Vyřešeno Jak se měří rychlost grýnu?

Stav
Uzamčeno.
P

Petrak

Neregistrovaný
Autor vlákna
Ahoj, jak se měří rychlost grýnu? A jaká je ta správná? Můžu si ji nějak změřit na hřišti sám?
Děkuju za odpověď. Golfu zdar!
Petr R.

JanKostalCZE

Guru fóra
Tým 19.jamky
12.2.2016
2,639
2,900
123
Praha 7 - Holešovice
Jméno
Jan Košťál
Ahoj, jak všichni píší, rychlost greenu se měří stimpmetrem a udává se ve stopách. Míč se spouští z předem definované nakloněné roviny se žlábkem, ze kterého míč sjede ve chvíli, kdy je ve správném úhlu. Z každého bodu se pošlou 3 míče, z nich se určí průměr a pošlou se po stejné dráze z druhé strany, opět se udělá průměr a tato vzdálenost ve stopách je rychlost greenu.
Optimální rychlost je pro každého jiná, troufnu si říct, že čím lepší hráč, tím vyšší rychlost preferuje.
Obvykle se u nás setkáš s rychlostmi 7-9ft, na lepších hřištích kolem nebo lehce přes 10ft (Albatross, Kácov, Karlštejn, Kaskáda), nejvyšší rychlost, kterou jsem u nás zažil bylo 12,6ft na Zbraslavi a překvapivě ne na Challenge tour, ale na Czech golf amateur tour na konci září 2019. V cizině jsem hrál na nejrychlejších greenech o rychlost 13,5ft, což už bylo velmi těžce hratelné, hlavně u puttů z kopce, bylo to na Blue Monster Doral, kde se dříve hrával turnaj WGC, než ho kvůli Trumpovi přesunuli do Mexika.
Sám si to můžeš změřit, pokud máš stimpmetr, který se dá z ebay objednat za 1300 i s poštovným. Lepší hráči poznají podle pár puttů přibližnou rychlost greenů.

HonzaSonka

Nováček
3.4.2019
6
21
3
Možná bych ještě doplnil, že takové měření by mělo proběhnout alespoň na 1/3 ze všech greenů a opět zprůměrovat. Byť samozřejmě lze předpokládat, že všechny greeny by na daném hřišti měli jezdit stejně rychle.
A já bych ještě doplnil, že rychlost greenu je během dne dost proměnná.
Ráno v rose to jede méně, pak přes den, když green začne vysychat, tak dojde k zásadnímu zrychlení.Koncem dne pak zase stihne narůst tráva tak, že se rychlost opět sníží. Mám osobní zkušenost, že se v rámci jednoho dne může jedna i o rozdíl v extrému 1,5 stopy, což už je dost.

mkopcak

Guru fóra
1.3.2016
3,272
5,195
123
Jméno
Martin Kopčák
Z každého bodu se pošlou 3 míče, z nich se určí průměr a pošlou se po stejné dráze z druhé strany, opět se udělá průměr a tato vzdálenost ve stopách je rychlost greenu.
Možná bych ještě doplnil, že takové měření by mělo proběhnout alespoň na 1/3 ze všech greenů a opět zprůměrovat. Byť samozřejmě lze předpokládat, že všechny greeny by na daném hřišti měli jezdit stejně rychle.

Mirek_62

Guru fóra
25.8.2018
1,959
2,043
123
KHGCS
Rychlost grýnu se měří stimpmetrem.
Správná rychlost je pro každého jiná ;)
Jinak si přečti toto, tam máš info co a jak

• Super!
  • To se mi líbí, Shot!
Reactions: Jesterka a NaBednu

bohumil.koval

Mazák fóra
28.11.2016
965
347
73
Karviná
Jméno
Bohumil Koval

• To se mi líbí, Shot!
Reactions: Jesterka

NaBednu

Mazák fóra
25.10.2019
799
698
93
Praha
nabednu.home.blog
Rychlost grýnu se měří stimpmetrem.
Správná rychlost je pro každého jiná ;)
Jinak si přečti toto, tam máš info co a jak
ty jsi, Mirku, fakt studnice... :up::up::up:

• Pobavilo, díky!
Reactions: Mirek_62

bohumil.koval

Mazák fóra
28.11.2016
965
347
73
Karviná
Jméno
Bohumil Koval
Snad lépe to nelze jednoduše popsat, jen rychlost je ovlivněna rychlosti růstu trávy( platí pouze v danou chvíli časem klesá) a směrem růstu, směr růstu zpravidla bývá ovlivněn nesprávným schématem sekání a mnohdy částečným zastíněním grýnu.

Stav
Uzamčeno.
WebGolf.cz