, že už za to nemáš žádný bod, můžeš (a měl bys) zpravidla zvednout míček a jamku nedohrávat. A tím pádem SE NETRÁPIT a NEZDRŽOVAT hru 18. ránou z 3. bunkeru jedné jamky. Prostě za jednu jamku je nula bodů... no a co? Na dalších jamkách to doženeš. :)

A snad poslední, co mě napadá. Stableford je rozpracován i v Pravidlech golfu, konkrétně pravidlo 21.1., ke stažení jsou zdarma např. na webu cgf.cz, v sekci Dokumenty.
Jak potom může být v brutto pořadí takto ureden hráč, který asi škrtnul jamku? Něco mi asi ještě utíká :(
Brutto
PořadíJménoKlubČlenské čísloHCPKolo 1SkóreHCP po
1TESAŘÍK DavidGCOLO024007750,338 / 70 / (41)38+0,3
2ČAPČUCH JosefGCOLO024006811,932 / 76 / (37)321,6
3SEDLÁK AdamGCOLO024015171,030 / 79 / (34)301,0
4VYKOUKAL JiříGCOLO024000832,830 / 78 / (36)303,1
5JANSA MilanGCOLO024012303,926 / --- / (34)263,9
6BAUDIS JiříGCOLO0240156010,926 / 83 / (42)2610,1
7HÖKL MartinGCBRN0250218911,825 / 84 / (40)2511,4
 
Brutto body jsou za hru proti paru. Když škrtne jamku, tak má na ní 0 brutto bodů. Ale na jiných jamkách ano. Neplést s hrou na rány.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom