Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jakou holí si to hrál? Rada?

macdav

Guru fóra
Jméno
David
Přijmení
Machač
Klub
Black Bridge, ČGK
HI (HCP)
16,6
V neděli Poděbrady v rámci jamkovky s @Yahuu a @RomanL . Po čtvrté jamce jsem dal na hanbu driver a hrál jen dřevem. Sice to bylo o cca 20 metrů kratší, ale zase rovnější. Celkem mi šlo patování. Jamkovku jsme prohrál, odešel jsem o pravidlovou radu bohatší a tím pádem o jednu jamku chudší (neptejte se i jen ze zvědavosti jakou holí protihráč hraje) :(.
Ale nezmokli jsme
 
V neděli Poděbrady v rámci jamkovky s @Yahuu a @RomanL . Po čtvrté jamce jsem dal na hanbu driver a hrál jen dřevem. Sice to bylo o cca 20 metrů kratší, ale zase rovnější. Celkem mi šlo patování. Jamkovku jsme prohrál, odešel jsem o pravidlovou radu bohatší a tím pádem o jednu jamku chudší (neptejte se i jen ze zvědavosti jakou holí protihráč hraje) :(.
Ale nezmokli jsme
a v rámci pravidlové poradny ..... když odehrajete všichni, tak ze zvědavosti můžeš, ne? to už není rada...? nesmíš jen před odpaly, aby to neovlivnilo rozhodování, tak to vnímám já. Mám to správně? :)
 
V neděli Poděbrady v rámci jamkovky s @Yahuu a @RomanL . Po čtvrté jamce jsem dal na hanbu driver a hrál jen dřevem. Sice to bylo o cca 20 metrů kratší, ale zase rovnější. Celkem mi šlo patování. Jamkovku jsme prohrál, odešel jsem o pravidlovou radu bohatší a tím pádem o jednu jamku chudší (neptejte se i jen ze zvědavosti jakou holí protihráč hraje) :(.
Ale nezmokli jsme
No, to už jsem taky slyšel. Zas jedna věc v pravidlech, kterou moc nechápu.
Jestli se nepletu, můžeš se zeptat na cokoliv z pravidel, i místních (přitom bys je měl znát), na vzdálenosti ke greenu i překážkám (bez měřáku je to podle mě součástí umění toho koho se ptáš to odhadnout). Ale zeptáš se na hůl kterou hraje a máš trest. Přitom k čemu mě je informace, kterou holí hraje třeba @JanKostalCZE ke 150m vzdálené tyči, kromě důvodu k závisti?
 
a v rámci pravidlové poradny ..... když odehrajete všichni, tak ze zvědavosti můžeš, ne? to už není rada...? nesmíš jen před odpaly, aby to neovlivnilo rozhodování, tak to vnímám já. Mám to správně? :)
Situace byla taková, že jsme stáli na odpališti tříparu a protihráč odehrál a já šel na týčko a ze zvědavosti jsem se zeptal čím to hrál.
Bylo mi řečeno, že je to špatně, že bych se mohl klidně jít podívat co vrací do bagu, ale takto ne. Po mém odehrání bych se asi mohl už beztretsně zeptat. Popravdě si ani neuvědomuji, že by mi odpověděl na dotaz číslo. Tedy až po oznámení trestu.
Je mi to v podstatě šumáka, ale přesně jak píše @JardaK , pro mě to byla jen informace jakou holí hraje, aniž bych měl v úmyslu podle toho hůl vyměnit.... ale pravidla jsou pravidla.
 
Situace byla taková, že jsme stáli na odpališti tříparu a protihráč odehrál a já šel na týčko a ze zvědavosti jsem se zeptal čím to hrál.
Bylo mi řečeno, že je to špatně, že bych se mohl klidně jít podívat co vrací do bagu, ale takto ne. Po mém odehrání bych se asi mohl už beztretsně zeptat. Popravdě si ani neuvědomuji, že by mi odpověděl na dotaz číslo. Tedy až po oznámení trestu.
Je mi to v podstatě šumáka, ale přesně jak píše @JardaK , pro mě to byla jen informace jakou holí hraje, aniž bych měl v úmyslu podle toho hůl vyměnit.... ale pravidla jsou pravidla.
Na dotaz jsem Ti neodpověděl... tedy ano, žes právě prohrál jamku....🥴
 
Protihráč. U jamkovky běžná věc.
Fakt? Jamkovku jsem ještě nikdy nehrál, ale tohle mi přijde moc. Jako že by mi mělo pomoct, že ty to hraješ osmičkou a seš dlouhej, tak já si vezmu devítku? To je super kravina. Každopádně díky za osvětu, Jardo. ;)
 
@Ferrry: Číslo hole není věc všeobecně známá - před odehráním své rány tě daná informace prostě může ovlivnit (ne nutně, že si poběžíš pro jinou hůl, ale např. zkusíš zkrátit nápřah, přitlačit atd). Takže nenápadně očumovat ano (získávání informací pozorováním není chápáno jako rada) - ptát se: Ne. Není ani podstatné, jestli danou informaci hráč od soupeře dostane - trestné je už požádat o ní. Není podstatné, jestli ti ta informace k něčemu je, nebo není. Prostě o ní raději v průběhu soutěžní hry před svoji ranou/ranou soupeře nežádej a ani neposkytuj - pokud nechceš trest. Trest je všeobecný, tzn při hře na rány (sem patří i stb) 2 rány, při jamkovce ztráta právě hrané jamky.

Pravidlo 10.2a zní:

---
Během kola hráč nesmí:
  • Dát radu nikomu, kdo ve stejné soutěži právě hraje na hřišti
  • Požádat o radu kohokoli jiného než svého nosiče, nebo
  • Dotknout se výstroje jiného hráče za účelem zjištění informace, která by představovala radu, pokud by ji ten druhý hráč sdělil, nebo kdyby se na ní hráč dotázal (třeba když se hráč dotkne holí ve vaku jiného hráče, aby zjistil, jakou hůl právě používá).
Toto neplatí před začátkem kola, když je hra zastavena podle Pravidla 5.7a nebo mezi koly v rámci soutěže.
---

plus Definice stejných Pravidel:

---

Rada (Advice) - Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---
 
Upraveno:
Jinak, stejné by to bylo za trestné i v "normální hře" na rány resp. STB viz bod 10.2. pravidel a tedy 2 trestné rány
 
Stačilo se chytře zeptat oznámením: ” pěkně jsi to zahrál tou 8-kou”.
Je toto oznámení taky rada? Protože jsem se nezeptal na číslo hole, no a hrající sám řekne ne to byla 9-ka.
Je toto v rozporu?

Podstatný je účel - pokud bylo cílem získat informací hole, je jedno, jak se zeptáš, oznámíš, nachytáš druhého. Dle mého korektní je se té situaci vůbec nepřibližovat a nechytračit. Zbytečně si někdo pak jen naběhne, což je škoda. A diskuse, jestli bylo účelem získání dané informace, nebo ne, zdržují všechny a jsou čistě teoretické.
 
Podstatný je účel - pokud bylo cílem získat informací hole, je jedno, jak se zeptáš, oznámíš, nachytáš druhého. Dle mého korektní je se té situaci vůbec nepřibližovat a nechytračit. Zbytečně si někdo pak jen naběhne, což je škoda. A diskuse, jestli bylo účelem získání dané informace, nebo ne, zdržují všechny a jsou čistě teoretické.
Takže , nemůžu soupeře ani pochválit? A to, že se přizná jakou holí skutečně hrál, přeci záleží jen na něm. Myslím si, že pokud se mu tato povedla, tak s radostí řekne: ale né to byla má oblíbená 9-ka , s tou to tady běžně hraji.Pokud ne , tak jen zabrblá.
Stejně je to pro nás , taky golfisty, pochybná informace. Mnohdy ty pravidla jsou až úsměvné pro naši úroveň hry.
 
Já ale k tématu mám taky dotaz: pokud si pamatuji správně z Rozhodnutí se nejedná o radu, když se např. na 6. jamce zeptám, čím to hrál soupeř na jamce č. 4. Jasný. Funguje ale tohle rozhodnutí i při turnaji/soutěžní hře hrané na hřišti, kde se přes danou jamku ještě půjde? Tzn. typicky 2x9.

Domnívám se, že ano, podstata je zamezení rady před právě hranou ránou, nikoli ránou v budoucnu. Ale rád se nechám opravit.

@wasp, @mkopcak, @RazoR?
 
@Ferrry: Číslo hole není věc všeobecně známá - před odehráním své rány tě daná informace prostě může ovlivnit (ne nutně, že si poběžíš pro jinou hůl, ale např. zkusíš zkrátit nápřah, přitlačit atd). Takže nenápadně očumovat ano (získávání informací pozorováním není chápáno jako rada) - ptát se: Ne. Není ani podstatné, jestli danou informaci hráč od soupeře dostane - trestné je už požádat o ní. Není podstatné, jestli ti ta informace k něčemu je, nebo není. Prostě o ní raději v průběhu soutěžní hry před svoji ranou/ranou soupeře nežádej a ani neposkytuj - pokud nechceš trest. Trest je všeobecný, tzn při hře na rány (sem patří i stb) 2 rány, při jamkovce ztráta právě hrané jamky.

Pravidlo 10.2a zní:

---
Během kola hráč nesmí:
  • Dát radu nikomu, kdo ve stejné soutěži právě hraje na hřišti
  • Požádat o radu kohokoli jiného než svého nosiče, nebo
  • Dotknout se výstroje jiného hráče za účelem zjištění informace, která by představovala radu, pokud by ji ten druhý hráč sdělil, nebo kdyby se na ní hráč dotázal (třeba když se hráč dotkne holí ve vaku jiného hráče, aby zjistil, jakou hůl právě používá).
Toto neplatí před začátkem kola, když je hra zastavena podle Pravidla 5.7a nebo mezi koly v rámci soutěže.
---

plus Definice stejných Pravidel:

---

Rada (Advice) - Jakýkoli slovní komentář nebo akce (jako je ukázání hole, kterou byl právě zahrán úder), jež mají za cíl ovlivnit hráče při:
  • Výběru hole,
  • Provedení rány, nebo
  • Rozhodování, jak hrát během jamky nebo kola.
Nicméně rada nezahrnuje všeobecně známé informace, jako jsou:
  • Pozice věcí na hřišti jako jsou jamka, jamkoviště, fervej, trestné oblasti, bankry nebo míč jiného hráče,
  • Vzdálenost od jednoho bodu k druhému, nebo
  • Pravidla.
---
Díky za info. ;)
Pravidlo jsem pochopil a respektuju ho, resp. doufám, že ho na mě nikdo nikdy neuplatní, protože mi to přijde úplně absurdní a byl bych fakt na.ranej. Člověk aby se bál ve flajtu na něco zeptat. Obzvlášť na věc, která imho nemá absolutní vliv na to, čím a jak ránu zahraju já. Vždyť ty hole máme každý úplně jinak "dlouhé" a já vůbec netuším, jakou hůl má kdo na kolik metrů. Jediný co spoluhráč uslyší, když zahraje 150 m wedží, bude wow. ;) Jediný můj soupeř na hřišti je hřiště samotné a základ je porazit jeho, nikoliv spoluhráče. ;) A kdo ho porazí líp, ten vyhraje.
Omlouvám se, že sem cpu nějaký svoje moudra, ale tohle jsou věci pro mě naprosto nepochopitelné. Asi je to celoživotní šikanou z kolektivních sportů, kdy na tebe protihráči/diváci plivali a tys měl jít kopat třeba penaltu, nebo jet nájezd. Tam to vliv trochu mělo. 😂
 
Díky za info. ;)
Pravidlo jsem pochopil a respektuju ho, resp. doufám, že ho na mě nikdo nikdy neuplatní, protože mi to přijde úplně absurdní a byl bych fakt na.ranej. Člověk aby se bál ve flajtu na něco zeptat. Obzvlášť na věc, která imho nemá absolutní vliv na to, čím a jak ránu zahraju já. Vždyť ty hole máme každý úplně jinak "dlouhé" a já vůbec netuším, jakou hůl má kdo na kolik metrů. Jediný co spoluhráč uslyší, když zahraje 150 m wedží, bude wow. ;) Jediný můj soupeř na hřišti je hřiště samotné a základ je porazit jeho, nikoliv spoluhráče. ;) A kdo ho porazí líp, ten vyhraje.
Omlouvám se, že sem cpu nějaký svoje moudra, ale tohle jsou věci pro mě naprosto nepochopitelné. Asi je to celoživotní šikanou z kolektivních sportů, kdy na tebe protihráči/diváci plivali a tys měl jít kopat třeba penaltu, nebo jet nájezd. Tam to vliv trochu mělo. 😂
No výhodu bys získal tehdy, kdybys šel s někým, kdo má na holích napsáno kolik metrů s kterou hraje. Toto jsem už viděl, docela jsem se nad tím pousmál, protože, když jsem si všiml , tak nikdy délka nesouhlasila s tím, co tam měl napsáno.
Jenže zeptat se kterou holí to zahrál snad tento paragraf měl opodstatnění, když nebyly povolené měřaky, ale dnes?
přesně jak to píšeš, plně souhlasím s tím, že pokud je někdo deŠampón tak ta informace je ke vzteku.
 
Jenže zeptat se kterou holí to zahrál snad tento paragraf měl opodstatnění, když nebyly povolené měřaky, ale dnes?

Nevnímám to tak. Pro mě třeba toto je občas docela užitečná informace. S mnoha hráči chodím hrát vcelku pravidelně, často lepšími než jsem já. A vcelku vím, jak a čím hrajou a kdy. Vím, že taky umí mnohem lépe číst podmínky hřiště, větru atd než já. Pokud hřiště nemám nachozené, už se mi párkrát stalo, že jsem viděl, že daný hráč vzal o číslo kratší hůl než normálně. Zachoval jsem se pak stejně a někdy (bohužel ne tak často, jak bych si přál) to pro mě byla užitečné pozorování. Tu informaci bych jinak nezískal a skončil bych běžnou holí za grýnem.

Neptejme se při soutěžní hře před naší ranou, neposkytujme info před ranou někoho dalšího, pochvalme se, juchejme a záviďme si po odehrání rány/ran. :)

To nijak neřeší, jestli je to užitečný/zbytečný paragraf, nebo ne - ale Pravidla nějakým způsobem definují parametry hry, která mohou být někdy nepochopitelná, ale standardizují chování všech a mají zamezit rozdílnosti přístupů a vnímání a pomáhat nám všem řešit situace, se kterými se můžeme setkat na hřišti, protože s většinou z nás Rozhodčí ve flajtu nechodí.
 
Upraveno:
Já ale k tématu mám taky dotaz: pokud si pamatuji správně z Rozhodnutí se nejedná o radu, když se např. na 6. jamce zeptám, čím to hrál soupeř na jamce č. 4. Jasný. Funguje ale tohle rozhodnutí i při turnaji/soutěžní hře hrané na hřišti, kde se přes danou jamku ještě půjde? Tzn. typicky 2x9.

Domnívám se, že ano, podstata je zamezení rady před právě hranou ránou, nikoli ránou v budoucnu. Ale rád se nechám opravit.

@wasp, @mkopcak, @RazoR?

Pravidla v bode 10.2a rikaji, ze hrac nesmi BEHEM KOLA dat nebo pozadat o RADU. RADA je jakakoli informace nebo akce, ktera muze mit vliv na hru hrace (vyber hole, provedeni rany, volba strategie). Vyjimku tvori pravidla, podoba hriste a vzdalenosti.

Dle meho hraje-li se na 2x 9 jamek, nemuzes se na 1. devitce ptat soupere na hul. ROZHODNUTI zadny podrobnejsi komentar nenabizi.
 
Tak si představte situaci, kdy by to bylo povolené... Na každé jamce zazní 3x dotaz a ty se nemáš jak bránit :devil:
Takhle je to správně a pěkně dvě do kožichu za dotaz, dvě za odpověď, jdeme dál a ani jeden z nich už se nikdy nezeptá ani neodpoví :cool:
 
Pravidla v bode 10.2a rikaji, ze hrac nesmi BEHEM KOLA dat nebo pozadat o RADU. RADA je jakakoli informace nebo akce, ktera muze mit vliv na hru hrace (vyber hole, provedeni rany, volba strategie). Vyjimku tvori pravidla, podoba hriste a vzdalenosti.

Dle meho hraje-li se na 2x 9 jamek, nemuzes se na 1. devitce ptat soupere na hul. ROZHODNUTI zadny podrobnejsi komentar nenabizi.

Využil jsem situace a konzultoval jsem to s mezinárodním rozhodčím a ustálená běžně používaná praxe je vztahovat rady vždy k dané jamce. Takže má úvaha výše o hře na 2x 9 jamek se neuplatní.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom