Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jakou holí si to hrál? Rada?

Stalo se mi při turnaji o víkendu.
Na tříparu byla vložená soutěž "beat the pro", kde při příchodu k jamce č. 13 nám profesionálka oznámila: Je to třípar 169 metrů, 5 metrů rozdíl (hrálo se z kopce) a já to hraju železem č. 6.

Ve světle výše uvedeného, je to pravidlově v pořádku?

Totez, co uz jsem napsal. Ona nebyla hrackou turnaje, takze mohla oznamit cokoliv a nelze to povazovat za nepovolenou radu.

Mimochom 170m z prevyseni o 5m bych taky hral 6i😆
 
Totez, co uz jsem napsal. Ona nebyla hrackou turnaje, takze mohla oznamit cokoliv a nelze to povazovat za nepovolenou radu.

Mimochom 170m z prevyseni o 5m bych taky hral 6i😆

Dle Rozhodnuti musi hrac udelat maximum pro to, aby i nehrac turnaje (napr. divak), neposkytoval nevyzadane rady. Tzn. prvni necekane info ziskam a mel bych na nej reagovat oznamenim, ze dalsi rady nechci.
 
Protoze on turnaj zjevne nehral a navic slo asi o specifiku prave tohoto turnaje, ktera mohla byt napsana i v mistnich pravidlech, tak by to melo byt v poradku.

Pokud hráli na úpravu HCP, tak to zcela jistě nebylo správně dle pravidel. Místním pravidlem, či propozicemi turnaje to ošetřit nelze, protože tyto nesmí být v rozporu s platnými pravidly golfu, což by v tomto případě rozhodně byly. Jediným korektním řešením bylo pojmout tento turnaj jako "sranda turnaj" - bez hry na úpravu HCP.
 
To je docela zajímavý. Jakou já mám obranu proti takovéto nevyžádané radě? Tak jasně, přežil bych to. Ale myslím, že přijít ke mně někdo na turnaji, klidně i profík, kde to tak nějak plácám a řekne mi, jak to hraje standardně on - hm, nevím, dokážu si představit, že by mě to možná rozhodilo a přehodnotil bych svoji strategii a tím pádem zahrál jinak, než bych chtěl původně. Ano, nemusím, ale v tu chvíli je to pro mě prostě nevyžádaná rada, která mě ovlivňuje - je jejím cílem mi pomoci nebo mě rozhodit. Ještě asi dokážu pojmout, že to úplně stejně zazní každému před daným odpalem (něco podobného jako popisoval @macdav, výše) kdy daná informace před jedním konkrétním odpalem zazní přesně stejně každému z celého soutěžního pole. Tam to tak nějak vnitřně "akceptuji", že alespoň mají všichni podmínky stejně. Ale stejně se mi to nezdá a Pravidlově mi to v pořádku nepřijde při hře na úpravu HI.

Zajímavý, díky za tuhle sdílenou zkušenost.
 
K těm radám bych se rád zeptal. A co když se optám soupeře nebo kohokoliv jiného na vzdálenosti. Taky dostanu trest?
 
K těm radám bych se rád zeptal. A co když se optám soupeře nebo kohokoliv jiného na vzdálenosti. Taky dostanu trest?
Nedostaneš.
 
K těm radám bych se rád zeptal. A co když se optám soupeře nebo kohokoliv jiného na vzdálenosti. Taky dostanu trest?

Ne. Viz Definice golfových Pravidel, konkrétně výraz "Rada", cituji:

---
Rada (Advice) - Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---
 
  • To se mi líbí
Reactions: Ott
To je docela zajímavý. Jakou já mám obranu proti takovéto nevyžádané radě? Tak jasně, přežil bych to. Ale myslím, že přijít ke mně někdo na turnaji, klidně i profík, kde to tak nějak plácám a řekne mi, jak to hraje standardně on - hm, nevím, dokážu si představit, že by mě to možná rozhodilo a přehodnotil bych svoji strategii a tím pádem zahrál jinak, než bych chtěl původně. Ano, nemusím, ale v tu chvíli je to pro mě prostě nevyžádaná rada, která mě ovlivňuje - je jejím cílem mi pomoci nebo mě rozhodit. Ještě asi dokážu pojmout, že to úplně stejně zazní každému před daným odpalem (něco podobného jako popisoval @macdav, výše) kdy daná informace před jedním konkrétním odpalem zazní přesně stejně každému z celého soutěžního pole. Tam to tak nějak vnitřně "akceptuji", že alespoň mají všichni podmínky stejně. Ale stejně se mi to nezdá a Pravidlově mi to v pořádku nepřijde při hře na úpravu HI.

Zajímavý, díky za tuhle sdílenou zkušenost.

Třeba ta profesionálka, která takto tu jamku uváděla opravdu dostala za každé zopakování trestnou😉

Ono to ale nejspíš bude mít více nuancí a bylo by na místě si detailní výklad nechat napsat od rozhodčích.
 
Třeba ta profesionálka, která takto tu jamku uváděla opravdu dostala za každé zopakování trestnou😉

Ono to ale nejspíš bude mít více nuancí a bylo by na místě si detailní výklad nechat napsat od rozhodčích.

Já jsem rozhodčí:)
 
Docela zajimava debata se rozproudila. Divim se, ze po velkych zmenach nevypadl tento bod z pravidel. Vzdyt pochybuju, ze by hraci nejvyssi urovne od sebe opisovali jakou hul pouzil jejich souper ( hele kediku skoc se podivat cim hral Tiger :) ) a v amaterech jsou tak brutalni rozdily ve vzdalenostech, ze jakakoliv napoveda je k nicemu. Mam si vzit take driver, kdyz hrajeme turnaj a na 9. jamce vzal jeden hrac driver pri vzdalenosti vody ke kraji greenu 128m a vlajka je 145m? Dalsi debere nejakou FW, dalsi asi 7. Testoval jsem nekolik holi, jako Callaway Apex, TaylorMade P790, Cobru a rozdily v 7 byly docela velke.
 
a v amaterech jsou tak brutalni rozdily ve vzdalenostech, ze jakakoliv napoveda je k nicemu

Dle čeho tak soudíš? Resp. koho přesně za amatéry považuješ - že mají dle tebe brutální rozdíly ve vzdálenostech? Myslíš všechny, kdo nejsou PRO, nebo všechny od nějakého HI a případně jakého? Nebo nějaké jiné kritérium?

To že tobě může být jakákoli nápověda k ničemu, přeci neznamená, že nemůže ovlivnit někoho jiného. A nijak to nemusí souviset s tím, jestli hráči ve flajtu hrají stejnými holemi stejné vzdálenosti.

Jestli má toto pravidlo své opodstatnění a výhody převažují nad nevýhodami, nebo obráceně je jistě věc na zvážení a je mi i osobně vcelku jedno, jestli se někdy zruší nebo ne. Ale nemyslím si, že lze globalizovat, že tato rada nikoho neovlivňuje, přesněji řečeno že ho nemůže ovlivnit. Může.
 
Upraveno:
Vezmeme si jakoukoli hůl tak tá má jiný loft, ten není normován pro dané číslo, hlava májinde těžiště jinak projektováný moi , shafty jsou taky různé a taky jejich délka až po one size. Pak tu je volba míče, jeho stlačitelnost. Toto je hardware , soft je proměnlivý vítr, teplota , podloží a poloha pozice míče. A teď to podstatné hráč a co vše může ovlivnit výsledek.
Tento paragraf měl opodstatnění, když nebylo možno změřit vzdálenost k jamce = lze odvodit z čísla hole hráče a jeho výsledku.
Dnes tento zkostnatělý paragraf ztrácí význam.
A kdo je amatér? No přeci ten, kdo se tím neživí. Hodně amatérů a hobíků ke golfu přistupují profesionálně ano to je jen dobře, protože bez těchto by nevyrostli budoucí OH vítězové a majitelé zelených sak.
 
Už jsem se to tady pokusil vysvětlit a mrzí mne, že to pořád někdo nechápe. nebudu se k tomu vracet, jen bych chtěl podotknout, že se golfová pravidla vyvíjejí stovky let a že jsou těmi staletími prověřená a pro mě je jejich skoro dokonalost fascinující a taky proto golf hraju.
Když budeme neustále srovnávat herní úroveň profíků a nás, tak můžeme polemizovat o tom, že určitá pravidla jsou dobrá jen pro profíky, protože každá naše rána nemá předem jistý výsledek a tak mě napadá příklad: proč bychom si nemohli každý míček místo dropování stavět, když je přece úplně jedno, jestli mi zapadne do husté trávy nebo si ho položím na povrch. Ať dropují jen profíci, já stejně počítám s tím, že to zkazím. Nebo bunkery? Nikdo z nás nehraje z bunkeru na jistý jednopat, tak si míček položíme vedle a z bunkeru ať hrají jen profíci. Takových příkladů je hodně.
Mě osobně nenapadá moc pravidel, která považuji za nesmyslná nebo která bych chtěl nějak upravit.
Naposledy prosím: Když si hrajete jen tak pro zábavu, tak si dělejte, co chcete, ale na oficiálním turnaji, dodržujte pravidla, protože můžete těm, kteří to dělají uškodit a to třeba jen tím, že jim zkazíte radost z vítězství!
Možná jsem divnej, ale jak by to asi v životě vypadalo, kdyby každý porušoval pravidla, se kterými nesouhlasí?
 
Stalo se mi při turnaji o víkendu.
Na tříparu byla vložená soutěž "beat the pro", kde při příchodu k jamce č. 13 nám profesionálka oznámila: Je to třípar 169 metrů, 5 metrů rozdíl (hrálo se z kopce) a já to hraju železem č. 6.

Ve světle výše uvedeného, je to pravidlově v pořádku?
Za 2!
 
  • To se mi líbí
Reactions: PFP
Dle čeho tak soudíš? Resp. koho přesně za amatéry považuješ - že mají dle tebe brutální rozdíly ve vzdálenostech? Myslíš všechny, kdo nejsou PRO, nebo všechny od nějakého HI a případně jakého? Nebo nějaké jiné kritérium?

To že tobě může být jakákoli nápověda k ničemu, přeci neznamená, že nemůže ovlivnit někoho jiného. A nijak to nemusí souviset s tím, jestli hráči ve flajtu hrají stejnými holemi stejné vzdálenosti.

Jestli má toto pravidlo své opodstatnění a výhody převažují nad nevýhodami, nebo obráceně je jistě věc na zvážení a je mi i osobně vcelku jedno, jestli se někdy zruší nebo ne. Ale nemyslím si, že lze globalizovat, že tato rada nikoho neovlivňuje, přesněji řečeno že ho nemůže ovlivnit. Může.

Asi jsem divnej, ale taky si vůbec nedokážu představit, jak by mě mohla ovlivnit informace o tom, jakou holí kdo hrál. A ano, mám řadu lidí, u kterých odhadnu, jakou holí kolik dostřelí. Ale že bych podle toho měnil svoje rozhodnutí - prostě si to neumím představit.

Jinak samozřejmě pravidla je potřeba dodržovat a radit se při turnaji nesmí.
 
Asi jsem divnej, ale taky si vůbec nedokážu představit, jak by mě mohla ovlivnit informace o tom, jakou holí kdo hrál. A ano, mám řadu lidí, u kterých odhadnu, jakou holí kolik dostřelí. Ale že bych podle toho měnil svoje rozhodnutí - prostě si to neumím představit.

No vidíš. A já třeba vcelku často změním své rozhodnutí, když vidím, že někoho, s kým chodím hrát často a je lepším hráčem, nebo místňákem na hřišti, které nemám nachozené, najednou vezme jinou (kratší) hůl, než kterou bych čistě dle vzdálenosti tipoval. Stanu se zpravidla (ne vždy) opatrnějším a následuji příkladu. Jestli tu informaci využiju ke svému prospěchu a danou ránu zahraju, jak jsem si přál a chtěl, případně jestli jsem toho herně vůbec schopen s tím nesouvisí. Takže třeba mě tato "informace" jednoznačně ovlivňuje a zároveň vnímám rozdílně, jakým způsobem jí dosáhnu - jestli vlastním pečlivým pozorováním nebo konkrétním dotazem.

A dokonce si i dokážu představit ve vyhrocenější jamkovce ale i hře na rány situaci, že by někdo chtěl někoho cíleně rozhodit po své ráně - "se slovy - to jsem to tam ale parádně napálil osmičkou, původně jsem chtěl šestku, ale osmička mi nakonec stačila". Změní to mé rozhodnutí hrát původně chtěnou holí? Nevím. Ovlivní mě ta informace? Pravděpodobně zcela určitě. A má smysl pak diskuse o tom, jestli cílem daného sdělení bylo ovlivnit mě / rozhodit, nebo ne? Nemají.
 
Upraveno:
Asi jsem divnej, ale taky si vůbec nedokážu představit, jak by mě mohla ovlivnit informace o tom, jakou holí kdo hrál. A ano, mám řadu lidí, u kterých odhadnu, jakou holí kolik dostřelí. Ale že bych podle toho měnil svoje rozhodnutí - prostě si to neumím představit.

Jinak samozřejmě pravidla je potřeba dodržovat a radit se při turnaji nesmí.
Jsou situace, kdy to dost ovlivní a pomůže. Například na hřišti, kde hrajete poprvé - např třípar z kopce proti větru, nevíte čím to máte hrát normálně, natož s větrem. Takováhle situace se mi stala na posledním turnaji. A musím říct, že tady by se ta rada sakra hodila (byl jsem tak mimo, že jsem se rozhodoval asi mezi 8-5i)
 
A dokonce si i dokážu představit ve vyhrocenější jamkovce ale i hře na rány situaci, že by někdo chtěl někoho cíleně rozhodit po své ráně - "se slovy - to jsem to tam ale parádně napálil osmičkou, původně jsem chtěl šestku, ale osmička mi nakonec stačila". Změní to mé rozhodnutí hrát původně chtěnou holí? Nevím. Ovlivní mě ta informace? Pravděpodobně zcela určitě. A má smysl pak diskuse o tom, jestli cílem daného sdělení bylo ovlivnit mě / rozhodit, nebo ne? Nemají.
Určitě ovlivní, protože mu poděkuješ, že ti právě daroval svou nevyžádanou radou jamku! :)
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom