Nové
  • Prohlížíte si 19.jamku jako neregistrovaný uživatel s omezeným přístupem.
    Pro vytvoření nových témat, přístupu do neveřejných částí fóra, možností reakcí atp. se zdarma zaregistrujte nebo se přihlašte.

Jak se posunout od 90 ran na 80 ran za kolo

Mirek_62

Guru fóra
Klub
GCCEL
HI (HCP)
5.5
Celkem zajímavý článek na co se při tréninku zaměřit pro dosažení cíle hrát 80 ran místo 90.
Je třeba se vyvarovat „dabláčům” a hůře.
Na rozdíl 10 ran (mezi 90 a 80) mají z 80% procent vliv právě „nepovedené” jamky, zatímco birdie mají vliv jen 10%.

V podstatě jsou rozebrány 4 základní činnosti a jejich vliv na výši skóre a rada na co se v dané oblasti zaměřit.
1. Drive (hra z týčka) - „90” ztrácí v průměru 3 rány díky šoatným drivům, zatímco „80" 1,8 (profíci na PGA pak 0,3)
Rychleji, než změna švihu, pomůže změna strategie. Téměr každá jamka s nebezpečím má i bezpečnou cestu.
2. Přibližovací rány (rány na vzdálenost přes 100 yardů - ne odpaly z týčka na 4 a 5PAR jamkách). Zde je největší rozdíl v dovednosti a největší potenciál na „umazání” ran.
„90” při těchto ranách ztratí v průměru 3,3 rány, zatímco „80“ jen 1,4.
Dále je třeba zlepšit přiblížení k jamce. Ze 150y zahraje „90” polovinu ran do 56 stop od jamky, zatímco „80” do 42 stop (PRO do 23 stop). Ta chyba vzniká především nesprávnou volbou hole (obvykle vezmeme kratší hůl, než je třeba) a nedohrajeme tak na grýn.
3. Krátká hra - ze 60y a blíže
„90“ zasáhnou v průměru 4 a 5 grýnů v regulaci. Takže je prostor pro 13 až 14 příležitostí „up&down” (přihrát si na jednopat).
A co říká statistika? „90” potřebují v průměru 3 rány na dosažení jamky, „80“ 2,75. Pokud by tedy „90“ měli dovednosti „80“ mohou ušetřit až 3,25 úderů za kolo při této činnosti (13x0,25).
4. Patování
Je třeba se zaměřit zejména na kritickou vzdálenost 3 až 10 stop.
Trojpaty jsou zabiják skóre. Ale pouhé počítání trojpatů nic neřekne o tom, zda byl špatně první nebo druhý pat.
Proč tato vzdálenost? „90“ má v průměru 10 patů z této vzdálenosti a úspěšnost 27% a „80“ 33% - to znamená 0,5 úderu za kolo.

Pro ty, kdo chtějí více podrobností, tak zde je zdroj:https://golf.com/instruction/smart-..._sUgyqPiSrZBRTKPXX6ingOirS9f2hk7kghYE17ENzy5M
 
Pokud bych chtěl hrát stabilně 80 a lépe, tak dle gamegolfu to vypadá takto, což odpovídá.

1602936728261.png
 
presne tak, je treba zlepsit hru kolem grynu !!!
 
Přesně jak to uvedl @Seppper , začíná to provedenou druhou , pokračuje nejdůležitější a to do grýnu. O důležitosti patování tady Je zbytečné hovořit, protože ten ma tady většina zvládnuté soustavným denním patováním doma , v každé volné chvíli, na cvičné putting mat. A ty metry přihry k vlajce , tak ty bych tady ani neuváděl, protože nechtít hrát co nejblíže vlajky a uspokojovat se vždyť hraji podle svého HI, nikdy nepovede k zlepšení hry. ČloveK hrající golf by měl , když hraje do grýnu tak ten pokud možno trefit na střed, takhle by se to mělo učit, ale golfista tak ten by vždy měl hrát vlajku a nebo podle jejího místění do prostoru vlajka a střed grýnu , anomálie se sklony a spiny míče, tak to je vyšší dívčí.
 
Přesně jak to uvedl @Seppper , začíná to provedenou druhou , pokračuje nejdůležitější a to do grýnu. O důležitosti patování tady Je zbytečné hovořit, protože ten ma tady většina zvládnuté soustavným denním patováním doma , v každé volné chvíli, na cvičné putting mat. A ty metry přihry k vlajce , tak ty bych tady ani neuváděl, protože nechtít hrát co nejblíže vlajky a uspokojovat se vždyť hraji podle svého HI, nikdy nepovede k zlepšení hry. ČloveK hrající golf by měl , když hraje do grýnu tak ten pokud možno trefit na střed, takhle by se to mělo učit, ale golfista tak ten by vždy měl hrát vlajku a nebo podle jejího místění do prostoru vlajka a střed grýnu , anomálie se sklony a spiny míče, tak to je vyšší dívčí.
1. On to uvádí nejen @Seppper ale i ta uvedená studie
2. Tvoji narážku na domácí patování na cvičném koberci je lepší ignorovat, protože jinak bych si vykoledoval BAN. Ostatní z té studie ohledně patování určitě tu správnou informaci pochopí.
3. Evidentně jsi opět neporozuměl psanému textu a meleš tu něco o „metrech k vlajce” a neuvádění této informace. Ne každý je schopen hrát „bum bác rána míč leží”.
4. Jaký je rozdíl mezi „člověkem hrajícím golf” a golfistou?
5. Proč by i hráč s vyšším HI měl hrát jen na střed grýnu a pokud není velké riziko „nešel po vlajce”?
6. Hrát na střed grýnu může být dobrá strategie na hřištích, kde nejsou rozlehlé grýny. Ale pokud hraju na grýnu, který je třeba 40m dlouhý, tak mi dle tvé rady zbyde třeba i 15m pat (podle navrtání) - a to fakt nechci.

Tvoje neutuchající touha se vyjadřovat (a většinou OT) ke každému příspěvku je opravdu obdivuhodná 🙈
 
1. Splněno
2.PUTTING MAT Tak ten si tady koupila vč tebe většina a většinou si to pochvalovali jak jim to prospívá to domácí patování
3.”Dále je třeba zlepšit přiblížení k jamce. Ze 150y zahraje „90” polovinu ran do 56 stop od jamky, zatímco „80” do 42 stop (PRO do 23 stop” souhlasím Omlouvá se za ty “METRY”,nejsou tam uváděny metry , ale ”STOPY” ( 1STOPA=0 .3048m)
4.člověk hrající golf hraje golf pro své , max v klubovém turnaji, potěšení a golfista ten hraje soutěže , ligy atd. Bohužel obé musí mít oprávnění ke hře.
5.uváděným rozpětím své hry, když bude mířit na střed bude téměř vždy hrou do grýnu na grýnu, kdežto, kdyby šel po vlajce a se svou odchylkou hry by na grýnu nemusel být protože mnohdy jsou v okolí grýnu chutné bunkry a rafy.
6.Takto rozměrných grýnú jsou na hřištích Jednotky a v tomto případě jsou to vesměs patra a potom není problém hrát vrchní nebo spodní patro což se mohou brát jako dva náměrné grýny . A nevím jak kdo já raději putují než hrát z okolí grýnu wedgí.
Golfista cituji:”ale golfista tak ten by vždy měl hrát vlajku a nebo podle jejího místění do prostoru vlajka a střed grýnu , anomálie se sklony a spiny míče, tak to je vyšší dívčí”, měl jsem za to, když se aktivně zůčastňuješ soutěží , sice převážně seniorských ,nikoli pouze klubových, tak jsi aktivním golfistou se “SINGL HI“.
 
1. Splněno
2.PUTTING MAT Tak ten si tady koupila vč tebe většina a většinou si to pochvalovali jak jim to prospívá to domácí patování
3.”Dále je třeba zlepšit přiblížení k jamce. Ze 150y zahraje „90” polovinu ran do 56 stop od jamky, zatímco „80” do 42 stop (PRO do 23 stop” souhlasím Omlouvá se za ty “METRY”,nejsou tam uváděny metry , ale ”STOPY” ( 1STOPA=0 .3048m)
4.člověk hrající golf hraje golf pro své , max v klubovém turnaji, potěšení a golfista ten hraje soutěže , ligy atd. Bohužel obé musí mít oprávnění ke hře.
5.uváděným rozpětím své hry, když bude mířit na střed bude téměř vždy hrou do grýnu na grýnu, kdežto, kdyby šel po vlajce a se svou odchylkou hry by na grýnu nemusel být protože mnohdy jsou v okolí grýnu chutné bunkry a rafy.
6.Takto rozměrných grýnú jsou na hřištích Jednotky a v tomto případě jsou to vesměs patra a potom není problém hrát vrchní nebo spodní patro což se mohou brát jako dva náměrné grýny . A nevím jak kdo já raději putují než hrát z okolí grýnu wedgí.
Golfista cituji:”ale golfista tak ten by vždy měl hrát vlajku a nebo podle jejího místění do prostoru vlajka a střed grýnu , anomálie se sklony a spiny míče, tak to je vyšší dívčí”, měl jsem za to, když se aktivně zůčastňuješ soutěží , sice převážně seniorských ,nikoli pouze klubových, tak jsi aktivním golfistou se “SINGL HI“.
2. A co má společného to, že chválím domácí trénink s PUTTING MAT s uvedenou studií. Nicméně tak trénuji vzdálenosti, které studie doporučuje.
3. Opět nechápeš napsaný text (a nejde o metry nebo stopy). Omlouvám se, že jsem to napsal česky a ne tvou „svahilštinou”.
Ale abys neřekl - je tím myšleno to, že „90” jsou méně přesní v přihrávkách do grýnu a je třeba pro snížení skóre zmenšit při těchto přihrávkách vzdálenost od jamky.
4. tvé vysvětlení je sice „mimo mísu”, ale OK je to tvůj názor 🙈
5. radši budu hrát 10m ránu z geen side bunkeru než 20m pat. Nicméně jsem psal - „pokud nehrozí nebezpečí, tak proč nejít po vlajce?”
6. kdyby ses více věnoval tréninku krátké hry, tak ti takové rány nebudou vadit. A těch velkých grýnů zase tak málo není. A i kdyby takové byly na hřišti jen tři, tak reálně hrozí ztráta 3 ran za kolo díky velmi velké pravděpodobnosti troj- či vícepatů

Nicméně asi neni třeba dále v této diskuzi pokračovat. Není to moje studie, jen jsem ji poskytl (a udělal krátký výtah v češtině) k dispozici těm, kteří mají zájem se dozvědět, jak hledat cesty k pravidelnému prolomení 90.
Ne každý je tak excelentní „člověk hrající golf” jako jsi ty. Jsou tu i golfisté (vč. začátečníků), pro něž ta studie může být přínosná.
 
k celému golfu, pokud se chceš někam dostat, musíš, prostě musíš, přistupovat PDCA.
0_WiS-o2fLnzkAF24q.jpg
P- PLAN
neboli identifikuj kde máš problém, v tomto ohledu je gamegolf nedostižitelný, porovnávej se (jak Luboš psal nahoře) s podobným HCP nebo se scratch hráčem, také gamegolf po každé hře ukáže co ti konkrtétně nešlo a kolik ran jsi ztratil, analyzuj opět gamegolf kolik procent máš přesnot kterou holí nebo vzdálenost do 100m nebo od 100m do 125m apod.
Snímek obrazovky 2020-10-18 v 19.35.21.png
D- DO
testuj potencionání řešení, naslouchej trenerovi, analyzuj zpomalené video, driving range, youtube rady, jednoduše přemýšlej nad tím sám
C- CHECK
zkontroluj předchozí krok, zpětná vazba video, zpětná vazba radar, dymacikcý loft, club to path, carry, ... první trening na hřišti, první turnaj
A- ACT
implementuj, při turnaji nepřemýšlej nad švihem, ale nad strategií
a kruh se uzavírá a celé se to opakuje, protože nikdo nemůže říct, že se už nemusí zlepšovat.

Pátý krok z grafu (ano, vim, že vidíš jen 4 a ano, vím, že amateři často hovoří jen o čtyřech) je standardizuj, neboli v golfu nový švih, nový pohyb si musí sednout, zažít. Neměj na sebe přiliš vysoké nároky, buď realista, nespěchej.

Mirku, jsem rád, že v tom nejsem sám, že je nás víc kteří analyzují.
 
Mirku, jsem rád, že v tom nejsem sám, že je nás víc kteří analyzují.
Moje babička říkala „myslet, je 💩 vědět” 🤭

Prostě naše dojmy jsou velice často vzdálené realitě. Typicky si mohu myslet, že špatně patuji, protože nejsem schopen se dostat pod 36 patů za kolo. Jenže příčina klidně může být v tom, že si ranou do grýnu (a je jedno, jestli je to plná rána, pitch nebo čip) nejsem schopen vytvářet šance na jednopat.

Proto, pokud se chci v něčem zlepšit (a to platí obecně), tak nejdřív musím poznat svoje „slabé” a „silné” stránky - a to v golfu bez analýzy dat prostě nejde. Pak mohu drahocenný čas využít v tréninku efektivněji. Jen pak nesmí dojít k tomu, že začnu zanedbávat své „silné” stránky a udělám z nich „slabé“ 🙈
Proto je třeba analyzovat průběžně a pravidelně, tedy pokud to se svým progresem člověk myslí vážně.
 
Jenom aby se člověk nepřeanylyzoval a našel tu skulinku , kudy mu ty rány přibývají , dnes jsem si byl zahrát, a schutí jsem jednopatoval z čtyřmetrů a dokonce vlajka mi vyrazila jednočip z birdie na par , hráno z forgrynu wedgi 52 na doběh prostě smůla , ale zato jsem třetí ranou patovat do kopce na 8# taky z forgrynu cca 15 m na horní patro jamky na cca 1,5m==4.92 stop od vlajky a taky par a dokonce jsem hrál vysoký lob “ bum bác” na #5 z písku cca 40m taky wedgi 52 a to dokonce na 2,5 stopy od jamky a taky par. Takže jednopaty jdou a bez analýzy a přemýšlení jen hrát lehce protože golf nic jiného nechce. A abych to shrnul hrál jsem 39.
Svou hru zbytečně neanalyzuji , proč no protože každý den je jiný jednou svítí slunce do očí , podruhé fouká vítr , jindy je mokro až bahno a my taky nemáme konstantní výkonnost , kterámůže mít příčinu v čemkoli.
Nedělejte z analýzy to co vám přinese číslo, prostě hrejte pro radost a ne pro čísla.
 
PDCA ... fuj, to jsem se uplne lekl, nebot mi to pripomina praci :(
Trosku analyzy nevadi, ale nemelo ba se to prehanet. Pokud se nato divam strizlive, tak amatersky golfista nebude konstantni ve vsech uderech. Prijde den, a nejde driver, dalsi den problem se zelezy. K tomu se pak muze pripocitat silny vitr, mokro na hristi nebo naopak tvrde fairwaje. Pak udelas par topinek a data mas rozhozene :)
Pro mne je nejdulezitejsi kratka hra a puttovani a pak kurs management. Vetsinou se totiz zamyslim nad tim, az je pozde....

A nedej boze, jeste menit styl swingu po par nevydarenych kolech. Kdyz se obcas divam na kolegy jaky maji styl, rikam si proboha jak muzou vubec odpalit micek, vzdyt porusuji kazde pravidle, ktere vidis na youtube ve videich na Youtube.
 
Hodně OT omlouvám se předem.. Na moc příspěvků @bohumil.koval nereaguji, ale oprav mě jestli se mýlím.. Tvůj aktuální HCP je 19,8.. Hraješ jak z partesu(jak jste naposledy hráli, nové hřiště na slepo v mlze za 86 a ještě se dloubeš v nose), účastníš se turnajů, takže zadržený HCP nehrozí.. Ataky birdie, klidné pary, s ničím nemáš problém.. Kde je k..va chyba že nehraješ profi seniorku s reprezantací v zahraničí..?
 
Hodně OT omlouvám se předem.. Na moc příspěvků @bohumil.koval nereaguji, ale oprav mě jestli se mýlím.. Tvůj aktuální HCP je 19,8.. Hraješ jak z partesu(jak jste naposledy hráli, nové hřiště na slepo v mlze za 86 a ještě se dloubeš v nose), účastníš se turnajů, takže zadržený HCP nehrozí.. Ataky birdie, klidné pary, s ničím nemáš problém.. Kde je k..va chyba že nehraješ profi seniorku s reprezantací v zahraničí..?
Protože je z Ostravy. Chápeš?
 
Hodně OT omlouvám se předem.. Na moc příspěvků @bohumil.koval nereaguji, ale oprav mě jestli se mýlím.. Tvůj aktuální HCP je 19,8.. Hraješ jak z partesu(jak jste naposledy hráli, nové hřiště na slepo v mlze za 86 a ještě se dloubeš v nose), účastníš se turnajů, takže zadržený HCP nehrozí.. Ataky birdie, klidné pary, s ničím nemáš problém.. Kde je k..va chyba že nehraješ profi seniorku s reprezantací v zahraničí..?
Karlosi, tak toto mi říkal můj první a jediný trenér , když jsem si koupil PING S 59 naslepo z eBay , říkal, že to bude můj konec a když mne viděl prvně s nimi hrát, tak mi říkal, běž hrát s profíky seniorku , spoluhráči mi říkají proč tady s námi hraješ a já na to protože mne to baví, krásně si vyčistím hlavu a mám super relax. Jedna věc je, že golf a obecně sport mne baví , spousty věcí jako typ a provedení úderu si dokáži před vlastním provedeníím představit a vycítit , zjistil jsem, že čím vice analyzuji tím je výsledek horší , dám na první pocit a to i u patu, vlastní údery hraji tak jak mi to vyhovuje a jak jsem si je ke svým dispozicím uzpůsobil , pro ostatní je to nepochopitelné jak to takhle může fungovat. Dokonce kolega má TOP trenéra z Ropic a když se ho ptal , viděl nás spolu hrát, tak ten mu řekl, že je to u mne OKa nic by neměnil,to bylo pro mne pohlazení po duši a jen potvrzení toho, že něco dělám správně, sice podle sebe a ne podle učebnic, prostě mi to funguje, dokud mi zdraví dovolí , tak budu hrát , obdivuji všechny 70-80 leté , že hrají a od nich jsem se poučil o pokoře k milovanému sportu, netlačit na pilu a jen si ho užívat, vždyť hrajete pouze proti hřišti a hlavně pro sebe a úsměvu před, ve i po hře, nikdy se nezapomenu pochválit za dobrý úder z nepovedené si vezmu ponaučení.
 
...dám na první pocit a to i u patu, vlastní údery hraji tak jak mi to vyhovuje a jak jsem si je ke svým dispozicím uzpůsobil... a jen potvrzení toho, že něco dělám správně, sice podle sebe a ne podle učebnic...
Tak teď jsem úplně mimo. @bohumil.koval jsi vždy jeden z prvních kdo tu na techniku a věci kolem reaguješ právě příručkami, úhly atd. a teď napíšeš tohle? Tak jak tedy?
 
Karlosi, tak toto mi říkal můj první a jediný trenér , když jsem si koupil PING S 59 naslepo z eBay , říkal, že to bude můj konec a když mne viděl prvně s nimi hrát, tak mi říkal, běž hrát s profíky seniorku , spoluhráči mi říkají proč tady s námi hraješ a já na to protože mne to baví, krásně si vyčistím hlavu a mám super relax. Jedna věc je, že golf a obecně sport mne baví , spousty věcí jako typ a provedení úderu si dokáži před vlastním provedeníím představit a vycítit , zjistil jsem, že čím vice analyzuji tím je výsledek horší , dám na první pocit a to i u patu, vlastní údery hraji tak jak mi to vyhovuje a jak jsem si je ke svým dispozicím uzpůsobil , pro ostatní je to nepochopitelné jak to takhle může fungovat. Dokonce kolega má TOP trenéra z Ropic a když se ho ptal , viděl nás spolu hrát, tak ten mu řekl, že je to u mne OKa nic by neměnil,to bylo pro mne pohlazení po duši a jen potvrzení toho, že něco dělám správně, sice podle sebe a ne podle učebnic, prostě mi to funguje, dokud mi zdraví dovolí , tak budu hrát , obdivuji všechny 70-80 leté , že hrají a od nich jsem se poučil o pokoře k milovanému sportu, netlačit na pilu a jen si ho užívat, vždyť hrajete pouze proti hřišti a hlavně pro sebe a úsměvu před, ve i po hře, nikdy se nezapomenu pochválit za dobrý úder z nepovedené si vezmu ponaučení.
Ok, asi jsem se blbě zeptal.. Tak ještě jednou , pro mě jako extra magora.. Proč takový HI s tak skvělou hrou..?
 
k celému golfu, pokud se chceš někam dostat, musíš, prostě musíš, přistupovat PDCA.
Zobrazit přílohu 14607
P- PLAN
neboli identifikuj kde máš problém, v tomto ohledu je gamegolf nedostižitelný, porovnávej se (jak Luboš psal nahoře) s podobným HCP nebo se scratch hráčem, také gamegolf po každé hře ukáže co ti konkrtétně nešlo a kolik ran jsi ztratil, analyzuj opět gamegolf kolik procent máš přesnot kterou holí nebo vzdálenost do 100m nebo od 100m do 125m apod.
Zobrazit přílohu 14608
D- DO
testuj potencionání řešení, naslouchej trenerovi, analyzuj zpomalené video, driving range, youtube rady, jednoduše přemýšlej nad tím sám
C- CHECK
zkontroluj předchozí krok, zpětná vazba video, zpětná vazba radar, dymacikcý loft, club to path, carry, ... první trening na hřišti, první turnaj
A- ACT
implementuj, při turnaji nepřemýšlej nad švihem, ale nad strategií
a kruh se uzavírá a celé se to opakuje, protože nikdo nemůže říct, že se už nemusí zlepšovat.

Pátý krok z grafu (ano, vim, že vidíš jen 4 a ano, vím, že amateři často hovoří jen o čtyřech) je standardizuj, neboli v golfu nový švih, nový pohyb si musí sednout, zažít. Neměj na sebe přiliš vysoké nároky, buď realista, nespěchej.

Mirku, jsem rád, že v tom nejsem sám, že je nás víc kteří analyzují.


Mě navrhuje gamegolf zapracovat na následujících věcech. Dokonce sedí i HI který mi vypočítal na základě výsledků ( dle GG 10,9 - skutečnost 10,8 )

1603091825405.png
 
Ok, asi jsem se blbě zeptal.. Tak ještě jednou , pro mě jako extra magora.. Proč takový HI s tak skvělou hrou..?
Je otázka jestli vlastně hraje turnaje a jestli nemá "tak úžasnou" hru, protože hraje jen na jednom hřišti. To dojem a pocity ze své herní výkonnosti může dost zkreslit.
 
Skoro všichni rekreační hráči se honí za HCP, aby byl co nejnižší a to bez ohledu na svoji momentální výkonnost. Skoro všichni hrajeme v průměru hůř, než bychom podle HCP měli. Já teda určitě! Ale jako všude existují vyjímky!!!👍 Takže hodnotě HCP v poměru k herní kvalitě bych nepřikládal velký význam.
 
VELKÝ dík za spolupráci a podporu 19.jamky patří těmto Jamkařům a
Back
Nahoru Bottom