Vyřešeno Jaký je rozdíl mezi brutto, netto a STB?

 • Thread starter Začátečník
 • Založeno
Stav
Uzamčeno.
Z

Začátečník

Neregistrovaný
Autor vlákna
Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi brutto a netto výsledkem? A netto je to samé, jako STB? Kdy který mám použít, když si zapisuju rány na kartu z recepce? Mám v tom zmatek, kdy se co hodí. Děkuju!
 

requo

Guru fóra
Tým 19.jamky
6.2.2016
5,701
4,657
123
38
Praha 4
www.19jamka.cz
Jméno
Michal Šatal
To je několik otázek dohromady. Pokusím se ti je za sebe postupně zodpovědět a nezamotat se v tom.

STB - stableford (stablefordové body): je systém, který boduje zahraný výsledek na každé jamce podle počtu odehraných ran. Počítá se následovně:
 • 4 rány pod PAR = 6 STB bodů pro hráče
 • 3 rány pod PAR = 5 STB bodů pro hráče
 • 2 rány pod PAR = 4 STB bodů pro hráče
 • 1 rány pod PAR = 3 STB bodů pro hráče
 • zahraný PAR = 2 STB body pro hráče
 • 1 rána nad PAR = 1 STB bod pro hráče
 • 2 a více ran nad PAR = 0 STB bodů pro hráče
důležité je slovo PAR: jednou je to tzv. "osobní PAR jamky" a jednou "skutečný PAR jamky" . A to právě říká to netto a brutto, tedy:

a) Stableford "netto"
 • Tím se myslí, když se řekne, že se hraje na stejbly (stableford, std). Když se hraje stableford, tak se hraje "stableford netto".
 • Hraješ na svůj osobní par jamky, který se vypočítává dle výše tvého HCP (od letoška zkratka HI). Každému hráči se určuje tzv. hrací HI pro konkrétní hřiště a dané odpaliště (více info třeba tady). Např. já mám HI cca 25, tak na některých běžných jamek s PAR 4 je můj osobní PAR dané jamky roven číslu 5 (jindy 6). Tedy... 2 body za zahraný PAR mi bude započítán, pokud tuto jamku zahraju na pět ran (viz tabulka výše).
 • Systém umožňuje hru golfistů různé výkonnosti (HI) proti sobě a jejich vzájemné porovnání (bez ohledu na HI, odpaliště atd.). Je oblíbený u golfistů s vyšším HI - když se jim zadaří, mají šanci získat velký počet STB bodů.
 • Krátká zmínka... dle těchto STB se zároveň řídí snižování/zvyšování HI, ale to je na jiné povídání (a letos ten výpočet bude ještě obtížnější). Snad jen v obecné rovině: na 18 jamkách zahrát sám na sebe znamená, že do klubovny v celkovém součtu ze všech 18 jamek přineseš 36 STB bodů (na devítce 18 STB bodů). Pokud přineseš víc - zlepšuješ (snižuješ HI), pokud méně - zhoršuješ (zvyšuješ HI). Ale znovu říkám - je to jen princip, ve skutečnosti je to složitější, zvlášť od letoška. Takže se tím vůbec netrap. Servery čgf to po turnaji každému spočítají (do druhého dne).
b) Stableford "brutto"
 • Hraješ na par jamky... tedy na to číslo, co je napsáno na ceduli u odpališť. Neaplikuje se žádný přepočet, který by zohledňoval výkonnost (HI) konkrétního hráče. Na ceduli je PAR 4, pokud zahraješ 4 rány, dostaneš 2 body, pokud 5 ran = 1 bod atd. Jasné.
 • Systém je "spravedlivější" - hraje se proti hřišti bez ohledu na osobní par. Prostě víc na férovku. Mají spíše v oblibě golfisti s nižším HI.
---

Na skorekartu sobě nebo soupeři zapisuj vždy zahrané rány. Na recepci, pokud se jedná o turnaj (nebo nesoutěžní výsledek) zadají počet ran do systému, který následně vypočítá i stb body (standardně netto). Případně existuje celá řada aplikací na mobil, v PC, které ti ten výpočet zajistí. Není složité se to ani naučit z hlavy, ale podmínkou pro golf a zápis výsledků to není. Dokonce někdy ti recepce i připraví skorekartu pro turnaj tak, že máš označeno v kolonce u každé jamky, kolik je tvůj osobní par pro danou jamku (tečky apod).

Důležité je mít na paměti jednu úžasnou vlastnost stablefordu (ať už netto či brutto) - pokud zahraješ tolik ran na jedné jamce, že už za to nemáš žádný bod, můžeš (a měl bys) zpravidla zvednout míček a jamku nedohrávat. A tím pádem SE NETRÁPIT a NEZDRŽOVAT hru 18. ránou z 3. bunkeru jedné jamky. Prostě za jednu jamku je nula bodů... no a co? Na dalších jamkách to doženeš. :)

A snad poslední, co mě napadá. Stableford je rozpracován i v Pravidlech golfu, konkrétně pravidlo 21.1., ke stažení jsou zdarma např. na webu cgf.cz, v sekci Dokumenty.
 
Upraveno:
Stav
Uzamčeno.
WebGolf.cz